i 1 DECEMBER Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. BERIGT. TIJDSBESCHOÜWIXGEN. M 580. a. Twaalfde Jaargang. SCHAGER COURANT ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIK MAANDEN Voor Schagcu f 1,00. Franco per post door liet gehe»le Rijk #1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên.» TJIT3-EEPSTEE WED. JP. CT. O. ZDIZDEZRIOIH:. PRIJS DER ADVERTENTlëN: Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN Te bef/innen met 1 o. Januari) e. k. zal ons weekblad in een vergroot for maat verschijnen en zulks zonder ver hooging van den abonnementsprijs 4 ij blijven daarbij rekenen op de on dersteuning onzer plaalsgenooten en op de sympathiedie ons blad ook in wijderen kring ondervinden mogt Een paar kleine wijzigingen in de uitgave waaronder ecne verandering in den dag der uitgaafzoodat de jongste marktberiglen zullen zijn opgenomen doen ons de hoop voedendat ons blad nog meer dan vroegerzich in de be langstelling der lezers zal mogen ver heugen. Terwijl wij in dadelijke bruikbaar heid hierdoor hopen te winnenzal de grootere beschikbare ruimte aan opstel len blijven gewijddie de verspreiding in de hand kunnen werken van die beginselen van staatkundige eerlijk heid waaraan de redactie zich gewijd heeft. Be ui oe ij in gen van ambtenaren met de verkiezingen. Onlangs is in de Tweede Ka mer weder ter sprake gebragt het misbruikdat door sommige ambtenaren van hun ambt zoude zijn gemaaktom op de verkiezingen te werken. De minister van biunenlandsche zaken heeft daarop de verklaring afgelegd dat hij diegenen welke on der zijn bestuur zich daaraan schuldig maakten outniddelijk zoude ontslaan. Ofschoon dit gezegde des ministers misschien wel wat al te kras iskeureu wij het echter in zooverre goed als het kan strekken om een ein de te maken aan de pressiewelke ter zake van de verkiezingen door de meerderen wel eens op hauue minderen wordt uitgeoefend. Tut heden werd echter de vraag in hoe verre de ambtenaren het regt hebben om zich met de verkiezingen te bemoeijen niet grondig behandeld veel minder be antwoord. Het zij ons vergund een enkel woord je daarover in het midden te brengen. Niemand betwist voorzeker aan de ambtenaar. de bevoegdheid oui bij het uitbrengen hunner stem hunne eigene overtuigiug, of eigen wil op te vol gen. De ambtenaar blijft tochondanks zijn ambt, even goed staatsburger als ieder ander als kiezer heeft hij de onbeperkte vrijheid oin naar zijn goedvinden over zijne stem te beschikken het spreekt dan ook van zeiven dat hijter voorlich ting van zich zeiven of van anderenlid eener kiesvereeniging mag worden. Want wil men zijne vrijheid in deze eenigzints beperkenzoo zoude het beter ziju hem geheel eu al de bevoegdheid om te kiezeu te ontnemen daar toch alsdan zijn stem meer aan de regering dan aan hem zelve zoude toebehooren. Ook de bevoegdheid om anderen voor te lich ten hetzij in geschriften hetzij mondelingmoet hem worden toegekend. Art. 3 onzer grondwet staat aan iederen staatsburger het regt toeom door de drukpers zijne gedachten of gevoelens te openbarenbehoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet. Deze bevoegdheid moet dus ook op de onbe- paaldste wijze aan den ambtenaar worden toege- kenden daar onze grondwet verder alleen ge- waagd van ieders verantwoordelijkheid voor de wet i zoo volgt daaruit, dat, wat die ambtenaar ook schrijve, znlks dan alleen als een reden voor zijn outslag kan geldenals de wet zuks gebiedt. On- dertnsschen is het in het belaag der vrijheid raad zaam dat de ambtenaar van deze bevoegdheid bij de verkiezingen zoo weinig mogelijk gebruik ma- keimmers is het zoo moeijelijk den ambtenaar van den burger te onderscheiden. Is hij een hooggeplaatst ambtenaar dan zullen zijn woorden een invloed krijgen op zijn minderen, niet omdat zij waar zijn maar omdat zij afkomstig zijn van bun chef. Door den invloed van ziju ambt, zoude hij dus onwillekeurig een grooten invloed kannen uitoefenen op de verkiezingen maar vooral moet bij zorgendat hij in zijne kwaliteit van ambtenaar niets zegge of doe, wat op die verkie zingen van invloed kan zijn. Zoo b. v. zonde het voorzeker ten sterkste ziju af te keureningeval een burgemeester de hem ondergeschikte agenten van policie uitzond, om een candidaat aan te bevelen. In bet algemeen gelooven wijdal iedere ware vriend der staatkun dige vrijheid de ambtenaren zal ontraden om zich bij de verkiezingen op den voorgrond te stellen. Die vrijheid wordt toch van hunne zijde beter gediend door eene lijdzame houding, dan door eene ijverige werkzaamheid. De aard der menschelijkc natuur toch brengt mede dat de meerderheid der ambtenaren der regering, als hunne belangen kunnende bevorde ren gaarne welgevallig zal willen zijn de invloed dien de ambtenaren op de verkiezingen uitoe fenen, zal dus in het persoonlijk belang der be windsleden zijn. En het bthoeft niet gezegd te wordendat dit voorzeker niet in het voordeel der ware volksvrijheid is. De waarlijk liberalen onder de ambtenaren doen dus het bestom bij de verkieziugen niet al te veel ijver ten toon te spreiden door eene be dachtzame houding zullen zij een voorbeeld geven aan anderen en dus mede werken om de verkie zingen de ware uitdrukking van den volksgeest te doen worden. Godsdienst-vervolgingen. Sommige or thodoxe leden der Tweede Kamer hebben er over geklaagd dat gewezen predikanten van de moderne iigting zijn aangesteld tot leeraren der burger scholen. Die klagt bewijst dat de vrees voor eeue nieuwe godsdienstige vervolging van de zijde hun ner partij uit t geheel en al als een hersenschim mag worden beschouwd. De wensch dier leden was toch geene andere dan dat die leeraars ter wille van hunne godsdienstige overtuiging zouden worden afgezet. Men zie dus wel toe, of wij gaan terug tot de dagen van 1619, dat de verstandigen en wijzen van alle partijen toch de banden in een slaan, om het opkomend gevaar tegen te gaan. En dat de aanhitsers der nieuwe godsdienstige vervolging, voor dat zij verder gaaneen weinig bedenken wat zij doen. De geschiedenis des vaderlands heeft ons ten duidelijkste geleerd dat elke vervolgiug ten nadeele van de partij die haar aangestookt beeftis uitgeloopen. De remonstrantsche leerdie door de synode van Dordrecht werd uitgebannenheeft ten slotte eene roemrijke overwinning op de synode behaald, daar toch zij de eenig heerschende in de kerk is gewordenen de naam der dordsche vaderenge durende een lang tijdverloop overgegeven was aan de verachting en verguizing des nageslachts. Wij dochten de vervolging, welke tegen de mo derne rigting in aantogt isniet zoo zeer voor haar zelve als wel voor de onheilendie daardoor over het algemeen zullen komen. De moderne rigting gaat een donkeren tijd te gemoetmaar zij heeft die noodigin jeugdigen

Schager Courant | 1868 | | pagina 1