Brief aanden lieer Dr. van Vloten. GEMEAGÜE BEUIGTEN. GEWOAE BEKIGTEN. Hooggeleerde Heer. INGEZONDEN STlkkEN. de provincie Groningenwaar de boerenstand het welvarendste isdat voor dezen winter de meeste arbeiders als landverhuizers naar Amerika zijn ge gaan. Bewijst dit niet dat te midden van den rijkdom der boeren hun loon niet geëvenredigd was aan hunne behoeften Ons oordeel over den boeren stand kan dus in het algemeen niet gunstig zijn, gelijk bij alle klassen vindt men ook hier edele uitzonderingenmaar om te worden wat hij wezen moet, om zich te verheffen tot een stand die een beslissenden en weldadigen invloed heeft op den gang der zaken, moet onze boerenstand zich ge heel ontdoen van het karakter van lijdelijkheid dat hem thans veelal tot een werkloozen klomp maakt. Eigenaar van een groot gedeelte onzer gronden is hij naast den land-adel in vele opzig- ten onze land-aristocratie gewordenals zoodanig heeft hij aanspraak op gezag voegt hij bij dezen titel die van kennisbeschaving en eene liberale denkwijze en het kan niet missen dat hij de mag- tigste onzer standen zal worden. gerucht te vinden in de omstandigheiddat in uwe geschriften nergens de bron van uw weten schap der gevoelens van den heer Burgersdijk werd aangewezen. De gemelde heer heeft, zoo ver wij weten zich nimmer in geschriften of iu openbare redevoerin gen als een tegenstander van den doop doen ken nen, alleen uit vertrouwde gesprekken kon dus zijne overtuiging ten dien aanzien bekend zijn. Zoo wij gedwaald hebben dan ligt hierin de reden on zer dwaling. Voor het overige behoeven wij u niet te verzekeren, dat het ons zeer leed zoude doen, dat wij ten onregte een man zouden gegriefd heb ben, voor wiens sireven, al verschillen wij ook in godsdienstige gevoelens hemelsbreed van elkander, steeds de meeste sijmpathie hebben gekoesterd. Onder betuiging onzer opregte hoogachting noe men wij ons Uwe Dienaren, De Redactie. het zoowel de pligt als het belang van iedere groote handelzaak in victualiën enz, is om hare klandisie van dit produkt te voorzieD, De zoogenaamde Deventersche geloof s- vervolging, gelijk uwe zaak door een uwer te genstanders op eene in het belang zijner partij i niet zeer dienstige wijze werd genoemd heeft de aandacht van het geheele Nederlandsche volk tot zich getrokken, en geen wonder in uwe zaak zag men toch eene voortzetting van den eeuwen ouden strijd tusschen vrijheid en vervolgzucht. De -laatste heeft overwonnen en alzao werd ook uw naam geschreven op die breede lijst van mannen, die de slagtoffers zijn geworden vau het vrijmoedig uitspreken hunner overtuiging en wij vleijen u voorzeker nietals wij zeggen dat uw naam met eere in die rij zal prijken. Gelijk gewoonlijk het geval isis ook thans de strijd van vrijheid en dwang niet (geheel alleen geweest een strijd van beginsels, vele kleine hartstogten hebben in dezen kamp mede gestreden en het zijn deze, die even als de pionnen in het schaakspel de overwinning vaak doen beslissen. Onder die kleine hartstogten meen ik in de eerste plaats te moeten rekenen de haat der mo dernen die gij n op den hals liadt gehaald door hunnen lievelingschrijver Opzoomer aan te vallen en hun dolenden herder Pierson in bescher ming te nemen. Schoon elke onbevooroordeelde naar onze meening in beide zaken u moet toejuichen is het toch ligt te begrijpen dat de modernen u daarom niet mogten lijden. Niet minder echter heeft de bloedige Seiten- hiebe, die uwe redevoering ten aanzien van den directeur der burgerschool voorkwam tot den treu- rigen afloop uwer zaak medegewerkt. Het door u hem gedane verwijt, dat hij met huichelend kerk gebaar tegen beter weten in medegewerkt zoude hebben in het volbrengen eener doopklncht beeft kwaad bloed gezeten in welke opziglen de publieke opinie ten uwe gunste moge zijn ten dien aanzien, is zij niet in nw voordeel. Het publiek gerucht toch wil dat de heer Burgersdijk zijn on kerkelijke gevoelens ten aanzien van den doop in nwe tegenwoordigheid open lei, zonder dat hij die gevoelens openbaar wilde gemaakt hebben. Wij meenden eene bevestiging in de waarheid van dat Bij de Leden van het Centraal-Comité van den Nederl. Weeubaarheids-Bond zijn de volgende giften ingekomen voor het Algemeen Natio naal Scherp-Schuttersfonds. Reeds zijn vermeld Aan giften in eens f 6438.50 Zijn thans bijgekomen Van den Hr. M. C. S.Predikant f 3. v n Bar. v. B. te Utrecht 1000. vvv Mr. J. Sasses te 's Bosch v 25. v A. G. uit AinslerdAn 1 Coup. v 1.23J v Dkelzaam uit Loencü v 8. v deu lir. S. v. Hoven, Not. te Sou 3. f 7478.73i Ook zijn reeds vermeld^ Aan jaarlijk- sche gittenf 430. En zijn bijgekomen jaarlijks Vau een li.- kathol. Priester en kspcllaan 5. den Hr. VIr. van Naamkn van Eemnes, te Zwolle 100. M. M. Catz te Vei.lo 3. k. 11. T. to kuilenburg 3. f 541.— De muilezels die naar Abvssinie vervoerd werdeu schijnen slecht tegen de zeeziekte te kun nen. Vlet de Mailboot, die met 114 muilezels Brindisi verlietziju slechts 47 levend te Alex- andrie aangekomen, en op eene andere boot stier ven er gedurende deu overtogt niet minder dan 100. Door Mej. Janneke Rndolph Kolder in der tijd eene uitmuntende kinderschoolnouderes dezer dageu op 51-jarigen ouderdom te Leeuwardeu overleden is btjua haar geheele verinogen aan liefdadige insteilingeu vermaakt. Ouder anderen zijn bedacht de Ned. Hev. diaconie met f4000, bezwaard met vruchtgebruik het departement der vereeniging Christelijk Hulpbetoon met f600 eo de door dat departement gestichte breischool met f400. Er bestaat wel geen beter voedsel, zoo wel voor de gezonden als voor de herstellenden dan zuivere ouvervalscbte chocolade immers een kop goede chocolade overtreft verreweg de beste bouillon in gehalte van werkelijke voedingsstof. Voor bil lijke prijzen te verkrijgen vindt echter zoo dikwijls eene vervalsching van dit artikel plaatsdat eene qunliteitvoor welker zuiverheid wordt gewaar borgd eene zeldzaamheid is geworden. Het ver dient da»rom te meer vermeldingdat de Stoom- ciiocolade-fabriek van Franz Stollwerck te Keu len die tot de meest beduidende fabrieken van Duitscliland behoort op de wereldtentoon stelling te Parijs wegens zuiverheid voortreffelijke r kwaliteiten goedkoopte vau hare chocoladen met de prijsined-ille werd bekroond. Deze onder- scheiding is des te eervollerdewijl de uitgereikte medaille de eeuige is, die in drze industrie aan geheel Proissen is ten deel gevallen. De fabriek da-ïkt aan baar beginselalleen vo'komen zuivere f»br "kateo ter markt te br-ngen haren alom ver breiden roem. WeD zoude, kunnen bewerendat Verscheidene winkeliers te Amsterdam zyn ge straft omdat zij in hnnne winkelsellen voor handen hadden waarop de oude maat was aangetee- kend. De overwinst van de stedelijke gas-fabriek te Leiden, wordt op f45,000 genaamd, De heer S. P. Heringapredikant te Znid-Scharwoude is als schrijver van het antwoord op eene prijs vraag, bekroond met eene zilveren medaille. De zouaaf Willem van Hulst, uit Veghelals dood opgegeven eu voor wieus ziel reeds vele missen zijn gelezen is te Moute-Rotoudo spring leveud terug gevonden. Aan Mr. W. Bok is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Notaris op Texel in zijne plaats is benoemd de candidaat-notaris W. H. B. Bok. Dezer dagen vertrokken 104 jonge lieden uit Rotterdam, naar het pausselijk leger, voor welk leger in ons landje reeds bijna f 101/,000 aan vrijwillige bijdragen werd ingezameld j het is als of onze Roomsch Catholijke armen geene be hoeften hebben. De Salon des Variétés in de Nes te Amster dam is verkocht aan de Viucentius-vereeniging om te worden ingerigt tot bijzondere scholen. Te Hoorn is A. Kareis een brave huisvader, in den vroegen morgen, naar zijn werk gaande, door de duisternis in het water geloopen en verdronken de gas-fabriek krijgt de schuld. Het jongste regtsgeding te Manchester heeft niet minder dan f 84,000 gekost. keizer Napoleon en de Paus zijn beiden ongesteld. Uit het IJ bij den Doksdijk zijn de lijken opgehaald van eene vrouw en een zuigeling van acht maanden het kind was met een doek voor de borst der moeder bevestigd de vrouw werd reeds sedert eenige dagen na een hoog loopend geschil met haren echtgenoot vermist. Charles Dickens is in goeden welstand te Boston aange komen. De redacteur van den Conrrier francais en die van den Siècle hebben geduelleerd de laatste werd tweemaal gewond. In een vischwinkel te Dowuhara (Engeland) zag men in de vorige week epn paling die 5 voet 8 duim lang was en 17| duim in omtrek had, wegende 36 pond of 28 pond schoon. H. M. de koningin heeft het Loo verlaten toen de mi nisters van Buiten- en Binnenlandsche Zaken aldaar aankwamen, om met Z. M. deu koning, over hunnen val te praten. De engelsche stoomboot Hollandia is te Harlingen tegen het havenhoofd geloopen een rad der boot is gebroken en het hoofd heeft veel ge leden. Te Londen hebben in de vorige week plaats gehad 1 426 sterfgevallen en 2260 geboorten. keizerin Eugénie wil, tegen het kersfeest, een reisje naar Rome ondernemen. In den nacht van Zaturdag op Zondag is uit de boetachter het huis van den landman Cornelis Kraakman, te Egmond-Binnen gestolen een pas geslagt var ken zwaar schoon aan den haak 100 ned. pon den alsmede een renzel van een ander varken wat zal die boer 's morgens raar hebben geke ken De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge voelen» der inzendert van geplaatste stukken. (Vervolg en slot.) U zegt #De grondwet belooft gelijke bescher ming niet omdat dit godsdienstig is, maar omdat dit staatkundig is." Die staatkunde is immers goed maar zij is goed omdat zij godsdienstig is, want ware zij niet godsdienstig dan zoude zij die bescherming niet verleenen. »Eene staats-godsdienst moet door het gezag van den staat beschermd zijn" zegt u. Ik beaam dit ten volle. En verder »onze grondwet dweept waarlijk niet met godsdienst." Eene grondwet mag door dweeperij niet besmet zijn moet ik antwoor den. »Ieder woord bijna bewijst hare ongods dienstigheid.'' Dit kan zeker wel het geval zijn wanneer men die woorden toetst aan de kerkleer van een of ander kerkgenootschap. Gebruik het Roomsch—catholicisme als toetssteen voor het Pro testantisme dan is het Protestantisme ongodsdien stig en omgekeerd zal het resultaat ook omgekeerd

Schager Courant | 1867 | | pagina 2