GEWONE BERIGTEN. GEfEENTE-AFKOlftlGINGEN. Nederlaudsche letterkunde. overmoed heeft zij tot heden veel te roekeloos met heilige woorden gespeeldal te veel onbekookte dingen gezegddoch door een tijd der beproeving die thans voor haar ophanden is zal zij gelouterd worden en het kermisspectakeldat al te zeer haar schreden vergezelde, verwisselen met stemmige ernst. De drijvers der nieuwe beweging, zullen hier dus in werkelijkheid een dienst bewijzen. Maar toch wee degenen die de hand leenen om de vervolging aan te stoken. Het gaat er mede als met de ergernissen van welke de Heiland zeide bet is noodig dat er ergernissen komen inaar wee degenendoor welke de ergernissen in de wereld komen. UYat de Heiland verder ten aanzien van de oorzaken der ergernissen zeidedat het hun beter ware geweest dat zij met een molensteen aan den hals in zee waren geworpenwillen wij niet toepassen op de herauten der nieuwe vervol ging alleen willen wij de kiezers die hen hebben afgevaardigd afvragen of zij dan werkelijk ook eene nieuwe godsdienstige vervolging willen zoo neen, dat zij dan protesteren tegen de taal hun ner afgevaardigden, en dat zij in ernstige overwe ging nemenof hun geweten hen niet verbiedt bij een volgenden keer weder op hen te stemmen. gehoord. In Cadix is het tot een bepaalde strijd gekomen. De opstandelingen zijn 3000 man sterk met iubegrip van 700 losgelaten galeiboeven en wor den aangevoerd door zekeren Yunco, die vroeger tot tot de progressisten behoorde, maar later zich bij de republikeinen aansloot. De strijd leverde reeds vele dooden en op raad van de consuls te Cadix hebben beide partijen een wapenstilstand gesloten voor den tijd van 48 urenten einde de lijken te knnnen be graven en aan de vrouwen en kinderen tijd te geven om te vlugten. liet oorlogsfregat Tetuan en twee andere oorlogsbodems maken toebereidselen, om Cadix te bombardeeren, van welk bombardement men ee:i gunstigen uitslag voor de troepen te gemoet ziet. De glanzende veeljarige uitkomsten der Stollwerk'sche Borst-bonbonsdie volgens voorschrift van den professor in de medicijnen Dr. Harlkss zijn gefabriceerdhebben dit huismid del, niettegenstaande alle bestrijding van vijanden van zekere en spoedige genezingwereldberoemd doen worden* Tot heden is dit fabrikaat nog niet overtroffen en verdient alle borstlijders met allen aandrang te worden aanbevolen. EM1 GDE BEU 1GTEN. nier om aan geld te komen. De raad van het kanton Obwalden in Zwit serland heeft eene verordening uitgevaardigdwaar bij met boete bedreigd wordt ieder persoon beneden de 13 jaren die zich schuldig maakt aan snuiven of rooken. In de vorige week trouwden te Utrecht een paar rioof-stommen. De erfgenamen van Rotschild hebben dezer dagen aan snccessieregt be taald de som van 10 uiillioen francs, zijnde 1 perc. van het nagelaten kapitaal. Op 5 Decem ber (St. Nicol aas-feest) zijn 10,800 pakjes met de Hollandsche spoor verzonden. Een Frauschroan heeft bedacht stoomsleden in te voeren om daar mede in den winter, in Rusland op de bevroren wateren communicatie te onderhouden een loco motief met getande raderen zoa een trein van sleden over het ijs moeten slepen. Met 1 Januarij 1869 komen postzegels in werking van 1 en 2 centen ter fratikering van couranten en gedrukte stukken. Koningin Isabella heeft dezer dagen met harpn gemaal en den prins van Asturie de aan de nage dachtenis van Lodewijk Xt[ cn Marie Antoinette gewijde kappl te Parijs bezocht. I'e Koningin in rouwgewaad gekleed heeft de mis op spaansche wijze, knielende aangehoord. Na den afloop der mis de kapel in oogenschouw nemende heeft H. M. eene bijzondere aandacht gewijd aan twee der schilderijen, die den wand «Ier kapel versieren en waarvan de eene I.odewijk XVI op het schavot en de andere het ten hemel varen van Marie-Antoi nette voorstelt. Koningin Isabella was bij het beschouwen Hier tafereelen zigtbaar aangedaan. La Liberté wil weten dat H. M. bet paleis Ba- silewski in de avenue var. den Koning van Rome aangekocht heeft (en wel voor de som van ander half mill. fr.)en dat het koninklijk spaansche gezin zich iu dat peleis en niet in de Champs Elj ,-ées zal vestigen. De toestand in Spanje is alles behalve gnnstig. Reeds heeft men hier en daar van bloedige botsingen In den nacht van 10 op 11 dezer brandde te Zaandam de sociëteit tde tuin der Nederlanden" en twee aangrenzende perceelen tot den grond af. S In den Bommelerwaard hebben de landbou- weis veel last van de muizen. Uit Westevopr- S de schrijft men dat er overvloed van aardappelen is en dat de prijzen nog hoog zijn. Het En- gelsche ministerie is thans geheel compleet. De koningin van Pruissen is ziek geweest maar wordt weer beter. In Rusland heeft men thans 600 monniken» en nonnenkloosters waarvan 1 op de grenzen van China. Bij het instorten van drn ktrktoren te Pntzlar (Proissen) zijn 2 mannen en 19 vrouwen gedood; terwijl nog 26 personen gewond werden. 11. M. onze Koningin heeft f150 geschonken voor de in 1869 te Utrecht te houden tentoon stelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerkman. In Felix Meritis zal op Vrijdag den 18 dezer concert wor den gegeven. Op Vlieland en meer andere plaatsen van ons landi heeft men op 7 dezer een ireeind luchtverschijnsel waargenomen; een groote bul met een staart van circa 2J el beiden geheel van vuureen regen van vonken achter zich la tende. De uitge\ er van de Nijmeegsche Nieuws bode wordt wegens eeltige daarin voorkomende artikels, door de.n heer Schretlen te Leiden eige- genaar der gasfabriek te Nijmegen vervolgd wegens laster en is diensvolgeus door hem gedagvaard om tut beteritg van het nadeel in eer en goeden naam geledeneene som van f 25,000 aan hem te voldoen voorwaar niet dom eene nieuwe ma die te Amsterdam in zijne nederige woning op de Warmoesstraat in een treurige neerslagtigheid ver - -kwijnde, het zij ons vergund in de woning van V Olldel dichter der Godsdienst-vrijheid (dien dicbier die den uaam van Vondel droeg, binnen te treden. Daar zat hij verbleekt en uitgeteerd door een koorts, durende bijna twee jaren, van de hevig- De Meimaand des jaars 1619 was een der lief- sie soort. Hij zit daar mistroostig tusschen zijn lijkstedie men zich kan denken en waardig boeken en staart weemoedig nu eens naar een NATIONALE MILITIE BURGEMEESTER en WETHOUDER van Scliagen Roepen ter voldoening aan art. 19 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72) bij deze op Alle mannelijke ingezetenen die op den 1 Januarij 1869 hun negentiende jaar zijn iegetreden (mitsdien alle mnnelijke geboornen van 1 850), om zich ingevolge artt. 15 en 20 der voorn, wet, in het daartoe gereed gemaakte register tot de loting voor du Natiouale Mi litie te doen inschrijven. De inschrijving begint op 2 Januarij 1869 en moet afgeloopen zijn deu 31 dier maand behoudens de uitzon dering bij art. 20 der opgemelde wet omschreven. Tot de inschrijving zal worden overgegaan in een der vertrekken van het raadhuis alhier op alle werkdagen der maand Januarij eerstkomi nde van des voormiddags 9 tot 12 tire. De verpligting tot het doen der aaugifte berust op den militiepligtige zeiven; hij ongesteldheid, afwezig heid of ontstentenis op zijn vader is deze overleden op den voogd. Burgermeester en Wethouders voornoemd hebben het noodig geoordeeld tot regt verstand van het voorstaan de de ingezetenen opmerkzaam te maken op de navolgende bij voorsz. wet gemaakte bepalingen, als: Voor ingezeten wordt gehouden lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder of zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgers de wet van den 28 Julij 1S50 (Staatsblad no. 41); 2o. hij die geen ouders of voogd hebbende gedu rende de laatste 18 maanden voor lo. Januarij 1869 binnen Nederland verblijf hield. 8o. hij van wiens ouders de vangstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij bin nen het Rijx verblijf houdt. Voor Ingezeten wordt niet gehonden De vreemdeling behonrelide tot een Staatwaar de I. Zieke Kamer. om door den dichter Camphuizen te worden be zongen. Ja! in de Datuur was het overal vreugde en lust, en toch moest de dichter zijn oversciioon gedicht eindigen met het zoo misantropische slot Ach waren alle menschen «ijs En wilden daarbij wel Deze aard waarons een paradijs Nu is ze oos meest een hel. Want zijn eigene droevige ondervinding bad roos die geplaatst op de vensterbank van de kamer uit gebrek aan het noodige zonnelichtniet in de kop wil schieten dan eens naar den blaauwen hemel die hem tergend schijnt nittenoodigen om daar buiten de lieflijkheden der lente te genieten. Ach helaas zwak en afgemat als hij ismag hij aan 'die uitlokkende roepsttm geen gehoor ge ven. Doch het is niet alleen aan den invloed der koorts toeteschrijven dat hij er zoo bleek dit hem al te zeer gepredikt. Als slagtoffer der en uitgeteerd uitzietook aanhoudende studie en godsdienstige vervolgzucht en balling moest hij i godsdienstige mijmering hebben daar een groot over de grenzen van zijn vaderland zijn vrijheid aandeel in gehad. Hij heeft zulk een behoefte en zijn brood zoeken. Ja in dat Nederland, dat aan rust, maar vooral aan godsdienstige rast. nog korts geleden zoo bloedig had gestreden voor De godsdienstige beweging en twisten der laat zijne godsdienst-vrijheid was de godsdienstige ste jaren hebben zijn gemoed ten zeerste geschokt, vervolging in vollen gang, S als voorganger in de vermaning der doopsgezinde De Meimaand van dat treurige jaar 1619 was gemeente was hij wel verpligt zich bezig te hon dus voorwaar geer. tijd van vreugde en rnst voor den met het ernstig bepeinzen der godstdienstige Nederland. Die Meimaand was belaas de getuige vraagstukken maar welke moeite hij zich ook gaf, van een der treurigste gebeurtenissenwaarvan de rust bleef ver van hemook de aanhoudende onze geschiedenis gewaagt, van dien geregtelijken studie heeft zijn krachten ondermijnd, want welk moord aan Hollands grijzen Staatsdienaar ge- een ontzettende vlijt werd er van hemden man, pleegd. De Meimaand was ook geen tijd van zonder geletterde opvoeding niet gevorderd om vreugde voor eenen anderen Nederlandschen dichter, dien bewonderingswaardigen schat van kennis en wetenschap die in al zijn gedichten uitblonken op te zamelenwelk een studie werd er niet ver- eischt om de vaste regelen te vinden voor een taal die als het ware pas ontloken nog geen beproefde tolken of bruikbare spraakkunst had. Ondertusschen was hij in deze studie nirt ge heel overgelaten aan eigene krachten want hij had vele geleerde vrienden die hem daarin met raad en daad bijstonden. Deze zelfde vrienden bezochten hem getrouw iu zijne ziekte. Ook thans weder werd hij in zijne mistroostig heid opgebeurd door het bezoek van een hunner. Die vriend was Laurens Reaal. Onder de groote mannen der 17e. eeuw waren er misschien weinigen, die met dezen in veelzijdige ontwikkeling konden wedijveren. Uitmuntende beurtelings «Is koopman en geleerde, als admiraal en als land voogd van Oost-Indieals gpzant en als dichter was hij He persoon die misschien nog meer dan lliigo de Groot mogt aanspraak maken op den eeretitel van wonder zijner eeuw. Thans was ziju uitzigt betrokken sombere treu righeid zetelde op zi;n voorhoofd. Zie naauweliiks teruggekeerd uit Indievond hij de voor weinige jaren zoo bloeijende republiek verscheurd door gods- dienstige en staatkundige twisten, de partij, on' der welke h:i zijne meeste vrienden telde zag '"J ten onder gebragtberoemde mannen ea waarach- tige vrienden van het vaderland zag hij gekerkerd o gebannen en de grootste staatsman -van zïjf.ea tjd door benlshanden omgebragt. Watt het won der dat hij bitter te moede was bij zulk jeen schou** pelwas het wonder dat nevelen erfet zij0 =e*

Schager Courant | 1868 | | pagina 2