Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 5M. Twaalfde Jaargang. Tijdsbescliouwingen. GEWONE BERIGTEN. SCHAGER COURAM V ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Eijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels f 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. TJIT GrBEFSTEE "WED. ZP. J". O- DIDEEICH. BEIEVEN PEANOO Verzoening. Conciliant, ziedaar de leus die van menige zijde wordt vooropgezet. De verte genwoordiging is vergaderd en 's lands belangen worden tussclien haar en de regering op nieuw overwogen Inderdaad, ook wij hopen dat de beraadslagin gen van eeneu verzoenenden geest getuigen zullen. Wij hopen dit in het belang van ons volk, want de strijd in 's lands vergaderzaal is op eeu ter rein gebragtwaarop hij niet dan schaden kan. Werkelijke verzoening vcreischt groote behoed zaamheid. Naar ons oordeel is de regering ver- pligt de eerste schrede te doen. Het kan niet ge vergd worden ook bij de grootste geneigdheid tot verzoeningdat de vertegenwoordiging haar ongelijk erkenne tegenover, de regering. Dit ge schiedtwanneer eenvoudig weg het verleden ge laten wordt voor hetgeeu het is. Aan waarach tige verzoening moet eene transactie ten grondslag liggen. Heeft de strijd helaashet karakter verkregen van een persoonlijken strijdde persoon is aangewezenwiens opoffering noodzakelijk is. Kan de regering hiertoe niet besluiten dan legge zij de redenen daarvoor openhartig bloot en vrage daarop een votum van goedkeuring. Wij geloo- ven niet dal de Kamer haar dit weigereu zal. De uitgestoken hand zal worden aangevat, daar verzoeniug door allen gewenscht wordt. Geschiedt echter door de regering noch het een noch het anderdan blijkt hetdat van hare zijde geene ernstige verzoening verlangd wordt en de strijd kan niet uitblijven, die bij de tegenwoordige za- menstelling der Kamer onfeilbaar op eene minis teriele crisis moet uitloopen. Niemand verlangt vuriger dan wij conciliatie maar uaar ons oordeel mag die door 's volks ver tegenwoordiging niet gekocht worden met de ver beuring harer eigenwaarde. De Kamer, die van de regeringonder de bestaande omstandigheden, geene regtvaardiging verwacht harer handelingen, verbeurt ouze sympathieevenzeer als zij dit doen zalwanneer zij den pligt der regering om eene verzoening tot stand te brengen niet gemakkelijk maakt. Naar ons oordeel verliest daarentegen de regering, indien zij zwijgt, of indien zij spre kende alleen gewaagt van het blijven binnen de grenzende achting uit het oogdie zij aan de vertegenwoordiging verschuldigd is daar eene open hartige eerlijke uiteenzetting der gronden, waarop zij meent zich niet aan de leiding der zaken te mogen onttrekken der vertegenwoordiging voldoende moet zijn om het verleden niet op de toekomst te doen terugwerken. 's Koningsverjaardag. De viering van '3 koningsverjaardag heeft zich ditmaal onderschei den door de deelneming der vereenigingen van de weerbaarheid aan de feestelijkheden op dien dag. In de meeste plaatsenw aar eene dergelijke ver- eeniging gevestigd was, is van 's koningsfeest een volksfeest gemaakt en de populaire inrigting dier vereenigingen bevorderde dit grootelijks. Hierin ligt een groot voordeel. Het nationaal gevoel wordt er door opgewekt en het volk leert er door de uitdrukking der Staatseenheid meer en meer te vinden in het koningschap, Partijnamen. Het Volksblad haalt in zijn laatste nummer de volgende woorden van den heer Thorbecke aan //Individu's, meeningen zijn geen partijen,// en knoopt daaraan vast den wensch dat de nieuwe Kamer zich moge ken merken door een eendragtig streven om zonder partijbelang het welzijn des vaderlands zoo krach tig mogelijk te bevorderen. Deze onderscheiding tusschen eene verzameling van gelijksoortigebijzondere meeningen en eene partij behoorde om den lieven vredes wil juister in acht te worden genomen. Inderdaad is ons vaderland niet door partijschappen verscheurdde oorzaak dat dit zoo dikwijls beweerd wordtligt in de omstandigheid dat uitstekende woordvoer ders bij het uitbrengen hunner bijzondere mee ningen er te weinig op letten om de eenheid van aller doel steeds te doen uitkomen. Het is een waar woordieder lid der Kamer heeft slechts eene individuële meening, maar daar door het noodzakelijk gevolg van het verschil in waarde der gedachten eene juiste individuële meening veler meening tot zich trektvertoont niet tegen staande door den heer Thorbecke steeds gewezen is op de zelfstandigheid van iedere overtuiging diens meening zich vaak als de uiting eener partij. Dit hebben zoo wel de vrienden als de vijanden van Thorbecke uit het oog verlorende vrienden door te verdedigende vijanden door te bestrijden de persoonlijke meeningen van dezen staatsman als het werk eener partij, beiden zeer tegen het belang van het vaderland. Den 25 dezer is de zittiug der Staten-Generaal, door den Minister van Binnenlandsche Zaken geo pend men schrijft ons dienaangaande uit 's Gra- venhage De openings-speech heeft den indruk gemaakt van w ij b I ij v en De regering houdt er in vol dat graaf van Zuij- len's beleid goed en nuttig voor het land geweest is; zij dringt aan op ondersteuning en medewer king van de Vertegenwoordiging, op overeenstem ming der grondwettige magten. Zij betuigt leed wezen over den ontbindingsmaatregeldoor welke klagt echter het verdriet over deu uitslag dui- deli;k heenkijkt. Zij waarschuwt ditmnal evenwel niet om binnen de grenzen te blijven en doet eene halve beken tenis dat zij voor een groote meerderheid zou geveken zijn De beide Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Finantiën waren gezeten in een hofkoets met zes paarden bespannen en werden ook in de Kamer, voornfgegaa-i door den Kamerheer ceremo- nimeesterdie zich links van den troon plaatste. Was dit een waarschuwing aan de Kamer?... De ceremoniemeester had toch zijn stok in de hand. Wij zullen zien wat de Tweede Kamer met haar krachtige oppositie, nu doen zal. In de vorige week had in de Noordzee op de hoogte van Ilasborong"h eene vreeselijke botsing plaats tusschen de «Seagull", van Huil naar Rotterdam en de «Swan", van Londen uaar New-Castle bestemd. Eerstgenoemd schip werd letterlijk in tweeën gesneden soodat het na een kwartiersuurs in de diepte wegzonk. De beman ning en eenige passagiers hebben zich kunnen red den deels door op de «Swan" over te springen deels door middel der boot. Een persoon uit Amsterdam, stuurman van beroep, is echter om- gekomeu. De grootvader van Alexander Dumas was een mulat. Dumas maakt daarvan geen geheim en schertst zelf menigmaal over zijn gelijkenis met de Ethiopiers; desniettemin weet bij onbescheiden vragen over dit onderwerp geestig te beantwoorden. E^ns vroeg hem iemand wat zijn vader geweest was? «Een mulat," antwoordde Dumas zonder zich te bedenken. «En uw grootvader «Een ne ger„En uw overgrootvader?" «Een aap," eindigde Dumas het gesprek gij ziet daaruit dat mijp geboorteregister juist daar ophoudt waar het uwe begint. De te Leeuwarden in het tuchthuis gedeti neerde peisoon van Teo Boef, bekend wegens zijne vóór eenige maanden gedane doch later door niets gestaafde verklaring van de dader te zijn van den in der tijd bij Dinteloord op een joDg meisje gepleegden moord heeft zich dezer dagen aan een der gevangen-bewaarders vergrepen. Hij had een steen nit den vloer vaD zijn cachot weten los te maken en dien uaar het hoofd des bewaarders gesfheten toen deze het cachot binoen kwam waarop bloedstorting volgde. De zaak wordt tbaDS geregtelijk geïnstrueerd. Ten Boef iiioetnaar wij vernemennog altijd volhouden de moordenaar van genoemd meisje te zijn. Reeds eenige malen heeft hij gepoogd zich van het leven te berooven.

Schager Courant | 1868 | | pagina 1