Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 21 1KL Het nieuwe Ministerie. Twaalfde Jaargang. c/M 556. SCHAGER COÜRA A BON NEKENTSPRIJS VOOR DRIR KAANDEN: Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk v 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle TJITGhBEPSTEE WED. 3?. J-. o DIDERICH. uiale kwestie komt het ons het eenig mogelijke ministerie voor. Dat er een weg voor een ander stelsel dan het thans door de regering gevolgde voor Indië ge- geruchten het in twijfel of sints haar ontstaan de baand moet worden is met het oog op de zamen- Terwijl wij dit schrijven is de ministeriële cri sis nog niet geëindigd en zelfs stellen loopende crisis één stap nader tot hare oplossing gekomen is. Dc keuze van den persoon aan uien de op- dragt van het zamenstellen van een ministerie is opgedragen vindt overigens algemeen sympathie. De grootc moeijelijkhcid waarop de heer van Ree- nen schijnt te struikelen is een houdbaar minis ter van koloniën. Inderdaad schuilt ook hieriu de moeijelijkheid stelling der Kamer ontwijfelbaar. De Thorbecki- aansche partij of liever de gevoelens van Thorbec- ke omtrent koloniaal beheer worden door de over- groote meerderheid der Kamer gedeeeld. Echter is tot nog Thorbecke in gebreke gebleven speci aal met het oog op de behoeften der koloniën zijne denkbeelden stelselmatig te uiten en een mi nisterie zamen te stellen. Doch alleen een staats- van liet oogenblik. De tijd van transactie is om-man als hij, bezit vertrouwen genoeg om hem de trent deze aangelegenheid voorbij en het ware i verantwoordelijkheid eener verandering van het wenschelijk dat de gematigd liberale partij ge- 5 regeringsstelsel ir. Indië op te dragen. Scliitte- noodzaakt werd voor de koloniën een bepaald pro- rend is dit gebleken bij het verschildat zich in grainma te stellen. Dit moet geschieden zoodra 1866 tusschen de heereu Thorbecke en van de zij als regering optreedt en in dit opzigt zouden Putte heeft voorgedaan en de verwerping van het wij de komst van een liberaal ministerie met vreug-wetsontwerp van den laatste schoon ongetwijfeld de begroeten. Naar veler oordeel zou echter de meer dan Thorbecke op dit gebied eene speciali- optreding van een ministerie Thorbecke onmoge-teitheeft «afgescheiden van de bijzondere om- lijk zijn, wijl de rollen tusschen oppositie en rege-standigheden waarmede zij heeft plaats gehad*, ring dan slechts eenvoudig worden omgekeerd en bewezen dat de meerderheid der Kamer de denk- zoodanig ministerie dus slechts op eene hoogst beelden van Thorbecke, omtrent koloniale aangele- wankelbare meerderheid zou kunnen rekenen. Wij i genheden deelt. deelen deze vrees niet en schrijven haar ontstaan Terwijl wij dit schrijven vernemen wij dat de toe aan een miskenningzoo wel van den tegen-heer van Reenen zijn mandaat heeft nodergelegd. woordigen toestand als van het pligtgevoel der le- 5 Hierdoor blijft geene andere uitkomst mogelijk den van de Kamer, die het tegenwoordige kabinet dan de door ons aangewezene. Waar het den steunen. S heer van Reenen is mislukt een ministerie zamen Die vrees neemt de oppositie quand mém e) te stellen, zou dit ongetwijfeld aan de dii mi- san en bestaat er grond om zulks te vreezen no r e s der conservatieve partij mede mislukken. Is dan werkelijk door het ministerie Hee m sker k Enkelen vreezen dat niettegenstaande al het ge- geencrlei aanleiding gegeven tot een geregtvaardigd beurde, het tegenwoordig kabinet aan het bewind wantrouwen bij de meerderheid der Kamer Draagt een opkomend liberaal ministerie de schuld eener dubbele ontbinding van de Kamer Eu kan gedacht worden dat de voorstanders van het tegenwoordig kabinet geneigd zullen zijn om zonder andere oorzaak dau de overweging dat zij een liberaal kabinet tegenover zich zien, een blijven zalna reconstructie door den heer Heems kerk. Deze oplossing zou in den tijd de crisis hebben voorgekomen maar thans zou zij zonder te batenop nieuw aan het gezag van een ko ninklijk ministerie afbrenk doen door den schijn alsof het ondanks de meerderheid der Kamer re geren wilde. Bovendien mag niet buiten rekening oorlog op leven en dood tegen hen te onderne- gelaten worden de uitslag der stemming over het men. Naar ons voorkomt is men tot zulk eene bekende voorstel van de vijf leden der Eerste Ka- meening ongeregtigd en verraadt zij, waar ze van mer. De kleine meerderheid, waarmede het voor- conservatieve zijde wordt voorop gezet een volko- stel tot het indienen van een adres aan den Ko men gemis aan geloof in de staatkundige eerlijk- ning is verworpenontstond enkel door de op- heid der conservatieve partij zelve. dragt van de vorming van een nieuw ministerie Zonder vrees zonden wij dus een derde rainiste- aan den heer van Reenen. De tweede ontbinding rie Thorbecke het roer zien in handen nemen en is door de Eerste Kamerin hare stemming over met het oog op de eindelijke oplossing der kolo- dit voorstel, evenzeer afgekeurd als door de Tweede BEIEVEN FEANGO Kamer bij de aanneming der motie Blussé. Naar onze meening is derhalve een ministerie Thorbecke de eisch van het oogenblik. In onze nederige stelling inogen wij zonder gevaar deze overtuiging uiten. Wij zijn niet dwaas genoeg te meenen ecnigen invloed uit te oefenen op eene zoo belangrijke zaak als de zamenstelling van een ministerie ware dit andersbij de volkomen vrij heid des kouings om ministers naar zijn welge vallen te benoemen hadden wij geschroomd onzen wensch uit te drukken. Echter zou ook dan onze overtuiging geweest zijndat alleen een invloedrijk man als Thorbec ke geacht kan worden in staat te zijn om de ver broken zauienwerking tusschen regering en verte genwoordiging te herstellen en een nieuw tijdperk van bloei voor vaderlaud en koloniën te openen. C.LYVOM: «ElUGTKA. In de Zitting der Eerste Kamer van 7 dezer heeft de heer Heemskerk Minister van Binucn- landsche Zaken verklaard dat de eerste oorzaak tot de Krisis deze wasdat de redding van het land uit een gevaar door de Londensche Confe rentie dat juist die redding heeft gestrekt tot eeu wapen om een aanval op de Regering te doen. Dit is wederom eene van die uitspraken van deu Minister Heemskerk die den toets eener kalme overweging niet kunnen doorstaan. Hoe het bewaren van den vrede zou door de oppo sitie als een wapen tegen de Regering zijn ge keerd Maar dat valsche wapen had dan immers moeten wonden hen die er gebruik Tan maakten. Wie die zijn gezond verstand hadzou zulk een oppositie niet hebben gew raakt Indien de Minister gezegd had, dat ondanks het bewaren van den vredede oppositie toch chicanes had gemaakt op het buiten- landsch beleid dan zouden wij dit kunnen toegeven. Naar ons begrip heeft de oppositie zich veel te veel met het bnitenlandsch beleid van graaf van Zuylen bemoeid, 't Is waar dat zijn diplomatieke ijdelheid tot aanmerkingen tartte maar er waren andere redenen genoeg om hem als Minister vertrouwen le ontzeggen. In de eerste plaats de Mij er-mystificatiede eigen lijke oorzaak van den val van bet Ministerie. In de tweede plaats van Zuylen's bonding in de onderwijs-kwestie. In de derde plaats zijn over moed tegenover de Kamerna de eerste ontbin ding. Voorts deelde de heer Heemskerk nog aan de Eerste Kamer mede, dat de opdragt tot de vor ming van een nieuw Ministerie aan den heer van Reenen had plaats gehad met raadpleging Tan de tegenwoordige Ministers. Men zegt dat de reden waarom de heer van Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. PRIJS DER ADVERTKNTIÖN: Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder«0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan.

Schager Courant | 1868 | | pagina 1