Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad^ M 550. Twaalfde Jaargang. A. 186S. Ministeriele crisis in Engeland en hier. PR0ÜDH0N of BASTIAT SCHAGER COURARi; ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10, Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVKRTBNTlëN Van een tot vijf regels f 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingenft 3CK Is arbeid aan een rots te bièn. Jvïwl O TTITG-EEPSTEE WED. F. J~. O- DIDEEICH. BEIEVEN PEANOO Oogenschijnlijk is de toestandwaarin het En- gelsche ministerie tegenover het Lagerhuis verkeert door de verwerping van het amendement der mi nisters op het bekende voorstel van Gladstone tot opheffing der Iersche kerkzuiverder geteekend dan die waarin ons ministerie zich bevindt na de aanneming der motie Keuchcnius en hare tot nu voortwerkende gevolgen. Het voorstel van wet in Engeland in behandeling genomen heeft een bij uitstek liberale strekking en is als zoodanig bestre den door een conservatief ministerie. Daar heeft dus het liberalisme eene overwin ning behaald op het conservatisme en niets is duidelijker dan dat de verdedigers van het laatste ongeneigd zijn om het overwinnende denkbeeld in toepassing te brengen. Hier te lande echter schijnt het bestaan der ministeriële crisis voor velen nog niet duidelijkdaar zij te vergeefs zoeken naar een con amore verkregen overwinning der libe rale denkbeelden op een met overtuiging verde digd conservatief beginsel. Van daar dat deze in den tegenwoordige!) parlementairen strijd niet meer willen zien dan een drijven van de meerderheid der Kamer om bet ministerie te verwijderen en dit enkel opdat zij de ontruimde zetels zou kun nen innemen. Deze beschouwing wordt gedeeld door het ministerie zelf. Wanneer van liberale zyde gesproken wordt van een gevaar dat ons land bedreigt, antwoordt de minister van Heems kerk dat er in onzen staatkundigen toestand niets is wat onrust behoeft te baren. Zij wordt gedeeld door professor Vreede, die in zijn bekend adres de verklaring der meerderheid dat zij geen ande ren uitweg ziet dan afstemming van alle be grootingen, aan de crisis geen andere oorzaak weet te geven dan dit moedwillig voornemen der meerderheid. Zoo ook wordt in de Nieuwe Noord- Hollander, in de beide artikelen opgenomen in ®jn eerste nummer niet onduidelijk voor opgezet dat de tegenwoordige moeijelijkheid een gevolg is vaa het streven der liberalen om het zwaartepunt der staatsmagt naar de Tweede Kamer alleen over te brengen. Bij deze redeneringen wordt onzes inziens een belangrijk punt uit het oog verloren. De Tweede Kamer verdedigt tegenover dit ministerie hare reg ten en waar dezenaar hare meeningworden bedreigd, behoeft het geen betoog dat er naai haar oordeel wel degelijk eene crisis bestaat. Zelfs zijdie de crisis voor het miuisterie niet willen erkennen, dienen haar dan aan te nemen voor de Kamer en consequent ontvangt deze dan ook van al de opgenoemde zijden raadgevingen en voorschriften, hoe zij zich te gedragen hebbe ten einde het ministerie mogelijk te maken. Maar indien eene Kamer verlaagd is tot een werktuig van het ministeriedan is zij feitelijk vernietigd en zijn hare regten opgeheven. Dat de meerderheid der Kamer dus met dit ministerie geen transactie wil is even duidelijk als dat het engelsche ministerie niet transigeren kan met de meerderheid van het parlement. Dat in Engeland de vraag tot nu is blijven loopen over een bestaand geschilpunt, waaromtrent liberalen en conservatieven tegenovergestelde denkbeelden hadden en hier te lande in eigenlijken zin van zoodanig geschilpunt geen spraak is ontneemt dus geenszins de mogelijkheid voor het bestaan van een wettige oorzaak van den strijd. Het is ons niet bekend dat het Engelsche ministerie in de regten treedt der meerderheid van het par lement maar de meerderheid der Tweede Kamer hier te lande meent met feiten te doen te hebben. Geheel ongegrond is die voorstelling zeker niet. Een liberaal ministerie valt bij de verdediging eener wet omtrent koloniale aangelegenheden en het tegenwoordig ministerie treedt op om de ko loniale zaak te regelen. Is deze zaak geregeld p Neen! De minister Mij er is Gouverneur Gene raal geworden en dit onder omstandighedendie van weinig hoogachting voor de Kamer getuigden. Toen deze daad door haar werd afgekeurdont houd het ministerie de Kamer. De steller der motie keerde terug de meerderheid echter vergaf aau het ministerie dezen eersten misslag. Het buitenlandsch beleid van den Minister van Zuylen geeft aanleiding tot ernstige kritiek de Kamer verwerpt zijne begrooting nieuwe ont binding. Hoe I is dit nu wat verlangd wordt door mannen als Vreede! Hefcft de Tweede Kamer geen regt meer tegen over de Ministers en is het uitspreken van haar oordeel een grijpen in de constitutie? Onbeperkt noemt de heer Vreede in zijn adres het regt tot ontbin ding. Gevoelt hij wel dat bij het toekennen van eenig onbeperkt regt alle anderen in het hart zijn aangetast. Wat waarborgen blijven er bestaan voor een toezigt op de regering bij een onbeperkt regt van ontbinding. Maar is het D regt om een begrooting te verwerpen niet even zeer onbeperkt? Het constitutionele stelsel rust op een even- wigt der magten de onbeperktheid van ieder regt vindt haar grens in het algemeen belang en moet het hier aan Nederland herinnerd worden datzoo de droevige vraag moet worden gedaan waar ligt het zwaartepunt onzer regeringdat geschiedkundig regtens en feitelijk gezocht moet worden bij de vertegenwoordiging van het volk, bij de Staten Generaal. Dit. beginsel wordt slag op slag geschonden door de verdedigers van het ministerie, en deze, hoewel bewust dwalende kunnen dit met goede bedoelingen doen. Wij zouden het zeer betwijfelen of professor Vreede in den grond zijns harten een liberaal man de handschoen voor de re gering zou opnemenindien de personen, waaruit de regering en oppositie bestaat, verwisseld werden, maar de rollen dezelfde bleven. De steun die het ministerie ontvangt, dankt het bovendien ge deeltelijk hieraandat het nog niet verder is behoeven te gaan. Intusschen gevoelt men dat wanneer mannen als Vreede den spot drijven met de numerieke meerderheid der Kamer, zij er toe werkzaam zijn om de plaats der vertegenwoordigingdie onze grondwet haar toekenteenvoudig weg te nemen. Zij behoeven dan ook niet verwonderd te zijn wanneer nadat door meerdere verstandige men- schen zal zijn beslist dat werkelijk de uiting der meerderheid, volgens Schiller'9 woord de ui ting der onzinnigheid is, een ministerie, dat ge toond heeft te durvenin zoodanig onzinnige in stelling een beletsel zal zien voor den geregel- den gang onzer constitutionele instellingen. V E RIT AS. De minister van koloniën Hasselman heeft bij de debatten over de algemecue beschouwingen betrekkelijk de koloniale begrooting de schimmen van twee beroemde mannen opgeroepen. De minister beweerdeten onregte voor reac tionair gehouden te worden, omdat hij zich verzet tegen de zijns inziens onbekookte koloniale her vormingsplannen. Men zou even goed, zegt hij, B a s t i a t een reactionair mogen noemenomdat hij de stellingen van Proudhon bestreed. Alzoo, de minister meent zijne houding tegen

Schager Courant | 1868 | | pagina 1