GEMENGDE BEIUGTEN. eene proeve zijner kans' te levereo. ->— Een zeer belsnzrijk verslag aangaande de chole ra—epidemie van 1336 in Engeland, is door Dr. Fanr uit officiële bronnen op staatskosten uitgegeven. In 1866 stierven 14,878 menschcn ten gevolge van cho lera, tegen 20,097 in 1854 eu tegen 52,293 in de epidemie van 1849. Hoe oueindig veel minder slagt offere de laatste epidemie geëiccht heeft, blijkt uit de opgavedat de bevolking van Engeland io die jaren iu aanmerking genomen, in 1849 op iedere 10,000 mensrhen dertig aan cholera stierven io 1854 elf en in 1866 slechts zeven. I)e vermindering van het sterftecijfer schrijft Dr. Fnrr niet toe aaa de mindere kwaadaardigheid der ziekte maar alleen aan de betere en meer uitgebreide toepassing van gezondheidsmaatregelen. De ziekte kan gewijzigdzoo niet voorkomen worden door wijze voorzorgsmaatregelen die b(jna altijd in de magt van iedere gemeente staan. Hoogstbelangrijk is het uit de verschillende statistieke opgaven te zien hoe naauw de verhouding is tusschen de epidemie en de hoedanig heid van het drinkwater io de besmette districieu. De bakkersknechts te Berlijn hebben het voor nemen om het werk te staken', doch de komman» ilant der stad heeft aan de bakkers doen weten dat indien zulks mogt geschieden hij ontniddelijk soldaten ter beschikking zal stellen om de werk- stakende bakkersgasten te vervangen. De buitengewone weersgesteldheidin onze dagen geeft ons aanleiding tot de mededeeling van de volgende opgavenwelke ovor een tijdsverloop van elf eeuwen in de geschiedenis staan opgetee- kend als merkwaardig door de buitengewone warmte In het jaar 738 was de zomer, zoo warm, dat de meeste bronnen uitdroogden en duizende perso nen stierven door kwelling rn dorst: Iii 879 vielen de rnaaijers die liet waagden op het midden van den dag uit te gaandood op liet veld Iu 990 en 994ver hran dde dn oogst op liet land een vreeselijke hongersnood volgde daarop Io 100(1 een zec-r merkwaardig jaar, ui de ri vieren waren uitgedroogd de visch bezweek be stierf en verwekte verpesting volgens de begrippen dier tijden w«s men van gevoelen dat de wereld door vuur zou worden verdelgd In 1022 stierf een aantal meuschen teu getolge van de warmte; fn 1132 spleet de aarde, de Rijn werd droog; Iu 1152 kookte men eijeren in het zand; Iu 1210 bij den veldslag van Belastierf een groot aantal soldaten door de hitte Iu 1276 eu 1277 hcerschte er gebrek aan le vens middelen door Je warmte In 1302 en 1304 liep men droogvoets door de Seine de Loire den Rijn en deu Donau In 1393 en 1394 vielen de dieren dood neder eu verzengde de vruchten In 1440 groote warmte.; In 1538, 1539, 1540 en 1541 was het buiten gewoon warmbijna al de rivieren waren opge droogd j In 1556 groote droogte in geheel Europa; In 1615 en 16)6 drukkende warmte vooral iu Nederland en Frankrijk In 1646 had men 58 dagen achtereen buiten gewone warmte; In 1673 was de hitte ondragelijk Het eerste jaar tier 18e. eeuw eu de twee vol gende waren buitengewoon heet In 1718 regende het geen enkele maal van Aptil tot Octoberde veldvtochten waren verbrand, de schouwburgen werden op hoog In-vel gesloten de thermometer teekende niet zeldzaam 3b Reaumnr. In 1723 en 1724 was de warmte buitengewoon groot. In 1740 viel er bij een zrer heetcn en droogen zomer gedurende verscheidene maai.den geen water. In 1748, 1754, 1760, 1767, 177 4' en 1778 was de warmte niet minder groot. In 1811 het jaar van de vermaarde komeet, was de zomer zeer heet eu de wijn zells te Surenes uitmuntend. In 1818 bleven de schouw burgen gedurende bijna een maand gesloten de warmte steeg tot 35 gra- den R. In 1830 teekende de tbermomether op de ge denkwaardige Jti 1 ij-dagen 36 graden R. In 1832, bij deu strijd van 3 en 6 Junij in Belgie stond de thermometer 35 graden. In 1836 steeg de thermometer tot 3 4 graden. In 1850 in de maand Junij, tijdens de tweede verschijning der cholera rees de theruiomether insgelijks tot 34 graden. In 1862 den 17 Jnlijteekende de thermomether 28 graden R. De zomer van 1868, waarin de hitte nimmer boven 80 graden R. steegis derhalve het best te vergelijken bij dien »«n de jaren 1718 en 1740, De matigheid in het gebruik van spijs en drank is Int zekerste behoedmiddel legen den invloed van buitengewone en langdurige warmte. Te Ondegagemeente Noordwolde, is de dienstmeid vau v. d. VY. vermoord. ln En geland heeft bet fiks geregend ook te Schagen viel gepasseerden Zondag morgen tusschen 9 en 10 ure en in den nacht van 18 op 19 dezer, een verkwik kende regen. l)e kroonprins van België is ernstig ongesteld en graaf von Bisomk wordt weder beter. - GDILF\TEAFhö\DIGl\G. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Schagen. Brengen bij deze ter kennis van de belangheb benden dat de arrondissements ijker binnen deze gemeente zitting zal bonden in bet gewoon lokaal bij J. HUIBERTS op de markt alhier, op Vrijdag den 21 Augustus e. k, van des voormiddags 8 tot 12 are en van des namiddags 2 tot b are en op Zaturdag den 22 Augustus e. k. al leen van des voormiddags 8 tot 10 ure, voor de herijkina der gewigteo lengte- en inhoudsmaten dezer gemeente. Schagen den 10 Augustus 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd Yan Dörnberg Heiden, Burgem. A. J. van Cantfort, Secr. ten van Moumouth, meestal vrije republikeinen, zicli bij hein hadden aangesloten. De uitwerking van liet manifest op het volk was groot. Dit toch veraischifwde den Raus waarmede de koning heul de en vergoodde Monmouth. Deze was geen vreemdeling in de streek waar hij was geland. In den zomer van 1680 had hij haar doorreisd en aan een ieder lag die togt nog versch in het geheugen. Koninklijk had men hein toen onthaald. De wegen waren afgezet door rijen van juichende toeschouwers. Met bloemen bestrooide men zijn weg. De plaatsen waar hij zich ophield werden als belegerd door de menigte in hare dolle drift om haren gunsteling te zien Zijn escorte bestond uit 5000 ruiters. Geheel Devonshire stroomde hem ter verwelkomst tegen. 900 jongelieden in een witte uniform gekleed reden hem vóór, toen hij te Exeter zijn intogt deed. En op het volk oefende de lotsveranderingdie den adel vau hem verwijderd hieldgeen invloed. Thans nog was hij voor de menigte de goede graaf, de pro- testantsche graaf, de regtmalige koning. In menigte snelde men hem te gemoet. Voor hij 24 uur op den Eugelscheu grond was stond hij aan het hoofd van 1500 man. Zeker, alles ging voor de hand.' Doch er was ook eene keerzijde. Te Bridport vereenigde zich eene krijgsmagt tegen hem wel niet geducht, want even als zijne troepen waren ook deze onge oefende landlieden. Echter reeds voor deu strijd ontvielen hem twee zijner bevelhebbers. Er ont stond tusschen hen een twist over een paarddat de een van den ander had in gebruik genomen die hiemede beëindigd werd dat een van hen de vlugt moest nemen naar het vaste land daar hij den anderen had doodgeschoten ouder om standigheden als waarin Monmonth vetkrerde was dit verlies niet gemakkelijk 'te herstellen. Hij belastte Greijeen ander zijner bevelhebbcismet 500 man tegen Bridport op te trekken. De aanval werd afgeslagende ruiterij sloeg op de vlugtde infanterie maakte een geregelde lerug- togt. Intusschen voegden zich voortdurend vrij willigers bij het leger van Monmouth. De wa pening en oefening stond niet stil. Thans echter rukte de zoon van George Monk deu hersteller der Stuarts met 5000 man tegen hem cp. Doch ook dit gevaar werd afgewend door het goed gelak van Montuouth. Toen Monk in den na middag van den 15e.de stad Lyme bereikte, vond hij de opstandelingen in slagorde tegen over zich 4 veldstukken werden gerigt tegen de koninklijke troepen. De dikke heggen ter zijde van de naauwe wegen waren afgezet door scherp schutters. Doch de eroote vijand van Monk was de slech te geestdie in zijn eigen troepen heerschte. De }>opulariteit van Monmouth was zoo groot dat indien de tegen hem gestelde legermagt zijn wel bekend vriendelijk gelaat gezien had zij in massa tot heui zou zijit overgeloopen. Ofschoon Monk dus eeue groote overmagt had achtte hij het be ter terug te trekken. De 'terugtogt werd eene vlugt. De weg was als versperd door de bagage der terugtrekkenden en zoo Monmouth hen met kracht achtervolgd hadzou hij waarschijnlijk Exeter zonder slag of stoot genomen hebben. Hij stelde zich echter tevreden met het verkre» geit voordeel en meende het 'beter zijne troepen eerst meer te oefenen vóór hij een gewaagden slag leverde. Hij trok daarom naar Iaanton waar hij op den 18 Junij aaukwanjuist eeae week na zijne landing. De ontvangst hem daar bereid was wel geschikt cm hem de hoop in te boezemen op een goeden uitslag zijner onderneming. Iedere deur en ieder venster was met guirlandes van bloemen versierd. Niemand vertoonde zich op straat zonder het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SchaGKN brengen bij deze ter kennis van de in- gezeteneu het navolgend raadsbesluit van den 25 Julij 1868. Pe gemeenteraad van Schagen, Overwegende dat de raad van oordeel is dat He afschaffing der broodzetting in het belang der ingezetenen is. Overwegende dat de raad het onnoodig acht oin de bakkers en broodverkoopers in de uitoefening van hun bedrijf van gemeente wege aan eenige be perkingen met betrekking tot de soort, het gewigt en den prijs van liet brood te onderwerpen. Overwegende dat het bepaalde bij de artikelen 14S tot eu met 157 uitmakende het XIII hoofd stuk der politie verordening dezer gemeente in groene takje op den hoedhet door het volk aangenomen partij teeken Dames uit de eerste familien der stad maakten vaandels met de ge kozen kleuren. Eene vlag inzonderheid was rijk geborduurd met de teekenen der koninklijke waar digheid en werd aan Monmouth aangeboden door eene stoet jonge dames, llij ontving die gift met (de innemende bevalligheid, hem zoo hij uitstek, eigen. De damedie aan liet hoofd van den stoet was bood hem een kleinen bijbel aan van groote waarde. «Ik kom,» antwoordde hij irom de waarheden, in dit hoek vei vat te verdedigen, om ze des noods te bezegelen met mijn bloed. Doch terwijl Monmouth de toejuiching der me nigte genoot kon het hem niet ontgaan dat de boogere klasse zich terug hielden en datwanr hij zelf niet was verschenen geene beweging ten zijnen voordeel plaats had. Men had heul bcrigt dat geheel de aristocratie gereed was om de wapens op te nemen. Eene week was reeds voorbij ar beiderswerklieden, boeren kwamen op, doch geen pair geen baronnetgeen edelman geen lid van het parlement voegde zich hij hein. Hij vond een oorzaak voor dit verschijnsel. Hij had deu koningstitel moeten aannemen. Voorzeker haast uMonmouth haast u anders is het te laat. Op den morgen vau den 20 Junij werd hij op het marktplein van Fautiton tot koniug uitge- roepeu. De naam dieu hij aanuam was koning Moumouth eu het is onder dien naam dat de on gelukkige gunsteling van het volk nog in het zui den van Engeland algemeen bekend is. Zoo heeft dan één onzer pretendenten de kroon gegrepen. Laat ons zien hoe hij haar droeg. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1868 | | pagina 3