25 JMÏJ. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwbla K 561. A. 1868. Tijdsbesckouwingen. Spoorweg tusschen Medemblik en Noordscharwoude. Twaalfde Jaargang:. SCHAGER COÏÏRAH ABONN KMKNTSPKIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagen f 1,00, Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten*0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVKRTKNTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd ie dingen Is arbeid aan een rots te biên. UITOEEF3TEE WED. IP. <T. Or ZDUDEEIOIED. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN EE^AEtSTCO 1 Oppositie tegen het afgetreden mi nisterie. Men weet, dat het onze leus Steeds is geweest geen verbetering der regeringmaar verbetering van het volkmoet het voorname doel der dagbladen zijn om deze reden hebben wij ons ook van alle hevige poleminiek tegen de vorige regering onthoudennogtans hebben wij daarom anderendie uitgingen van een ander beginselniet veroordeeld. Van hun standpunt was een nimmer rustlatende strijd tegen het vo rig kabinet een dure pligten te midden van den kamp hebben wij vaak den moed en de kracht door de liberale dagbladpers aan den dag ge'i-gd, moeten bewonderen. Zelfs toen het ministerie reeds zijn ontslag had ingcdieud konden de wapenen niet worden neder- gelegdwant ook in December had dat miuiste- rie hetzelfde gedaan en de tweede Kamer-ontbin ding was desuietlemin daarop gevolgd. Daaren boven was het bekend dat de dagblad-partij aan drong op eene derde Kamer-ontbinding en de der de ontbinding zoude in het oog van velen gelijk gestaan hebben met een coup d'étatwaardoor onze grondwet feitelijk verscheurd zoude zijn ve len gingen zelfs verder en zagen in een derde Kamer—ontbinding het begin van een burgeroor log. Maar zoodra alle vrees daarvoor was gewe ken moest een einde zijn gekomen aan alle op positie en nu de oude ministers allen zijn afge treden en de liberale partij oneindig meer heeft verkregen dan zij mogt hopennu moeten de wapens voor goed zijn nedergelegd. De afgetreden ministers hebben in hun laatste bedrijf niets gedaan wat verguizing of bespotting verdient en daarom moet de bespottende voor stelling, welke de Spectator van het heentrek kende ministerie geeftzeer gelaakt worden. Het bespotten van een afgetreden minister is gelijk aan het schoppen van een dooden leenw. Nu de grondwettige vrijheid niets meer heeft te vreezen van het ministerie Heemskerk moet de liberale partij voorgaan met het eikennen van het goede hetwelk in dit kabinet aanwezig wasen daar men het meest van zijne tegenstanders kan leeren, zoo kan men gerustelijk aan de nieuwe ministers de werkzaamheid van de ministers Heemskerk en Wintgens en de humaniteit van den minister Schim melpenninck als een navolgenswaardig voor beeld voor oogen hoaden. Gemoedsbezwaren tegen de school- w e t. De tegenstanders van het openbare volks onderwijs beroepen zich doorgaans op de gemoeds bezwaren die een groot getal Nederlanders koes tert tegen onze schoolwet. Wij eerbiedigen gaar- ue de gemoedsbezwarenmaar wij vorderen naar wij gelooven niet té veel als wij door de tegen partij willen erkend hebbendat er bij de voor standers vjin de volksschouleven groote ge moedsbezwaren bestaan tegen eene ingrijpende wij- ziging van onze schoolwet. Wel is waar wordt in de bladen die aandrin gen op eene wijziging der wetdoorgaans van de voorstanders der wet gesprokenals van een hoop inenschen zonder godsdienst noch gemoed. Maar het is niet anders dan een ellendige phariseeuw- sche hoogmoeddie zulk eene voorstelling bij hen doet ontstaan. Wie de zaken goed bezief zal bevinden, dat het juist de gemoedelijke men- schen zijn die het meest ijveren voor de hand having onzer schoolwet. Het is de vrees voor verderfelijken sectegeestvoor den invloed van het jrzuitismuszorg dat bet grootste werk der vaderen zal verloren gaan die de meesten zoo be vreesd maakt voor eenige wijziging in de schoolwet. En naar ons gevoelen kan dan alleen eene school wet—herziening tot stand worden gebragt als die gemoedsbezwaren zijn overwonnen. De voorstauders van die herziening zullen in het vervolg dus daaraan voornamentlijk hunne krachten moeten wijden. De tijd zal b. v. moe ten betoogendat het jezuitismus niet door wijzi ging der schoolwet zal toenemen. Groen van Prinsterer zal moeten bewijzen dat de sectegeest er niet sterker door zal worden. Daardoor al leen zullen zij den vijand in zijne sterkte aanval len zoo lang dit niet gedaan wordtis al bet gepreek over schoolwet-herziening niet veel anders dan een gepreek voor doovemausooren. Beschuldiging van Thorhecke. Inde Nieuwe Alkmaarsche Courant leest men bij de beschouwing óver het nieuwe ministerie o. a. de volgende zinsnedeDe Arnhemsche Courant ver vaardigde vermoedelijk op last van Thorbecke de afeigtelijkste portretten van van Bosse. Deze beschuldiging tegen Thorbecke schijnt ons even ligt vaardig als onwaar. Vooreerst is het uit verscheidene omstandighe den te bewijzen dat Thorbecke gedurende de laatste 20 jaren in hoegenaamd geene betrekking tot de Arnhemsche courant heeft gestaan. Ten tweede kwamen deze portretten van van Bosse voor in de Arnhemsche courant gedurende den verkiezingsstrijd van October 1§66. Van Bosse stond toen in het kiesdistrict Gorinehem tegen Simons overin Amsterdam tegen Insinger. Is het nu niet waarschijnlijk dat Thorbecke meer op de hand was van van Bosse dan op die van Si mons of Insinger De aanval van de Arnhemsche courant op van Bosse was een van die jongeïisstreeken waaraan zij en bijna iedere courant in ons vaderland zich somtijds schuldig maakt, omdat de schrijvers der hoofdartikelen doorgaans geen bepaalde taktiek volgen maar veelal te veel indrukken van het oogenhlik volgen. Maar dat een bedachtzaam man als Thorbecke de last tot zulk een jongensstreek zou gegeven hebbenwie zal dat niet ongerijmd vinden Het comité tot den aanleg van eenen spoor weg MedemblikNoordscharwoude heeft aan de meeste gemeentebesturen van het voormalige West friesland een circulaire gezondenwaarin het aandringt np deelneming in de garantie der rente van het voor dien spoorweg benoodigde kapitaal welke garantie, indien 't verlangd resultaat zal worden verkregen ongeveer per jaar zal dienen overeeiitckoinen met f 1 per hoofd van de bevolking, zijode daarbij echter niet gerekend op provinci aal s u bsidieingeval deze wordt verleend dan zal net bedragwaarvoor iedere gemeente dient in te staan, minder kunDen zijn. Volgens de be rekening van het comité is het bedrag van het voor den aanleg vereischte kapitaal groot p. m. f 1,000,000. Na verloop van eenige jaren zoude de zuivere opbrengst per jaar bedragen f 45,000 en dus stijgen tot eene som nagenoeg gelijk staande met de rente van het aanlegkapitaaL De gevolgen van de garantie zouden derhalve zich oplossen in het geven van een renteloos voorschot gedurende eenige jaren. Wij k unnen niet nalaten om de ernstige over weging dezer circulaire aan alle betrokkpne ge meente-besturen aantebevelen en ingeval na naauwgezet onderzoek blijkt, dat de daaiiu ontwik kelde veronderstellingen juist zijnmedetewerken om de bedoelde garantie te verleenen zoo altbaDS die garantie niet ten eenemale de financiële krach-

Schager Courant | 1868 | | pagina 1