Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 'M 534. Elfde Jaargang. Tijdsbeschouwingen, SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk a 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle wegh Die timmert a den Verwacht gez'jgh. (Cats.) PRIJS DER ADVER'f ENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Grootc letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekbandelaren en Postdirecteuren aangenomen. UITG-EEFSTEE WIEID. IP. O". O DID>!RIOH. BEIEVEN FE/AA3STOO Ministriele crisis. De toestand van on zekerheid waarin ons vaderland ten gevolge van de ministriele crisis, verkeert moet in alle opzig- ten als een nationale ramp worden beschouwd. Maar gelijk er geen onheilhoe zwaar ookis dat niet door den verstandigen mensch ten zijnen voordeele kan worden gebruiktzoo ook moet ons volk uit deze ramp heilzame vruchten zoeken te plukken. Het ernstige der tijdsomstandigheden moet de verschillende partijen die er bij ons bestaan, noo- digenoin ecne verzoening met elkander tot stand te brengen. Slechts na zulk ecne verzoening is een bestaan van eeuigen levensduur mogelijk. Tot -ffog toe stookt echter liet wilde gekrakeel der dag bladen bet twistvuur onophoudelijk aan. De dag bladpers heeft zich den naam van koningin der we reld haar eens door Donker Curtuis gegeven met te veel aanmatiging toegeeïgendmaar zij moest bedenkendat zij in alle gevalle geene on bepaalde gebiederessemaar slechts constitutionele koningin is. Zij moet gedachtig zijn dat zij ou derworpen is aan het gezag van het volk. En toch gedraagt zij zich bij ons als of zij zich aan den wil van de natie niet heeft te storen. Ons volk is wars van het twist-geschrijf en daarom moesten onze dagbladen er ook een einde aan makendaarom moest er een einde komen aan dat eindeloos geschimp op radicalen op het wanbestuur van Betz op Tkorbecke enz. Zoolang zulk een schimpen en schelden aanhoudt is geene verzoe ning mogelijken daarom kunnen wij elk va derlandslievend dagblad-schrijver niet genoeg op het harte drukken om toch eindelijk eens eenen anderen toon aan te slaan. Doch na de verzoening moeten alle partijen ook hun best doen om de twee struikelblokken, waar over iedere regeringvan wat kleur ook dreigt te struikelenuit den weg te ruimen. Door wij- aging van de schoolwet moet er een einde komen aan de schoolwet-agitatiedoor voor goed afstand te doen van elk onregtmatig voordeel dat Xeder- land van Java trektmoet men trachten de booze hartstogten van hebzucht en nijddie aan die coloniale kwestie zulk een bedenkelijk karakter g'-^eu, voor g0e(| ud te roeijen. De liberale partij moet zoeken te gemoet te komen aan de gemoeds- l» .iwarendie er van de zijde der Roomschen en srreng Hervormden tegea de schoolwet bestaan wij hopen later aan te to len dat zij dit kan doen zonder ontrouw te iprden aan hare begin sels en wel door het goo dienstig onderwijs ge durende eenige uren van '1e week, op de open bare scholen te doen gevei. Welk bestuur ook optrrtehet zal in zijn pro gramma moeten opnemen lo. Wijziging der schot wet, 2o. afstand der indiscl 1 baten. En wij ge- looven dat het door het ste gedeelte van het nederlandsche volk in beid dezo zaken met geest drift zal worden ondersteund. Petities aan den 1 oning tot ontbin ding der 2e. Kamer. Vij hebben meermalen aangetoond bij ons berigtat de middelen welke de behoudende partij tot l .eijïing van baar oog merken zoo als daar zijn optogtentoejuichin gen op de tribunes der 2e. Kamer enz, van geheel demagogiechen aard ziju en dus ten eenen male iu strijd zijn met het doel dat zij voor oogen moet hebben.s Yan hetzelfde gehalte zijn ook de petities tot ontbinding der 2e. Kamer, die thans de goê gemeente worden voorgelegd. Daar de waarheid der onderteekeningen niet kan worden gecontro leerd noch kan worden nagegaan van welk verstandelijk en zedelijk gehalte de onderteekenaren zijn, heeft zulk een petionnement in massa, hoe genaamd geene waarde. Door het bezigen van zulke demagogische kunsten veroordeelt de be houdende partij zich zelve tot magtelooslicid en bespotting. Want de behoudsman die het kleed van een demagoog aantrektheeft wel iets van den verliefden Falstaffals hij zich als baker verkleedt. In die kleeding is hij geheel weerloos en bloot gesteld aan de bespottingen en slagen van zijn tegenpartij. Yerandering van het pruissische mi nisterie. De aftreding van den pruissische mi nister van justitie is een merkwaardig feit, hier door verliest het ministerie van Bismarck geheel ziju oorspronkelijk behoudend karakter. Bismarck groot geworden door de behoudende partij ver loochent deze thans ten eenen male. Voortaan zal hij zijnen steun moeten zoeken bij de door hem zoo gehate liberalenin Joden en professoren zal hij zijne bondgenooten moeten vinden. In den oorlog tegen Denemarken in 186 4 en tegen Oostenrijk in 1S66 heeft hij de revolutio naire krachten ter hulpe geroepenvroeg of laat zullen de aldas door hein losgelaten booze gees ten sterker dan hij worden bevonden. De opof fering van een behoudenden ambtgenoot is het begin. De koning van Pruissen moet den ontslagen minister voorzeker niet een geheim voorgevoel van aannaderend leed hebben zieu vertrekken. In zijne avontuurlijke reis op de revolutionaire wateren kon hij in het vertrek van dezen loods een tee- ken zien, hoe ver hij reeds verwijderd is van dc veilige kusten van regt en wettigheid. De mi nister moet bij zijn afscheid gedacht hebben, eens was ik des ministers medestander in zijn strijd tegen de liberaleneens moest ik de bijl zijn door welke dc krachtigste takken der constitutie werden afgehouweneens moest ik met den ko ning deel nemen aan de wilde en bloedige jagt op Wettige vorsten Otl aouvt-rtfhión" tliinfc "nu" ge noeg wild schijnt geschoten te zijn word ik als een onnutte jagthond naar huis gejaagd. Het zij zoo, 't is het lot van alle staatsdiena ren die den koning op zijn wegen van onregt en onwettigheid willen volgen. Voorzeker zal de mi nister gedacht hebben aan het roerend gesprek tusschcn Wolscy en Cromwell en Shakespere's Hen drik Vm, met den eersten kou hij hebben uit geroepen had ik mijnen God slechts gediend met de helft van de trouw en den ijverwaarmede ik den koning diende, Hij zoude mij niet in mijn ouderdomter wille van mijn tegenstanders naar huis hebben gezonden. GEWOAE BEUIGTEN. Verleden Dingsdag, 27 December, had alhier de buitengewone voorstelling plaats van het lief hebberij—tooneelgexelschap „Geen roos zonder door nen". Mogt men met grond eene talrijke opkomst verwachten dewijl de voorstelling moest strekken ten voordeele van het vrijkorpsdat zoowel bij het gemeentebestuur als bij de inwoners veel sym pathie oudervindteen zoo buitengewoon talrijk publiek had zeker niemand, verwacht. En waarlijk wij werden niet teleurgesteld. De beide stukken „De twee ringeu" eu »Het hoogste lot" werden zoodanig opgevoerddat zeker wei nigen er aan dachten een gezelschap voor zich te hebben, waarvan de meeste, zoo niet alle leden nimmer te voren voor bet publiek waren opgetreden. De verdeeling en de opvatting der rolleD waren uitmuntend en moesten ieder verras sendie weet, wat daaraan verbonden is. Niet ten onreste werden dan ook alle medespelerszoo wel de heeren als de dames luide toegejuicht en het was waarlijk geene vleijerijtoen het bestnnr van het vrijkorps en de heeren officieren hun daarvoor den levendigsten dank betuigden. Tot afwisseling werden wij nog aangenaam ver.

Schager Courant | 1867 | | pagina 1