Teleurstellingen. MARKTBERIGTEN. Alkmaar, 4 Jan. 8 Paarden I 20 a 40 15 nncht. Kalveren f 4 8 286 Schapen f4 a 16; 8 magere Varkens f5 a 8; 20 Biggen f8 a 4; Boter per kop 60 a 70 ets. Burgerlijke stand der gemeente Schagen. Burgcrl. Stand der gemeente Barsingerhorn e. a. BEURSTIJDINGEN- Amsterd. W. S. 2}pC. 52}; SpC. 62. Rusland, oude 5pC. 92 1831 5pC. 68}. Oostenrijk. Metaliek 5pC. 45} idem A 65} BI. Grieken, 5pC. 12}. Mexicanen 3pC 15 Londen, Wisselk. zigt 11,90,2 m. 11,86. Parijs, 57 56}. Hamburg35} 35. Bordeaux 15 dagen 65} t f 56} ME\GEL\YERk. Hrhagrn den 3 Jamiarlj 1S68. Aangevoerd 4 paarden f 20 a 40 nacht. Kal- veren f5 a 7 360 magere Schapen f6 s 14; 650 vette dito f20 a 30; 156 Lammeren f8 a 16; 16 magere Varkens f8 a 14; 26 Biggen f3 a 3,50 Konijnen 15 a 60; ets. Kippen 35 o 100 ets. Eenden 35 a 75 ets. Pniven 10 a 20 ets. Boter 70 ets per kop of f 0,93 per N. te.' Kip-E eren f4,50 per 100. Purmerende7 Jan. Kleine Kaas f 29,50 Boter f I a 1;05 pet N. 8; 31 vette Kalveren 80 a 100 ets. per N. te 42 nuchtere Kalveren f7 a 19; 88 vette Varkens 41 a 51 ets. per N. te. 29 Biggen f 2 a 1 Kip-Eijeren f 5' per 100: 32 Ganzen f 3, 23 Zwanen f 8 a 8,50. Hoorn 28 Dec. Aangeveord 43 mud f 7,50 112 mud Haver f 5,50, 85 mud Boonen bruine f 15 paarden f8,75, 14 mud Erwten graauwe f19, groene f 15 op monster verkocht Mosterd zaad f20, Karweizaad f21,50. 2 Ian. Kleine kaas f 28 aangevoerd 4 stapels, wegende 959 N. te. Amsterdam 6 Jan, Tarwe in een doen met weinig handelb. Pools f 490 a 500 per 2400 kilo n. kwal. Rogge in loco bij gerijven als voren Berdianski f315 Galati f310 van boord, Petersb. f310: alles per 2100 kilo, op levering in Maart lager aigegcveti latere termijnen weinig veranderd Maart f302, 303. Mei f 306, 305. Junij.f303. Lijnkoeken f 12 a 15. Petroleum, f24 a 25. I.ondensche Veemarkt. 6 Jan. Aangev, 8180 Runderen, 20,640 Scha» pen en Lammeren, 157 Kalveren, 310 Varkens, Men betaalde voor Runderen 5/4, Schapen en Lammeren 5, Kalveren 5, Varkens 8;4. GEBOREN Grene. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD: 3 Jan David Beltman, jm. met Hein tje de Vries, jd. OVERLEDEN 2 Jan. Willem Blom, oud 78 ja ren. 4 dito. Een levenl. aang. kind van Christiaan van Lint en Sophia Mone. 7 Dec. Geertje Wage- maker overleden te Bloemendaal. Ingeschreven van 31 Dec. 1867 7 Jan. 1868. GEBOREN6 Jan. Pieterzoon van Arie Posker en van Grietje van Znonen. ONDERTROUWD 6eene. GEHUWDGeene. OVERLEDEN Geene. Dingsdag den 7 Jannarij 1868. i idem Nationale 1854 5pC. 52. Spanje thans 2|pC. 34 3pC. 82} binl. Portugal 3pC. 37}. Metal. Coupons f 23,60 dem nationale f 28,25. Volktmoraal IV. In den regel eohter doen de teleurstellingen den inenschdie geheel lijdelijk blijftmeer kwaad dan goed. Slechts dan als die teleurstel- lingen door ons worden gebruikt om tot ons zei-1 ven in te keerenom ons de donkere zijden van ons hart te leeren aanschouwen en gepaard 1 gaan met de ernstiige begeerte om reiner en be-1 ter te wordenbrengen zij voor ons heilzame vruchten voort, i Johanna en Louise van Arkel zijn een paar lieve meisjes, van 19 en 18 jaar, echter is Louisede jongstealleen met ligchamelijke schoonheid begeafd. Dezen winter verschijnen zij voor het eerste in de wereld en heden avond zul len zij het eerste bal bijwoneno hoe popelen beider harten bij het vooruitzigt van het plaisier dat zij zullen hebben. Maar helaasde arme niet mooije Johanna wordt bijna niet ten dans gevraagd zij moet dus stil zitten en wordt slechts nu en dan uit beleefdheid door den eenen of an deren meer bejaard heer aangesproken, zij geeft zich over aan den loop harer verdrietige gedach ten. Ten laatste komt een jong inensch haar vragen, het is Karei, een jongen van 18 jaar, die bij haar vader op het kantoor schrijftzij kan hem niet goed bedanken anders had zij het gaalrne gedaan, want wat steekt zij af bij hare jongere zuster die toch zit niet stil, onophoudelijk zweeft die rond nu eens met een officier dan roet een student en zij moet zich behelpen met zoo'n sukkel I Is het wonder dat zij niet heel lief en vriendelijk is je gens den bedeesden Karei. De dansmuzijk zwijgt en de beide meisjes gaan naar huis. De gelukkige Louise droomt nog van al het genot, dat zij gesmaakt heeft, maar de arme Jo hanna woelt nog onrustig in haar ledikantzij wil maar kan niet slapende worm der teleur stelling heeft reeds zoo pijnlijk aan haar jeugdig gemoed geknaagd zij kan haar gewoon nacht gebed niet zoo rustig als anders doenniet zoo lief als anders denken aan hare oudershare zuster en haar broertjetranen van spijt wellen op in hare ongen, dit schreijen doet haar goed allengskens komen er weder betere gedachten en zachtere gevoelens bij haar bovenzij begint zioh zelve van zelfzuchtigheid te beschuldigenzij be gint te bedenken dat zij aan hare zusterdie daar slaapt geen regt hartelijke eu zusterlijke nachtkus heeft gegeven. O wat spijt het haar nu dat zij zoo weinig vriendelijk was tegen dien goeden Kareidie toch door haren vader steeds zoo zeer wordt geprezen. Vastlijk neemt zij zich voor het verkeerdedat zij heeft gedaante herstellenzij staat op van hare spondetreedt voorzigtig naar het bed van hare zusterom een kuswaarover de engelen 'juichen, op bet voorhoofd van de zacht slapende i te drukken. En jegens Karei zal zij een volgende 1 keer dubbel vriendelijk zijn. Zij deed hare gelofte gestand. Op een volgend bal kwam Karei haar weder vragen en de vriendelijkheid van het meisje deed de ijskorst zijner bedeesdheid dooijen. Het was alsof zijn moedzijne levenslustzijne hoop en zijne kracht ontloken onder hare vriendelijke blik ken. Een zon ging op in zijn ziel en deed. er overal bladeren en bloeineu opengaanen zijop haar benrtleerde heel den rijkdom kennen van goedheid en geloof, dien ieder onbedorven jong mensch van 18 jaar in zijn gemoed draagt. En gij denktdat zal volgen: Zij werden een paar zij trouwden en vierden bruiloftmaar ik schrijf immers geen roman. In onze praktische eeuw heeft de godin der fortuin het rijk van de godin der liefde grooteo- deels reeds geannexeerd en zonder den bijstand der eerste kunnen 1'reija noch Venus een huwe lijk meer tot stand brengen. Maar ook buiten het huwelijk is het aan de vriendelijkheid en zachtheid der vrouwen gegeven om de sluimerende levens lust en den ingedommelden moed bij de mannen weder te doen ontwaken. De teedre vrouwen-blik en de zoete stem eener maagd kunnen wonderen doen op het stugste ge moed. In uw aangeboren vriendelijkheid en goe digheid des harteno vrouwenbezit gij een rijkdomwaarmede gij meer weldaden kant be wijzen dan met al de schatten, die de grillige for tuin soms voor uwe voeten werpt. De ondervon- dene teleurstelling droeg dus voor Johanna de gezegendste gevolgenzij had er den eenigen weg langs welken men gelnkkig kan worden door lee ren kennenwant zij had er door geleerd om weinig voor zich zeivenmaar veel voor anderen te leven. Op de teleurstellingen is toepasselijkwat de dichters ten alle tijden van de zorgen hebben gezegd. Zij wonen met ons onder hetzelfde dak, zij zitten naast ons aan den gezelligen dischen leggen zich, als wij gaan sluimeren, naast ons op de sponde nederals wij op reis gaan volgen zij ons zetten zich achter ons op het paard dat wij bestijgenklemmen zich vast aan den voorsteven van het schipwaarmede wij onder zeil gaan. J[a als wij ons begeven naar een vreemd werelddeel zijn zij hetdie aan het vreemde strand ons het eerste opwachten om ons daarals oudste beken den het eerste welkom te heeten, Meu ontmoet de teleurstellingen overalmen vindt ze op de verborgenste en heiligste plekken des levensmen vindt ze in de vriendschap men vindt ze in het huwelijk. Geen bitterder teleur stelling dan wanneer men zich in een vriend of eene gade bedrogen zietals wij in plaats van het ideaal, waarvan wij droomden, eene alledaag- sche gestalte ziendie vaak nog lager staat dan wij zeiven. Maar zien wij dan toch vooral wel toedat die teleurstelling onze vriendschap en onze liefde niet verkoeltzien wij als de begoocheling wijkt den vriend of de gade slechts diep en dieper in het oog en in de ziel en wij zullen zooveel schoons en goeds in hen ontdekken dat wij ruimschoots schadeloos zullen worden gesteld voor al het geen wij moeten missen aan ons ideaal. Jaren lang hebben wij eene onafgebrokene brief wisseling gehouden met een vriend in Oost—Indie. Toen hij van hier ging was hij de opgeruimdste en plai- sirigste mensch, dien wij kenden, ook de brievendie wij van hem kregeo, schenen de getuigenis te dragen, dat hij niet was veranderd, Maar brieven zijn zeer slechte tolken van het humeur. De duitsche geleerde en staatsman Wilhelm von Humbold ont- derhield gedurende 20 jaren eene briefwisseling vol vriendschap en genegenheidmet eene dame. In hunne brieven bleven zij ook bij verschil van gevoelensteeds de beste vrienden maar als zij een paar dagen elkander zagen dan kibbelden zij als katten eu honden. De duitscbe dichter Bur ger raakte op gevorderden leeftijd verliefd op eene jonge damedie hij alleen uit brieven had lee ren kennen zij trouwden en een jaar daarna moest hun huwelijk door den regter gescheiden worden. Ook wij waren verleid door de mooije brieven die wij kregen. De lang verwachte vriend kwam eindelijk terug uit de Oost, maar wat was hij veranderd. Die brompot, die bijna op alles wat had aan te mer ken, was dat de vrolijke man van voorheen. "Wij hadden ons zooveel genoegen van zijn omgang voorgesteld en thans, wij konden geene enkele dwaasheid zeggen, of hij tikte ons ongenadig op de vingers. Wat gaf het wederzien ons dan eene bittere teleurstelling, maar toch ook zij bragt hare vergoeding mede. Want al was de vriend ook tengevolge van ziekte en leed droefgeestig en somber geworden 'zijn liefde, voor regt en waarheid was eer vermeer- i derd dan verminderd. De omstandigheden des levens hadden zijne borst als het ware ompant- serd maar hem daardoor des te geschikter ge- maakt om het onregt tegen te tredende ge- 1 veinsdheid te ontmaskeren en de geblankette leu- i gen, die den naam soms draagt van conrenance, 1 in het aangezigt te slaan. Het mogt dan zijn i dat hij een ijzervreter en yzegrim was geworden maar was is in onze maatschappij vol verwijfdheid onwaarheid en verslapping der zeden een man die de gefriseerde boeven durft te schoppen en de toegejuichte ontncht in het vuile gelaat durft te spuwenniet ten hoogsten nuttig O laten wij toch steeds den adel der menschheid, in iederen vorm blijven vereeren. Ook dat men niet aangenaam vindt kan ons

Schager Courant | 1868 | | pagina 3