hij zich weinig mrt den gang der zaken. llel hoogste waar deze land-edellieden naar streven is het lidmaatschap der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Ten gevolge van zijne een voudige levenswijze en door het stijgen van de waarde der landerijen is deze adel in het bezit gekomen van zulke groote fortuinen dat zij die der Amstcrdamsche kapitalisten reeds evenaren zoo niet overtreffendit brengt dan ook te weeg dat een zeer groot gedeelte van Gclderlaudvan Over ijssel en van het voormalige kwartier der zeven wouden vau Friesland, aan dien adel in eigendom toebehoort. Er is veel in het levensgedrag dier edellieden dat goedkeuring verdient hunne eenvoudige le venswijze kan niet genoeg geprezen worden onge lukkiger wijze brengt echter niet altijd een een voudig leven strengheid van zeden en matigheid mede. Meu mag het niet al te hard in deze per sonen, veroordeelen dat zij zich weinig inlaten met het bestuur van de openbare zakpnwant sinds toch aan deu adel zijn politiek karakter ontnomen is, rusten ten dien aanzien ook geen zwaarder pligten op hen dan op eenig an der mensch roair toch geloovcn wij dat men met regt van hen kan cisclien dat zij een beter gebruik maken van hun geld dan veelal wordt gedaan. Het koopen van landerijen, het aanleggen van bosscbcn moge goed zijn, maar het doel des levens mag tocli niet uitsluitend daarin bestaan. lJe man van adel en fortuin moet too- uen, dat hij waardig is beiden te bezitten. Ilij moet zich van den eenvoudige» boer onderschei den door verstandelijke ontwikkeling en bescha ving. Door de beoefening en aanmoediging van wetenschappen en kunsten inoct hij streven zicli op de hoogte van zijn tijd te stellen en zoo de maatschappij verder te brengen. Ook zonder staat kundige voorregten zal hij daardoor vau zeiven een man van grooten iuvlotd worden. Daar ligt, naar onze bescheidene meeuing de roeping van den rijkeu landadel. Zijn streven moet zijn eenvoud van levenswijze met eene hoo- ge mate van geestesbeschaving te paren. Is hij bij ous getrouw aan deze roeping V ij betwij felen het. Ilunkrend naar uitbreiding van grond bezit vergeet hij dat hij in de eerste plaats ver- pligt is aan zijne natie om mede te helpen aan de uitbreiding van het gebied der beschaving en volksontwikkeling. "Wij erkennen gaarne dat er on der den landadel enkelen zijn, die deze hunne roe ping beter begrijpen, maar ook hoevelen die hier omtrent geheel onverschillig zijn. Niet beter is het met de klasse der patriciërs gesteld en toch lag eenmaal in die patrisische fatnilien de ware kracht van Nederland. Want wat toch is ons land al verpligt aan de Fagcls Boreelsde Hoofts en Huidecopers. Maar w aar zijn ze thans de spruiten dier beroemde geslachten Eens stonden hunne voorvaderen aan de spits der Europesche beschaving en waar blinken thans op het gebied der letterkunde of der geleerdheid namen, die aan die voorouders doen denken Heeft de onverschilligheid dan ook niet deze pa triciërs altezeer in haar vaal lijkkleed gewikkeld? {f^ordl ttrcobjd.) GEWOrtE BE1UGTEIV. Eenigen tijd geleden zijn te Usquert verscheidene brandbrieven aangeplakt eu is ook brand gesticht in het gemeentehuis. De dader of daders zijn nog niet ontdekt. De te Groningen gevestigde maatschappij van nijverheid heeft thans ceue premie vau f 200 uitgeloofd voor het aanbrengen van den dader door vrijwillige bijdragen is die premie tot op f 1000 verhoogd. De vrouw van een onderofficier van het regi ment huzaren die wegens ontvreemding van ver schillende manufacturen uiteen winkel in de Kruis straat te Haarlem voor de regtbank zou teregt staan vervoegde zich dien morgen ten huize van hnren verdediger, waarschijnlijk om nog iets te bespreken. Zij wordt als nu beschuldigd van een onbewraakt oogenblik gebruik te hebhen gemaakt om in deu winkel, boven welken haar verdediger woont zich heimelijk een en ander toe te eigenen. Het volgende voorval wordt in de laatst ont vangen Indische berigten medegedeeld. 't Gebeurde dezer dagendat de jeugdige huis vrouw vau zekeren inlander, met name Troeno, in de dessa S. afdeelirig T. treurig in bare eenzame woning zatzich bedroeteitde over liet gedrag haars mans die avond op avond zich van zijne weder helft verwijderdeom de nachten buiten 's huis door te brengen en haar aan hare overpeinzing droevig en verlaten prijs te geven. Eindelijk nam zij een bami knoopte liern vast aan den dwarsbalk, en daar hing Troetio's huisvrouw te zweven in de echtelijke woning. Eenige oogenblikkeit voor die poging tot zelfmoord, was een dief in het huis binnengedrongen en snuffelde- rond of hij niet iets vau zijne gading vond. Zoo kwam hij ook in bet vertrekwaar de vrouw zich een paar seconden geledeu verhing. In bet schemerachtige duister zag hij de hangende vrouw voor een hoop kleeren aan, kwam nader en trok er aan, maar vond meer tegenstand dan hij gedacht had. Oin spoedig iu het bezit te zijn en geen tijd te verliezen, sneed hij het touw door waaraan de gewaande kleederen hingen en met ceu dellen smak viel de han gende hoop naar beurden. De dief koos aanstonds, vrerselijk ontsteld het hazenpad. Niet lang daarna kwam Troeno te huis, die alles duister vindende eeu lamp op stak en toen tot zijne groote ver bazing zijne vrouw aantrofliggende op de vloer eu schijnbaar dood. Zij kwam eclrter iangzameiiiaud weder tot iiaar zeiven en vertelde op aandringen vau haar uian hetgeen had plaats gevonden. Wie echter den band hr.d doorgesneden wist zij niet te zeggen. De dief uogtaus was roijaal genoeg deu volgenden dag lut iaadst-1 aau Troeno te komen verklaren en deze was door het voorval zoo zeer getroffen dat hij sedert dien tijd zijne gade even liefderijk cn teder bejegeut als iu de eerste dageu vau hun huwelijk. GEMENGDE BElilGTEN. -Prins Muir.o Taju troon opvolger van Taikoen van Japan, beeft aan het ramtorenschip te Nicu* wrdirp een bezoek gebrast de bevolking stond te kijken of ze een witte raaf zag. De Heer J. K. G. Coninck Westenberg, is door Z. M. tot r.otaris op Texel benoemd. Te Sittard Zijn 16 huizeu en schuren afgebrand de brand- bluschmiddelen waren iu slechten staat eu er was gebrek aan water. Te Haarlem is een huzaar gearresteerd die in een wiokel iu de Battejoris straat kooseu gestolen bad. Dezer dagen is in Engeland overleden de lieer William Crowshaij nalatende een kapitaaltje vau 2,000,000 pond sterling. In Belgie is de taptoa afgeschatt. Uit Napels wordt gemeld dat de koopers tan kerkelijke goederen met den banvloek bedreigd worden. Bij de Tweede Kamer der Staten Generaal is ingekomen een ontwerp van wet betreffeude de maten en gewigten. Uit de ge vangenis van jeugdige misdaders te Doetinchem is een gevangene ontsnapt men heeft hem niet kunnen opsporen eenige dagen later is bij uit zicb zelf terug gekomen. Sergeant v. R: in garnizoen te VHssingen die zich met zwemmen vermaakte is jammerlijk verdronken zijn lijk is oggevisc'at. Het testament V3ü keizer Maximiliaan is met groote plegtigbeid geopend. Een londensch student, die in het St. Thomas hospitaal eeu stuk (waarschijnlijk van 't haasje) vsn een lijk had afgesneden gebraden eu genuttigd is met schaode uit dat gesticht weggejaagd. In de straat Malacca zijn twee engelsche schepen in botsing gekomen 20 personen verlo ren daarbij het leven. De minister van Finan ciën heeft ren bankbiljet van f 1000 ontvaugen tot vergoeding van hetgeen door eene verkeerde opvatting aan 's rijks schatkist werd te kort ge daan. Op den spoorweg tnsschen Utrecht en en Driebergen is een goederen wagen in brand vlogen en iu den Heer ilugo Waard is eene koe overreden. De fabrieksarbeiders te Deventer hebben ra zend op hun poot gespeeld eenige huzaren echter hebben ze tot hun pligt gebragt. Te Amsterdam is eene diestmeid nit het zoldervenster gevallen en met den schrik vrijgekomen. In Hongeraije worden vele paarden voor fransche rekening op gekocht. Onze koningin bevindt zich in Enge land om een bezoek bij koningin Victoria te brengen. GEMEE\TEAKkO\DKiE\G. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagen brengen bij deze ter kennisse van de be langhebbenden dat de PATENTEN over het dienst jaar 18J J aan de patentpligtigen tegen intrekking van het bewijs' voor den ontvang van het billet van aangifte afgegevenzullen worden uitgereikt van Maandag den 23sten September tot Woens dag den 2deu October 1867 des morgens van 9 tot si ure. Wordende de patentpligtigen herinnerd dat de Patenten in persoon behooren te worden afgehaald, ten eiude dezelve volgens art. 25 der Wet door hen kunnen worden geteekeud doch datinge volge Z, M. beslnit van den 17den October 1820 (Staatsblad No. 22) aan degenen die na den af loop van opgemelden tijd hunue Pateutbladen niet znllen hebben afgehaald dezelve aan hen door den Deurwaarder der directie belastingen zullen worden bezorgdin wiens tegenwoordigheid het Patent door den patentpligtige zal_ moeten worden geteekeud en welke bezorger daarvoor zal mogen vorderen tien cents voor ieder Patentblad. Aldus vastgesteld en vau het Raadhuis afgekon digd den 21 September 1867. Burgemeester eu Wethouders voornoemd De Burgemeeeter H. R. DE MEÊR. De Secretaris A, J. VAN CANTFORT. kAHOXGEKEGT. Zitting vau 15 Augustus 1867. 1. S. W. cn G. G.te Nieuwe Niedorp, we gens het afsteken vau vuurwerk zonder permissie van den burgemeesterveroordeeld elk in f 1 boe te en solidair in de kosten. 2. K. d. J; P, S. en A. S. allen te Zijpe, wegens het honden van een hazardspel op den opeu- baren wegveroordeeld ieder in f 3 boete en soli dair in de kosten. 8. J. S. te Zijpe, voor het niet merken van kisten waarin brood werd vervoerd veroordeeld in drie boeten ieder van fl en in de kosten. 4. J. K. te Zijpe, wegens het laten loopen of weiden van vee op grond tot bet N. H. kanaal behoorendeveroordeeld in eene boete f 15 en in de kosten. 5. J. J. en P. Z. te Hoorn wegens het rijden met een hondenwagen binnen de gemeente Zijpe veroordeeld ieder in eene boete vau f3 eu iu de kosten. Zitting van 5 September. 6. R. H. te Zijpe, wegens het leggen van een vaartuig aan den wal van het gemeente water in de Zijpe, veroordeeld in eene geldboete vau f10 en in de kosten. 7. P. B. te Schagen, wegens bard rijden bin nen de gemeente Schageu veroordeeld in eene boe te van f 3 en in de kosten. 8. P. V. ia deu Wieringerwaard wegens het onbeheerd laten loopen van drie schapenals niet bewezen vrijgesproken. 9. G. F. te Schagen, als N. 7,

Schager Courant | 1867 | | pagina 2