evvo.ye bebigten. emi:.^de beuigteiv. Een paar mannen vol ijver eu volhardingwelke voor die van Jhr. Salvadorop een ander terrein, niet behoeven onder te doen trekken onze achter buurten eu die van Scheveningen door een ieder vermanende tot het beteren van zijn leven; het zijn dezelfde apostelendie zich op Haagsche ker mis waagden en daar zelfs geen succes d'éstiine behaalden. Doch al moge men het niet eens zijn over de middelen die zij aanwenden moet men bun doel en hunne volharding eerbiedigen, want naar bijzonderheden die men mij van het leven dier menschen verhaald heeftoordeelendemoet ik bekennen dat eene forsche poging om dien Augiasstal van immoraliteit te reinigen, niet dan toejuichingen verdient. Op den 10 dezer maand had te Schvzen de aangekondigde feestviering plaats. Uitgelokt door het schoone weder stormden de vreemdelingen de gemeente binnen bij het aankomen van eiken spoortrein, van den vroegen morgen tot den Uien avond zag men de m-nigte anngioeijen. Hij de harddraverij is de prijs bpliaald door de moorkop vVlimj" van G. Eecen te Oudcarspel bereden do(jr C. Eecen en de premie door de vos »Eva" van J. P. de Wit te Zijpebereden door S. de Wit; de zanguitvoering in de groote kerk door de ver- eenigde lirdeitafils «Orpbeus" van Langedijk en Enterpe" van Schapen, door meer dan 1 200 p»-r soneo bezochtliet niets te wenschtii over eu het vuurwerk was, als naar gewoontepiachtig. Bij de, door den kastelein Jan Huiberts in de Roode Leeuw uitgeschreven blllardpartij heeft de heer P. Hakker deu prija, eu de heer \Y. Visser de premie behauld. Behalve eeu kleine kibbelpartij op He harddra verij veroorzaakt door Int. te midden van den strijd, in volle wapenrusting, deserteren van een paar der me dedingers werd de orde uitt verstoord. Z. K. H. de prins van Oranje heeft het cen traal commité van den Ned. weerbaarheiJsbond een eert prijs en Z. K. 11. prins Frederik der Ne derlanden een étui met 12 zilveren couverts als prijs voor den wtdstrijl toegezegd. Aan dien wedstrijd zullen voor elk infanterie korps deelnemen 2 officieren en 12 onderofficieren, korporaals en soldaten zilnde de cbefa dier korp sen door deu minister van ooilog aangeschreven te zorgen dat liet daarvooi te designeren personeel op den bepaalden tijd te 's Giaveuhage aanwezig zij. Zij zulleu in de kazerne der greuadiers eu jagers worden gehuisvest. Allen die aan den strijd deel zullen nemen, zullen na den 21 dezer ten 3 ure in de Ridder zaal op het Binnenhof te zijn bijeengekomen zich in optogt door een deel der stad voorbij liet paleis des Konings naar het kamp begeven. Mi litaire muziek zal aau bet hoofd van den stoet zijn. Uit Rotterdam en den Helder zullen de korpsen der weerbaarheid in hun geheel aan dieu optogt deelnemen. Het Journal de Rouan deelt het volgende jagt- avontuur mede dat onwillekeurig aan Klaasje Zevenster doet denken. Laastleden Woensdag avond omstreeks zes ure hield een gezelschap van twintig personen een groote jagt in een bosch bij Cléres. Eensklaps houdt een der jagtlionden te luidden der struiken stand zijn meester gaat er met de grootste behoedzaamheid op al maar is niet weinig verwonderd in p'aats van een stok wild een kind te vinden geheel naakt en dat Dog maar weinige uren ood kou zijn. De jager gruwende van zooveel wreedheid daar het arme wicht of van honger eu koude zou omkomen of door de vóssen verscheurd worden, nam'het kind op en wikkelde het zoo goed hij kon in zijne kleederen liep zijne jagtgezellen bijeen en opstaande voet werd beslatendat het twintigtal zicb het kind zod aantrekken. De jagt werd gestaakt men legde dadelijk het opgevatte voornemen ten uitvoer nam daartoe de noodige maatregelen en beijverde zich terstondde verzorging van het kind te bewerkstelligen. Het werd gedoopt en ontvingnaar den naam van den patroon der jagers St. Hubert, dien van llobertiue tot eeue blijvende gedachteais aan het gebeurde. liet bezoek, dat de Koning van Pruissen eeni ge weken geleden aan de stad llanaii heeft gebiagt, geschiede op nitnnodigieg van den stedelijken raad. De kosten schijnen nu aan de stadskas wat al te zwaar te vallen. Men sclnijft uit llanau Onze patriotten zijn door liet bestuur der stad aitgenoo- digd tot liet geven van bijdragen tot dekking der kosten veroorzaakt door de ontvangst en het ont- Imal van den Koning van Pruisen. Voor de de coratie van het stadhuis werden ongeveer *0(1 gulden uitgegeven en het dejeuner waarbij onder anderen 7 2 personen 196 flessclien Champagne hebben ge dronken kostte circa 2300 gulden. Te Deventer zijn bij het ruimen van ren secreetput twre menschen jamnrn-rliik omgekomen. Hij het ontmoeten van eene hindernis besloot een der werkliedeu in de put af te dalen en hij schijnt uitgegleden of gestikt te zijn. Een and.r die hein trachtte te redden onderging hetzelfde lot. Een rieide, tot hulp der anderen toegeschoten verdween mededoch werd nog in tijds levend naar boven gehaald. De beide eersten wa.rvan de een eene viouw en vier kinderen nalaatwaren dood. In den morgen van 13 den dezer is te Siiben- gewsld gemeente Hergen, een ergirlijk tooueel voorgevallen. De veldwachter Hendrik Kuhl nit de prnisische gemeente Hnlra vermaakte zich met kaartspelen met den herbergier Planken en de landbuuwei s Hegerath en Hoenings. Na eenigen tijd gespeeld te hebben ontstaat er twist tusschen hen waarop genoemde veldwachter den herbergier Planken aangreep en roet zijne sabel een hevigen houw en zware verwonding op liet hoofd toebragt hiermede niet te vreden gaf hij den landbouwer Hegerath eene sabelsteek in den buik die kort daarna overleed en ging toen naar buitenwaar hij zekeren Koenen aanviel en met zijne sabel vele verwondingen toebragt. Door toedoen van den wachtmeester der raarechaussée te Gennep is de moordenaar op pruisisch grondgebied aangehouden geworden. Op den weg van 's Hertogenbosch naar den Dungen heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een paard gespannen voor een boerenkar is aan het hollen geraakt, de voerman sprong er at viel en liet wiel ging hm over den rug hij ver keert in doodsgevaai. Eene jnfvroow volgde zijn voorbeeld en het wiel ging baar over liet been maar, wat het ergste is, een knaapje vau liegen j-ren volgde zijne moeder en dat ongelukkige kind ging het wie! over hoofd en lijf, zoadat het op de plaats dood en onkenbaar misvormd voor zijne •liep ongelukkige moeder lag aan wie nog zoo vele krachten overbleven, dat zij kruipende tot bij haren lieveling kwam. Dat men met petrolenm-lampen voorzigtig moet wezen daartoe strekken de twee te Maastricht voorgekomen gevallen tot waarschuwende voorbeelden. Mev. M. droeg eene bijna uitgebram e. petroleum lamp vermoedelijk door de brweging deelde zich de vlam aan de iu den glazen bol nog aanwezigen petroleum mede, met Hat gevolg, dat de bol sprong en het brandende vocht op hare kleeren vloeide die in brand raakten en haar zoodanige brandwonden veroorzaakten dat zij na een smartelijk lijden den 5 volgenden dag overleden is. r In een buis aan het Bassin had een persoon de ouvoorzigtiglieid petroleum in eene brandende lamp bij te gieten; hierdoor ontvlamde h-1 in de lamp aanwezige gazwiens vlam zich aan het met pe- troleum gevulde kruikje mededeelde en de kleereji van jufv. S. bereikte, welke in urand geraakteu en haar ernstige brandwonden veroorzaakt hebben. Uit Nuroansdorp wordt geschreven In den loop dezer week bemerkte een inwoner alhier, in) den vroegen morgen begin van brand veroor- zvakt door het ontploffen eeuer petroleumlamp waarvan de pit voor een groot deel naar beneden was gedraaid met het doel om geen olie nutteloos j te doen verbranden en de rol van nachtlicht te vervullen. De lamp vloog aan stukken de bran- dende olie deelde zich mede aan de tafel zoodat deze spoedig io vlam stond. In dien toestand werden de bewoners wakker en hadden jnist nog tijd genoeg om de vlammen meester te worden. De schade was daardoor niet belangrijk hoezeer de toestand hoogst dreigend moest heeten. Ziedaar eene nieuwe proeve boe gevaarlijk de petroleum is. Vooral is liet noodig He pit flink op te draaijen. Houdt men die laagspoedig verspreidt zich een onaangename reok ten bewijze dat de verkleinde vlam de kracht der petroleum niet kan verslinden. In geen geval blijkt het geraden een gewone petroleum lamp tot nachtlicht te bezigen. Een te Manchester uitgebroken oproer is slechts met veel moeite onderdrukt. Cliarlens Dickens, die door «tjne voorlezingen in Amerika, reeds 26,000 pond sterl. verdiende heeft aangenomen nog honderd lezingen te zullen doen voor 8,000 pond sterl. Het stoffelijk overschot van Lord lloward de Walden in leven britsch gezant te Brussel is met groote plegligheid naar Londen getransporteerd. Te Almelo zijn 26 huizen en 2 pakhuizen afgebrand meu zou zeggen dat in die oorden alle huizen van hout zijn of van petrole um doortrokken. Iu de achtergracht bij de eesperpoort te Amsterdam is een knaapje ge- vallen en verdronken. De Londensche huur koetsiers hebben huil gestaakt werk hervat. In de maand Augustus jl. hadden te Am sterdam plaats 730 geboorten 604- sterfge.allen en 235 huwelijken. Z K. H. Prins Hendrik heeft het Nieuwedtep met een bezoek vereerd de ministrer van Oorlog heeft te Kampen bij zijne zuster gelogeerd en die van Biniienlaudsche Zaken is te Goes geweest, liet mooije weder lokt iedereen uitwaarts. Op de Baangracht te Amsterdam is een man te water geraakt en verdroi ken. Met primo Januarij 1869 zullen ve'e ontvangkan toren met anderen worden vereenigd derhalve twee of diie ontvangers tot één worden versmolten. De Atlantische kabel van Brest naar New- York zal denkelijk nog zoo spoedig niet tot stand komen, als inen »el dacht; de Vereenigde Staten weigeren de concessie te verleenen. Het dorpje Herndlieim aan de Moezel is bijna gehetl afgebrand de kerk de school 23 huizen met schuren en stallen werden eene prooi der vlammen. Het geheele kerkelijke Engeland baalt weder adem sinds eenigen tijd toch had de verschrikkelijke verdenking veld gewonnen dat de euthiisiastevurige niets ontziende verdediger van de lersclte Stnatskeik nooit gedoopt was meu vreesde dut de lieer Disraëli slechts een Ghristen in naam was thans echter leest mm in alle En- gelsche conservalive bladen op pagina 80 van het gemeente register van de Cit'j oj Londen komt liet volgende voor: Gedoopt: Julij 31 1817. Benjamin, 12 jaren, zoon van Istac en Maria Disraëli, door den weleerw lieer S. Tliimbit-bij". Bij de gods lienstoelening der Protestanten op Zondag 13 dezer, in het kamp bij Millingen, is gezongen Gez. 3 v. I als voorzang en Ps. 68 v. 16 als nazang, en bij -gebreke van een orgel onder begeleioing der wereldbeioemde muziek van het regiment grenadine en jagers. Te Breda is gevankelijk binnen gebragt J. II. huisvrouw Antonie Vermomt, die gepoogd had haar man door vergiftiging van het leven te beroo- vcn. De lieer America, notaris te Merkelbeek, is waudeleiidt in zijn tuin plotseling overleden. De Italiaansche regering doet groote aankoopen van paarden en te Amersfoort is de groote stal der rijdende artillerie totaal afgebrand en bij die gelegenheid werden 120 paarden gebraden de mi nister van oorlog heelt duizend gulden belooniig uitgeloofd aau hem d'e de oorzaakt van dien brand kan opgeven. Te Marseille zitten drie dauies achter de traliën die hare echtgenooten door ver gift liet leven hebben benomen zij waren voorne mens met and-ren te hertrouwen een eenvoudig, maar geen zeker middel. Het plan om het kanaal t isschen Frankrijk en Engelai-d te overbruggen, zoodat spoortreinen van het eene land naar hel anuere zullen kunnen rijden begint veld te winnen. De toestand van den Relgischen troonopvolger is hopeloos. Uit de wittenbnrgergracht te Aid* sterdam is het lijk van een zesjarig knaapje opge" haald. De heer j. J. Molenbroek gemeente-snib* tenaar te Delft heeft als zoodauig ziju ÖÖjarig jubileum gevierd. I\f,tZü\DE\ STlkkEW De redactie vereenigt zich niet altjd met de 9e' roelens der inzenders van geplaatste stuiken. In uwe Courant van 10 dezer, staat, dat door het Taal— en Letterkundig Congres aan Nederlandsche Regeering zal worden verzocht ot& in de stukkendie van haar uitgaande niet* we spelling te bezigen.

Schager Courant | 1868 | | pagina 2