Keoordeelingen. Eerlijke wensclien enz. door Dr. J. van Violen. mode onwederstaanbaar en ieder volgt, de eene vroeger, de andere later, hare wet Men moet er dan ook maar over heen en men is er. Het kost een besluit en de groote hoed maakt plaats voor het zwaluwnestje, doch minder gemak kelijk is het om indien het mode is geworden van Shakespere te spreken over Shakesperc te kunnen spreken. Ik voor mij beken althans dat mij dit niet gemakkelijk valtdoch omdat ik mêe wil doen, tracht ik er naar. Van de groote Shakesperiaansche taart eet ik dagelijks een stukje en langzamerhand gewen ik aan de spijs en begint ze mij te smaken. Ik heb liet laatst gesnoept aan Julia of liever aan Romeo en Julia en bid u om een goedwillig gehoor pleitende op mijn goed regtdaar ik naar de mode spreek als ik mijne spreekbeurt1 gebruik om met u het drama vau den grooten 1 dichter nog eens na te lezen. Ik zal u voor zoo ver dit noodig is, de ge-1 schiedenis vlugtig in uw geheugen terugroepen.1 liet stuk speelt iu Yerona. Men denkt nu aan 1 den Vierhoek, wanneer men dien naam noemt.1 Toch heeft Verona meer te danken aan S. dan 1 aan de Oostenrijksche Ingenieurs. Terwijl deze1 vun de stad eene ware vesting hebben gemaakt die nu reeds heeft uitgediend, heeft gene haar eene eeuwige jeugd geschonken door haar als stad der liefde te kroonen. Twee maglige fainilien die der Capulets en der Montagues betwistten el kander den voorrang en deze ijverzucht tot haat gewassen, deed van vader op zoon een bloed igen familiehaat overgaan. Iu het eerste tooneel brengt de dichter nne i n het midden van den strijJ. Reeds op de tweede bladzijde suruvclt eeu bediende der Mont:igucs door de hand van een der dienaren van de Capu- letten. Bijkans de gansche familie komt hierbij te pas en de vorst zelf verschijnt om door zijn gezag de tuist te beslechten. Doch het is niet alleen straatrumoer en burgertwist, waarmede de dichter ons bez:g houdt, al spoedig bemerkeu wij dat de oude heer Capulet in het bezit is eener zeer sclioone dochter, naar wier hand de ook zeer schooue Paris dingt. Doch Julia is nog wat joug, eerst 14 jaar. Ook met Romeo, eeu Mantaguc hebben \nj reeds kennis gemaakt. Het straatgevecht heeft ook hij bijgewoond, maar zonder veel deelneming. Hij is verliefd. Men heeft hem reeds dikwijls 's morgens vroeg iu het veld zien dwalende morgendaauw vermeerderend met zijn tranen. En dit zijn, naar het oordeel van Shakespere, gewisse kenteekenen van verliefd heid. Een vriend geeft hein den raad niet meer aan haar te deuken. Hij vraagt dien vriend 't geheim om 't denken af te leeren. Zoo zie met open oog naar anderen schoonheid, vriend! Dan bleek mij slechts hoezeer zij den voorrang ver dient. In een woord, dit blijkt uit alles,hij is schrikkelijk verliefd, doch belooft om des vriendschaps wil eene partij bij te wonen gemaskerd ten huize van den Capuletwaar bij zijne schoone en al wat erona verder aan schoons bezit bij elkander zal zien. Daarop beluisteren wij een gesprek tnsscken Ju lia hare moeder en haar minwaarbij de can- didaat Paris aanbevolen wordt. Eindelijk wonen wij het feest zelf bij, waar wij ook Romeo en zijn vriend ontmoeten. Een Capulet, Tybalt, de woedende Tybalt, de neef van Julia, herkent hem en met moeite voorkomt de gastheer onaangenaamheden. Plotseling staan Romeo en Julia tegen over el kander en een kunstig gesprek waarop ik straks hoop terug te komenmaakt uit hen twee gelie ven tot in den dood. In het tweede bedrijf zien wij Romeo in het duister sluipen rond de woning van Julia. Zij zelve opent hare vensterdeur verschijnt op haar bordes mijmert en denkt over Romeo. Een al lerliefst gesprek volgt hierop zij op haar balcon in het lichthij in het duister op den platten grond. Hij vordert goed en de twee spreken een geheim hnwelijk af dat door den priester Lorenzo zal worden gesloten. Na deze afspraak natuur lijk een geheim tracht men Romeo tot een ge vecht te drijven met Tybaltdoch met voor ons zeer verklaarbare onverschilligheid behandelt hij deze zaak daar hij volstrekt niet strijdlustig ge zind is en in het allerminst geene geneigdheid gevoelt voor een tweegevecht met den neef van Julia. Aan het slot van het tweede bedrijf heeft ook werkelijk de echtvcreeniging plaats. In het derde bedrijf slaagt men er inderdaad in dc kloekheid vau Romeo te overwinnen. Een twist tussehen Tybalt en een der Montagues opent het tooneel. Romeo tracht vergeefs dezen bij te leggen en toen zijne poging mislukt, verwijdert hij zich. Tybalt doodt daarop zijn tcgenstaander en Romeowien dit dadelijk ter oore wordt ge- bragt verliest zijne bedaardheid en doodt Ty balt waardoor een groote woelwater van het tooneel raakt. Intusschen brengt deze gebeurtenis heel Verona in rep en roer. De prins verschijnt weer (loet regt en verbant Romeo. Hierop volgt een gesprek tussehen Julia en hare min waarin de laatste (ie verbannfég meaeaeeit. (Jij kunt u eene voorstelling maken van den verschrikkelijken toestand van Julia. Getrouwd, pas getrouw met een verbannen man. De min zal trachten de zaak nog in orde te brengen en snelt naar den altijd raad wetenden Loienzo. Daar hebben wij reeds vroeger Romeo ontmoet die mede zijn nood heeft geklaagd. Door tussehei komst van de min zal Romeo dien nacht zijne Julia opzoeken. Intus schen verzegt Papa en Mama Capulet de hand van Julia aan Paris. In de kamer van Julia wo nen wij de ontmoeting bij der twee geliefden. Nooit 1 is een gevaarlijker loonei dichterlijker beschre- 1 ven. 1 Naauwclijks heeft Romo hare kamer verlaten 1 of wij zien dc gravin Ca ulet binnen treden die al weder over 1'aiis spreek, echter voor doove ooren. De oude heer komt op ei is woedend wegens het verzet zijner dochter, Dte belooft raad te zul len vragen aan Lorenzo c het bevel van dezen heiligen man te zullen ofolgen. In het vierde tooneel «iden wij in Lorenzo's j kluis, Paris en Julia. Dc erste vertrekt bescheiden zeer spoedig en Julia oivangt in hare liefdes j Licht den volgenden raad Geef uwe toestemming j in het huw elijk met Paris neem vóór uwen trouw- dag dezen drank in; hij bedwelmt u 42 uren leng en maakt u schijndoc Men zal u-bijzetten in het familie graf. Ik zi zorgen dat Lorenzo op het oogenblik van uw itw aken bij bet graf is om u te verlossen. Alles»eschiedt diensvolgens, j i Het huwelijk wordt vastgesldmaar zie op haar i huwelijksdag vindt men Ju dood in haar bed. j i Eene prachtige lijkrede va Lorenzo. Een tus- j scbenspel van muzikanten, ie voor een bruiloft} gevraagd eene begrafenis bijwouen. In het vijfden en laatsten bedrijf vinden wij eerst Romeo, wien de dood van Julia wordt me degedeeld, echter niet door Lorenzo, volgens af spraak maar buiten afspraak door een ander zij ner vrienden. Hij houdt haar dus voor werkelijk dood, wordt wanhopend, koopt vergift en snelt van Mantua, werwaarts hij gebannen was, naar het kerkhof. De verbeelding des dichters schept hier een ontzettend tafereel, Op de begraafplaats ge huld in het duister van den nacht waart ook Pa ris rondbiddende voor de ziel zijner beminde en bloemen strooijende op haar graf. Een gevecht ontstaat tussehen hen waarin Pa ris gedood wordt. Romeo opent dc groeve en ziet Julia. Ja, zij is dood en hij wil dood zijn met haar. Hij vergeeft zich. Naauwelijks is dit geschiedt of Lorenzo komt op, wiens boodschap niet tot Romeo gekomen is en Julia ontwaakt. Deze ziet Romeo dood neven haar liggen, trekt zijn dolk en doorsteekt zich. Nieuwe verschijning van alle belanghebbenden en slot. De heer van Vloten duide het ons niet ten kwade, dat wij misschien langer dan wel met de beleefdheid iu overeenstemming was, hebben ge wacht met hem onzen dank te betuigen voor de toezending van bovengemelde brochure. Het is ODzen lezers waarschijnlijk bekenddat met het uitspreken dezer redevoering het in vele opzigtcn lachverwekkend treurspel van het ontslag des verdienstelijken hoogleeraar is begonnen. "Wij hebben ons gevoelen over het ontslag van aen neej van Vloten reeds vroeger medegedeeld thans willen wij die zaak liever laten rusten, al leen w illen wij voor hen die deze redevoering alleen kennen uit de door partijzucht uit het verband gerukte uitdrukkingen welke vootkwainen in het ook door de Haarleinsche Courant mede gedeelde besluit van den gemeenteraad waarhij de hoogleeraar werd ontslagen, enkele fragmenten mede deelen waaruit zij zullen kunnen ontwaren, dat des schrijvers hart vol is van liefde voor het vaderland en van afkeer voor elke godsdienstige vertooning die tegen de eerlijkheid strijdt. Zoo zegt hij o. a. Knapen en jongelingen met den geest der nederlaudsche taal en het merg der ncdelaudsche letterenin hare welsprekendste gewrochten doorvoed en in de geschiedenis van haar land en volk, als in die van hun eigen leven 'thuis, loopen geen gevaaromgelijk wij thans zoo veelvuldig zien voorkomen de deerniswaardste on verschilligheid omtrent hun onafhankelijk en zelf standig volksbestaan ten toon te spreiden. Zij zullen integendeel het denkbeeld eener ontbinding van dat bestaanmet dat van hun eigen per soonlijke venietiging gelijk stellen en althaus bij hun eigen leven zulk eene ontbinding nimmer dulden. Het kan daarbij hun leus zelfs niet zijn, ook na den kloeksten strijd levende te zwichten voor eene overwichtige meerderheid. Zij zullen naar de proefhoudende spreuk hunner vaderenslechts weten te overwinnen of te stervenNeerland 's dammen en dijken eerder door te steken en het der baren ontwoekerde landje den baren weder prijs te gevendan er immer den voetstap eens nitheemschen overweldigers te duldenof den

Schager Courant | 1867 | | pagina 2