24 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Maatschappelijke en zedelijke toestand van Nederland. M 52(>. Elfde Jaargang. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk u 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh Verwacht gezcgh. (Cats.) TJITG-EEPSTEE WED. IP. O". O- DIDEEICH. prijs DER ADVERTENTlëN: Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelrcgt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die 7.ij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BBIEVEN PIR^ZTSTao m. In onze eeuw is geene andere aristocratie op hare plaats dan die van den arbeid mag geen andere adel gehuldigd worden dan die der deugd. Naar onze innige overtuiging kan men deze twee niet van elkander scheiden, waar de arbeid geëerd wordt daar zetelt ook meestal deugden zonder arbeid is geene deugd bestaanbaar. Geen wonder dat die standenwelke den arbeid huldigen zich aan ons oog in ecu beminlijker licht vertoonen dan de overigen. De stand der industriëlen en kooplieden is dan ook in Jcze eeuw onze ware aristocratie geworden. De in hem vereenigde magt van den arbeid van het gelden van de wetenschappelijke opvoeding geeft hem een tot dusverre ongeëvenaard over ligt. De vooruitgang der eeuw vertoont zich dan ook duidelijk ten onzen in dezen stand. De om partijdige beschouwer moet echter twee hoofdge breken in hem opmerken en wel een geest van traagheiddie hem belet gelijken tred te houden met de ontwikkeling van andere volken en eene hoogst laakbare onverschilligheid betrekkelijk het zedelijk welzijn van hun onderhoorigen. Zieis het geen eeuwige schande voor Nederlanddat onze industrie tot heden op elke wereldtentoon stelling een ellendig figuur heeft gemaakt, is het geen schandedat bij de groote werkendie door den Staat zijn aangelegdbijna altijd vreem delingen beter en goedkooper werk konden leve ren dan onze eigene fabricantenis het geen schande dat de stad Hamburg alleen even grooten handel drijft dan alle steden van Nederland te zamen Eu al deze schande moet terug komen op het hoofd onzer industriëlen en koopliedenging de roem van hun vaderland hun een weinig ter harte zij zouden de handen ijverig aan het werk slaan om ons te helpen bevrijden van deze vlek, zij zouden in den vreemde niet langer ons bekend doen staan als eene uitgedoofde natieeene natie, bij welke alle gevoel van eer schijnt wegge storven. Evenwel is in een zedelijk opzigt hunne on verschilligheid jegens het welzijn van den arbei denden stand nog strafwaardiger. Men zie in onze fabrieks- en groote stedenop welk een lagen bnp van ontwikkeling onze behoeftige klasse staat, men zie in welk een zee van verdierlijking velen als verloren zijnen wat doen onze industriëlen en kooplieden Zij lokken de ongelukkige kin deren hunner fabriek-arbeiders om tegen karig loon te werken in hunne dompige en ongezonde werkplaatsenzij doemen de jeugdige kinderen om als het ware werktuigen te worden. Kinderen van 8 10 jaar worden veroordeeld om gedurende 10 uren daags zich bezig te hou den met den ellendigen arbeid om de powerlooms aan den gang te .helpen. Die arme kinderen welke van hunne jeugd vreemd blijven aan elke vere delende vreugdedie zelden of nooit een blaau- wen hemel boven hen en eene groene weide onder hen ziendie zelden of nooit de liefelijke bloe mengeur in den morgéns&md mogen ademen cn luisteren mogen naar den wildzang der vogelen in het boschwat zal er van hen werden Hoe zal bij hen eenig schoonheidsgevoel ontstaanhoe zal bij hen eenig bewijstzijn van azedelijkheid ontwa ken daar hnu zoo weinig tijd wordt vergund om iets te leeren Weewee onze industriëlen die geld verdienen door het zweet dier ongelukkige kinderen. Te duur zoude onze industrie voor dezen prijs gekocht zijnzelfs dan als zij zich met een luister vertoonde die die van alle naburen overtrof, maar thans nu onze industrie in den vreemde veelal een ellendig figuur maakt en binnenslands moet leven van het zweet der ongelukkige wormen zegtschijnt u nu niet eene dubbele vloek op haar te kleren Voorzeker ^niet al onze industriëlen niet al onze kooplieden zijn onverschillig jegens den arbeidenden stand, door welke zij rijk wor den onder anderen munt het kleine Hengelo in Overijssel uit door de uitnemende zorgwelke daar wordt besteed voor de opvoeding der fabrieks kinderen maar toch ook is zulk een zorg eene uitzondering. Onze meeste industriëlen blijken even onver schillig voor het welzijn hunner onderhoorigen als voor de handhaving van den roem der Nederland- sche nijverheid in den vreemde. Minder met fortuin begunstigd maar meer uit muntende door voortreffelijke hoedanigheden dan de tot dus verre op genoemde klassen is de stand van ambtenaren en officieren. Men zoude een lofzang over dezen stand kunnen aanheffen. Want men vindt bij hen eene mate van ontwikkeling, van humaniteit, van liefde voor al wat goed en schoon is, die men mogelijk nergens anders in die mate aantreft. In al onze steden behalve misschien Amster dam en Rotterdam zijn onze ambtenaren de per sonen die eigentlijk aan het spil der bescha ving staanen hoe vaak ook de burgerij tegen hen ingenomen ismoet zij wel w il zij eene goede keuze doenbij de verkiezing voor den gemeenteraad meestal het oog slaan op de amb tenaars. Waar dan ook inrigtingen of vereeni- giugcn tot bevordering van volksontwikkeling tot stand komen incu zal bijna altijd zien dat men dit aan ambtenaren moet dank wijten. Men zie eens de lijsten na van de bestuurders onzer talrijker vereenigingentot bevordering van wetenschappenkunsten volksweerbaarheid enz. cn men zal bevinden dat de ambtenaren het groot ste contingent daartoe leveren. De reden dezer voortreffelijkheid van het corps der ambtenaren moet gezocht worden in de om standigheid dat door de vergelijkende examens elke bevoordeeling van bijzondere familien ten dien aanzien is vervallen. Sinds de posteu voor allen toegaukelijk zijn eu in de meeste vakken alleen aan de bekwaamsten worden weggeschonken is het peil der ontwikkeling van den ambtenareu—stand zeer gestegen. Wij kunnen dan ook niet nalaten om ten sterkste aan te dringen om het stelsel der verge lijkende examens op alle vakken, in name op het notariat en de regterlijke magt toe te passen, daardoor zal men den genadeslag geven aan alle protectie en onregtmatige beoordeeling. Evenwel is ook de ambtenaarstand niet vrij van leelijke vlekken. Twee springen het meest in het oog, een geest van al te greote onderdanigheid aan hunne superieuren en eene onmatigheid in het gebruik van wijn en sterke dranken. De meeste ambtenaren leggen tegenover hunne meerderen een geest van onderdanigheid aan den dag, die eigentlijk aan vrije Nederlanders on waardig isen geen wonderhunne bevordering ligt toch meestal in de hand hunner chefs, de regering neemtdaar waar geene bijzondere pro tectie in het spel komtde rapporten van dezen tot maatstaf der promotie. Wie zal dit niet goed keuren Maar toch moesten onze ambtenaren te veel doordrongen zijn van het gevoel van ei genwaarde en vrijheidszucht om diens ondanks hunne zelfstandigheid tegenover hunne superieuren te handhaven. Een andere oorzaak van den kneehtschen geest

Schager Courant | 1867 | | pagina 1