Eene scène uit bet Parijsche leven. Om het mandaat het amandement. De kiezers mogen op hunne hoede zijn voor vertegenwoordi gers die de kansen eener herkiezing onbewimpeld in rekening brengen bij hun stem. De waarheid ligt ongetwijfeld aan de zijde van den heer de Bosch Kemperwanneer hij aan het slot zijner eerste rede zeide//Ik wil de zaak ook afge scheiden houden van de verkiezingen. Een eerste beginsel van een constitutionelcn regeringsvorm is dat elk lid van de Staten-Generaal voor zich zelf zijn oordeel uitspreekt. Hij moet niet stem men naar den wensch zijner kiezers maar naar zijn eigen geweten. Schoon voegt daarbij het kernachtig slotwoord van Thorbecke »Een tweede motief tot het aannemen der aman- dementen is dat van den heer Goltstein. Vol gens hem moet men leeren kennen bij wie onzer 17de bezwaren van zoo velen// eene welwillende ge zindheid vinden en moet hier eene stemming worden uitgelokt als sein voor eene regtvaardige onderscheiding bij de stembus. Mijnheer de pre sident ik zal bij hetgeen daarvan gezegd is niets voegendan allen dit dat de commissie zou gelooven het eer- en pligtgevoel van de Kamer te kwetsenindien zij zich door dergelijk motief bij haar voorstel liet leiden." GEWO\ i: KERIGTEN. Schagkn, 1 Oct. 18GS. De eerste winterver gadering van het Dept. der Maats, tot N. v. 't A. die heden avond gehouden werdhad naar ann- leiding van hare eersie zamenkomst in het nieuwe en daartoe zeer geschikte locaal van den heer Knikker een eeuigzints feestelijk aanzien. Zij zal zeker lang in aangename herinnering blijvenzoowel bij de leden van het Dept. als bij de leden van de liedertafel Euterpedie met hunne dames bereidvaardig voldeden aan dc tot hen gerigtc noodiging, om het genoegen van deze eerste Nuts—vergadering door hunne tegenwoor digheid te verhoogen. Met groote belangstelling werd de toespraak aangehoord van den Voorzit ter waarin hij eerst in kortemaar duidelijke trekken, het verledene schetste van het Dept. het feit van zijne oprigting in het jaar 1808 door 26 ingezetenen der gemeentedie allen met J name genoemd werdenin herinnering bragt en zijn genoegen betuigde over de tegenwoordig-j heid van twee der oudste ledende heereu van i der Sluis en Klaredieofschoon reeds ver in J jaren gevorderdtoch door het bijwonen van de- i ze vergadering, van hunne belangstelling in het. Dept. getuigenis gaven daarna wees hij op 1 den tegenwoordigen toestand, op de ver-, schillende instellingen door het Dept. in 't leven geroepen en zeker sprak hij in aller geestvooral in dien van de leden der Rederijkerskamertoen hij, na de redenen, die tot het overbrengen der vergaderingenuit de zaal van den heer Steen man naar het tegenwoordig locaalaanleiding ge geven haddenherinnerd te hebbenden heer Knikker welverdienden lof toebragt voor de moei ten en belangrijke kostendie hij zich getroost hadniet slechts tot het verschaffen van een geschikt locaalmaar ook vooral van een doel matig tooneeldat dan ook met zijne fraai be werkte schermen en coulisses werkelijk uitmuntend mag worden genoemd. Ten slotte ontboezemde de voorzitter, een blik in de toekomst werpende, den wensch, dat alle leden des Depnrtements voortaan door het openbaren en aankwecken van echt vriendschap pelijke en broederlijken zin met terzijde stelling van alle kleingeestige haarkloverijenmogten za- menwerkenom het doel der Maatschappij te be vorderen en het genoegen der gezellige bijeenkom sten te verhoogen. Tot dat genoegen droegen voor dezen avond niet weinig bij de uitvoeringen van de Rederij kerskamer //de Roos,// wier voordragteneerst van een ernstigdaarna van een komisch stuk algeineenen bijval verwierven. De voorzitter toon de de geest van de vergadering goed te begrijpen toen hij daarop de Liedertafel //Euterpe// uitnoo- digde tot het voordragen van eenige zangstukjes die zich daartoe bereid verklaarde en door haren voort redelijken zang, op nieuw bewees, dat zij over niet geringe krachten te beschikken heeft en de toejuichingdie haar ook nu weder in ruime mate ten deel viel, ten volle verdient. De heerlijke muziek van den heer Otto daar toe met zijn muziekgezelschap uit Alkmaar over- 1 gekomen die zich tot afwisseling tusschen de i uitvoeringen der Rederijkerskamer en der Lieder- tafel gedurig liet hooren verhoogde mede zeer i het genot der vergadering en droeg er zeker me- de het zijne toe bijdat men eerst laat aan scheiden dacht, en dat men, ofschoon de verga dering ver over den gewonen tijd gesloten werd toch moeijclijk tot heengaan besluiten kon. Toen echter de jongere lui het bal geopend haddenzag men van lieverlede van de ouderen dezen en genen vertrekken maar zeker ging nie mand heen zonder een aangenamen en levendigen indruk van het gesmaakte genoegen. Op den onderkoning van Egypte is te Caïro een moordaanslag gepleegd. Terwijl hij de illuminatie bezigtigde, werd in een naauwe straat een ijzeren kogel, aan een langen haak vastgehechtvan bo^en neergeworpen de kogel trof het rijtuig waarin de onderkoning zatmaar niet zijn hoofd. De onder koning kreeg geeu letsel. De bedrijver van de misdaad is nog niet ontdekt. De consuls te Alexandrie hebben den onderkoning, die te Alexan- drie is aangekomen met zijne redding geluk ge- wenscht. Het pauselijke leger is, volgens eene dezer dagen van regeringswege opgemaakte opgave 161-05 man sterk, waaronder 673 man kavallerie en 933 man artillerie. De artillerie bestaat uit eene bat- terij berggesclnit drie batterijen veldgeschut en twee bereden batterijen. De vestingwerken van Rome zijn thans met 157 stukken geschut gewapend. In de militaire hospitalen zijn 1800 zieken en in de gevangenissen vele achterhaalde deserteurs. Te Manchester hebben 5750 vrouwen gevorderd om op de kiezerslijsten ingeschreven te worden i op grond dat de nieuwe kieswet nietals de vorige 1 van «personen van het mannelijk geslacht" maar i van «alle mensclien" spreekt. De ambtenaar heeft 1 het echter geweigerd meenende dat eere' zoo groote uitbreiding van het stemregt nadrukkelijk i bepaald had moeten worden. Mis Becker heelt daar- opnamens de dames van het district Morlton upon Medlock te kennen gegeven dat zij van deze beslissing in appèl wil komen. Desgelijks heeft mevr. Duvalin het londensclie kiesdistrict Maryle- bone op eene ondervonden weigering gehandeld. Te 8. had onlangs het volgende voorval plaats Een werkman van zijne bezigheden huiswaarts Keerende vond daar vrouw kind noch huisraad mper. Na bij de buren en elders geïnformeerd te hebben kwam hij tot de ontdekking dat zijne meubelen aan bet station van den Hollatidsclien IJzeren Spoorweg waren om met den eerstkomende!) trein naar A. vervoerd te wordenwaarheen de vrouw met kind reeds vertrokken was. Door tusschen- komst uer politie wier hulp de man had ingeroepen kon hij zijne meubelen weder naar hnis vervoeren. Tot zijne niet geringe verwondering kwam ook zijn vrouwtje met het kind den volgenden dag terug, waarschijnlijk omdat zij zich zonder hare meubelen schrikkelijk alleen gevoelde sedert dien tijd gaat Uit de beide door nachtlampjes verlichte kamers verspreidde zich slechts een zwak schijnsel op den achtergrond van den kleinen salon waar Ferdiuand zich den geheelen nacht zag opgesloten. Door het laatste antwoord van haren man ge belgd nam mevrouw van X. het gesprek vau de eene kamer in de andere weder op. Mijn toilet heeft alzoo uiet het geluk gehad u te bevallen, mijnheer! Ik heb bet veel te prachtig gevonden, dewijl ik bedacht dat ik het betalen moest. Wel zeker nu moet gij nog klagen over mijne verkwistingdat raad ik u aan. Ik heb dezeu winter nog maar twaalf japonnen laten maken. Kent gij in onzen kring eene damedie zoo spaarzaam is? Ik wenschte dat gii de echtgenoot .waart van mevroow N. of mevrouw H. die bij hunne leveranciers eene rekening van 30,000 franks te betalen Rebben. Die zijn rijker dan wij. Nn goed "mijnheer wanneer ik niet rijk genoeg was hadt gij mij niet moeten trouwen. God zij dank dat het mij niet ontbrak aan aanzoeken. In den tijd toen wij trouwden kostte een dames toilet nog niet zoo veel. O j Als ik het had kuDnen voorzien Genoeg mijnheer! Het is van daag niet het eerst dat ik ondervind hoe geestig gij zijt. Goed zoo! Mij op den dag, dat ik een bal geefhetwelk mij énorm veel kostzoo te be handelen wel zeker dat staat fraai. Ik heb de daardoor veroorzaakte uitgaven eens oppervlakkig berekend en het is om er vau te schrikken. Betreur dat geld niet, mijnheer! Dit feest zal u in aanzien doen rijzen, Daar weet ik niets van zal men dan openlijk in de bladen daarvan spreken? Hr. is niet geko men. Die journalisten zijn wonderlijke wezens! Meu verzoekt ze en zij komen niet eens! Men zal er in onze gezellige kringen over spre ken en dat is genoeg. Wees overtuigd dat het voordeel dat gij er van trekken zult de nitgaven zullen overschrijden. Er is niets nuttiger dan van tijd tot tijd een bal te geven. Nuttig om u te laten dansen Dat wil naar uwe raeening zeggen dat ik het noodig heb om een danser te vinden. Om er zoo veel te hebben als gij wiltgij hebt geen contradans geen walz verzuimdnet als jonge vrouwen. Ziet gij mij dan gaarne ood Wat zijt gij toch lief. Gelukkigerwijze behandelt ieder mij" beter dan gij. Ik houd van een bal alleen om mijne dochter, om haar moeten wij het geven. Zij was dezen avond zoo gelukkig, zoo hupsch zoo vrolijk. Dit kind is mijn evenbeeld. Hebt gij onze dochter niet keurig gevonden Zoo als altijd. Over haar toilet kan ik niet zoo veel aanmerkingen maken als over dat andere want ik vond haar te eenvoudig gekleed. Daarvan begriipt gij niets. Dat moest zoo zijn. Dat is staatkundig. De trouwlustige jongelieden schrikken als een meisje zoo elegant gekleed is. Ik schikte mij op om de eenvoudigheid van t\r- mande in het oog te doen loopen. Is het niet de pligt eener moeder om hare dochter een man te bezorgen O in die kunst offert gij n zelve gaarne op. Hebt gij bemerkt, hoe men haar het hof maakte Onder anderen liet de baron van J. .zich veel i met haar in. Het is een zeer hupsch jong raensch 1 Wij kennen hem niet. i Hij had uitgezochte aanbevelingen. 1 En zoudt gij hem tot schoonzoon aannemen i Waarom niet? Hij is van adel, rijk, knap 1 en geestig. i Hij zou echter uwe dochter naar zijn vaderland 1 voeren. I Wanneer ik om haar gelnk te bevorderen van haar moest scheiden zoo zoude ik mij dit getroosten. En voeg daarbij dat gij een troost zoudt vin den niet langer eene dochter bij u te hebben, welke uwe verjengdiging in den weg staat. Eu i dan als gij grootmoeder wordtzult gij het slechts in He verte zijn en niet iu de oogen van geheel Parijs. Gij denkt wonderlijk over mij. Neen mijnheer deze berekening is niet bij mij opgekomen en gaarne wil ik haar aan een Parijzenaar gehuwd zien. zijn ook jonge grootmoeders. Men kan het reeds op 82jarieen leeftijd worden. Dus nog jonger dan gij zijt. Laat ons eens ernstig spreken. Mijnheer D. bewijst on/e Arraande groote opleitendheid. i Hij is veertig jaar ond. En heeft jaarlijks 80,000 franks rente en ontf Armande is vernuftig. Als zij met mijnheer D- huwtzal zij équipage, diamanten en een loge i de opera hebben. In het kort alles wst geluk voorspelt, i Gij spot altijd. Ik denk dat gij tegen mij0* lieer van 1'. ook wel iets zult hebben. Wel zekerwant dat mannetje vertelt iedereen dat hij slechts wil trouwen met een meisje ci 300,000 francs medebrengt,

Schager Courant | 1868 | | pagina 2