Een ter (loodveroordeeliiig. GEMENGDE BEIUGTEN. Burgerlijke stand der gemeente St, Vaarten In betigten uit St. Petersburg wordt gewag gemaakt van de hevige koude welke aldaar heersebt. In eeu dezer berigten wordt o. a. medegedeeld dat de ademhaling het gelaat met een masker van ijs overdekt, de knevels, de baard, de wenkbraauwen de ooghaartjes zijn bezet m«-t ijskegels. In de straten vallen mussehen bezwijmd neer; verschei dene koetsiers bevriezen op den bok. Niets ziet men op de straat dan eenige ongelukkige voertui gen en policie-ageuten. Als men de huizen opent dan valt de warme lucht als sneeuw neder. De bevroren neuzen en ooren zijn niet te tellen. De koude gaat alle beschrijving te boven. Voor eenige dagen had op bet YVelsemcrveld te Deventer het volgende ongeluk plaats. Het kind van den landbouwer J. tl. was alleen te huis gelaten en terwijl het bij den haard zat kwa men hare kteederen met het vuur in aanra king. Toen de ouders te huis kwamen vonden zij hnn onnoozel wicht door de vlammen verteerd aan den haard liggen. Alweder een waarschnwing voor ouders om hunue kindereu niet zonder opzigt te laten. Te Elburg is in de afgeloopene week een af- schuwlijke moordaanslag gepleegd. Zekere slagers knecht T. ontmoette op straat een schippersgezel met wien hij op de najaarsmarkt van het vo>ige jaar twist had gehad. Eer deze er gedachte op had ontving hij van T. met een slagersmes een steek in de zijde, die hem oogenblikkelijk deed nederstorten. Voorbijgangers vonden hem in zijn bloed badende en bragteu hem naar zijn woning. Er bestaat nog hoop dat hij het leven zal behou den. Den volgenden morgen is T. gevankelijk tiaar Arnhem vervoerd terwijl het ontboden geregt op de plaats zelve ven voorlooptg onderzoek heeft ge daan. De markt is te Parijs overladen met jonge doperwten artisjokken, snijboonen en nieuwe aard appelen die uit A'gerië worden aangevoerd. D- prijs is zeer laag. Ziedaar zeker een vreemd ver schijnsel dat uit een land waar nog altijd zoo groote nood heerschtedat menscheu van honger sterven levensmiddelen tegen lagen prijs worden uitgevoerd. Wij laten het aan de economisten over otn dit te verklaren, of zijn de jonge vruchten van Algeriës grond wellgt te goed en te fijn voor de uitgehongerde Arabieren? Vrijdag namiddag is te Bergen op Zoom in bet Café St. Antoinie de lieer K. lid van den gemeenteraad en bekend om zijne liberale gevoe lens, door den heer B. een nltra reactionoair zoodanig mishandeld en geslagen dat er gegronde vrees bestaat dat hij de beide oogen heeft verlo ren en alzoo voor zijn leven blind zal blijven. Ook heeft er dien zelfden avondna afloop vau een coucerl in de Hartnoni'-ztal tusschen een lid van den gemeenteraad (kijurte de zwager van een door de conservatieve partij gestelde kaudidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer) en eenige liberale kiezers een hevige woordenwisseling plaats gehad waarbij bet echter door tusschenkomst der omstan ders met veel moeite gelukt is te voorkomen «lat er feitelijkheden hebben plaats gegrepen. Voor waar wel een treurig bewijs hoe die herhaalde ont binding der Kamer de hartstogten opwekt. VI. Mevrouw kent gij den man die u in dien nacht het kistje heeft gebragt Ik ken hem niet. Kunt gij ook vermoeden waar hij "zich be vindt Niet het minste. Is het niet zonderlingzeide Doval tot de reg- tersdat iemanddien men niet kentvan wien men niet weet waar hij van daan komtons met een kisje dukaten verrast. Ik ben geneigd dit geval voor ongelooflijk te honden. Ik heb de waarheid gesproken. En kent gij dit, mevronw Sprak Dnval snel, terwijl hij een kleed ophief, waaronder, een meteen glas over dekt en zeer verbrijzeld menschenhoofd zich be vond. Heilige God wat zie ik riep Angelika nit en wendde zich toen verwijteed tot de regters mijne heeren het is onregtvaardig eeue zwakke vrouw door zulke middelen te verschrikken bet is gruwelijk Wees gerust mevrouw viel de president haar in de reden dit hoofd is niet hier aangebragt om Jonkhr. Mr. C. van Foreest, is tot ridder van den Nederlandschen Leeuw benoemd. 's Ko- nitigs verjaardag is dit jaar te Schagen met meer dan gewone plegtigheid gevierdhet scherpschut ters vrijcorps heeft op het markplein geparadeerd eu wat de uitvoering der raanoenvres betreft al ler verwachting overtroffen. Fiins Frederik heef t een kapitaal huis in de Nobelstraat te 's Graven- hage aangekocht voor een opvoedings-gesticht voor nagelaten kinderen van minvermogende vrijmetse laren het spijt ons dat wij niet kannen vermel den tot welken leeftijd de kiudereu zullen worden opgenomen. In de Sjjuistraat te 's Gravenhageeene der digst bebouwde'wijken der stad is bij den apo theker Mouton brand ontstaan die gelukkig bin nen een paar nren tijds gebluscht was anders waren de gevolgen onberekenbaar geweest het pak huis achter het brandende perceel is met verfwaren gevuld en het tegenover gelegen huis bewoond door een koopman is buskruid. Te Noord- scharwoude is ook een scherpschutters-vereeniging opgerigt onder dt-n naam van Langedijlcer scherp schutters vereenigiug het telt reeds 68 werkende leden. In de vorige week hebben te Londen plaats gehad 1519 sterfgevallen en £352 geboorten. Ten vorigen jare heerschte te Hoorn in hevige mate de mazelen en pokken thans het roodvonk; zonderling is het, dat die stad, welke bij cholera en veetvphus gespaard iszoo zeer bezocht wordt met kinderziekten. De landbouwer Meusink nabij IJardenberg woonachtig, die onlangs zijn 104cn. verjaardag vierde, geniet niet alleen eene volmaakte gezond heid maar deed dezer dagen eene wandeling van twee uren om zijne familie te bezoeken eu zoo men zegt zonder zich te vermoeijeu dat is kras. Te Zuidwolde is het lijk vau eene oude vrouw onder het hooi gevonden reeds in staat van ontbindiug men verdiept zich in gis singen dienaangaande. Deze week had in Schagen eene uitvoering van het tooneelgezebchap «Geen roos zonder doornen" plaats zoo ooit dan bleek hier dat door oefening kunst wordt verkregen. De leden toonden met hart en ziel tot het tooneel te behooreu hetgeen vooral bleek door de vastheid waarmede zij hunne rollen uitvoerden. In één woord de beide stuk ken werden uitmuntend opgevoerd. Den öden Maart zal de heer Slangenhoofd-onderwijzer te Schageneene uitvoering van zang- en tooueel- stukken geven met de kinderen der departementale zangschool. Wij beloven ons ook hiervan een getioegelijken avond en kunnen Scbagen's ingeze tenen niet genoeg animeren deze partij bij te wo nen te meer daar de opbrengst zal strekken tot ondersteuning der bewaarschool. Te Rosmalen is een 15jarig meisje, dat behekst heetzoo bijgeloovig is men nog in die streken. In den omtrek van Charleroi hebben n te vtrscbrikkenhet is slechts hier als een corpns dilecti om eenig licht in deze duistere zaak te brengenen het is alleen de wiize waarop de lieer Duval het u toontdie u verschriktwij vinden dat zeer natuurlijk het spreekt volstrekt niet tegen u. Het hoofd werd weder gedekt. Dnval deed dit met een blik van zelfvoldoening op de menigte en vorderde toen met strenge stem voor den aangeklaagde de straf, die de wet op moordenaars toepast. Aanklager en aangeklaagde zetten zich neder. Een doodelijke stilte heerschte in de gausche zaal Angelika sloot de oogen; zij gevoelde het, dat niemand haar kon verdedigen maar zij wist ook, dat waarheid en regt niet immer vertrapt worden. Eindelijk stond de president op en wenkte Ar- uold dat hij zou voorkomen ter verdediging van de aangeklaagde. Arnold verliet zijne zitplaats om eenige schreden nader te treden. Zijne stem was bedeesd ja bijna vreesachtig zijn aangezigt bleek, in een woord hij geleek meer eeu aangeklaagde dan een verdediger. Mijne heeren mijne heeren gezworenen ik zie mij genoodzaakt u van mijne zwakheid te ver wittigen en n daarom eenige toegevendheid te verzoe ken ik ben geen regtsgeleerde en heb mij ook niet toegelegd om lange redevoeringen te houden weder oproerige tooneelen plaats. - Te Groningen is tot lid der 2e. Kamer verkozen Mr. J. H. Geertsema Cz. met 740 van de 1024 uitgebragte stemmen. SCHAAKSPEL-OPGAAF No. 9S. ZWART ABC DEFGH Wit speelt en geeft in 4 zetten mat. Oplossing van de schaakspel-opgaaf No. 96. Wit. Zwart. F3 op Dl E3 D5 D2 E4f Dl F3f mat. of F3 op Dl E3 D5 Dl Blf BI Flf mat. of F3 op Dl D3 od C3 E3 D5f C3 B2 - D2 C4f B2 A2 Da op C3f mat. Goede oplossingen ontvangen van Jb. F, te St. Maarten, A. S. te 's Gravenhage en J. P. te Spanbroek B7 op C5f A8 D5f D3 E3 H4 op El El D2 D3 E2 Ingeschreven van 16 28 Fjb. 1868. GEBOREN: 17 Febr. Neeltje dochter van Simon Koning en Neeltje Dekker. 19 dito. Jao zoon van Jan Dekker en Aatje Wardenaar. 22 dito. Grietje doebter van Dirk de Geus en Uaartje Klinkbam< r. ik weet alleen de waarheid en die wil ik u voor stellen. Op dit oogenblik wiep hij eenen blik op Ange lika en toen hem een straal nit hare groote sprekende oogen tref, toen was het hem als voer er een andere geest iu hemmoedig sloeg hij de oogen op en sprak met eene vaste stemgeheel verschillend aan die van straks Mijne heeren mijne heeren gezworenen Ange lika Duforet wordt van eet,e verschrikkelijke mis daad aangeklaagddievan haren man te hebben laten vermoordeD. Nu bid ik umijne heeren I te oordeelen naar het geen het gezond verstand en het gevoelvolle hart voorschrijven en niet naar den bedriegelijken schijn. Oordeelt of het mogelijk of het waarschijnlijk is, dat iemand die, eene weldoenster der armen was, die niemand eenig leed kon aandoen dat zulk eene vrouw slecht genoeg kan zijn haren echtgenoot te doen vermoorden Zij had haren man lief en werd met wederliefde beloond zijn sterven maakte haar troosteloos. Daarenboven had mijnheer Monce zelf redenen genoeg zich het leveu te benemen eu met die oorzaken wil ik u bekeud maken. Angelika zuchtte luid. Aruold wendde zich tot haar. {Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1868 | | pagina 2