Twee pretendenten naar de Engelsclie kroon. IX. aard een vriend van vooruitgang en verlichting. Wanneer nu de Tijd de orthodoxen honing om den mond smeert, maar het protestantismus hoont, schijnt het dan niet of hij het paard wil kwetsen maar den ruiter wil sparen doch hij vergeet dat ieder welgezinde ruiter geen onverschillig toeschou wer kan blijvenbij de wondendie zijn paard worden toegebragt. Aan de Heusdensehe Courant. In de Heusdensche courant van 31 Octobei 1868 leest men naar aanleiding van een artikel in deze cou rant het volgende z/IIet jongst verschenen nummer der Schager- courant bevatnaar aanleiding van het schandaal Hasselman-Huet zeer behartingswaardige wenken. Jammer dat de liberale organenwanneer zij al een enkele maal de waarheid hulde doentoch niet kunnen nalaten zich zelve tot lage insinuatien te vernederen. Wij wenschten de redactie van dat blad gevraagd te hebben welk bewijs het kan aanvoeren voor de beschuldiging, even onverdiend als doellooswelke zij het Dagblad naar het hoofd werpt. Deze beschuldiging betrof namelijk het zoeken naar schandalen bij de tegenpartij. Op onze beurt vragen wij aau de redactie van gezegde courant of die zucht naar schandalen-makerij niet duidelijk blijkt uit de volgende feiten le. Uit het openbaar maken (zij het dan ook 1 door overname uit het Veulosche blaadje), van ee- nen particulieren brief, door een vriend aan een j vriend geschrevenen ten opschrift voerende Amice van den minister Betz. 2e. Uit het spotten met den ouderdom en de dien eigene ligchamelijke gebreken van Nederlands meest beroemden man Thorbecke. 3e. Uit het lawaaimaken over ren schrijffout door eenen klerk voor 33 jaren begaanwaardoor een V is veranderd in een D. 4e. Uit de beschuldiging ,dat aan den zoon of aan den neef van den minister van Bosse, vrije Wie den toestand van Willem als koning van Engeland juist wil beöordeelen moet steeds in acht uemen dat hij een vreemdeling was in Engeland. Hij sprak het Engelschdoch slecht; hij redde Engelandmaar had er geen hart voor. Hij was en bleef een Hollander. In meest alle opzigten overtrof het Holland van die dagen het Engeland dier dagen. In de eerste jaren zijner regering vertoefde hij in Londenmaar zijn ge stel kon er de vochtige lucht niet verdragen en als een Zwitser naar zijne bergensmachtte hij naar zijn eenvoudig L o onaar zijn vaderlandnaar zijn vriende n. Want zwaarder dan de pestlucht van Londen woog hem het vermoeden op de zieldat hij bijna geen enkel Engelschman in zijne omgeving vertrouwen mogt. Revolutién dienen de zedelijk heid slecht en maken van de staatslieden sluwe bedriegers. Het liefste bleef hij dan ook door Nederlauders gediend. Een Ouwerkerk, die hem iii den slag bij St. Denis het leven ge red had; een Arno ld van Keppel, later graaf van Albemarle, die met hem aan de Thor- baai geland waseen Zuylestein en vooral een Bentinck, hertog van Portland, zijn boezemvriendbezaten alleen zijn vertrouwen. Doch ook dit baarde hem weer voortdurend moei- jelijkheidwant zijne voorliefde voor Hollanders wekte naijver onder Engelschen en een tijd lang gelukte het dezen zelfs om de beproefde trouw overtogt naar Oost—Indië zou zijn gegeven. Wij zouden dit lijstje gemakkelijk kunnen ver meerderenmaar wij hebben daar geen lust in, omdat niet de eer of de schande van eenig dag blad inaar alleen het zedelijk welzijn onzer natie ons ter harte gaat. G E\VO\ E BE1UGTEN. Wie veel van muziek houdt maken wij bij zonder opmerkzaam op de tirma J. H. Heller te Bern die speelwerken en speeldoozen levert als mede de meest mogelijke rariteiten met muziek deze laatste allen door hem zelf uitgevonden in de grootste verscheidenheid. Wanneer men dit zoo rijk voorzien magazijn bezigtigt en een voortbrengsel van de erootste werken hoort zoo als bijvoorbeeld de erootste orchestrions en het elektrische klavier instrumentwier spel, als mede het flikkeren der elek trische vlammen aan het onmogelijke grenstkrijgt men onwillekeurig begeerte zulk een speeltuig te bezitten. De wijn vervrolijkt het menschelijk hart maar Heüer's speelwerken niet minder. Beminnaars van muziek kunnen wij dezelve te meer aanbevelen wijl de roep der flellersche instru inenten zich niet alleen over geheel Europa maar zelfs iu andere werelddeelen heeft verspreid. Wij raden echter allen de bestellingen aan de firma ze|\e te doer. wijl wij vernomen hebben dat door zoogenaamde bemiddelaars, dikwijls onechte werken ingeschoven worden. Wie derhalve zijn huisgenooten zijn vrienden of zich zelf een kers geschenk wil geven, adressere zich aan J, H. Heller te Bern. (Zie advertentie hier achter.) GEMEMiDE BEKIGTEN. Prins Napoleon heeft de koningin der Neder, landen die zich thans in Engeland bevindt aldaar een bezoek gebragt. De expeditie van 860 man die naar Bali is vertrokken om dat volkje tot zijn pliglte brengen heeft in een eerste gevecht den vijand geslagen een der bethamers viel in handen der Nederlanders, wier verlies slechts uit 15 doo- den en 4 gekwetsten bestond zoo luiden de be- rigten. Den 13 November 1618 had de eerste bijeenkomst der Sijnode van Dordrecht plaats juist 250 jaar geleden. van Bentinck bij Willem verdacht te maken. Twaalf jaren bleef Willem staan op zijn post. Het ligt ver buiten ons bestek om ook maar een overzigt te geven van zijne regering. Straks ko men wij nog ter loops terug op het groote re sultaat van zijn leven vestiging eener constituti onele monarchie en redding der Protestantsche kerk. Doch wat teleurstellingen en wat zorgen vervolgden hem bij die taak. Zijn gansche leven was toewijding aan pligt. Bij de reuzentaak die hij zich had opgelegdstond hem steeds zijn ineenzinkend ligchaam in den weg. En toch moest eene toevalligheid nog een einde aan dit leven makeu. Ten „einde Monmouth's dood, door ons mei eenige uitvoerigheid beschreven te kunnen stellen tegenover dien van Willem zij het ons vergund ten slotte ook hierbij wat langer te ver toeven. Op 22 Februarij 1702 deed Willem een toertje te paard door Hampton Court, een tweede Loo, dat hij had aangelegd. Hij spoor de zijn paard voor den galophet struikelt in een molshoop valt voorover op de knieënde koning verliest zijn evenwigtstort op den grond en breekt zijn sleutelbeen. Men zet dit en vervoert Willem naar Kinsington. Het been moest op nieuw gezet worden daar de beweging het verband verbroken had W illem 's gestel kon dit niet meer verdragen. Hij gevoelde dat zijn tijd daar was en dit deed hem leed hij was nog zoo ver van zijn doel. Zoo achtte hij bij den gedachten oorlogdie tegen Frankrijk ontbranden zou de vereeniging van Schotland en Engeland dringend noodzakelijk. Hij zou doen wat Te Londen is men 's avonds op straat niet veiligniet zelden worden 2 of 3 personen te zamen door rooveis aaangevallen en afgezet. Te Kieuw is onlangs een vrouw overleden van 137 jaren. In Engeland heeft het fiks gevroren. Te Rotterdam is een agent van policie, in den nacht door drie personen onverwachts op het lijf gevallen tegen den grond geworpen en mishandeld. Het bevalt de ex-koningin van Spanje bijzonder te Parijs, j zij zal er nog een poosje blijven. In verschillende streken van Frankrijk is eene vrij groote hoeveelheid sneeuw gevallen. Te Schiedam hebben een paar oudjes hun 62^ jarige echfvereeniging gevierd de man telt 84 en de vrouw 98 jaren. Het Engelsche parlement is ontbonden. In het hart van Londen in welke stad in de vorige week plaats hadden 2145 geboorten en 1387 sterfgevallen is eene fabriek ontdekt van val- sche wissels. Men zegt dat de keizer der Frar- schen geweigerd heelt de ex-koningin van Spanje te ontvangen. De löjarige jongeling uit Eist, die bij ongeluk zijn tante heeft dood geschoten, is tot eene maand correctionele gevangenis veroordeeld. Op Woensdag den 18 dezer heeft Z. M. de Koning, aan de scherpschutters te Apeldoorn, een prachtig vaandel uitgereikt., De timmer lieden te Londen zijn druk bezig met het oprigten van tribunen tot het houden van redevoeringen bij de verkiezingen gelukkig dat het vnnr der improvisatie de sprekers genoegzaam verwarmt, anders zouden zij het in dezen tijd van bet jaar vrij koud hebben. De visschers uit Finsterwold J. Mulder en J. Koen vingen in de vorige week toen zij bezig waren hun beroep op den Dollart uit te oefenen een aal lang 7 voet of 2 lied. ellen zwaar 90 ned. ponden en in omtrek dik 75 duim met schat Hen ouderdom van dat vischje op 145 jaren. Er schijnt vree3 te bestaan dat de prachtige brug over de Maas nabij Maastricht, zal instorten.Het vaandel der weerbaarheidsvereeniging te Schagen is naar men ons meldt, geleverd door den heer S. de Jager fabrikant van wapens te Haarlem, dien alle eer toekomt voor hef werk. IWJEIONDEfï STIKKEN De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge voelen» der inzender» van geplaatste stukken. Ofschoon het bekend is, dat sommige Belgische ullramontaansche bladen er over juichen dat de Ca- iholieken in ons land zooveel vrijheid genieten was hij kon. Den 28en gaf hij aan het Lagerhuis schrif telijk kennis van zijne inzigtenhet betreurende dat een ongelukkig toeval hem belette dit mon deling te doen. Op den len Maart ontstak de knie. Op den 4den kreeg hij de koorts. Op den 5en ontvie len hem alle krachtenop den 6den kon hij niet dan door opwindende middelen in het leven gehouden worden. Twee wetten wachtten op zijne bekrachtiging. Hij kon ze niet geven. Zijn hand was te zwak om zijn naam te zetten. Eene com missie werd benoemd om voor hem te ondertee- kenen. Een naamstempel werd er voor den koning vervaardigd. Den 7e was dit gereed. De ondertee- kening werd opgehouden daar de koning in een der stuiptrekkingen vau zijn ziekte lag. De beide Huizen hieldeu zitting. Het was Zaturdag. Op dien dag was de beraadslaging bepaald over het onderwerp der laatste koninklijke boodschap. Maar deze werd verdaagd. Men wist dat de koning slechts eenige uren meer leven zou en men vroeg elkan der zulleu de aangenomen wetten nog bekrach tigd worden. De zitting werd opgeheven tot c inuldapS 6 uur. In dien tijd had Willem ziel1 genoeg herhaald om zijn zegel te zetten. De bekrachtiging der wetten werd aan het Huis medegedeeld. W elk een bezig sterven Toen was het Zondag. Er was weinig kans dat de koning den nacht halen zou. Albemar- 1 e kwam dien dag terug uit 's Hagevermoeid van eene overhaastige reis. Neem eenige uren rustzei W ïlleinik heb zoolang nog wel tijd. Alles was gereed voor den volgenden veldtocht. Kalm hoorde W illem het verslag aan en daarmede nam hij afscheid van de wereld.

Schager Courant | 1868 | | pagina 2