werking dier bewaarschool velen zich zullen aan» gespoord gevoelen, deze vergadeiiug, die blijkens het programma een' aangenamenen voor lief hebbers van het tooneelgenotvollen avond belooft, bijtewonen, om zoodoende iets bij te dragen lot den voortdurenden bloei eener inrigtingdie ge bleken isvan een onmisbaar nut voor deze ge- vneento en in het bijzonder voor onze lieve jeugd te zijn. liet geringe entree-geld (49 cents per persoon) stelt ook den minder gegoede in staal, zich een genocgelijken avond te verschaffen. Den 81 Julijjl. arriveerde ter reede von Bata via het Nederlandsche clipperfregatschip Insulinde gevoerd door kapt. P. P. Duinkerk Jr., hebbende de reis van Nederland in 89 dagen volbragt. Dit schip deed den wedstrijd met het van hulp- Btooravermogen voorziene schip 's Gravenhage waarvan men de aankomst nog te vergeels wachtte. De Insulinde zeilde den 2 Mei uit het Nieu- wediepondervond bij den aanvang der reis voort durend stilte en zeer flnauwe zuchtjes; den 4 Mei passeerde dit schip Dungenrssen den 6 kaap Lezard aan het einde van het kanaal. De 's Gravenhage verliet Brouwershaven den 2 Mei, passeerde den 3 Dungeness en den 4's mid dags Goudstaart, zoodat dit schip den 5 Mei 's morgens vroeg bij kaap Lezard geweest kau zijn. 'De 's Gravenhage verliest daardoor de wedding schap vau ecnige Amsterdammers, groot f 12,000 die de Insulinde als eerstkomende heeft gewonnen. Dingsdng is te Lyon de eerste proef genomen met de stoomomnibussen die gelijk bekend is zonder behulp van rails zich door de straten be wegen. Twee omnibussen door een locomotief vao acht of tien paardenkrachten getrokken doorkruis ten gedurende een paar uren lang de stad ia alle inrigtingen onder toejuiching van de talrijke me nigte, die er getuige van was, terwijl de rijtuigen die dezen trein ontmoetten behoorlijk gemeden en van de vele paarden slechts twee.eeuigzins schichtig werden. Alles ging goed tol aan de kade bij de brug de la Guillorière, die een vrij sterke helling heelt. Deraderen grepen niet in den rotsgrond en men moest aarde strooijen ora den trein in beweging te honden. Erger evenwel was het gesteld aan de overzijde der brug ook daar hielden de raderen niet in den grond zij scboven over den gladden boden voort de machinist trachtte vruchteloos den gang te sluiten de locomotief werd door de twee omnibussen opgestuwd en op een oogeublik dreigden de drie voertuigen in de Rhune te storten van eene hoogte van vijftien ellen. Een kreet van onlzettiug ging onder de menigte op toen gelukkig de eerste omnibus stuitte op een rollaag naast de brug jnist teen zij regt op de rivier aanrolde. Een el verder waren de drie wagens naar beneden gestort. Thans bleven zij in den vorm van een Z op den weg staan en de vijftig personen die in de omnibussen zaten waren gered. Onder die vijftig waren de uieuw beroemde bisschop van Orine en de voornaamste burgerlijke autori teiten. In de N. R. Ct. leest men bet volgende ingezonden stnk. Ik neem de vrijheid uwe aandacht te vestigen op de hoogst verstandige wijzewaarop menbij de regeling van de winterdienst der spoorwegen de aauslniting der treineu te Arnhem geregeld heeft De eerste trein van Rotterdam komt ten 10 nre te Arnhem aanen de eerste trein van Arnhem naar Salzbergen vertrekt ten 9,56 Wie das van Amsterdam Rotterdam Utrecht komeude dien eersten trein naar Zutphen Amelo of Enschedé wil gebruiken is genoodzaakt den nacht te Arn hem door te brengen. En dat ter zake van een verschil van vier minuten in den tijd van aankomst en vertrek der treinen te Arnhem Zon men zulke regelingen niet eer in China dan in Nederland moeten zoeken Dezer dagen heeft de Hervormde gemeente te Delfshaven ter plaatsing in haar kerkgebouw een gedenksteen met inscriptie ontvangen van de Pro- testautscbe gemeente te Cliigago in Noord-Ame- rika, die aldaar een nieuw kerkgebouw heeft ge sticht en aan wie op haar verzoek wederkeeng een gedenksteen nit de kerk van Delfshaven was toe gezonden ter gedachtenis dat de voorvaderen der tegenwoordige gemeente in Amerika, ten tijde hnn- ner vervolging in Engelandte Delfshaven een zeer gastvrij onthaal genoten hebben waarna zij zich later naar Noord-Amerika hebben inge- «cheept. Bij de jongste trekking der Oostenrijksche crediet—loterij op den lsten" dezer, wierp het lot den prijs van 20,000 aan. eene arme ambtenaars- weduwe, te Weenen, in den schoot, welke tot dusverre zeer bekrompen geleefd had. Gewoon met een klein pensioen fl. 200 's jaars buis te houden kon de vrouw het geluk naauwlijks vattendat haar zoo plotseling was ten deel geworden. Zij gaf haren vrienden oumiddelijk kennis van deze voor hasr zoo heugelijke gebeurtenis en spoedde zich daarop naar de kas der credietvereeniging om het lot te escompferen. De goede vrouw scheen letterlijk verblind door de menigte van het haar toegetelde contant. Desniettegenstaande verklaarde zij terstond .- Dat zij slechts de helft van dien schat voor zich wilde behouden en de wederhelft aan weldadige doeleinden ten koste leggen." In derdaad kocht de edele vrouw slechts voor een bedrag van tl. 10,000 aan prioriteiten, die haar eene jaailijksche rente van fl. 700 verzekeren, want zij heeft zieh voorgenomen niets in hare vroegere eenvoudige leefwijze te veranderen en zich met de voormelde renten te vergenoegen. Do rest van het gewonnen geld heelt zij oumiddelijkgedeeltelijk onder hare behoeftige vrienden verdeeld, gedeeltelijk aan menschlievende instellingen geschonken. Bij de tweede kamer is ingekomen eene mi- uistriele voordiagt tot wijziging der wet op de militie. Hierbij wordt voorgesteld de sterkte der militie te brengeD ven 55,000 op 70,000 man en daar mede in verband elke ligting van 1 1,000 op 14,000 man waardoor het bndjet zou moeten worden ver hoogd het eerste jaar met 270,000 bet tweede jaar met 322,000 enz. Bij de vrijstelling wordt voorgesteld die van eetiige zoon in te trekken en alleen die van eenig kind te behouden en voortaan van elk oneven ge- lal zoons in een huisgezin slechts de kleinste helft vrij ie stellen van de dienelverpligtiug. Ook de plaatsvervanging zou eeuige beperking ondergaan nnmmetverwissding zou worden opge heven plaatsvervangers zouden niet jonger dan 21 en niet ouder dan 25 jnar mogen zijn terwijl bij plaatsvervanging geen vrijstelling voor broe- derdienst wordt verkregen en de aansprakelijkheid van den disnstpligtige voor zijn plaatsvervanger voortduurt zelfs bij teekscring voor eenige jaren zoolang de verpligte krijgsdienst zou hebben ge duurd. Tol bevordering van het persoonlijk in dienst tredeu der militicnswil het ontwerp de bevoegd heid geven aan den militien om buiten de kazerne te wonen mits hij zelf in zijne kleeding en uit rusting voorziet en geene soldij genietgeen brood ontvangt noch deelt in de toelngeu voor het klee- dingsboud. Deze wet zon bij aanneming van kracht zijn met 1 Janoarij 1868. Uit de begrooting voor het departement van justitie (1868) blijkt, dat voor tractementen en pensioenen van scherpregters f 7046 benoodigd is. Wanneer men aanneemtdat de doodstraf bij haie zeldzame toepassing thans eenmaal om de tien jaren in ons vaderland wordt voltrokken dan kost elke kapitale executie f70,460 behalve de kosten van onderhoud en vervoer van eeu omslag- tig schavot. Berekent men daarentegen dat een misdadiger die ZO jaren gevangen moet zitten dagelijks f 0,50 san het rijk kost dan verkrijgt menzoo hij niet inmiddels in de gevangenis streft, hetgeen meestal het geval zal zijn, eene som van f 3650alzoo ongeveer een twintigste gedeelte vau hel bedragwaarop eene kapitale exe cutie komt te staan. Uit een staathuishoudkundig oogpunt een belangrijk argnment voor de afschaffing der doodstraf. GEMEM.Dt: BEIUGTEN. Om geld te maken zon Spanje het eiland Cu ba voor 160 millioen piasters aan de Vereenigde Staten verkocht hebben. Een brief geschreven door mevrouw van Lóben Seisgeadresseerd aan mejufv. Lóben Seis villa Dninwijk te Scheveningen, waarin diie bankbilletten ieder van f 25 gemerkt D. D. 4295 B. 3646 en L. L. 2534 is niet aan ziin adres bezorgd. De cholera schijnt een zwaar rouwfloers over de geheele stad van den Heiligen Vader te hangen. Van Garibaldi is eene proclamatie in het licht verschenen waarin hij de Italianen aanspoort om naar Rome op te rukken. De broeder van den Taikofn heeft te Maastiicht de fabriek van deu beer D. Regont bezigtigd en daarna bij dien heer gedineerd het diner moet prachtig geweest zijn al de schotels eu borden waren van eigen baksel. De gemeente raad van Rotterdam heeft f 7000 toegestaan tot het aanbieden van een di ner aan Z. M. deu Koning. Men schrijft nit Hoog Keppel dat er eene ziekte onder de hazeu heerscht en dat de patrijzen-jagt mede niets te beduiden heeft. Van allerwege verneemt men van noodlottige schipbrenkeu. Te Philidelphia is een remtoestel uitgevonden dat op de wielen van al de wagons van eeu trein werkt en een snel trein in vollen gang bijna oogenblikkelijk doet slil- staan. Te Dordrecht heeft in een glaswinkel eene gas ontploffing plaat3 gehad ongelukken heeft men niet te betreuren de schade is echter vrij groot. Herkozen tot Hoofd-Ingeland voorde Scha- ger-en Niedorper-koggendeheer I'. Meurs te Schagtu. SCHAAKSPEL-OPGA AF No. 89. B ZWART D E F G II Wit speelt en geeft in 3 zetten mat. Oplossing van de Schaakspel-opgaaf No 87. Wit. Zwart. 1 E5 op D4f C5 op D4 2 A5 B3f D4 E5 3 G5 F3t E5 E4 4 F7 D5f F6 Dó 5 G3 H7f mat. met variatie. Goede oplossing ontvangen van J. F. te St. Maarten, A. S. te Gravenhage en J. B. te Alkmaar. GEMEE\TEAFhG>DIGI\G. NAJ AARS-KOEMARKTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN maken bij deze bekend dat de gewone Najaarsmarkten in dit jaar aanvang zullen nemen op Donderdag den 8en October- dat op Donderdag den 81 October de groote vette- en magere Koe markt en op Donderdag den 28sten November, Paarden- en Veulenmarkt zullen worden gehou den. En noodigen de Kooplieden nit zich daarnaar te willen reguleren en dezelve Markten met hnnne tegenwoordigheid te vereeren zullende gedurende deze Herfstmarkteu ook arkensmarkt enz. wor den gehouden. Schagenden 30 September 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester H. R. DE MEÊR. De Secretaris A. J. VAN CANTFORT. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente SCHAGEN; Maakt bekend dat., te beginnen met Donderdag den 17 October aanstaande binnen deze gemeente zal gehouden worden eene algemeene COLLLLLE met open' schaal ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid. Schagen den 11 October 1867. De Burgemeester voornoemd. H. R. DE MEÊR.

Schager Courant | 1867 | | pagina 2