Een ter doodveroordeeling. em e.\ li de i; i n k n:.\. Burserl. Staiid der gemccnle Barsingerlioro c. a. Burgerlijke stand der gemeente St, Maarten methode in acht nemen, dan doen wij naar wij gelooven de liberale partij geen onregtals wij de door de oppositie aangenomen houding tegen over den minister van buitenlandsche zaken ten haren laste brengen. 1 Die houding getuigde o. i. meer van partij schap dan van welbegrepen vaderlandsliefde. Om eenen nederlandschen minister te treffen heeft men zich beroepen op een uitspraak van Bismarck. De j nederlannsche liberalen zochten das een bondge-1 noot in den gevaarlijk sten vijand van Nederlands J onafhankelijkheid. Als men al aanneemt dat de j Aasburger Zeitung een officeel orgaan van de j Pruissische regering is dan volgt uit de afkeuring j van de nederlandschc diplomatie in dat blad, niets anders dan dat Bismarck niet te vreden was over J van Zuylen. Mag dit nu een reden zijn om een nederlandschen minister te brandmerken Onze j onafhankelijkheid loopt ten eenemale gevaar, als wij de uitspraken van vreemde ministers in binnen-' landsche twisten laten gelden. In het vervolg zal eene buitenlandsche rege-1 ringdie Nederland in agitatie wil brengen, niets anders te doen hebben dan het gedrag van eenen nederlandschen miuister af te keuren. Wij weten wel dat de tegenwoordige oppositie ter harer ver schooning kan aanvoeren dat de behoudende partij in 1863 eene zelfde onvaderlandslievende houding tegen den toenmaligen minister van der Maascu de Sombreff heeft aangenomen. Maar een slecht voorbeeld mag nimmer worden nagevolgd. Bij bin- nenlandsche twisten schuwe men toch ten zeerste om buitenlandsche mogendheden er bij in te ha len. Dat de jaren 1786 en 1787 ons toch steeds als waarschuwende voorbeelden voor oogen zweven. De houding die de oppositie ten aanzien van de militie-wet, in vele opzigten, heeft aangenomen mag mede niet goedgekeurd worden. Al hoewel de geheele oppositie op dit punt wel niet schuldig isheeft zij toch door haar stilzwijgen de bevol king min of meer in den waan gebragt, dat zij gestemd is tegen de vermeerdering van latsen, die eene verandering der militie-wet noodzakelijk op de bevolking zal leggen. Die vermeerdering van lasten is dringend noodzakelijk voor de bewa ring onzer onafhankelijkheid. Ieder goed burger is daarom verpligt de ingezetenen met die ver meerdering van lasten te verzoenen. Het is dus V. Op den dag der teregtstelling had zich eene groote menigte in de zaal van het geregtshof verzameld. De gezworenen namen hunne zitplaatsen in. De plotselinge onrust der voor de denr verza melden toonde aan dat de beschuldigde in aan- togt was. Aller oogen wendden zich in die rig» tiog en onwillekeurig maakte de menigte een vrijen toegang die dadelijk weder gesloten werd achter de heldin van dit dramamevrouw Monce. Bescheiden en toch waardig trad zij de ge- regtszaal binnen begeleid door de blikken der menigte die haar niet genoeg kon opnemen. Zij zag er een weinig hleeker dau gewoonlijk nit de Tegter wees haar hare plaats en zij zette zich daar neder zonder bet minste teeken van vrees of on beschaamdheid. Zij zat daar als zag zij de om haar verzamelde menigte Bietde kleine gestalte van haren ver dediger Mr. Arnoldvolgde haar, die, toen hij zich door ieder zag gadegeslagentot de ooren rooden zoo verlegen werddat hij toen de president hem eenen stoel aanwees, dezen niet ver niet zeer vaderlandslievend als men toelaat dat der bevolking eenen afkeer tegen die vermeerde ring wordt ingeblazen. Hoe hard het ons ook valle eene partij aan wie wij het meeste gehecht zijn dus te beschul digen, legt de regtvaardigheid ons echter dien pligt op. Voor het overige heeft de tegenwoordige ver kiezing weder geleerddat de tegenspoed voor eene partij beter dan voorspoed is. Eene groote fout van de liberalen in vroegere jaren was toch dat zij stout door hunnen invloed vaak middelma tigheden als hunne candidaten voordroegen, Het lidmaatschop der 2e. Kamer werd vaak alleen aan liberalen gegeven om den ijver te beloouen waar mede zij vroeger de candidatuur van andere libe ralen hadden ondersteund. Het gemis aan be kwaamheden van den eersten rang was dan ook een erkend gebrek van de liberale partij. Rij de jongste verkiezing beeft men vooral bij de voordragt van nieuwe leden deze fout vermeden. Dat men toch nimmer weder in die oude fout valle. Het lidmaatschap der 2e. Kamer mag alleen den prijs zijn voor een leven vol verdiensten. In een" later noinmer hopen wij de houding der an dere partijenniet name die der conservatieve conciliante cn roomscheaan een onpartijdig on derzoek te onderwerpen. Wij hopen aan te too- nen dat geene der parlijen het rrgt heeft oin den steen der verguizing op de andere te wer pen. Allen hebben te kort geschoten bij het vol brengen van hare roeping. D.ze gezamenlijke te kortkoming moet leiden tot verzoening en tot i uitbanning van dien phanseescheu hoogmoed welke i aan ous alleu het Heerik dank u dal ik niet ben als deze, op de lippen legt. I. H. S. V. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat deze week door een der visschers te Bratel een zalm is gevantren die de buitengewone zwaarte had van ruim 47 halve pointe*. Tegen I l de 5 onven werd genoemd exemplaar verkucht en bragt alzoo roiin f 47 op. |)e heer II. R. de M eêrheeft zijn ontslag gevraagd als lid van den gemeente—raad wij ver nemen dat de verkiezing van eeu nieuw lid in de eerste dagen v an Maart a. s. zal plaats hebben. Een onbekende Engelschman hee't eene som van 1000 pond sterl. beschikbaar gesteld om nit de stonden hij zelfs door deu deurwaarder naar zijne plaats moest gebragt worden. Dit kleine voorval nam dadelijk de openlijke meening tegen hem in. Nadat de gezworenen beëedigd warenwenkte de president deu aanklager. Deze stond op nam uit de handen van zijnen schrijver de noodige papierenen wendde zich in dezer voege tot de regters Mijne keerenMijne heeren gezworenen! Ik, Armand Duval klaag in mijne betrekking als opeulijkeo aanklager deze vrouw Monce geboren Angelika Duforet aan van mooid aan hareu man Guide Monce gepleegd. Angelika sloot de oogen. Een langezware zucht ontglipte baar hart. Deze aan ods allen welbtkende koopman zoo ging Daval voortwerd op eenen morgen ver moord in zijn kantoor gevonden. Velen hadden dien nacht in gemeld kantoor een pistoolschot gehoorden er waren er ookdie kort daarna een man nit de achterdeur van hetzelfde huis zagen slnipen ijlings de straat doorloopenen aan het hnis van de aangeklaagde aanbellen en den portier iets overgeven. Deze portier vertelde een kistje in ontvaDgst genomen te hebben dat met dukatea gevold was. Den anderen dag ver breidde zich het gerucht dat koopman Monce zich rente daarvan aan de Londensfche policie-agentenj div zich bij het uitoefenen van hunne dienst on derscheiden eene belooning toe te kennen. Koning George van Hanover viert lieden zijn zil- veren bruiloft en Koning Lodewijk II van Beije- ren lijdt aan hevige rheumatiek. De Goesche Courant verlangt dat de 2e. Kamer nogmaals ont bonden wordt en het dagblad van 's Gravenfiage gaat nog verder door den wensch te uiten dat de Koning de Kamer zoo dikwijls ontbinde tot de verkieziug naar den zia der regering uitvai- le. Te Amsterdam is tot lid der 2e. Kamer ver- kozn de heer Mr. J. Heemskerk, Ba., de libe rale candidaat; zijn tegenpartij de heer Mr. E. II. 's Jacob kwam 200 stemmen te kort; toen de stembus des morgens, dat nieuws had verkondigd, is er dien zelfden dag ten hove eene luisterrijke soirée dramatique gehouden en zijn er ook tableaux vivants uitgevoerd. Met Jeiiuarij 1872 zal in Rusland de Juli- aansche almanak door den Gregoriaansche vervan gen norden en daardoor het nog bestaande ver schil van tien dagen vervallen. Voor liet pau selijk leger is in ons Nederlandje bijeengebragt de soin van f 170,000 de Raus schonk 5000 francs voor de nood lijdenden in Algiers en 19, ÜU0 realen voor de slagtoffers der aardbevingen eu orkanen op Forto Rico. De hongersnood in Oost-Prnisspn neemt da gelijks toe de hongertyphus is er uitgebroken en talloos zijn de slagtoffers de gegoede ingezetenen verlaten de provincie de ellende moet onbeschrij felijk zijn. Graaf von Bismarck die hard ziek is geweest wordt weer beter onkruid vergaat niet. Te 's Gravenhage heelt zich ten kolendrager verwurgd men denkt uit gebrek van weik. Door liet omslaan van een bootje zijn op de boogie van Zwartewaal bij Rotterdam twee visschers verdionken beiden laten vrouw en kinderen na. Ingeschreven van 11 18 Feb. 1S68. GEBOREN10 Febr, Elisabeth, doch'er van Eli*a- bcth Bakker; 12 dito. Martiunszoon van Corne- lis Breed en van Antje Knikker. ONDERTROUWD: 15 Febr. Klaas Bruin jm. en Grietje Slikker jd. beide wonende te Barsingerhoro. GEHUW'O: 16 Febr. Simon Smit jm. vnn beroep timmersmansknecht, oud 29 jaren en Trijntje Wilras, jri. zonder beroepoud 18 jaren, beide wonende te Barvlngerhorn. OVERLEDEN: Geene. Ingeschreven van 9 16 Februarij 1863. GEBOREN: 9 Febr. Tryntje, dochter vau Pitter Grin en Neelije Biersteker. ONDERTROUWD: Geene. GEHLWD 14 Feb. Pieter Dekker, weduwnaar van Aazje Bruinen Autje Slruijf jd. beide woon achtig u St. Maarten. OVERLEDEN Geen;. had doodgeschoten; zijn kantoor werd gestoten eu zijn vermogeu ouder de schnldeiscbers verdeeld. In den beginne werden gelijk te verwachten was, velcu vau moord verdacht. Monce had geen brief nagelaten die de oorzaak kon opgeven zijne pa pieren vond men in de grootste ordedoch hoege naamd geen spoor van haar geld in zijn kantoor. Daarbij kwam nog de verklaring der genees- kuudigen dat Monce zelf de twee schoten niet had knnnen doen dewijl het eerste reeds doodeliik moet geweest zijn. Het vermoeden kwam daardoor tot zeketheid en toen de weduwe alles aanbood om de zaak stil te houden en zich in een afgelegen gedeelte der stad terng trok werd het tijd om de zaak in handen van het geregt te geven. Dan verzoek iksprak de presidenteerst de getuigen te beëedigen. Hierop werden zij een voor een verboord. Waar in honne inlichtingen de aangeklaagde voorkwam werd deze gevraagd of zij er niets tegen in te brengen had doch zij bleef zwijgend eu knikte slechts met het hoofd. Mr. Duval stond op en vroeg den president verlof eeoige vragen tot haar te roozen rigten. Angelika iigtte zich stadig op en vestigde hareu blik kond en rnstig op den aanklager. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1868 | | pagina 2