geyvoae berigten. gemeagde ber1gten. Oom Jacob's vrouw. derven. Wanneer men die méditations poetiqnes vergélijkt met de melancholische gedichten van an deren b. v. met die van YoungI'eith Lemare en Byron dan zal ieder onpartijdige moeten toe stemmen dat da toon van Lamartine niet alleen melodienser maar ook inniger en hartroerender is 1 dan die der anderen. Het lot van Lamartine heeft wel eenige gelijke nis met dat van Milton. Beiden moesten in een bittere armoede boeten om hunne kortstondige staatkundige verheffing. Doch in zijne vernedering vond Milton genoeg kracht in zich zeiven zijne ziel te verheffen. Na ziju staatkundigen val toch schreef hij zijn onsterflijk heldendicht, en Lamar tine schreef na 1848 niets dat zijn naam meerder luister bij zal zetten. De krachtige man der 17e eeuw bleef even aU zijn Satan, na zijn val nog den hemel trotseren maar de weke zoon der 19e eeuw vergat even als zijn gevallen engeldoor den schok van zijnen val, zijne vroegere grootheid. Welligt zoude hij evyn als deze door de zorg van een te dere vrouwenhand tot bewustzijn daarvan zijn ge komen maar helaas met het geluk ontweek ook de zorgende liefde zijne woning. IL De Times toont aan dat het waarschijnlijk isdat iu Italië zelt de invoering van het huwe lijk der priester» zal beginnen. Met het oog op de/.e vrikiariug is het merkwaardig den brief te lezen van den correspondent der Times te Napels, welke in hit nummer vau Maandag voorkomt. De coirespondeiit deelt tu< dedat het hoogste geregtshof rene zeer belangrijke uitspraak had ge daan weike de ware verhouding van priesters tegenover de baraelijke wetgeving en de onafban kelijkheid vau staat en kerk aantoont. De civiele regtbank van Salerno had in de maand Junij jl. de voltrekking van hit huwelijk eens priesters verboden, orudat zij meende dat een piiesier altijd priester bleef, op welke regtbank hij zich ook beriep. Het hof van Napels heeft in hooger beroep dit vonnis vernietigd en verklaard dat alle burgers gelijk l- UIT HET ENGELSCHE VOLKSLEVEN. Het was op een wintermorgen terwijl mijn vadermoeder broer Tom twee zustere en ik aan het ontbijt zateudat de brieven een uur later dan gewoonlijk gebragt werden. De postbode verontschuldigde zich metMijn heer de wegen zijn bevroren eu het is zoo glad dat ik mijn paard thuis moest laten eu mij met den brieventasch te voet op weg moest begeven. Daar komt ook altijd wat in den weg zeide vader booswanneer ik een brief van gewigt verwacht. Lees den brief van Jacob eerstzeide moeder, terwijl zij op een wees. Hoe weet gij dat er een brief van Jacob bij isvroeg vaderdie niet gaarne zagdat een ander eerst de brieven las. Ik zie het hier van daan aan het adres. Dat gezegde beviel vader weer niet omdat hij altijd beweerdedat hij zeer spoedig aan het schrift kon zien van welken bekende de brief kwam daarom gaf hij dan ook tamelijk knorrig ten antwoord terwijl hij naar zijn kopje thee greep Straks zal ik dien brief wel lezen vrouw laat ons eerst maar ontbijten. Doch naauwelijks had hij dit gezegd of het scheen hem te berouwen dit bitse antwoord te hebben gegeventen minste hij opende dadelijk oom Jacobs brief. Hij komt hier, vrouw! Hij zal ons allen welkom zijn was moeders antwoord. Vader had anders altijd de gewoonte zijnen brief eerst geheel uit te lezen voor hij iets zeide over den inhoud. Plotseling verbleekte ziju gezigtzijne hand begon te beven en de brief viel op den grond. Wat is ervroeg moeder in den grootsten angst. Is hij dood? In haren schrik had de goede vrouw vergeten, dat dooden niet meer schrijven. waren voor de wetzoodat geen onderscheid werd 1 gemaakt tosschen priesters en Irekeii. Pe oppositie tegen het huwelijk van Signor Ttiglia en Signore Montefiesco was du» onwettig, en het hof gelastte dat de voltrekking van het huwelijk ongestoord zou plaats vinden. Do kerk heeft no wel is waar, bet regt om te weigeren den gehuwden priester langer als geestelijke te erkennen maar nu aan priesters de gelegenheid wordt opengesteld om te hnwen acht de correspondent der Times het zeer waarschijnlijk dat velen het voorbeeld van Signor Triglia zullen volgen. Verscheidene van de voor naamste Napelsche dagbladen dee'en mede, dat de kwestie van het huwelijk der priesters op het oecumenische concilie zal worden besproken en dat bet algemeene protest tegen den schadelijken invloed van het ongehuwde leven der priesters, de1 intrekking ten gevolge zal hebben van eene wetj welke de R. Katholieke kerk zelf erkent dat op i geenerlei wijze een goddelijken oorsprong heeft. Hoe dit ook zij, in Italië i» de kwestie zooverre i gevorderd dat de vier hoven van Genua Palermo J Trani en Napels de wettigheid van het priesterlijk i huwelijk hebben erkenden volgens de wet kan een priester nu in priestelijk gewaad met zijne vrouw aan den arm door de straten van Napels wandelen. In het het hois der gemeente te Londen, heeft een vrij levendig debat plaats gehad over de door den heer Fawcett ingediende voordragt om de verkiezingskosten voortaan niet langer door den ranoidaatmaar Hoor de kiezers te doen dragen. De liberale partij was het over dit pont oneens en het. voorstel werd met eene meerdeibeid van drie steromen verworpen. Het beginsel van de voordragt werd door den heer Fawcett aldus ge schetst s In theorie wordt een lid van het Par lemei.t door zijne medeburgers gekozen om hoogst belangrijke openbare pligten te vervullen ten nntte van het land en zijne kennis en geschiktheid ko- meu dus het eerst in aanmerking. Het is wen- schelijk dat de praktijk eenigzins aan deze theorie beantwoorddeen dat men aan rijke lieden bij het begin van den wedloop, niet de hellt van den weg voorgeve. De candidaat moet al de verkie zingskosten betalen, stembureau*huren, verkie-j zings—klerken salariëren, enz., enz., en de geoor-i loofde kosten in groote steden en districten wi»»elen van &000 tot 12,000 pond sterl. Dit w il met andere woorden zeggen dat slechts bijzonder rijke lieden leden van het Parlement kunnen worden. Worden al deze kosten echter tusscheu de kiezers verdeeld dan zal het aau ieder hunner niet meer kosten dan de waarde van eeu half ons tabak eens ig-g— »i Nog erger dan dood, vrouwlief. Wat is er dan gebeurd? Begrijp eenshij wil gaan trouwen. Trouwen hij trouwenriep het geheele huis gezin. Er ontstond eenige oogenblikken stilteter wijl allen met de onaangeroerde boterhammen voor zich, in diep gepeins verzonken waren. Tom, mijn jongste broer waagde het evenwel deze stilte te verbrekenterwijl bij nog schalkachtig tot zijne zusters zeide: Nu meideuzeg het geld van oompje maar vaarwel. Houd je mondschreeuwde vader. Ik moet zeggenbragt moeder in het midden dat die handeling van Jacob zeer onverstandig is. Onverstandig vrouw neen 1 dom zeer dom 1 onverantwoordelijk is zij. Het is om te lagchen 1 ongehoord 1 Meu moet een man van zijn leeftijd i betreuren als hij zulke streken begaat. Ja Kareihij is werkelijk te oud oin te i trouwenzeide moedermaar hij gevoelde zich misschien zoo eenzaam, i Dan had hij bij ons kunnen komen. Jamaar Kareigij weet toch weldat hij 1 wegens zijne zaken niet zoo lang uit de stad kan. i Welnu dan bad hij een van de meisjes moe- ten verzoeken bij hem te komen als hij zich i zoo eenzaam gevoelde. Eenzaamonzin. Een mensch gevoelt zich evenmin eeuzaatn in de stad als dat stuk hout op den haard. Onziuanders i niet. Ik betreur het werkelijk reide moeder op zach- i ten toon. Gij beziet de zaak in het geheel niet van de regte zijdeKeetje. Die oude zotAlle streken had hij kunnen uitvoeren, behalve trouwen. Nu hij legt zich een aardig pakje op zijne schouders, dat zal hij spoedig merken, met zijn rustig le ventje is het uit. De moeite, die een vrouw veroorzaakt Hier hield vader plotseling op; hij had zeker eenige verandering in moeders gelaat opgemerkt. Neen Keetjezoo was het niet gemeenddat in de drie jaren en jonge regtsgeleerdeo en man nen roet meer hersenen dan geld zullen eenige der rijke middelmatigheden kunnen vervangen. Het beginsel der voordragt werd door niemand bestreden, maar de oppositie vond een woordvoerder in zeke ren heer WilKawadie zijn emaiden-spech" hield, met aan het Huis te verzoeken om die voordragt toch niet aan te nemen want zeide hij met een .goedig lachje: »De eer, het genoegen en de zelf. voldoening om gekozen te worden zijn al de dui zenden die wij er voor besteden meer dan waard.» Hij had niet ander» kannen spreken, indien liet een aitikei van weelde bejiofdat slechts millionairs kunnen bekostigen. De conservatieven juichtèn zijne openhaitige verklaring zoowel als denuitslag der stemming, met geestdrift oe. Het is merk waardig dat in een Hniswaar de liberalen eene meerderheid vau 120 stemmen hebben de eerste stemming ter gunste vau de Tories is uitgevallen. Z. M. de Koning heeft den heer G. IJ. Blaanw, kapitein kommandant van het corps uit de Scherp schutters-Vereeniging Westfriesland" te Schagen benoemd tot eerelid van de koninklijke Scherp schutters Van de Veluwe. Bij de verkiezing van een lid voor de Staten der provincie Noord-Hollandin het hoofdistrict Schagen op den 8e. dezer maandwaren stem briefje» ingeleverd als volgt door Schagen 77 Oudcarspel fLangedijk) 59 Bar- singerhorn 45, Schoorl 14, Winkel 63, Bergen 10 Wieringerwaard 40 Weringen 37 Zij pe t:i CNIIantsoog 49 Haringcarspel en St. Maarten 24, Oude en Nieuwe Niedorp 39, Heer Hugo Waard 21 alzoo te zamen 478. De bus der gemeente Warmenhuisen bleef ab sent. Bij de opening der stembriefjes b'eek Hat er 3 vsn onwaarde waren, als zijnde in blanco, zoo dat de volstrekte, meerderheid was 238. De uitgebragte stemmen waren als volst op de herren C. Boonacker 176, K. Breebaart 147 H. Koomen 122, J. C. de Leeuw 12 R. C. Sloos 9 M. vbo Rheiten 7 enz. Er zal dus op grond van art 9 der wet van 6 Julij 1850 (Staatsblad no. 39) eene herstem ming moeten plaats hebben tnsschen de herren C. Boonacker notaris te Schagen en K. Bree- baart dijkgraaf van.den Waard en Groetpolder. Wij vernemen dat die herstemming door Bur gemeester eu Wethouders is bepaald op Maandag weet gij ook wel wij hebben nu vijf en dertig jaren met elkander geleefd en het waren voor mij gelukkigegenoegelijke jaren. Tom meende van dat gunstige oogenblik ge bruik te mogen makenom ook een woordje in het midden te brengen. Ik wou wel eens weten hoe die nieuwe tante er uitziet Wat wordt je vernuftigTom zei spder nog half boos. Wat kan het jou schelen hoe zij er uit ziet al zag zij er uit als een aap. Oom Jacob was rijk. Hij had ons nog wel geen erfenis beloofddoch wij allen meenden daar regt op te hebbenomdat wij zijn eeuige bloedverwanten waren. Hij is altijd zeer vrien delijk geweest voor ons hij heeft Toms studenten schalden dikwijls betaalden gaf moeder dik wijls mooije cadeaux. Eens heeft vader tot hem gezegdTom moet mij in mijne zaak opvolgen maar wat zal er van de meisjes wordenvermogen hebben zij niet. Daarop antwoordde oom Jacobwees daar voor maar niet bezorgd oompje is er immers ook nog. Hierin lag nu wel goen stellige belofte maar wij allenen vader vooralhad dat gezegde als een belofte begrepen. Een paar weken na den eersten briefkreeg vader een tweeden waarin oom Jacob ons op zeer koele wijze meldde dat bij over veertieu dagen den grooten stap zou doen. Hij verzocht echter niemand onzer op de bruiloft; doch beloofde dat hij spoedig bij ons zou komen logeren. Als ik in uwe plaats wasvaderzeide Toffl zeer wijsdan liet ik de meisjes schrijven dat *>j geen gelegenheid hebben om hem behoorlijk le ontvangen. Vader stopte hem zijn mond, door te zegge" dat hij de wijze raadgevingen van ziju lieven jof" gen niet noodig haden vroeg moeder of maar wilde doen zoo als zij goedvond. Deze begon den volgenden dag reeds een ka* mer voor het «jonge paar" gereed te maken e0 nu wachtte het geheele huisgezin van den eenen dag op den anderen de dingen die komen zonden»

Schager Courant | 1869 | | pagina 2