GEYVOAE BERIGTEN. GEME.\I)E BEUI1TEN. Nederlandsche Letterkunde. Burgerlijke stand der gemeente Schagen. Burgerl. Stand der gemeente Barsingerliorn c.a Burgerlijke stand der gemeente St, Maarten spoorwegen op Java en de belofte door den mi nister de Waal gedaan om door eene reeks van wettenden maatschappelijken toestand van den Javaan te verbeteren. Doch de ontkenning van het regt om de belastingen in Indië op te bren gen nadat voldaan is aan Indië 's behoeften ten bate aan te wenden van den Staat in Europa evenzeer een deel van Nederland als Java is eene miskenning van den feitelijken toestand en eene naauwgezcthcid van geweten waaraan een voorwerp ontbreekt. In de vorige week heeft te Vocht, een zeer1 brutale inbraak plaats gehad ten huize van den heer van Hall, med. docter. Men vond des mor- i gens toen men binnen kwam de ramen van de tuin- en voorkamer opengeschoven en de denren i open. In de huiskamer, welke aan de straat is gelegen was de secretaire opengebroken en lagen i alle papieren en stokken enz.door de kamer verspreid evenzoo was dit in de tuinkamer het geval alwaar men eene lade en kasten had open gebroken in één woord men kon zien dat alles zorgvuldig was bekeken en nagesnuffeld wijl geen stuk zich meer op zijne plaats bevond, Aan de voorzi«jtige gewoonte welke aldaar in huis is aangenomen om alles van waarde en geld boven te bergen is het hoofdzakelijk toe te schrijven dat de dieven zoo weinig voldoening van ^ünne onderneming hebben gehad welke klaar blijkelijk alleen is geweest om goed en zaken van waarde te stelen zijnde slechts een jas en eeltige andere onbeduidende artikelen medegenomen. De politie doet ijverig onderzoek naar de daders welke een ieder aldaar hooptdat spoedig iu hare handen znUen eeraken. Nadat er te Zotphen, den geheelen voormid dag van Zondag j. 1. zware regenbuijen waren ge vallen begon het gedurende den vooravond beurte lings te sneeuwen en te waaiien. Plotseling (het was ruim 8 utft) zag men eene feilen bliksemstraal onmiddelijk gevolgd door swaren donder. De bliksem bleek echter ingeslagen te zijn en wel in de «pits van den toren der R. *K. Kerk aldaar, van waar de brand zich spoedig mededeelde aan eene der zijwanden van den toren. Riunen zeer korten lijd waren de verschillende autoriteiten uabij de plaats Hes onneils aanwezigen ook de brand spuiten lieten voor het meerendeel niet lang op zich w achten. Aanvankelijk meende mendat er geene mogelijkheid zonde zijn om den brand te stuiten daar de hoogte van den toren het onmogelijk maakte om met goed gevolg van bniten te spuiten. De burgemeester loofde eene aanzien lijke belooning uit aan hen die het eerst den toren beklommen om van binnen te blnsschen en den voortgang der vlammen te stuiten. Aan drie wakkere bosaren aldaar in garnizoen bijgestaan door een schoorsteenveger mogt het gelokken om naar boven te komen en toen deze mannen later door anderen werden gevolgdwas men in staat gesteld om den brand te stnïter. zoodat te 10 uren bet gevaar geweken en de dreigende ramp afgeweerd was. Dezer dagen is te Londen het prospectus uit gegeven van eene ondernem ng welke ten doel heeft ca» de met goud geladen 8pa»nsche schepen welke in 1702 door de Nederlandsche en Engelsclie vloot in de Spaansche haven van ^igo «ijin de grond geboord, te ligten. Reeds is daarvoor door de Spaansche regering concessie verleend, en is de plaats aangewezen waar negen schepen gezonken zijn. Tot het bereiken van het doel moeten 100,000 pond st. in obligatiën van 5 pond st. geplaatst worden. De Spaansche regering beeft hare aanspra ken op de schepen afgestaan tegen 25 pCt. van het te ligten bedrag. In Gorrediik woont een jongeling, 18 jaar ond die eene ziekte heeft, welke men ongetwij eld tot de zeldzaamheid mag rekenen. Sedert twee jaren wordt hij om de 8 of 4 weken slaperig en slaapt dan 10 il 11 achtereenvolgende etmalen. Enkele malen wordt hij tusscheDtijds wakker wanneer hij eenig voedsel gebruikt en daarna weder inslaapt. Zijn de 10 of 11 dagen vervlogen dan keert hij tot zijn gewonen arbeid terugdien hij met vlijt verrigt. Na 't ontwaken weet hij letterlijk riets vati 't geen om bij of met hem is gebeurd doch zijn uiterlijk bewijst, d*^ die langdnrige slaap zijn ligch aam ondermijnt. Zijne ouders hebben de be kwaamste professoren en doctoren geraadpleegd; doch kwamen telkens terng met den troost, dat het met den tijd wel zou beteren. Vondeldichter der Godsdienst-Vrijheid. VII. Tot dus verre heb ik den lezer de schoonhe den der onderdeelen van dit gedicht trachten duidelijk te maken op twee schoonheden welke bet geheel betreffen wil jk nog wijzen. De eerste geldt den schoonen gang der denkbeeldeu de tweede den uitnemenden vormdie Vondel voor zijn stoffe heeft gekozen. Het is bekenddat de groote duitsche criti cus Lessing in zijn Laökoon het eerste de leer beeft gepredikt dat alleen een daad en handeling het on derwerp der poëzy kunnen uitmaken en dat daar om de dichter de ligchamen alleen in zoo verre mag schilderen als hun eigenschappen zich openbaren in handelingen. Dit beweren heeft hij gestaafd door ve le aan Homerus gedichten ontleende voorbeelden. Zie zegt hijals Homerus ons wil schilderen hoe Agamennon is gekleedzoo laat hij dien koning voor onze oogen zijne kleederen stuk voor stuk aantrekkeueerst het witte onderkleed daarna den grooten mantelde schoone laarzen eindelijk den degen nu is hij gereed en grijpt hij naar den scepter. Wij zien de kleederen terwijl de dichter de handeling der aankleeding voor onze oogen schildert. Vondel levende meer dan een eenw voor Les sing was waarschijnlijk theoretisch onbekend met dien regel der poëzy maar even als een Sopho- cles de beste treurspelen vervaardigt' lang voor Volgens eene officiële statistiek waren er op 1 Julij 1868 in Belgie 4,928,814 Roomsch Catho- lyken 8198 Protestanten en Anglikanen 1522 Israëlieten, 1844 behooreude tot verschillende gods diensten de jaarwedden der Catholyke geestelijken beloopen 3,800,000 francs die der Protestantsche en Anglikaanscbe leeraars 60,000 francs en die der Rabijnen 25,008 francsmen ziet hiernit dat bij vergelijking der verschillende eerediensten naar het getal der belijders de Israëlietische in Belgie de meest begunstigde is, voor zooveel de bezoldi ging harer leeraars betreft. LI. Vrijdag is in de nabijheid vsn Urk gezonken bet vaartuig van den schipper H. Touwslagergeladen met puin j de schipper en zijn knecht zijn gereddoch de vrouw en vier kinderen die zich iu het vooronder bevonden zijn verdronken. De spoorweg opziener B. Sleïjste^ is naar Breda verpUatst. De uitgeefster van liet week blad 'de Nieuicsbode" te Sittart is schuldig ver klaard aan laster, gepleegd door het drukken en uitgeven in gezegd blad van een lasterlijk artikel tegen een ambtenaar bij de belastingen en dien ten gevolge veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenis en f 25 boetebehalve de kosten. De eerste vélocipède is in Schagen gearriveerd wat hel gebruik van dat voertuig betreft is men echter nog in de leerdagen het schijnt er mede te zijn als met een paar schaatsen die liet voor het eerst gebruikt gaat niet hard voornit. Te Leipzig is het verboden met vélocipèdes langsj de openbare straten te Tijden. In welken berooiden toestand de financiën van Griekenland verkeeren Van meu uit de vol. gende cijlers ontwaren Op 25 Jan. toen de nieu we regering aan het bewind kwam betonden zich in alle kassen van den staat slechts 710,000 drach men. Op dienzelfden dag moesten 5$ millioen drachmen betaald worden. Tot het einde van Junij zullen de uitgaven bedragen 16 millioen dus met de hiervoren vermelde schuld 21^ millioen ter wijl tegen dien tijd slechts knnnen worden opge- bragt hoogstens 10 millioen zoodat voor bet eer ste halfjaar uitzigt bestaat op een tekort van 11£ millioen drachmen. Eenige gewesten van Spanje zijn door een nieuwe ramp getroffen. Het officiële dagblad be vat namelijk een schrijven van den minister La- gasta waarin bekend gemaakt wordt Hat in de provincie Madrid, Burgos, Valencia, Zamora Salamanca en Saragossa de typhus is uitgebroken en de geneeskundige commissiën aangespoord ge worden om de noodige maatregelen te nemen ter beteugeling der epidemie. Te Brussel is die ziekte aan het afnemen. Ingeschreven van 7 13 Maart 1869. GEBOREN 10 Maart. Neeltje dochter vsn Leen- dert Broeiis _en Maarije Koster. 11 dito Elisabelh, dochter van Anthonie DeJltkom en van Aaltje van der Fluit. 11 dito. Annadochter van Aldert Ploeger en Siherta Gieling. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN: 9 Maart. Maria Margaretha Bos oud 53 jaren echtgenoot van Heinrich Micklinghoff. 11 dito. Catharina Nugter oud 5 maanden. - 11 dito. Pieter Kuit oud 88 jaren weduwnaar van Neellje Baaija Keijser. i Ingeschreven van 9 16 Maart 1869. GEBOREN: 16 Maart. Klaas, zoon van Willem Groen en van Jantje Schoort. ONDERTROUWD; Geeua. GEHUWD; Geene. OVERLEDEN: 16 Maart. Aafje Muller, echtge- noot van Pieter Rampeu oud 42 jaren. Ingeschreven van 3 16 Maart 1869. GEBOREN 3 Maart. Marianna dochter van Klaas Koegelberg en Sijtje Houtkooper. 6 dito. Arie, dat een Aristoteles de regels van het treurspel vast stelde evenzoo wist Voudel uit zijn aangeboren schoonheidsgevoel in praktijk de regels der poë- zv op te delven. In dat dichtstukje hoe schil derachtig ook alles geteekend zijzien wij niets dan een opvolging van handelingen. Zie daar treedt de grijsaard met zijn stoksken voor onze oogen daar nadert hij het schavot daar wordt zijn boezem opengescheurd daar knielt hij neder daar wordt het zwaard opge heven daar valt zijn hoofddaar stijgt zijn geest ten hemel daar ziet hij neder op aarde daar aanschouwt hij hoe zijn lijk mishandeld wordt. Is dit niet alles handeling En in die handeling welk een schoone volgorde en welk een treffende tegenstelling van het woeden en woelen der wereld met de rust en den vrede der ziel. Eerst ziet gij aan de eene zijde het razen eener godlasterende synode het woeden van een naar bloed dorstend geregtshof en aan de andere zijdehet rustig voortstappen van een grijsaard die zijn hoofd op een schavot moet nederleggen, en dan weder hoort gij het weeklagen des va derlands bet jammeren van Europahet tieren van een graauwdat zijn handen wascht in hel laauwe en versche bloed en daarboven de verge vende stem eener in Gode gestorven ziel. Waar wij den veroordeelden aanschouwendaar zien wij niets dan licht en grootheidmaar overal el ders nacht en boosheid. De andere schoonheid waarop ik nog wil wij zen betreft den juisten dichtvorm dien Vondel voor zijn stoffe heeft gekozen. Het dichtstuk bestaat uit coupletten van vier regelswaarvan de eerste en derde zoogenaamde Alexandrijnen zijn dat wil zeggen zesvoetige versen of versen bestaande uit zes lange en zes korte lettergrepende tweede en vierde re£el zijn daarentegen versen van drie voeten of van drie lange en drie korte lettergre pen het ziju dus eigentlijk halve Alexandrijnen. In deze maat wordt de statigheid der Alexandrij nen uitmuntend getemperd door de gebtoken re gels die er opvolgen. De Alexandrijn is de statigste van al onze dichtmaten men kan haar als het ware den ko ningsmantel der poëzy noemendie deze dan ook alleen in het hooge treurspel en het heldendicht het beste kleedt. Doch daarom voegt zij niet bij bet treurliedware droefheid kan toch niet ge paard gaan met al te groote statigheid, Ook on- del zag dit inechter wil hij zijn poëzy uirf ontdoen van haar koningskleed waar zij het von nis over een der grootste gruwelstukken ooit door een volk gepleegd moest uitspieken daar wilde zij zich in al haar majesteit vertoonen maar te vens hare diepe droefheid over dien gruw-l aan den dag leggenzij doet het dooi haren Alexan- drijnschen koningsmantel van een te scheuren. Men gevoelt het bij de eerste lezingdat er ie13 ontbreekt aan de regelsdie door het rijm aan de Alexandrijnen zijn zamengeweefd. En werkelijk zijn zij niets anders dan door midden gescheurde Alexandrijnen. Kon Vondel wel een beteren dichtvorm dan deze voor zijn onderwerp kiezen (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1869 | | pagina 3