Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. A. ISfiS Voor of door liet Volk? M 575. Twaalfde Jaargang. SCHAGER COURAK ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIS MAANDEN Voor Schagen 1,00. Franco per post door het gehele Rijk #1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVEKTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet medé gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingend O jfJ Is arbeid aan een rots te biên. JB_ TJIT3-EEP3TEE WED. IP. J". O. DIDEEICH. BBIEVEN PEANCO Hel is een tijd lang de leus geweest van hen die aan het bestuur geplaatst van staten en ste den, toch gevoelden dat zij niet om hun zelfswil maar in het belang dier staten en steden moesten werkzaam zijn alles te doeu voor het volk onder deze mits, dat niets door het volk uiaar alles door hen zou geschieden. Eerzucht en heersch zucht moge onverzadelijk zijn, gevoel van pligt dooden zij niet ten eenenmale. Bij de uitbreiding van de behoeften des volks werd het voor een eer lijk regent onmogelijk als een Voorzienigheid over de belangen zijner onderdanen te waken en zoo wel van boven als van benedeu kwam de overtui ging zich vestigen, dat heigeen voor het volk moest gebeuren, het best geschieden kon door het volk; ook onze regering is opv dezen grond regel gevestigd. Het vertegenwoordigend stelsel is eerst regt in staat .zegenend op het land te werkenwanneer het* denkbeeld van zelfregering in praktijk wordt gebragt. Aan eenheid wordt daardoor niets verlo ren. De som der deelen vormt weder het geheel. En in onze algetneene wetten en in den persoon des konings vindt de eenheid des staats, niette genstaande de vrije werking der deelen haren on- oinstootbaren waarborg. Toch schijnt het dat van lieverlede de voorlief. de voor het centraal gezag weder begint te ont waken. Onze groote ondernemingen zijn staatson dernemingen en vergeten wij het niet dat bij on zen regeringsvorm zuiver toegepastde Staat meer het uitvloeisel der zameuwerking dan de roepstem tot de oorzaak van zameuwerking zijn moet. Zoowel de conservatieve als de liberale partij gaal eenigzints aan het euvel mank om aan het staat<"l< nkbeeld te veel op te offeren. Geenzints verlangen wij het uiterste. In den staatsman Thorbecke vinden wij ook in dit opzigt den besten wegwijzer. Het centraal gezagmet zooveel moeite verkregen het resuhaat onzer gan- sche geschiedenis de wegsmelting der provinciale belangen in het hooger begrip van den éénen Staatmag niet worden gering geacht. Nu wij één volk vormenhebben wij ook te rekenen met dat eene volk en alle kleingeestige vooruitzetting vau bijzondere belangenmoetwaar zij grijpt in het algemeen belangveroordeeld worden. Doch het leven vau den Staatde welvaart der burgers; de ondernemingen van nijverheid, moeten niet worden afgewacht uit den Haag. de Staat, die ons geld beurt, verknoeit dat geld. Van lieverlede wordt dit meer het geval en ditDus de Staat moet'seminariën maken. Waarom is een zoo onrustbarend teeken dat wij er metkrijgt Rotterdam ziju waterweg, vraagt Amsterdam nadruk de aandacht onzer lezers op vestigen moe- op 's Rijks kosten? Dus moet ook Amsterdam ten. Het volk begint in den zonderlingen waan zijn waterweg hebben op 's Rijks kosten, te verkeeren dat stremming in welvaart haar oor-anneerwillen wij eens vragen aan de Am- zaak vindt in het bestuur; waar wegen moe- sterdammerswanneer was Amsterdam, de groot ten worden aangelegdkanalen moeten worden ste koopstad der wereld Het is eene stoute gegraven wordt niet alleen het geld maar zelfs hoop wanueer wij ons vleijen dat het Noordzee— het initiatief verwacht van den Staat. Dit is een kanaal de tijden der 17e eeuw terug zal brengen, ongezonde toestand, doodend voor onze energie. Met een Noordzee-kanaal present, kan Amsterdam Zoo algemeen echter is reeds dit kwaad ver- nog nietswanneer het zijn zaken af blijft^ doen spreiddat men niet aarzelt om met zekeren wan- op de cff< ctenbeurs en kapitalen opstapelt van pa- gunst den schijnbaren voorspoed na te gaanpier. Het groote voordeeldat bereikt zal zijn waarin naburige landen verkeeren, door het uit wanneer dit kanaal is gegraven, zonder dat direkt de handen nemen van het werk van bijzoudere de Staat de spade in den grond gestoken heeft, personen. Dddr handelt de Staat en daar geniet' is het geleverde bewijs, dat althans nog iets mo de burger, heet het. De Staat echter kan nim-gelijk is in ons land door de inspanning der bur- mer de belangen van bijzondere personen dienen gers. Het is een slecht bewijsdit geven wij toe. zonder dat het ten' hunnen behoeve een privilegie Maar wij zijn toch aan de doorzetteudheid van in het leven roept. Staatswerken zijn daarom bin- Thorbecke verschuldigd dat wij het kunnen noe- nen naauwe grenzen te beperken. Subsidie is de men als een bewijs. uiterste stapdie geoorloofd isen waar bij dit Zoo kunnen wij ook noemende exploitatie- systeem krachten blijven sluimeren moet niet de maatschappijmaar wij zien er van af om iets te oorzaak van het kwaad gezocht worden bij het noemenwant alles wat wij aanhalenhet paleis svsteem maar bij het kwijnachtige van 's volks van volksvlijthet mouument te Ileiligeilee de ondernemingszucht. herinneringen aan 1818, het kanaal vau Schagen Met een zeker gevoel van hoogheid kunnen de het getuigt alles beschuldigend tegen ons. Wij voorstanders van de leer, die wij bestrijden, wijzen zijn nog altijd de kinderen uit het huisgezin; op het reusachtig werk onzer spoorwegen, op de onze zakduiten verteeren wij aan nietswaardige moeijelijkhedenwaarop daarentegen particuliere dingenmaar ons voedsel, onze woning, onze maatschappijen van eenig belang te worstelen heb- kleeding, onze opvoeding, daar moet vuor zorgen ben maar dit kan alleen bewijzen dat bet slecht de goede papa. Acharm land is gesteld met de ondernemingsgeest onzer bur-Het manifest der bisschoppen. Wij gers. En zou het ook inderdaad hiermede niet lezen in de.nieuwe Groninger Courant »hei mani- slecht gesteld zijnen kunnen staatswerken daar- fest der bisschoppen begint reeds te werken. Te aan te gemoet komen. Zwolle hebben alle R. Catholieke leerlingen op Het levendig worden van een werkzamen geest;) twee na, de hoogere burgerschool verlaten. Te het opwekken van nijverheid het scherpen van Veendam mogen op bevel der geestelijken de R. ons geuie voor den arbeid ligt toch buiten deC. leerlingen der burgerschool de lessen in de ge- magt van den Staat Hij kan middelen geven schiedenis niet meer bijwonen hetgeen naar wij maar deze blijven ongebruikt liggen bij gemis aan vernemenook te Harlingen het geval is.* leven in het volk. Ook dikwijls, omdat bij den) Mij zijn zeer benieuwd naar de verdere werking besten wil de Staat mistast in ziju werk. van dit manifest. Wat wij hierboven afschreven Men gfceft ons nu een spoorweg roept men in geven wij niet voor waar. Wel dit. Dat de grie- Drenthewij willen geen spoorweg; wij moeten ven der geestelijkheid, of liever van den kapellaau kanalen hebben onze veenstreken zijn ontoeganke- >te Veendam bestonden in de eenzijdigheid van het lijk en kapitalen blijven ongebruikt liggen. Dus leerboek der algetneene geschiedenisdaar g, bruikt. daar moet de Staat kanalen graven. ij willen Die grieven bestonden hierin vau Paus Gregorius zulk onderwijs niet, roepen de bisschoppen, men VH werd gezegd, dat hij een eerzuchtig man was, bederft onze kinderenwij willen andere scholenen dat hij het celibaat der priesters had ingesteld j

Schager Courant | 1868 | | pagina 1