Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 566. Twaalfde Jaargang. A. Tijdsbeschouwingen. SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schageu 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten*0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DEK ADVERTUiTlëX Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder*0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. I" Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingenX10fl|it IKJll Is arbeid aan een rots te biên. XJl X-i X Wl O TJIT3-EEP3TER WED. P. J. G-. DIDEEIOH. BRIEVEN FRANCO De Rotterdamsehe schoolkwestie. Het wordt opvallend gevonden dat de gemeenteraad van Rotterdam zoo dadelijk na het schrijven des Mi nisters van Binnenlandsche Zaken het bekende artikel in het armen-reglement gewijzigd heeft, waarbij aan de armenbedeeling de voorwaarde wordt verbonden dat de kinderen der bedeelden de open bare school zouden bezoeken. Toch schijnt inderdaad de brief des Ministers de eerste handeling der regering geweest te zijn, waaruit van hare niet instemming bleek met het beginsel in art. 31 der verordening nedergelegd. In plaats dus van op het voetspoor van de Tijd, het Rotterdainsche liberalisme niet eene kwestie van beginselen, maar van personen te noeoien, op grond dat ter wille van den eeneu Minister wordt toegestaan wat den anderen werd geweigerd dient de wijziging van het reglement- veel meer te worden toegesc.ireven aan bet initiatief van den tegenwoordigen Minister, die, met eerbiediging der autonomie van liet gemeentebestuur te weeg heeft gebragt wat zijn voorgangermet schennis dier gemeentelijke vrijheid ter elfder ure door eene wijziging der wet trachtte te bereiken. De zinsnede in het betoog van de T ij d dat volgens het thans gewijzigd reglement arme be deelden geen aanspraak hebben op het volkomen gebruik van het grondwettig regt dal aan een elk en derhalve ook aan de armen vrijheid van godsdienst toestaat, is weder een dier hatelijke iusmuatiën waarmede men het openbaar onderwijs aanvalt. In naam van de vrijheid van godsdienst een reglement te bestrijden, hetgeen de vrijheid opheft oin zijn kind>-ren te versteken van het staatsonderwijs is niet anders dan of de gods dienst gelijk te stellen met domheid of het lager onderwijs te beschouwen als geloofsvervolging. Wij zijn tegenstanders van het verpligt onderwijs en hechten minder waarde aan het voordeel, het geen men hierdoor verkrijgt dan aan het nadeel hetgeen voortvloeit uil de onttrekking der kinde ren aan de zorg der ouders. Uit dien hoofde doet ons de wijziging van het reglement genoegenmaar toch moeten w ij protes teeren tegen de aantijginghet liberalisme aange daan wanneer men beweert dat het zich zou toeleggen op verkoriing van godsdienstvrijlnid waar bet zich alle moeite geeft om het onder lij® te bevorderen. De revolutionairen tegen het openbaar lager onderwijs mogen bovendien wel bedenken, dat indien ooit aan hun streven naar verandering der schoolwet voldoening gegeven wordtdeze wijziging waarschijnlijk de. schoulplig- tigheid bepalen zou. De vrijheid om zijne kinde ren niet te doen onderwijzen of niet te doen onderwijzen waar goed onderwijs wordt genoten is welligt eene dier schadelijke vrijheden, waarvan de Commissaris des Konings in Zuid- Holland gewaagt in zijn brief aan Burgemeester en Wethouders van Rotterdam. Paria's in Nederland. De Enschedé'sche courant heeft bare aandacht gevestigd op de be naming van Paria's, door ons in een vorig nummer aan onze dienstboden gegeven. Schoon inderdaad ook in andere opzigten dan in het ze kere opzigtwaarvan wij spraken de stand der dienstboden hulpeloos en verlaten is was het ons in ons artikel minder te doen oin de dienstboden dan om de strikte handhaving van het groote be ginsel van gelijkheid. Op grond der liberaliteit vorderden wij eene wijziging der bepaling uit ons wetboek, die*alle bewijs afsnijdt ten behoeve van een dienstbode tegen de verklaring van zijn meester en wij zul len voorzeker in het nijvere Twente geene stem tegen ons hooren opgaanwanneer wij voor de wet voor iedervolstrekte gelijkheid eischen. Anti-Dagbladzegel-Verbond. Wij zijn verzocht het navolgende in onze kolommen op te nemen „Het Hoofdbestuur tan hel Anti Dagbladzegel Verbond heeft ileier dagen aan Z. E den Minister tan Finantiè'n een adres gerigt van den volgenden inhoud Excellentie Het Hoofdbestuur van het A nti-Dagblad zegel— Verbond meent, als orgaau van liet steeds toenemend aantal dergeneudie door huu- ne toetreding tot de vereeniging liet beste bewijs geven van hnnne diep gevoelde overtuiging, dat geen dagbladzegel langer in Nederland mag worden gehevenniet onopgemerkt te mogen la ten voorbijgaan de optreding van Uwe Excellen tie aan het hoofd van het Departement van Fi- nantiën. Wanneer wij veiklaren die optreding met groot genoegen te hebben geziendan geschiedt dit J onder anderen, omdat wij met reden vertrouwen, dat voor de zaak die wij voor de ontwikkeling van het Nederlandsche volk van zoo overwegend belang achtendoor Uwe Excellentie iets meer zal worden gedaan dan ernstig overwegen. Reeds werden door uwen voorganger maatre gelen voorbereiddie tot verligting moesten strek ken van den last, dien het dagbladzegel op de periodieke drukpers heeft gelegden al hebben wij tegenover de voornemens, die het hem niet gegeven was ten uitvoer te brengen reeds dade lijk onze stem moeten verheffen, omdat zij slechts gedeeltelijke vermindering beoogdenwij hadden niettemin redenom onszij het ook onvol daan dankbaar te betoonen. Daarin lag immers de erkenning van het knellende der bandendie de vrije ontwikkeling der drukpers nog altijd be lemmeren. Voor zeventien jaren reeds werd door Uwe Excellentie een wetsontwerp aangebodenwaarbij het zegelregt op de dagbladen werd verminderd. In dat tijdsverloop zijn de behoeften van ons volk op intellectueel gebied toegenomen. Werden in 1851 reeds gewigtige bezwaren tegen de voor gestelde vermindering aangevoerdthans gelden die bezwaren in nog hoogere mate en kan men alleen geweuschte uitkomsten verwachten van eene al geheele afschaffing en op eenmaal. Het voorstellen van dien maatregel durven wij van U verw achtendoch ernstig vragen wij Uom zoo gij met ons van het gewigt der afschaffing over- tuigü zijtniet te dralen. De dagelijksche vermeerdering van het ledental van ons Verbonddat thans omstreeks een dui zendtal leden telt, moge Uwe Excellentie, in dien gij tot dien gewigtigen maatregel overgaat den dank waarborgen van allen, die het wel meenen met het vaderland en die vooruitgang op sociaal en politiek gebied een eerste vereischte achten voor het welzijn van ons volk. Moge het Uwe Excellentie gegeven zijn dien dien dank te verwerven.» Wij hebben bij deze mededeeling slechts enkele woorden te voegendaar het adres reeds door de meeste couranten besproken is. Wij gelooven dat de persoon des Ministers een waarborg is dat het belang der vermindering en afschaffing van het zegel op de dagbladen niet uit het oog zal worden verloren. Reeds herhaaldelijk hebben wij onze meening over die afschaffing uitgedrukt. M ij oudersteuneu haar zeermaar nietnu de finan ciële toekomst van Nederland door den ver-

Schager Courant | 1868 | | pagina 1