Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 543. Twaalfde Jaargang. A. 1868. '20 FEBRUARI*. Ingezetenen van Westfriesland! De verkiezingen en de zede lijkheid. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. PRIJS DER ADVERTENTlëN: Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder«0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zy beslaan. Abonnementen op dit blad worden door alle "V "AT Y\ VT VJi Vnl' ff IHt Xaar volksheil zonder deugd Se dingen Is arbeid aan een rots te biên. TJITGr-EEFSTER WED. F. J". O IDXIDEIblOS:. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN PBANOO Aan ons zijn toegezonden twee uitnoodigingen 1. Eene van de commissie voor een gedenkteeken ter herinnering aan den slag bij Heiligerlee. 2. Eeue van de commissie ter vorming van een fonds te Brussel, waaruit tegen een kleinen in terest voorschotten zouden worden gedaan aan be hoeftige Nederlanders te Brussel. Beide commissien stellen zich de verhooging voor van ,den Nederlandschen naamde laatste bovendien een philantropisch doel. Terwijl wij u tot deelneming daaraan uitnoodi- gen slellpn wij u voor lo. Het totaal der bijdragen za! als afkomstig van Westfriesland aan ieder der commissien worden toegezonden. 2o. Het maximum van ieders bijdrage is f0,25. Ous doel daarmede is den naam van West- friesland door de medewerking van allen West friezen te verbinden aan de uitvoering van beide inderdaad nuttige en nationale plannen. De Alkmaarsche en Heldersche couranten gelie ven dit voorstel te ondersteunen door hare mede-- werking. De oprigtiug van plaatselijke commis sien komt ons ter bereiking van het. doel het geschikst voor. De Redactie. Dat de schrijvers der hoofdartikels in onze staatkundige dagbladen het ons niet ten kwade duidenmaar bij het lezen van al de jeremiades, die door sommigen hunner werden aangeheven over de verregaande onzedelijke middelendie er door hunne tegenpartij zouden zijn aangewend om hare candidaten er door te krijgenmoesten wij onwillekeurig denken aan een tooneel in zeker blijspelwaarin eenige bejaarde vrijsters worden voorgesteldklagende over het diepe zedebederf der tegenwoordige wereld. De eene zuchtnooit is de boosheid zoo hoog geklommen als in onze tegenwoordige dagenwant zie mijne dienstmaagd, een meisje van 18 jarenis reeds zoo bedorven, dat zij eene grove leugen heeft bedacht om een wandeling met haren vrijer te kunnen doen. Eene tweede jammert met de oogen ten He mel geslagenniemand is tegenwoordig meer vrij voor den hemeltergenden laster, zelfs de goede naam van onzen dierbaren leeraar wordt niet meer gespaardin het publiek heeft men van hem verteld, dat hij een modern is geworden, terwijl hij toch een zuiver Groninger is gebleven. Een derde weeklaagtde weeldrige brooddronkendheid onzer dagen kent geene perken gisteren nog zag ik een diaken, die in een rijtuig gezeten de armen ging bezoeken. Waar kwamen al die klagten over de bij de ver kiezing gebezigd onzedelijke middelen op neer Dat men in eene advertentie de kiezers wat op de mouw had gespelddat men in een strooibillet aan dezen of genen candidaat eene mindere heusche qualificatie had gegeveudat men eindelijk de kiezers per rijtuig naar het stembureau had laten brengen. Dit nu waren de gruwelenwaaiover enkele dagbladen gedurende 14 dagen het wee en och 1 hebben geroepengruwelen die volgens hunne getuigenis in geen land ter wererd hunne wedergade vonden gruwelen die gewis een nieu wen zondvloed noodig maken om ze af te spoe len. Voorwaar indien er bij de verkiezingen geen erger dingen waren te berispen, dan zouden wij bij het gewagen van deze fouten wel lust hebben met den liberaal en Bilderdijks bekende satire uit te roepen: De vroomtjes doen het meê, Zoo daar een land om moet verdrinken Dan wordt geheel de wereld zee. Het is verre van onsdat wij dat jokken en schimpen in advertentien en strooibilletten willen verschoonenmaar als wij bedenkendat er in onze maatschappij zooveel wordt gelogen geveinsd en gelasterddan noemen wij het onregtvaardig dat men deze fouten bij de verkiezingen als dood zonden gaat bestempelen. Zij die op dit punt zoo teder van geweten schijnen te zijn zullen er welligt weinig in vinden dat iemand aan een klerk dien hij gaarne kwijt wil zijneene aan beveling geeft voor eene betrekking waarvoor hij volstrekt niet geschikt isdat men iu de maand Mei voor de personele belasting een schoorsteen of wat minder opgeeft dan men werkelijk in ge bruik heeft of dat men in een koopakte den koop prijs eenige honderden of duizenden guldens lager stelt dan hij werkelijk bedroeg. Al dat jokken en schimpen bij de verkiezingen toont voorzeker aandat de zedelijkheid bij onze burgerij nog geenzins op een hoogen trap staat, maar wie oogen heeft om te zienbehoeft dit niet uit de verkiezingen te leerenhet dagelijksche leven predikt dat ons met luider stemme op ieder uur van den dag. Over het algemeen getuigen die advertenties en strooibilletten meer van bekrom penheid en onverstand dan van boosheid en ver regaande onzedelijkheid meestentijds spreken zij ook van wansmaak en gebrek aan vindingzoo zagen wij onder anderen waarachtig weder het wansmakelijke kiezers past op uw keuzen, herhaald. Professor Buysdie in eene minder op gewekte bui zich die flaauwe nabootsing van Span- daus geestige» dichtregel heeft laten ontvallen moet zich voorzeker genoeg gestraft voelenals hij die mislukte aardigheid telkens weder voor oogen ziet. komen. Bij het beoordeelen van de uitwerking der ver- kiezingnn op de zedelijkheid moet men dus o. i. niet te veel letten op de advertenties en strooi billetten ook zelfs niet op uitdrukkingen voor komende in de hoofdartikelen der couranten, deze toch worden doorgaans in groote haast geschreven, terwijl de schrijvers zelfs onder den invloed der verkiezingskoorts verkeeren. Daar trouwens van beide zijden in al deze zaken wordt gezondigd kan men zoo men regtvaardig wil zijnze moei- jelijk op rekening van eene partij stellen. Slechts voor die fouten kan eene partij aansprakelijk wor den gesteldwelke zij als het ware systematisch heeft begaan en welke door de goedkeuring, welke de leiders haar hebben gegeventer harer ver antwoordelijkheid zijn gebragt. Als wij nu deze Wij bedoelen Spandaus verswaar hij spre kende van den man uitroept Hij draagt in al zijn levensdagen den stempel der afhankelijkheid, Kind moet hij aan den leiband loopenman wordt hij bij den neus geleid. Het bij den neus leiden, is naar ons voorkomt eene uitdrukking van bijbelschen oorsprong, In 2 Koningen XTY 28 vindt men o. a. de uit drukking ik zal mijnen haak in uwen neus leggen. Assur wordt daar voorgesteld als een stier, welken men een ring door den neus boort om hem daardoor gemakkelijk te kunnen besturen. Spandaus regel is dus regt geestig als hij den man voorstelt als geleid door een slim vrouwtje, gelijk een os door een knaapwaarheen zij wil. Ook minder figuurlijk opgevat is de regel van Spandau bevallig, want een lief wijfje, dat haar echtgenoot bij den neus leidt is geene onaardige vertooning, maar een onzigtbare hand, die hon derd duizend kiezers naar den neus grijpt, levert eene walgelijke voorstelling op. De lezer vergeve ons deze uitweiding. Wij achten het van onzen pligt om ook te waarschuwen tegen al wat den goeden smaak kan bederven.

Schager Courant | 1868 | | pagina 1