7. het waarnemen van agenturendie met de werkzaamheid der vennootschap in verband staan en voortsin 't algemeenal datgene wat ge woonlijk gerekend wordt tot bankiers, cassicrs- cn commissie zaken te behooren. GEMENGDE BEHIGTE1X. rast door de voordragt van een paar zangstukken „het vlaggelied" door Mej. A. Pool en „het geld" door Mej. J. Lorjé. Wij willen van die voordragt welke algemecneu bijval genootniets zeggeu dan „die perzik smaakt naar ineer." Dank zij dus toegebragt aan de leden van het vrijkorpswelke hunne krachten hebben ingespan nen voor een zoo edel doelDank vooral aan de dames en allen die daaraan ook door een on bekrompen stoffelijke ondersteuning, hebben me degewerkt Dank ook aan bet zoo talrijke pu bliek welks aanwezigheid de sympathie bewijst die de heilige zaak der volksweerbaarheid in deze gemeente geniet Moge de algemecne bijval, die deze eerste voor stelling is ten deel gevallende leden van het tooneelgezelschap aanmoedigen meermalen hunne krachten in te spannen, om aan een zoo schoon doel bevorderlijk te zijn den eersten regel van dit berigt staat tl lees 17) Van goederhand vernemen wij dat door de hecren J. Spaans Junior C. Muller Cz. en C. Smit Jz„ allen wonende te Barsingerhorn de daarstelling is op het getouw gezet cener comman ditaire vennootschap, waarvan zij de heheerende vennooten zullen zijn. De volgende bijzonderheden zijn ons deswege ter oore gekomen waarvan wij natuurlijk onder de noodige reserveaan onze lezers mededeeling doen. De vennootschap zal den naam dragen van «plat- telandsche bankvereeniging." Het hoofdkantoor zal gevestigd zijn te Barsiu- gerhorn met een bijkantoor te Schageu dat echter aauvaukelijk althans enkel op de marktdagen zal geopend zijn. De vennootschap stelt zichonder anderen teu doel 1. het in depöt nemen van gelden tegen ren- tevergoeding 2. het geven van voorschotten 8. het heieenen en in beleening goven 4. het honden van rekening courant 5. het houden van geldelijk en administratief beheer voor derden 6. het doen van incasseringen Het kapitizl der vennootschap zal zijn f 200,000 verdeeld in 200 oandeelen ieder, van f 1000. Bij het passeren der acte van oprigting wordt op ieder aandeel 10 ten 100 gestort 40-ten 100 kan daarenboven doch bij niet meer dan 10 ten 100 te gelijk, door de bcheerende vennooten wor den opgevraagd en moet dan binnen eene maand na de opvrage gestort worden het niet gestorte kapitaal blijft onder de deelhebbers berusten en strekt slechts als waarborgfonds. De jaarlijksche zuivere wiust der gedrevene zaken wordt tusschen de deelhebbers in evenre digheid hunner deeluemmg, verdeeld, met dien verstande dat de beheerende vennooten hun aandeel teu volle genieten terwijl van de commanditaire venDooten wordt iugehouden om tot reserve fonds te worden opgelegd. Twee of meer commissarissen door en nit de venuooten te benoemenzullen belast zijn met het nazien van boeken en kas telkens als zij dit verlangen zij kunnen van de beheerende veunoo- ten het overleggen van bescheiden en het geven van inlichtingen omtrent den stand van zaken eiscbeo. In de maand April van ieder jaar zal eene algemeene vergadering van veunooteo gehouden worden tot het onderzoeken en sluiten der balans over het laatst omgekomen jaarsluitende met 81 December. Houders va» iniuder dan 5 aan- deelenzullen ééne stem, van 5 tot beneden 10 aandeeleo twee stfcmmen en van 10 of meer aan- deelendrie stemmen uitbrengen. Wij juichen die onderneming zeer toe en ver nemen met genoegen dat verreweg het grootste gedeelte der aandeelen reeds geplaatst iszoodat het tot stand komen der onderneming aan geeneu twijfel onderhevig schijnt te zijn. Onzes inziens zal er door in eene behoefte van het platte land voorzien wordenen mag er voor de deelhebbers een billijk revenu en voor het publiek zoowel voordeel als gerief van te gemoet gezien worden. Wanneer de onderneming tot stand is gebrsgt komen wij misschien op haar ea haren werkkring nog eens terug maar mogeu intasschen reeds nu niet nalaten er de aandacht des publieks op te vestigenen niet het minste van degenen welke KL IP.— 800.— gelden hebben uit te zetten en daarbij niet alleen geregelde en stipte voldoening van renten verlan gen maar zekerheid willen bezitten over hun kapitaal zonder oponthoud en moeite weder op zelf te bepalen tijdstip te knnnen beschikken hetgenezoo als van algemeene bekendheid is niet bij alle geldplaatsingen het geval is. Bij de Ijcden van het Centraal-Comité van den Nederl. Weerbaarheids-Bondzijn na onze eerste mededeeling nog de volgende giften ingekomen voor het Algemeen Nationaal Scherpschut- tersfonds. Aan giften ia eens Van N. N. te Af 10. den liter A. J. van Beeck Calcoen te Utrecht, (28 Nov.) »H o don llr. J. B. Mr. J. G. te Utrecht. u r J. C. Clotterbooke Patein te Utrecht. 100. W. J. Verkerk 100.— Martin Coster te Parijs. 1000. Uit Grave van N. N—„Wieu Neerl, bloed" enz. ecu Couponbetaalbaar metv Van het Scherpschutters-gezelschap ede Zwijger", (onder beschermheerechap van Z. K. U. Prins Hendrik der Nederlanden) te Utrecht. Uit Grave van N. N.„voor Vader land eu Vorst", een ^oupon betaal baar metv Van de Herren n. Eijken en Zonen Fabriekanten te Geldrop als voorloo- pige bijdrage Van een Huisknecht eene Weduwe te 's Hage den llr. Jhr. Mr. F. J. J. Eijsiuga te Leeuwarden Aan jaarlijksche giften Van den Heer G. te Utrecht r N. N v Mevrouw Douairière H. Engelberts, geb. Qnarles van Uffordte Vor- den bij Zutphen Van den IIr. A. M. K. W. Bar. van Ittersuin te Z'rtplien Van den llr. D. te treek t Den ?den "Üezer liêbben de generaal de Failly en de overige Fransche hoofd-officiren hun af scheidsbezoek bij den Paus algelegd. Volgens den Romeinschen correspondent van het Jonrnal des Dé.bats heelt Pius IX bij die gelegenheid zijne levendige eikeutelijkhaid jegens den keizer der Fransclien betuigden aan de officieren gezegd dat hnn vertrek hem zeer smartte, maar dat hij begreep dat zij aan den hun gegeven last moes ten voldoen. Ten slotte heeft de Paus nog gezegd: „Ik heb het vraagstuk van het wereldlijk gezag rijpelijk overwogen. Indien ik er prijs opstel dat gezag ongeschonden te behondendan is het niet uit heerschzuchtmaar omdat ik de over tuiging koester dat het voor mijne algeheele onafhankelijkheid en voor de vrije uitoefening van mijne geestelijke magt onmisbaar is. Offenbach's Grande Duchesse de Gérolsteiu is te Parijs 200 maal opgevoerd. Deze 200 voor stellingen hebben 870.U00 frs. opgebragt. Daarvan komt 1/11 gedeelte (fr. 79,000) aan de weldadige instellingen. De componist en de schrijvers ge noten 1^12 der ontvangsten (circa fr. 74,000). Indien men de overige kosteu op fr. 360,000 schat dan blijft den directeur van den schouwburg voor zeven maanden nog eene winst van fr. 320,000. Twee keizers, eene keizerin, verscheidene koningen, koninginnen priusen prinsessen aarts en au- dere hertogen woonden de voorstellingen bij. Op den 17 dezer heeft voor het provinciaal geregtshof in Noord-Holland teregt gestaan J. J. Paulenoud 59 jarentapper en loogstokerwo nende te Schooienter zake van moedwillige brandstichting in een gebouw waarbij te voor zien was dat meuschenlevens in gevaar konden worden gebragt. Ten laste van den beschuldigde die alle schnld aan het hem ten laste gelegde ontkent blijkt dat de brand in den nacht vau 19 op 20 Febru- arij 1867 onder Schootenin een perceel van hemafgescheiden van zijn woonhuisin twee verschillende lokalen zijnde een pakhuis en paar denstal, vau elkander gescheiden door een gang heeft plaats gehad zonder dat ia die gangeeui- gerlei spoor van brand zigtbaar is geweestzoodat het vuur zich niet van het eene lokaal aan het andere heeft kunnen mededeelen 2.97 40.— 2.47* 25.— 0.50 1.23* 100.— 3.— 25.— 12.50 10.— 25.— dat in den stal op twee eenigzints van elkander verwijderde punten brand is geweestdie eveneens op heide punten afzonderlijk is ontstaaa, dat de binnenzijde van het beschot in den paar denstal van onderen met koolteer besmeerd was en er een vat met koolteer bij eenen hoop turf is geplaatst geweesthetgeen verbrand is dat de beschuldigde omstreeks 3} uur des nachtsdoor het geroep van brand gewekt bnitcn gekomen isbehoorlijk aangekleed met boezeroen, broek onderbroek kousen en schoenen dat een der getuigen ten 2 ure, bevorens een man nit het pakhuis heeft zien komengaande naar de achterdeur van het woonhuis van den be schuldigde dat de beschuldigde geene pogingen heeft aan gewend om iets uit den brand te redden of om den brand te blusschenmaar integendeel dit heeft tegengewerktdoor zich te verzetten tegen het openmaken der deuren vau het brandende gebouw, en op de herhaalde vragen van getuigen die door een raampje zagen dat de brand in de stal nog onbeduidend en gemakkelijk te blusschen was heeft geantwoordik maak den boel niet open. dat hij verzekerd was voor f 1925 niettegen staande hij zelf erkentdat de werkelijke waarde van het verzekerde, niet meer dan f885 bedroeg. Aan den beschuldigde was als verdediger toe gevoegd de advokaat Mr. H. van Maanen. In de vorige week had in de woning van B., op de Voldersgracht te 's Gravenhage een treu rig ongeval plaats. In een bekrompen vertrek had men op de kagchel een test met vuur geplaatst, waarop men een ketel met water gesteld had. Die ketel waarvan het water aan het koken was geraakt stortte om en wel juist op eene in de nabijheid staande wieg, waarin zich een kind be vond. Dat kind is deerlijk gebrand en verkeert in gevaarvollen toestand. De passagiers van Haarlem naar den Helder en omgekeerd hebben den 13 dezer nabij het station Beverwijk een oponthoud ondervonden door het doorbreken van den dijk aldaarten gevolge waarvan de treinen niet konden doorrij den, maar over moesten pakken, de passagiers van Uelder-Haarlera zijn dien tui gevolge te Haarlem moeten overblijven ourdat de treinen van genoemde plaats reeds vertrokken waren. In den avond van 17 dezer is te Schagen in de Malen jammerlijk verdronken de persoon van 8. P. De aanrandingen op de openbare strant begin nen des avonds nu de winter nadert te Londen, inenigvnldiger te worden; in die hoofdstad hebben in de vorige week plaats gehad 1538 sterfgevallen en 1959 gebcorlen dat is iu vergelijking tot andere wpken 390 sterfgevallen te veel en even- zooveel gcbooiteu te weinig, dus een verschil van 600 zieleu iu een week. De keizerin van Frank rijk heelt haar verlangen te kennen gegevenhet verwacht wordende kiud der keizerin van Oostenrijk, teu doop te houden. De schouwburg van Belleville te Parijsis tot deu grond toe afgebrand acht pompiers zijn zwaar gewond, twee andere en één particulier zijn gedoodmen vreest nog meer lijken onder bet pmu te zullen vinden. ln de plaats van den aarts-bisschop van Mechelen Mgr. Sterckx', is be noemd Mgr. Dechamps, bisschop van Namen, de jongste bisschop nit geheel België reeds daags vóór de begrafenis van eerstgemelde kondigde de telegraaf die benoeming aan. Te Amsterdam is de kiel gelegd voor een ijzeren monitor die den naam zal dragen van bloedhond In het dorp Kloppenheim nabij Mains, is de veepest weder uitgebroken de regering heeft dadelijk de afsluiting van het dorp bevolen. De uitvinder van de naaldgeweren Nicolaas von Dreijse is te Sommerda op zijne buitenplaats overleden. Het Deventer weekblad heeft de tusschen Dr. van Vloten en de Schager Courant gevoerde correspondentie geheel overgenomen. 1 Te Amsterdam heeft men beproefd coupons a«n den man te brengen van de sedert eenigen tijd geliquideerde Rijn- en IJsselstoombootmaatschappij; een ieder wachte zich voor schadevermits zij hoegenaamd geene waaide meer hebben. Het zich roekeloos op onsterk ijs te wagen heeft te Delfzijl weder een menschenleven gekost; een jongeling vaD 16 jaren verdronk in het Daar-

Schager Courant | 1867 | | pagina 2