Twee pretendenten naar de Engelsche kroon. de belangrijkste vraagstukken van socialen zede- lijketistaathuishoudkundigen en letterkundigen aard bij voorkeur behandelden. Hoeveel aange namer en nuttiger zoude de couranten-lectuur wordenals men bij voorkeur die onderwerpen behandelde. Men berispt het teregt in de meeste geschied schrijvers dat zij ons altijd spreken van graven hertogen koningen veldheeren en staatslieden maar zwijgen van het arme volk. Maar onze dagbladen die ons eeuwig vermoeijen met hun geschrijf over Ministers en Staten-Generaal, ma ken zich aan een zelfde fout schuldig. Laat toch de dagbladpers in de eerste plaats dienen om het volk bekend te maken met zich zeiven en deze zelfkennis verkrijgt het niet door het bespreken van ministers. De Engelsche romanschrijver Dickens heeft in zijne grootc verwachtingen de behartings- waardige leer geprediktdat men bij groote verwachtingen de aanwezig zijnde omgeving uit het oog verliesten dat men daardoor den eeni- gen weg om gelukkig en nuttig te zijn misloopt. Ieder moet bij voorkeur het ideaaldat hij voor oogen heeft tot stand zoeken te brengen in zijne tegenwoordige omgeving en dat met de middelen die hij op het oogenblik heeft. Onze dagbladen dringen aan op de afschaffing van het dagblad-zegelen met die afschaffing zal de gouden eeuw beginnen dan zal de wolf met men behoeft niet te vreezen dat het bekende raad sel van onzen dichter Huijgens: Mijn paard verkwijnt, dat men het ziet, Het eet en drinkt en anders niet, Wat reden is hier op te delven Verstaat gij 't niet 1 't verstaat zich zeiven hier van toepassing kan zijn. Vermits toch het kreupele paardje van onze politieke schrijvers bijna nooit haver of hooi heeft gekregen noch noodig had, daar het half dood ter wereld gekomen, bij na nooit beweging natn en dus naauwelijks door den rusttijd docder kau worden dan het reeds is. G EYVO E I5E1UGTEIY Het verheugt ons onze lezers te kunnen me- dedeelen dat op Donderdag 80 Jolij e. k. in den Alk maarder bont aan de liefhebbers van goe de muziek de gelegenheid zal worden aangeboden een concert bij te wonen zoo als nog nimmer in Alkmaar is gehoord te geven door liet mu ziek corps van het regiment Grenadiers en Jagers, onder directie tan den wereld beroemden Dunckler. De heer W. van Tellingen ondernemer van dit concert heeft voor zeker veel vertrouwen in het publiek aangezien hij niet is teruggedeinsd voor de enorme kosten daaraan verbonden; een corps toch dat ten vorige jare op, het concours te Parijs, den deiden prijs behaalde en zelts naar het oordeel van andere coneurenten tien tweeden had verdiend dat bij zijne terugkomst in ons Vaderland met eerbe wijzen overladen en overal in triomf ingehaald •verdbestaat niet uit gewone muziekanten en is derhalve ook niet als zoodanig te betalen. De spoorweg-maatschappij zal het hare er toe het lam verkeeren en de aarde bedekt worden bijbrengen om ook bewoners van andere plaatsen in staat te stellen het genot Hier heerlijke muziek met kenniszooals de bodem der zee inet water, maar die afchaffing is tot nog toe niets anders dan een geuite verwachting. In dien tusschentijd konden de dagbladschrijvers veel doen oin onze dagblad-lecluur wat aangena mer, beter en nuttiger te maken, het beste middel daartoe is dat men t' vervelende stokpaardje der politiek voor eenige maanden op zolder zette. En t- ïi. Men zal uit het'voorgaande ligt hebben kirt ine n op merken hoe gering de politieke beteekenis van Mon- mouth was. Hij was en ziedaar alles gezegd een speelpop, dienende tot genoegen van het Engelsche volk en ten voordeele van de tegen standers van het gouvernement. De twee grond slagen waarop zijn fortuin rusttede afgoderij van het volk en het belang van partijzuchligeu zak ken weg als men er op steunen wil. Manneer men om zijne degelijke eigenschappen bij het volk is bemindgeven wij toe dat er geen trouwer vriend bestaat en ook oordeeleu wij het juist wanneer men een groot gewigt hecht aan de ondersteuning van partijzochtigeu, indien er werke lijk eenheid van belang bestaat. Maar noch het eennoch het ander was hier aanwezig. Mat had Monmouth gedaan om 's volks geiiegtuheid te verdienen Mas het niet alleen aan hem geboeid door eene zekere triviale gemeenzaamheiddje gedeeltelijk uit karakter en aanleggedeeltelijk echter ook uit belangzucht voortvloeide En wat anders dan een leus wierp hij in den partijstrijd, die toen in Engeland woeddebestemd oin vergeten te wor den wanneer het geluk er aan verbonden bleek en om het slagtoffer aan te wijzen wanneer men het onderspit delfde De man wiens eigenschappen slechts heen schij nen door den hartstogt van het vermaak moet te smaken er zal nameliik 's avonds een extra trein van Alkmaar naai Helder rijden, stoppende aan de tusschen stations waarop de retourbilletten vaij dien dag geldig zijn. Wij wenschen dat de deelneming van dien aard moge zijn dat zij den ondernemer aanmoedige tot het geven van meer dergelijke concerten. Uit de jaarlijksche terugkomst der zwermen vallende sterren eu He oorzaktn en werkingen der ontploffingen van stoomketels, leidt een Amerikaatisrh geleerdeprof. Lnnmisde gevolgtrekking af, dat de aardelutzij het kort of lang dure ins gelijks als een stoomketel uit elkander kan spatten en in milltarden stukjes in het wereldruim geslin gerd worden. De geleerde man houdt- het in 't geheel niet voor onmogelijk dat in het vorige middelpunt der aarde zich wel te avond of te morgen de voor zulk eene onaangename gebeurtenis noodige hoeveelheid stoom kan verzamelen. Hij meent dat een onderzeesche vulkanische uitbarsting den oceaan een doortogt tot de lieete aardkern kan openen en dan was het ongeluk daar, de groote stoomketel klaar, eu op het zelfde oogenblik ter ontploffing vaardig. E.i uuéén knal eu de aarde is er geweest. óór eenige dagen keerde een inwoner van Marseille iu den nacht naar zijne woning terug. Op den weg Sainte Marguerite ontwaarde hij eenige stappen voor zich drie personendie verdacht voorkwamen. Hij nam diensvolgens zijn borologie en portemonnaie uit zijne zakken en hield die voor werpen in zijne handen. De drie mannen hielden hein werkelijk aan en vroegen hem de henrs of het leven. Ik heb niets antwoordde hij. Daarop betastten hem de dieven en doorzochten zij ne zakken terwijl de man om hen het onder zoeken gemakkelijk te maken zijne armen had uitgestrekt. Toen de dieven niets vonden lieten zij den man zijnen weg vtrvo'gen die om de poets den dieven gespeeld in zijne vnst lachte. Hoe dankbaar de Italianen anu Frankrijk zijn, kan blijken uit de volgende omstandigheid. Er was erniije dagen geleden een gerucht verspreid, dat. Pruissen iu het vooruitziet op eenen oorlog met Frankrijk een legioen ltalinnnsche vrijwil ligers zon aanwerven.' De toevloed van vrijwilligers aan de 1'ruissisohe legatie was buitengewoon groot en honderden striidlnstigen Italianen boden zich nan om het zwaard tegen F'rankrirk aan te gorden. Waarlijk eene schoone les voor Napoleon Uit Brussel woidt gen.- ld dat men aldaar in di ze dagen juist het tegenovergestelde opmerkt van hetgeen in Nederland wordt waargenomen. Terwijl zich in Nederland eene bewi ging openbaart om totalscbstfing «Ier kermissen te komen doch waarbij men nnestal afstuit op de iu het volks leven ingewortelde gewoonte iltr Nederlanders om jaarlijks dit feest te vieren tracht men daar de in onbruik getaakte kermis van vroeger, welke bejaar. e lieden zich nog uit hunne jeugd herin neren uit het stof des tijds op te del ven en met een i.ieuw, zij het dan ook kunstmatig leven to bezielen. Met dat doe! heeft zich daar ter stpde eene oom- vertoont, kan hij verzekerd zijn een rol te vervul len die geheel buiten zijn karakter ligt. Niettegenstaande dus Monmouth door het volk op de handen werd gedragen en door de oppositie als haar hoofd werd voorop'gezethad Monmouth geen beter vriend dan het hof en geen erger vij and dau volk en oppositie. Zijn karakter en zijn gansche persoonlijkheid plaatsten hem bij feesten op den voorgrondbij zaken op den achtergrond en het is een groot ongeluk wanneer een glimp van eerzuchtopgewekt door het toeval van stand of geboorte ons dringt om buiten den kring te gaandien karakter en persoonlijkheid aanwijzen. Een vlugtige blik op het Engeland van die da gen zal ons doen zien wat en volk en oppositie iu Monmouth verwachtte. Er weid niet aan gedacht om koning Karei door diens zoon, wettig of onwettig te verdringen. Mant de aanleiding voor de bovenmatige verhef fing van Monmouth als politiek persoon werd uit sluitend veroorzaakt door de weinige populariteit vau 's koning" vermoedelijken opvolger en broeder, den hertog van York. Deze had door zijn over gang tot de Rooinsehe kerk een groot gedeelte der natie van zich vervreemd. Gedurende de <*e- heele' regering van Karei II en Jacobus II ver keerde Engeland in een koortsachtigen toestand knnstmatig onderhouden door het Fransche en Pausselijke hof en waarmede geen ander doel be oogd werd dan de herstelling der Roomscne hiër archie in Engeland. Het volk wilde die herstel ling niet en haatte haar. De vrees voor de Roomsche kerk was een grond trek geworden in het Engelsche volkskarakter. Men kon zich haar niet denken als vergezeld van zich niet wagen op het staatkundig tooneel en zoo de gruwelen, die de regering van Maria Tudor hij verblind door toevalligen bijval zich daarop j hadden gekenmerkt en het buskruitverraad drukte voor de massa de 'ype uit van den Roomschen geest. Onder het protectoraat van Crotnwell was het Froteslautisme daarenboven ontaard in een fa natisme tegen Roomsche vormen w aardoor de plotselinge invloed dien de Rooinsche kerk na de herstelling der Sluarts in Engeland bekwamte meer opviel. Toén dus door den overgang van Jacobus tot de Roonr.sehe kerk, Engelana bedreigd werd roet een katholiek vorst, spande het volk alle krachten in om dit gevaar te voorkomen. Luider en lui der werd aangedrongen op de uitsluiting van den hertog als troonsopvolger. Eene uiagttge partij in het parlement stond haar voor en het volk be schouwde haar als het eenige redmiddel tegen Roouische overheersching. Het kerkgeloof uiet al de. onzedelijkheid geschiedkundig daaraan steeds verbonden werd van wederzijden op den voorgrond gezet. Dan won de Roomschedan de Protes- tantsche klubmaar wie ook tijdelijk de overhand hader kwamgeene verandering in het stelsel van verdachtmaking. De geschiedenis van Engeland in dit tijdperk bewijst de treurige waarheid dat gehechtheid aan een kerkgeloof beschouwd moet worden als eene ziekelijke afwijking van den menschelijken geest. Meu werd er door gewoon aan de schaamtelooze ten uitvoerlegging van de schandelijkste geregtelijke moorden dan op Roomschendan op Protestan ten. Men deinsde voor geene misdaad terug al3 meu voor de bereiking van zijn doel, de kans tnaar schoon zag. \A at voor waarde had in zoo- danigen toestand een man als Monmouth Het volk wilde zekerheid tegen de meer c° meer dreigende invloed der Roomsche kerk en vond dit in het naam Protestantisme van Mon mouth. Het wilde de uitstuiting van den hertog

Schager Courant | 1868 | | pagina 2