De drie studentjes van Piet Paaltjes. en ziet wat gebeurt. Gij kunt toch zelf oordeelcn over hetgeen er op school gemaakt wordt van uwe kinderen en een maatstaf voor het vertrouwen dat gij in de niet Katholieke denkbeelden stellen moogt kunt gij vinden in de bejegening die zij u aandoen, Door de hand der liberalen thans de vijanden van de Tijd is er voor u cene eervolle plaats gemaakt in dit land van waaruit gij voor uwen naam in de toekomst uwer kinderen een meer de gelijke» grondslag kunt leggen, dan door het don kere en benaauwde pad te kiezen, dat door de vij anden der staatschool u aanbevolen wordt. Verleden Zondag had alhier het aangekondigde concert plnats van de zangvereeuiging „Eulerpe," ten voordeele van het Harmonie-gezelschap. De opkomst was talrijk, en getuigde van belangstel-) ling, zoowel in de voordragten der zaDgvereenigiug, als in het doel der uitvoering. De verwachting weid niet teleurgesteld. De zangstukken, ofschoon verre van gemakkelijk, werden, met accompagne ment van strijk orchest en piano, uitmuntend uit gevoerd de solo's en duo's overtroffen de ver wachting. Ook (Ie beide blijspelen, rle Tulpen handel en Robert llennebo gaven algemeen genoegen. Mógen de luide blijken van tevreden heid, door het publick gegeven, den Directeur en de leden van Euterpe aanmoedigen, aan de bureers meermalen een zoo ge otvollen avond te verschaffer. Den 8en (lever werd in een der localen van den koffijhnishonder Knikker alhier, de eerste jaarlijk- sche vergadering gehouden van aandeelhouders in de vennootschap genaamd vplattelandsche bankver- eenigilig," gevestigd te Harsingerhorn. Behalve de belieerende venuooten of directenren da lieeren J Spaans Jr. (J Simt Jz. en C Muller Cz. waren er 21 aandeelhouders, tezamen uitbrengende 45 stemmen, tegenwoordig; slechts 2, te zamcil uitbrengende 3 stemmen, waren afwezig. Naar wij uit goede bron vernemen moet deze iririgtiug, gedurende het eerste jaar van haar be staan een gunstig resultaat hebben opgeleverd en moet liet door directeuren uitgebragt verslag heb ben doen zien dat He inrigling inderdaad te achten is in eene maitsch ippelijke behoefte voorzien en dat niettegenstaande bij hare daarstelling slechts 1(1 J door de aandeelhouder? is gestort zonder door latere stortingen te zijn gevolgd rle omzettingen toch circa f 700UU0 hebben bedragen. De door dirrctearen aangebodene balans werd eeri- slemimng goedgekeurd en van de zijde dpr aan deelhouders werd bij monde van Hen heer Breebaart, de betuiging van volkoinene tevredenheid over hel gevoerd beheer afgelegd. Na aftrek van voor h«-t reservefonds, is, zoo al« inij vernemen, aan de aandeelhouders eene uitkrering gedaan van 9JJ der door hen gestorte sominrit. Reeds toen wij, in het najaar van 1867, de L oprigting der vennootschap vernamen juichten wij het pta» toe en meenden wij vrijheid te vinden ermet een woord van aanbeveling de aandacht des publieks op te vestigen thans nu zij een jaar heeft bestaan ia bet ons aangenaam te kuDnen zeggen dat ouse gunstige verwachting niet alleen verwezenlijktmaar verre overtroffen is. Wij vestigen er dan ook bij vernieuwing ieders aandacht op in het bijzonder ook van hen die voor korteren of langrrcn tijd groote of kleine geldsommen wenschen te beleggen. Tegen eene zeer billijke rente kan men bij de vennootschap zijne gelden plaatsen met volkomen zekerheid die, bij opzegging, stipt op den dag aT weder lerng te bekomen. Voor hen dus die niet door zocht tot hoogere rente uitgelokt, aan beursspeculatien de voorkeur geven zal moeijelijk eene betere en meer soliede gelegenheid tot plaatsing hunner gelden aan te wijzen zijn. Ook voor polder-, gemeente- en kerkbesturen of andere corporatien biedt de ven nootschap eene uitmuntende gelegenheid aan tot tijdelijke belegging hunner overtollige kasgelden. Wij wenschen dat de vennootschap zich in een voordnrenden bloei zal mogen verheugen. T( t commissarissen zijn, voor het ingetreden tweede boekjaar gekozen de liecren C. Jongejan Kz. J. Kooij Dz. XI. HaringbuizenR. H. Langedijk en S. Spaans. Eene 100 jarige Israëlitische koopvrouw te Btiinn in Moravië klaagde drzer dagen over pijn in het tandvlecsch. Welke was niet hare verbazing en die van hare omgeving, toen de verschijning van vier nieuwe tanden de oorzaak vbr hare smarten bleek te zijn. HGEZOMEN STUKVEN. De redactie vereeniyt zich niet alt'jd met de ge toetens der it.zenders van geplaatste stukken. Schagen 13 April 18(59. Xlijnheer de Redacteur. Sta mij een klein plaatsje af in nw veel gele zen weekblad. Ik weusch iets mede te deel en over de uitvoering van het zanggpzelscliHp „Euterpe", niet dat ik in ij als knustrechten wil voordoen want daarvoor tnoet tr.en kennis bezitten en zonder ken nis zou men ligt beledigen. Ik wil eerst wijzeo op het gemak dat Schagen tegenwoordig geniet door dat er een geschikt lokaal bestaat waar rederijkers tooneelspelers volks-voordrachteii van Zaalberg zeer geschikt kunnen geplaatst vinden de voorkomende en nette bediening van den ondernemer laat niets te wenschen over; de heer K nikker heeft bewezen inel den tijd mee te doenhij vinde er zijn vourdeel door. Enterpe gaf Zondagavond I. I. een uitvoering van drie zangstukken Hymne Pinkster Cantate, Koren Solo's en Duo's uit den lainielijken avondstond en twee tooueelstukjeg de Tulpenhandel rii Robert Heunebo en zijn vrien den of een Amsterdamsch zomernachtje in 1718, wal ik van die uitvoering zeggen wou is dat ik deu ijverigen Directeur gïluk wensch dat het per soneel aanmerkelijk versterkt is door de toetreding Naar ons oordeel heeft de schrijver in dit ge dicht eene diepe gedachte nedergelegd eu spreekt door de potsen van den grappenmaker de ernst van den nadenkenden wereldbeschouwer. De ge schiedenis door den dichter verhaald is uiterst eenvoudig. Drie studentjes wareu ervrolijke snaken. Trouwe vriendschap hadden zij met el- kaudcr gesloten. Hun akademie tijd vlood voor bij als een blijde droom. Levendig schildert de dichter hun verblijf aan de Hoogeschool. Hij maakt ons deelgenoot van hunne gesprekken en wij hooren hunne driestemmige uitboezeining waar in zij hunne aanhankelijkheid betuigen aan eer lijkheidmoed, vrijheid, geloof. Hunne oogen staren in de toekomst eu verbeelding ziet er hen gekroond als helden. Zij haasten naar den strijd des levens waarin zij hunne krachten zullen kun nen ontplooijen en die dienstbaar maken aan de menschheid. Zij haten het onregt en verfoeijen het farizeïsme en stemmen ods eigen hart hooger, wanneer wij hen als vurige rossen zien trippelen naar den strijd. Daar roept het leven hen en de dichter immer de mond der waarheid maakt van dat leven den duisteren afgrond die al dien levensgloed verslindt. De eerste van hen wordt de gemakkelijke prooi van leeuwen eu tijgers de publieke opinie de eerzamede geregtige ontwapent hem en doet hem weg. De tweede weet te outkomen aan dit gevaar maar de laster vervolgt hem padden eu adders vergiftigen zijn leven en ook hij valt. Onze hoop blijft op den derde gevestigd maar hoe deerlijk stelt deze ons teleur. Iuderdaad kon de dichter zijne overtuiging niet sterker uitspreken dat de wereld niet rust voor dat de deugd is ver bannen nu hij de deugd zelf zich aan de dienst der wereld verkoopen laat. Zij hebben den armen strijder Zoo lang gerold en gezold Tot al wat er edel was iu zijn mannenhart Is gestold XVij geven gaarne toe dat tegen deze opvalling van het vers wel bezwaren bestaan. Het valt niet te ontkennen dat de drie helden wel wat te studentikoos zijn geteekend om er de wereld erg hard over te vallendat zij hen niet verpassen kon in haar kader. Een studie tijd van 10 tot 11 is ook voor de vlugste menschen wel wat heel kort en op zich zelf zit er niets verdienstelijks in te middernacht een flesch oeil de perdrix op de drinkenvooral waarneer men het oordeel van Bilderdijk beaamt. Eerst een lucht hart maakt de wijn Dan een eksterdan een zwijn. Doch hoe gegrond deze tegenwerpingen ook schijnenmen moet voor de opvatting der drie studentjes niet vergeten dat de dichter toen hij dit vers vervaardigde zelf student was en de student door hem meer is genomen als de type van den menschstaande aan den drempel van het werkelijke leven dan wel als model mensch en aanneming van een 25tal jongelieden die door ijverige studiën en repetities bewezen hebben dat het hun ernst is om mee te doen hun mede werking kan het met roem bekende gezelschap door den tijd belangrijk een aanwinst zijn. De tooneelstuk- jesopgevoerd door het zelfde personeel bijna gaven algemeeu voldoening, ieder deed zijn best I n ik zoo wel enkele namen willen noemen maar (larf dit niet aan ik wil vooral het jonge volkje niet jxlocrsch maken ik weet al te goed wat er op liefhebberij tooneelen omgaat om mij hier aan te wagenmaar wat ik hut» toeroep is hou vol beschaaf veredel vermeerder als nw tijd het toe laat uw kennis munt uit door sierlijk uwe ge dachten mededeel» n en uit te drukken, neem liet onderricht uwer meerdere gretig aan en (rij zult van tijd tot tijd op de planken met een da verend handgeklap ontvangen worden. Ik had vooral met het doel dat door het heffen eerier kleine éntree namentlijk om zich muziek instrumenten aan te schaffen wat meer volk willen hebben ofschoon de zaal behoorlijk bezet was, ik had, maar laat mij niet bitter worden, liet zon de nagalm van nw huislijk-burgerlijk feest bederven en laat ons liever van tijd tot tijd uw wezenlijk aardige zang— en tooneelstukjes hooren en zien, gij zult er uw burgerlijk publiek groot genoegn inede doen. Dixi Mijnheer de Redacteur 1 Door toevallige omstandigheden kreeg ik onlangs een brief in handen, waarbij aan de Zou iven die ook uit Nederland naar Rome gegaan zijn om de belangen van den paus met achterlaat! geweren te behartigen, de vrijheid wordt gegeven om het kruis Fld ei et Vertuti te dragen. Behalve dat iu d en brief in de Italiaan9che taal gezegd wordt dat het bedoelde kruis door tusschen- komst van den generaal pro minister Kan zier aan den znnaaf N.N. wordt ter hand gesteld, wordt de aanleidende oorzaak lot het uitreiken van bedoeld kruis in de Lalijnsche taal breedvoerig vermeld. Nieuws gierig als ik was om Ie weten wat daar zoo al gezegd werd ging ik aan het lezen. De vertaling daarvan wordt u hieronder aangtboden. Zoo ge wilt kunt ge daarvan voor uw geacht Weekblad gebruik maken. Misschien bewijst ge daardoor aan dezen of genen nog een dienst, die wel den latijnschen brief heeft, maar uit den aard der zaak met den inhoud onbekeud is. Han del dus naar goedvinden. Met betuig ine van alle achting, Uw Dienstwillige, B. Z. Pius P. P. IX Sedert de biltere vijanden van den katholieken naam, om dezen zoo mogelijk geheel te verdelgen, het hebben durven ondernemen om het burgerlijk bestuur van den Hei ligen Sto-I te doen wankelen, door aan dezen de bloeiendste provinciën te ontnemen, hebben zij aan ons slechts een klein gedeelte tot uitoefening van het burgerlijk be stuur gelaten, 't welk niet zonder geldelijke moeielijk- heden kan uitgeoefend worden, en hebben de trouwe- looze menschen steeds gepoogd om zich van onze overige provinciën meester te maken en alzoo de heilige stad te overrompelen, in w-else door een goddelijk besluit de apostolische stoel gevestigd is als de grondslag van De mannen waarvan Piet Paaltjes spreekt zijn de vertegenwoordigers van liet talrijk geslacht, dat met moed in liet hart en talent in het hoofd zich beschikbaar stelt, voor de maatschappij en liet doemvonnis dat hij over hen uitspreekt geldt ook die allen allen sprongen zij blij de wereld in eu de wereld, die kneep ze dood. Kaar ons oor deel lijdt het geen twijfel of het vers houdt eene aanklagt in tegen dorheid eu zaaiheid der maat schappij eene scherpe kastijding voor haar gemis aan talent om talent te waarderen en vergunt ons de dichter een blik in zijne innige overtui ging, wanneer hij verklaart, dat zijn hart hem wil breken als hij denkthoe oneindig veel groots de klaauw der wereld reeds smakte in den killen afgrond des doods. Het is over deze beschuldiging dat ik mij voor stel een weinig met u ua te deuken en ofschooo ik vrees dat wij bij onze beschouwing op me nig duister punt zullen stuiten ik hoop toch er in te slagen u mijne overtuiging te deelen dat het ta lent in het maatschappelijk leven niet alleen geen vijand heeft te duchten maar zelfs eene liefhebbende moeder bezit. De eerste grond, dien Paaltjes zou kunnen bij brengen tot staving van zijn gevoelen zou een geschiedkundige zijn. En zeker op geschiedkun dig terrein ontmoet men meuig verschijnsel dat kwa- lgk vereeuigbaar schijnt met de leer dat de wereld het talent erkennen zou. De meeste groote man- nen zijn het doel geweest van bespotting en vervolging. Ik noem u alleen den meest populairen, wanneer ik u Socrates noemmaar bij menig aanhanger der deugd kostte de getrouwheid aan de waarheid

Schager Courant | 1869 | | pagina 2