HERNANDES. IEMEAGI)E BEMGTEN. GEMEPTE-AFKONDIGINGEN. Scherpschutters-corps te Sehagen. liurgcrl. Stand der gemeente liarsingerlioni c. a 5 maal meer stoffen geleverd zijn strikt genomen meer dan 5 maaldaar de vooruitgang in de fa- brikaadje thans meer weet te maken uit dezelfde stof dan in 1814. Toen werd betaald 2 frank in plaats van 7 frank voor het ruwe katoen en 8 frank in plaats van 33 voor de gefabriceerde stof. Om 12 millioen pond katoen tot klteding ge schikt te maken, besteedde men in 1814, 4S0 millioen; in 1845 om 65 millioen pond te her vormen 650 millioen. Men voegde bij de uitgaaf en men verkreeg 5 maal meer stof. Hoe maakte men rekening bij dit verschil De werk man krijgt meer. Gemiddeld is het loon met -J verhoogd. De kooper koopt goedkooperbijna voor J van den prijsen de winst van den fa brikant is ook grooterbijna het dubbel, zulke wonderen roept onbeperkte concurrentie in liet le ven. Deze dwong tot verbetering der middelen van fabrikaadjedie thans dan ook reeds zoodanig gewigt in de schaal legtdat hetzelfde werk ge daan wordt, met van het werkvolk. Maar vraagt men wat moet er nu worden van liet werkvolk G el ijk wij reeds opmerkten is het loon van den werkman verhoogd, gemiddeld met Jmaar dit is de meest heilzame uitkomst van het stelsel van concurrentiedat liet den mensch verpligt tot ontwikkeling zijner ver mogens. Onderwijs is het magtigc zwaard waar door de armoede thans moet en kan worden be streden. Ontwikkelde menschen eischt de tegen woordige maatschappelijke toestand. Daarom is het zulk een groole zegen dat in ons gelukkig vaderland onkunde, verkiezing is, en geen gehucht verstoken van het middel, om van vroe-i gcr tot machines bestemde wezenswezens te makendie machines besturen. Geen vrees voor concurrentie behoeft er te bestaan, wanneer on derwijs eigendom is van liet volk. De N eder- landsclie Staat toont in dit npzigt zijne roeping te begrijpenen heeft zich als heiligen pligt gesteld de verkrijging van kennis te brengen binnen het bereik van ieder. Kennis is de grondslag van wel vaart liet gevolgmaar te gelijker tijd ook de wettiging der concurrentie. O O I 'II "I B-W- -—*i T i I I. DE MISDAAD. De gouverneur van Sevilla gaf een bal in de zalen van het oude Alcassarwaarop alle jonge dames der stad waren uitgenoodigd. Met een hait vol vreugde en blijde verwachtingen trokken lange rijen van vrolijke meisjes en dartelende kna pen door de stad om het bal bij te wonen. Ou der hen was er voornamelijk éénedie zich van al de anderen onderscheidde door hare opgewon- dene en vrolijke stemming, het was donna Maria de los Dolores eeuigst kind van don Juan de Rabeiragraaf van Arcos. Zij was de vrtugde haars vadershet puikje van Sevillaen alle ade- lijke jongelingen nit den omtrek dongen naar hare hand. 's Avonds bragten de volmaakste ridders haar serenades en op den dag volgden zij haar ter kerk omzeer vroom tegen een pilaar geleundzich te verlustigen in haren aanblik. Onder al deze aanbidders gelukte het eindelijk aan don Alphonso de Guevarazoon des gouver neurs, hare hand te verwerven. Het was ter ge legenheid van de verloving der jonge lieden dat de gouverneur het hier vermelde bal gaf. De jonge bruid had veel gedanstzij gevoelde zich vermoeid en begaf zich naar buiten om on der de prachtige boomenwelke men vooral in het zuiden van Spanje aantreftuit te rusten. Zij luisterde met alle aandacht naar hare nicht i De itslag der stemming op den 19 December 1868. ter verkiezing van een hoofdingeland voor j den polder Schagen was als volgt san de stem- ming namen deel 53 stemecregtigden die te zamen nilbragtenl 69 geldige stemmen. Geene briefjes, werden vsn onwaarde verklaard zoodat de meet- i tierhtid vau stemmen 85 was waarvan zijn uit- cebragt op den heer Jscob Stammes 120, i Schoorl 48, en Jb. Mcurs 1 stem j zoodat de heer J Jacob Stammes met eene groote meerderheid is gekozen tot lloofdingeland van de banne en den polder Schagen. i Te Roermond is een gevangene nit liet tncht-1 hnis ontsnapt niemand weet hoe. Gerrit, vau Schoow ouderwijzer te Ednm is in de Hoogstraat 1 te Amsterdam door een hondenkar overreden en met gebroken been aldaar in het gasthuis geb'agt.1 In de vorige week hebben te Leiden plaats gehad 1486 sterfgevallen eti 2183 geboorten. i In de nieuwe kerk te Helder heeft feen matroos, der marine, twee dagen en twee nachten onder eene bank liggen slapen eer de koster hem vond. De beer John Bairsfon die onlangs te Pres ton in Engeland overleed, heeft 100,900 pond sterl. nan liefdadige uitstellingen vermaakt. Te Zwartsluis bestaan 30 kalkbranderijen. De hazen zijn schreeuwend duur. Van 1 öcfober 1867 tot 1 October 1868 zijn te Parijs gebouwd 3085 nieuwe huizen be vattende 25600 woningen. Ter benoeming van fi n lid der 2e. Kamer moet er te Gorinchem eene herstemming plaats hebben tosschen de heeren Heemskerk en van Loon de eerste heeft veel kans om te triuinferen. Op den O. Z. Voorburg wal te Am sterdam is een heer en op den K lo ven ieisburgwal te dirr stede een beschonken kruijer in het water geloopen beiden zijn gered. Te Berlijn heeft men opgemerkt dat von Hismarck niet alleen neder gezond is maar ook bij uitstek vrolijk. Te Deventer heelt een gedeelte der Israëli ten van orthodoxe denkwijze zich van de andere Israëliten afgesclieiJen en eene nieuwe Israëlitische gemeente gesticht. De schoolopzieners te Phi- ladelphia hebben besloten alle leesboeken van de openbare scholen te verwijderen en de dagelijks ver schijnende nieuwsbladen daarvoor in de plaats te geven. Gedurende de maand November 1868 zijn er 4546 brieven aan bun adres niet kannen bezorgd worden ten gevolge van gebrekkige op- schrilten. Onder dit getal zijn er 2838 na opening aan de bestemmelingen of de schrijvers terug ge stuurd 1658 zijn in de scheurmand geworpen. Men zegt dat keizer Napoleon ten behoeve van zijn zoor., afstai d vsn den troon wil doeu. In West-Canada woont een grijsaard Steven- v die met haar sprak over de aanstaande trouw- plegtigheid en over de prachtige japon die zijals naaste bloedverwaute der bruid zoude dragen. Allengs verdiepten zij zich in dit voor vrouwen zoo aanlokkelijk gesprek en bemerkten nietdat j een jong mensch ben zachtjes naderde. Hij kon te oordeelen naar zijne gestaltenog niet ouder zijn dau veertien jaar, hoewel zijn I hoofd er mannelijk uitzag. Nieuwsgierig te weten, wie die schoone dames warenverborg hij zich achter eenige struiken. Nog altijd praatten de meisjes voort en Maria dacht aan de toekomst die zich zoo schoon voor hare oogen vertoonde. Plotseling schrikte zij op. Zij werd bleek, vatte krampachtig de hand ha- rer nichten riep uitNièves owat zie ik daarterwijl hare oogen zich naar de struiken s wendden. Tussclien de bladeren verhief zich een schoon jong hoofdmaar met bovenmate bleek j gelaat en met oogenwaarin een wild vuur schit- terde en die steeds op Marie gevestigd bleven. Zij was bang zonder te weten waarom. Laat ons naar binnengaan Nièves, zeide zij. Maar op het oogenblik dat zij de daad bij het woord wilde voegen sprong de jongeling te voor- schijn en plaatste zich voor haar, als om den weg te versperrentoen vroeg hij met ontroerde stem aan Maria de gunst eens met haar te mo- gen dansen. Deze slechts gewoon met de ele- j gantste en voornaamste jongelieden der stad om te gaan kon niet nalaten te glimlagclien bij de gedachte met een kind te dansen wiens klee- snn genaamd. Hij is waarschijnlijk een der oud sten op deze wereld. Hij werd geboren op den Mei 1748, en is dns 120 jaren oud. De zegen viel hem te benrt vijf opvolgende geslachten in leven te zien. Dagelijks legt hij nog tien mijlen te voet af. Gepasseerde week zijn door de commiesen, gestationeerd aan de Piuisische grenzen in beslag genomen 60 kannen boitenlandsch gedisteleerd (voorloop) waarbij een bernchte sluiker, te Tub- bergen wonende gevat is. Deze sluiker die reeds om dezelfde reden een maat.d gevangenisstraf heeft ondergaan mag nu op een jaar vaste woonplaats rekenen. Te Baarn werd dezer dagen de diako- nie aangenaam verrast door een legaat van f 1200 vermaakt door wijlen Anna Adriana Schultzdie sedert jaren dienstbode was bij een zeer aan zienlijke familiealdaar woonachtig. De BURGEMEESTER van SCHAOEN, her innert de ingezetenen aan het bepaalde bij artikel 160 der politie-verordening voor deze gemeente: luidende als volgt Art. 160. De schoorsteenen voor zoo verre die des zomers gestookt worden zullen ten minste tweemaal's jaars in Maart en December moeten worden geveegd en schoon gemaakt, op de straffen bij art 471 110. 1 van het wetboek van strafregt bedreigd. Smeden bakkers en» anderen wier beroep een aanhoudend stoken vordert ziin verpligt hunne schoorsteenen en stookplaatsen om de veertien dagen behoorlijk te vegen en schoon te houden ter beoordeeling van den door den Burgemeester aan te wijzen keurderop de straffen bij art. 471 no. 1 van het wethock van strafregt bedreigd. En brengt tevens ter algeineene kennis dat, in het begin der maand Januarij e. k. de bedoelde schoor steenen zullen worden geschouwd. Schagetiden 22 December 1868. De Burgemeester voornoemd Van Dörnberg Heiden. Schietoefening van 20 December 1868. 7 schutters hebben op 100 pas 105 schoten ge daan waarvan 30 raak. De tamboer Krans bad in 15 schoten 12 treffens, met 19 punten. He schutter Veen had in 15 schoten 3 treffens waaronder twee rozen. Niet ontvangen. ding hoewel vrij goed evenwel niet den adelijken jongeling verried. Ik zal van avond niet meer dansen zeide zij glimlagchendeom hare weigering eenigzints te verzachten. Ik ben zeer vermoeid maar hier is een meisjevoegde zij er bijterwijl zij hem een klein boerinnetje aanwees die zal wel in mijne plaats met u dansen willen. Ik heb u u alleen ten dans gevraagd hernam bij op barschen toonen met u zal ik dansen, of anders in het geheel niet. Maria zag hem verwonderd aan en begon nog meer bevreesd te worden. Zij antwoordde niet en hare schreden verhaas- 1 tendesleepte zij hare nicht mede naar binnen, i Het bal was zeer levendig. Op het oogenblik dat donna Maria binnen trad ontmoette zij Al- i phouso die haar zocht. Waar zijt gij toch zoo lang geblevenvroeg hij. Ik zoek u reeds een uuriedereen vrgagt of gij zoo goed wilt zijn nog eens te dansen. Een el Reij Merso of el Pie del Giaboeen Pavana of wat gij maar wilt. En haar zachtjes meevoerendebragt hij haar midden in de zaal. Naauwelijks hadden de dan senden haar bemerktof zij riepen te gelijk El Rei Morsoel Rei don Morso En te ge lijker tijd begonnen de muzikanten dien te spelen. Toen deze dans was afgeloopeu, hield don Alphon so hare hand in de zijne geklemd die hand welke weldra de zijne zou worden. Op eens hooren de gelieven een bevende kin derstem in hunne nabijheiddie fluisterde

Schager Courant | 1868 | | pagina 2