geme.m;m<: kekikteiv hedên harer leidershet gering aantal harer leden vergoedt. De roomsche partij dagteekent bij ons eerst van 1795. Onder de republiek onderdrukt, sloot zij zich bij de beroeringen in het laatste der vorige eeuw aan bij de patriotischedoor deze her steld in hare regtenheeft zij in latere dagen de staatshervorming in de hand gewerkt. Daar zij nog betrekkelijk jong is, steekt haar verleden wel wat af bij dat der overige partijen. Bepaalde groote mannen heeft zij tot nog toe niet opgeleverd. Haar verleden vol onderdrukking is echter eene voldoende verschooning voor deze armoede, Nog hoort men bij ons veel gewagen van eene behou dende partij, wij gelooven echter dat men aan deze zoogenaamde partij gerust elk historisch ver leden kan betwistenzij bestaat bij ons alleen uit achterblijvers en afvalligen van de liberale par tij en ofschoon velen die daartoe behooren uit muntenzoowel door karakter als bekwaamheid, zal ieder toch moeten erkenneudat zij als partij hoegenaamd geen kracht heeft, angstig smeekende om den bijstand van de anti-revolutionairen con- cilianteu en roomscheu verliest zij door dat om hulp roepen elk besef van eigenwaarde. De band van eenheid die hen te zamen houdt, bestaat in de gemeenschap van gegronde of vermeende grieven tegen de liberale partij. Maar een gemeenschap van grieven is geen vol doende band van eenheid voor een partijzij heeft dus eigentlijk geen regt om iu Nederland te be staan. J. H. S. V. (i EAVO.A E KE1UGTE1Y Dezrr dagen «erd een ijselijk schelmstuk te kaufbeuren in Beiieren gepleegd, dat groote schrik onder de bevolking verspreid heelt. De heer Schradcr alsmede zijue vronw en dieustmeid zijn ia hunne respective kamers vermoord gevou den. De moordenaars hebben eene som van 50,000 florijnen ontvreemd en hadden ook getracht het huis iu brand te slekeu. De daders zijn nog onbekend. Een ter doodveroordeeliug. VU. Ik zal den doode niet verschoonen drwijl ik de leveude moet redden. Mijnheer Moncewas op hel oogenblik toen hij zijn schrikkelijken zelfmoord volvoerdeniet meer die rijke koopman waarvoor mijnheer de aauklager hem zoo even nog hield. Juist het te geudeel hij was arm en zoude den volgenden dag zich publiek hebben moeten verklaren. Mijnheer Monce heeft zelf de balans gesloten«elke mijne woorden onwederlegbaar kan bewijzen. Toen ik de aangeklaagde dit mededeelde verzocht zij mij de geheele zaak geheim te hotideo de balans te verbranden en uit haar eigene middelen de scholdenaars vau haar man te betalen waar door ten minste zijne eer werd gered. Wanneer soms iemand naar de oorzaak van zijn dood vraagt klaag dan mij aan zoo zeide zij mij. Maar bij God dit deed ik niet. Wanneer men mij vroeg, zweeg ik en de balans verbrandde ik nietmaar bewaarde ze dewijl ik vreesdedat er nog een tijd zou komeowaarin zij goede diensten zou bewijzen. Ik heb mij niet bedrogen en hier is de balans, ik leg ze umijne beeren gezworenenals bewijs voor. De Tegters namen het hnn aangeboden geschrift ter band eu gaven te keunen dat de balans eebt was. Arnold vervolgde zijne rede Een hoofdpunt der aanklagt is, dat de dokters bewerentoen hij het eerste schot gedaan had hij geen tijd gehad zou hebben een tweede te lossen ca Het hof van Assises van Cois'.ka heeft dezer dagen eene zedelooze vrouw Marie Castole tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld als schuldig aan het verbranden van hare mededingster. In de afwezigheid der wettige vrouwdie voor hare gezondheid tijdelijk alwezig washad zij onge- oorloolde betrekkingen met den echtgenoot aange knoopt. Toen deze wettige vrouw in haar huis teruggekeerd was, vreesde Marie Castole niet een aanslag op het leven dezer ziekelijke, lamme en jonge vrouw te beramen. Zij stak eeu groot vuur aau en wierp er de krachteloozelamme vronw op en hield met gevaar vau zelve brandwonden te bekomen haar slagtoffer ia het vaat vast tot dat bet geheel verkoold was. Te Vilvoorden heeft een voorval plaats ge had dat daar veel sensatie heeft teweeg gebragt. Eene dame mevrouw 8., aldaar wonende bevond zich alleen in huis, terwijl haar echtgenoot en dienstboden afwezig waren toen twee welgeKleede lieereu zich aanmeldden die naar haren man vroe gen van wicn zij ongetwijfeld wisten dat hij niet te huis was. Terwijl de dame de straatdeur gcopcud hield, pakte onverwachts een der beide lieeren haar in zijne armen en liep met haar tot achter in het huiszonder dat zij in staat was eenigeu bijstand in te roepen. Intassckeu drong de andere lieer in een der kamersbrak eene secretaire open maakte zich meester van eelti ge bankbilletten eu industnëele actiën ter waarde van 12,01)0 fr. Daarop snelde hij naar zijn col lega en beide bonden daarop de dame zoo stevig vastdat zij geen vin kon verroereu en namen daarna ijlings dc vlagt. Dtzcr dagen trad zekere Chapman het Harts- hornholt-leen vrij goed kcfhjhuis in Essezroad te Londen binnen en bestelde een fijn diner met eene flescil bourgogne. Er waren uiet veel men- sclien in de zaal. De kasteleinspraakzaam vau aard, knoopte eeu gesprek aan met den vreem deling, die iu zijn gekout behagen scheen te scheppen. Op het dessert wedde Chapman een pond st. dat hij uit betzelfde vat twee verschil lende snorten van ale zon tappen. De kastelein naai de weddingschap aan. Beiden gingen daarop naar den kelderChapman boorde nu aan beide einden vau hel vat «en gat en verzocht den kas telein beide gaten met zijn vinger digt te houden. Deze deed ditterwijl Chapman r.aar boven zon gain om uit zijue kaïner den nooligen toestel te halen. De kastelein stoqd nu ruim vijf miunten voor dat vat maar Chapman kwam niet. Ein- Hrlijk begreep de kastelein dat de schelm hem beet had gehad, ilij^ vloog ijlings uaar de gelag kamer, terwijl de heerlijke ale uit het vat vloeide, maar de schelm was gevlog. ii. Den volgenden dag werd hij echter gepakt door de politie en nu heeit hij zeven maanden gevangenisstraf gekregen. Eene vreesselijke misdaad is te Utrecht ge pleegd. Toen eene gehuwde vrouw zou begraven worden stelde de justitie een onderzoek in om trent de ware oorzaak van den dood dier vronw. Er was opgegeven dat de vrouw tengevolge van een noodlottig toeval, in het koord was gevallen, waarmede de trap van het bovenhuis werd opge haald waar zij met haar man den groefbidder G. woondeen dat zij in dat koord jammerlijk was geworgd. Er waren echter omstandigheden, die aau de juistheid van dat verhaal deden twijfe len. Het scheen al dadelijk zeer moeijelijk te verklarendat bij den val de vronw zóó iu het koord zou zijn verwnrd dat zij er den dood door gevonden had. Maar buitendien schijnt het, dat de vrouw hare betrekkingen gewaarschuwd had, dat zij wel eens plotselings den dood kon vinden dat zij zelfs wel beweerd had dat zij vreesde dat reeds eene poging tot vergiftiging tegen haar was gepleegd dat de man eenige weken voor den dood der vrouw derden had ondervraagd over de gevolgen van een eventuelen plotseliogen dood en dat hij op het leven der vrouw bij ineer dau eene assurantie-maatschappij verzekeringen had genomen ad f 1700. Dit een en ander zijn de praatjes die niet geheel zonder grond moeten we zen. Naar men verneemt moet althans de persoon van G. die sinds eeu I4tal dagen preventief in hechtenis was dezer dagen zijne misdaad heb ben bekend aan den regter-commissaris Mr. F. A. R. A. baron v. Ittersuua. G. zon zijne vronw met een das in een donker kamertje geworgd heb ben en liet lijk toen in de positie hebben gesteld die naar zijne meeuingaan een ongeluk kon doen denken. G. is een man van omstreeks 50 jaren. Hij leefde niet al te goed met deze vrouw bij de laatste epidemie h»d hii zijn eerste vrouw naar men opgeeltaan de einder verloren. In regten zal nn weldra meer en zekerder vau het een en ander in deze blijken Gepasseerden Zondag ten 7 oreverden de ingezetenen der gemeente Schageu door liet ge roep van brand en liet luiden der klok zeer verontrust, in een oogeublik waren eenige hon derden tnensclieu op de been al spoedig bleek dat de vlam sloeg uit het zoldervenster eener ar beiderswoning iu de Nieuwstraatmi-t behulp van een spuit was men den brand binnen een half uur tijds meester de oorzaak is onbekend De keizerin der Frauschen gevoelt weder behoefte tot liet doen eener reis naar Rome. Te Haarlem zal voor een lid der 2e Ka mer van de Staten-Generaaleene herstemming ir dat mijnheer Mouce b j gevolg is vermoord ge- worden. Doch de dokter» hebben ééue om-tan- I digiieid vergeten. Kan de overledene nit4 beide c pistolen te gelijk op zich zelf afgevuurd hebbtn. Eer. gemurmel van bijval der toehoorders be- loonde deze gelnkkige wending. i Waarom mijnheer Mouce de oorzaak van zijnen zelfmoord nirt schrille.ijk beeft te keuneu gegeven, wnrlt mijns inziens, genoegzaam door deze ba lans bewezen. Het voor u liggende geschrift zal ook asutoonen waarom bij mijnheer Monce geeu baar geld werd gevonden uit de balans bleek toch dat hij den vorigen dag al zijn baar geld heelt uitgegeven. Mijnheer Duval schudde het hoofd en scheen daarmee te willen zeggen dat hij eenige achting voor zijn tegenpartij begon te kr gen. Wat de omstandigheid aangaat, dat men dade lijk na het schot ten inensch uit het kauloor heeft zien komeu en bij rie huisdeur vau Angelika aan schellen zoo voLt hieruit nog geenzinsdat deze t>ee ge-talten één en dezelfde persoon wa ren dewijl behalve de portier niemand het gelaat des vreetndeliugs heeft genen en deze op zijne hemt den uit het kantoor komenden niet kon bemerken. i Doch aangenoineud >t het een en dezelfde i' persoon wareis htt dau niet waarschijnlijk dat 'i hok de vertrouwde van den vtrstorveuen was dien hij met geld uaar zijne gade zond om ten minste dit mt de handen der schuldeischers te tedden. Dewijl Angelika echter dit geld niet gebruiken wilde, ja zelfs haar eigen vermogen opofferde, om aan de wereld geheim te bonden dat baar man zich bad doodgeschoten daar hij niet betaiec kon, kan hierdoor gemakkelijk hare stilzwijgendheid ver klaard worden. Arnold hield even stil, terwijl het publiek luide eu algemeen zijne verwondering en medeliiden uitdrukte; in vele schooue vrouwenoogen parelde een traan van ontroering. En iiu mijne heeren werpt eenen blik op de vrouw van zulk een groote misdaad aangeklaagd eu vraagt dan aan uw hart Is dat het geiaat vxn een moordenaresis deze kalmle van ziel eeu teeken der zonde? Spreekt uit zulke oogen een slecht hart? Heeft eeue vrouw, die haar geheele leven rein eu zonder smetharen man tronw was en voor de armen eene weldoenster, heeft zulk eene vrouw eene andere verdediging noo- dig tegen eene door niets gegronde aanklagt dan deze heldere engelen reine blik Het publiek dat Arnolds woorden met hoe langer zoo meer stijgende deelneming had aange hoord werd door deze hartelijke woorden zoo danig aangegrepen dat het zich uiet kou onthou den zijnen bijval luide en herhaald uittedrukkeo. Mijne lieereu ziet haar aan en oordeelt met deze woorden eindigde Arnold zijne rede, en naanwelijks had hij opgehouden te spYeken of hij werd wvder zoo verlegen, dat de deurwaarder hem andermaal op zijne plaats moest brengen. Nadat het gefluister onder het publiek h»d op gehouden droeg de president der gezworenen een kort resumé voor van de aanklagt en verdelging, waarna zij zich in eene zijkamer begavenna een klein half uur kwamen zij terng met het vonnisdat de beschuldigde uit gebrek aan ge noegzame bewijsgronden was vrijgesproken. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1868 | | pagina 2