20 H0VMBER, Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, Gelijk regt der gezindten. M 583. Twaalfde Jaargang. c;i:\vo.m: SCHAGER COURA ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen 1,01). Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTEN'riëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder«0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Lu Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bièn. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. UITO-EEPSTER NXTEID. X? O". GK XDIXDEZRICIX. BRIEVEN FH^JSTOO Reeds meermalen hebben wijen is ook door anderen gewezen op de onjuiste gevolgtrekking die dikwijls uit art. 1G6 der Grondwet gemaakt wordt. De belijders der onderscheidene godsdieu- sten hebben gelijke aanspraak op het bekleeden van waardigheden ambten en bedieningenen op grond dier gelijke aanspraakbeweert mendat alle betrekkingen naar evenredigheid van het zie lental der verschillende gezindten onder haar be- hooreu verdeeld te worden. Zoo ook is het niet ongewoon om het passend te noemen wanneer in roomsche streken róom- sche ambtenaren worden benoemdeu vooral wan neer de vakant komende betrekkingen vervuld wor den door personen van gelijke geloofsbelijdenis. Ook wordt het meestal natuurlijk geachtdat in elk ligchaam de verschillende geloofsbelijdenissen zijn vertegenwoordigd. Zoo ooken dit is nu het geval dat dezer dagen zich heeft voorgedaanbe hoort in den Iloogen Raad een Katholiek te zit ten en daar nu een Roomsch lid gepensioneerd is, heet het welvoegelijkeen Roomsch lid daarvoor in de plaats te kiezen. Want en dit is steeds bet uitgangspunt der redenering iedere godsdienst heeft gelijke aau- spraak. Het ligt voor de hand hoezeer deze re denering alles door elkauder haspelt. De begeving van ambten geschiedt buiten de godsdienst om de godsdienst maakt bij de benoeming geene over weging uit dit is de duidelijke zin der Grond wet. En ziet men spaait er zich niet voor om de Grondwet juist het omgekeerde te laten zeggen en de benoeming te vorderen van een candidaat omdat anders aan de Roomschen onregt geschiedt. Men weet tot welk een bespottelijk incident de vorming eener candidatenlijst voor het lidmaat schap in den Hoogen Raadin de Tweede Kamer beeft aanleiding gegeven. Zich houdende even als de Hooge Raadaan de traditie dat de eerste candidaat een Roomsche behoort te zijn wijl het aftredend lid Roomsch ismaar toch vermoedelijk om partij redenen den candidaat van den Hoogen Raad ongenegen plaatst men als eerste candidaat iemand op de lijstdie de bevoegdheid mist om benoemd te wordendaar hij nog geen 10 jaar was gepromoveerd. Verleden Maandag is deze zaak op nieuw aan de orde gekomen en waarschijnlijk zal wel besloten zijn tot eene geheele vernieuwing der lijst. Maar toet zou het ons zeer verwonderenzoo hij die het eerst staat niet Roomsch is. Men weet in de Kamer zeer goed, dat dit niet verpligtcnd is, maar men heet dit passend. Hierover wordt zelfs niet eens gesprokenzoo zeer spreekt dit van zelf. Liberaleconstitutionele bladen bespreken nel de vraag of de Kamer het regt had buiten de voordragt te gaan van den Hoogen Raad ook in de Kamer zelfs werd wel niet het regt betwist maar bij monde van den heer de Kcmpcr er kende men toch het passende, en wij ook wij vinden het niet passend om wanneer de wet aan het hoogste regterlyke collegie den last oplegt om een candidatenlijst zamen te stellen ter voorlichting van de Tweede Kamerdie voordragt eenvoudig ter zijde te zetten. Het Handelsblad beweert, dat dit passende minder de vraag is. Meer dan men oppervlakkig zou denkeu dient de inachtneming van den vorm ter bestendiging van het bestaande. Het Handelsblad brenge slechts de kwestie over in het dagelijksch levenen vrage zich af, hoe het zich als raadgever zou gevoelen, wanneer op den ingewonnen raad dood eenvoudig niet gelet wordt. Waar dit passende geheel ont kend wordtontkent men de doelmatigheid der weteu geen geschikter middel is er natuurlijk denkbaar o:n eene wet in minachting te brengen, dan wanneer het belangrijkste element der wetge vende magtde voorschriften der wet als niets be duidend ter zijde zet. Doch wanneer men het passend gaat -noemen dat bij eene vervulling vau staatsambtenop de godsdienst der candidaten wordt gelet zelfs waar dit stilzwijgend ten rigtsnoer strekt heeft men in het eeue geval eene uitdrukkelijkein het an dere eeue stilzwijgende verkrachting der godsdien stige gelijkheidde bazis vau den Staat. Wij vestigen hierop de aandacht van het pu bliek en wijzen er op als het middel waardoor ten bate van godsdienstige sectenhet landsbelang wordt geschaad. Er bestaat nooit en nimmer re den om het eerste lid op de voordragt een Room sche te doen zijnen zeer zeker bestaat die thans niet. Wie het wel meent met ziju vaderland moet door de openbare beluigingen der RoomscheD, dat hun kerk gaat boven hon land voorzigtig zijn geworden. Iudien door hen van den Staat niets verwacht wordt als goddeloosheid en vervolgingindien de Roomsche bisschoppen den moed of liever de on beschaamdheid hebben om dit te zeggenin dien eene sterke partij bij de Roomschen onze geheele geschiedenis verlaagt tot een zegepraal vaD het onregt welnu waarom zou men dan juist een lid van die kerk zitting geven in het hougste regterlijk collegie, waarom, wanneer het om vaderlandsche belangen te doen is, waarom zal men zoolang men er buiten kan een Roomsche nemen. Dit zijn de natuurlijke gevolgtrekkingen uit het onvaderlandsche gedrag der Roomsche geestelijk- beid en zoolang dit steun vindt hij onze katho lieke mede-Christenen is het eene dwaasheid uit kieschheid een katholiek voor te dragen voor eeni- ge betrekking. Op de laatst gehouden kermis te Purmerend zijn twee tneiej<-s uit Zaandam die zich als dienst meisjes in eene kermistent hadden verhuurd legen haren w il dooi den houder van die tent gemetamor- phoseerd in getffgi rde dames, door haar heiden over het geheele ligchaam te bestippen met nitrum argei.ti. Den volgenden dag werden zij aan het pu bliek voorgesteld als de namce inet de tijgerliuid. Paar een van haar de lijgervlekken verloren had wilde de houder der tent haar in eene negerin herscheppen waaraan zij zich evenwel nog tijdig door de vlugt wist te onttrekken. De justitie bi-moeit zich met de zaak. Op den laatsten Allerzielendag verliet eene jonge viouwr in den vroegen morgen hare woning en ging op het groote kerkhof te Parijs bidden. Toen zij haar gebed geëindigd had, zag zij haren man van een ander giaf opstaan, waar ook bij gebeden had. Het moest tot eene verklaring ko men De vrouw had gebeden op het graf van hareu vroegeren minnaar, de man op dat eener vrotgere beminde, die ze verloren hadden, voor ze elkander kenden. De man noodigde de vrouw huiswaarts nadat ze elkander beloofd hadden jaarlijks op Allerzielendag zamen te zullen gaan bidden want zeide de mau in het rijk des doods heerscht geene j aioezij Men zal zich welligt herinneren dat in Sep tember jl. eenige persoceu te Meppeidie toevallig kennis gekregen haddendat op zeker nummer der Staatsloterij de prijs van f 20,000 was gevallen en die wisten dat de debitant van der Horst te Hoogeveen nog in het bezit van vier twintigsten van dat lot was, zich op arglistige wijs in het bezit van die briefjes haddeo gesteld. Thans deelt men ons medeHat die loterijbriefjes of het daarop ge trokken bedrag veder aan den regtmatigen eigenaar, van der Horst zijn ter band gekomen ten gevolge der tnsscbenkomst vaD den R. C. geestelijke. Dezer dagen beeft een deurwaarder bij de ar- roodissements regtbank te Groningen zich schul dig gemaakt aan valscheid in authentiek geschrift. Hij moest namelijk eene dagvaarding uitbrengen ten die derhalve laten registreren. Hij is zoo vrij

Schager Courant | 1868 | | pagina 1