De drie studentjes van Piet Paaltjes. n. INGEZONDEN STIKKEN. prins Manrits iu slag bij slag overwonnende j watergeuzen en de vloot waren altijd overwinnaars. J In den heeten kampstrijd te Haarlem Alkmaar j en Leijden was het ook uitsluitend de hollandsche burgerij die de zegepraal behaalde over de vreem- de benden. Waarom zouden dan de It. C. Xe- j derlanders niet even zoo goed als de protestant- 1 sclie landgenooten, hierover kunnen juichen? Geen Franschman, hij moge dan republikein, konings- of keizersgezind zijn wiens nationaal gevoel niet gestreeld wqrdt door de herdenking aan de door Napoleon behaalde overwinningen te. Jena, Austerlitz en Wagram en waarom zoude bij de vele Nederlanders om verschil van godsdien- stige meening dat nationaal gevoel dan in dood slaap moeten sluimeren? Voorzeker onze Cliatliolieke landgenooten zijn gedurende het bestaan van de republiek der ver- cenigdo provinciën in vele gevallen onderdrukt. Hunne godsdienst-oefeningen worden in vele op- zigten belemmerd hun was een aandeel in de re gering ontzegten het uitzigt op hooge staats- ambten benomen. Dit was voorzeker onregt, maar j dut onregt komt toch in geene vergelijking met de bloedige martelingen en vreeselijke vervolgingen j waaraan de Protestanten in de twee vorige eeuwen in bijna alle Hootnsche landen bloot stonden. Men beschouwt, dat onregt .uit het standpunt van den tijd waarin het gepleegd werd en het zal veel van zijn hatelijkheid verliezen. De Roomsche zei ven waren iu vroegere eeuwen redelijk wel te vre de.] over hunnen toestand hier te lande. In nijverheid handel en landbouw vonden zij buil brood en zelfs lijkdom. Zelden of nooit vindt men gewag gemaakt van hunne klagten over de regering. In tegendeel wijdden Roomsche dichters als Roemer Visscher Vondel (ook na zijn overgang tot dat geloof), Auslo en Jan Vos en Roomsche dichleressn als Anna en Maria Tesselschadeaan liet vaderland vol geestdrift hunne zangen zouden zij dit gedaan hebben als zij in dit vaderland al leen een gruwzame stiefmoeder hadden gezien Of in geval wij de dingen allen uit het stand punt waarop tegenwoordig NuyensBrouwers en Alherdingh Thijm ze bezien, hadden beschouwd? In den Spectator van Justus van Effen welk werk uitkwam tusschen de jaren 1731 1740 vindt men een werkwaardigen brief opgenomen waarin een R. C. ingezeten verscheidene bezwaren tegen het gedrag van de Protestantsche ingezetenen tegen over de Catholieken te berde brengt maar daarin wordt het uitsluiten der Roomschen uit re gering en staatsambten als noodzakelijk volkomen gebillijkt. Waarom zal men dan zich met zooveel Niet te vreden met de oplossing die onze dich ter aan het vraagstuk geeft hetwelk ons bezig houdttrachtte ik in mijn vorig stuk aan te too- nen dat de vervolging waaraan groote mannen ten doel staan nimmer op eene nederlaag uitloopt. Ik wil daaraan nog eene opmerking toevoegen. Is de maatschappij aansprakelijk zoo wenschtc ik gevraagd te hebben voor het doornachtige van de kroon, die het genie draagt? Waarlijk, wij zullen tot een gansch ander besluit komen wanneer wij onderzoeken wie de aanval doet op genie en talent. Naar mijne meening is het im mer eene niet ontwikkeldedoor toevallige om standigheden voor het oogenblik heerschende min derheid die zich tegen over het groote vijandig stelt. De gift-beker van Socrates wordt voorgezet niet door wat wij mogen noemen de maatschap pij. Hij sterft onder het protest van wat er bitterheid beklagen over een nu reeds sinds 75 jaren hersteld onregtwaarover zij die het moes ten dragen ter naauwernood hebben geklaagd? Naar ons gevoelen is het alleen gebrek aan va derlandsliefde dat zooveel schrijvers tegenwoordig ingeeft om zich te verzetten tegen de herdenking aan roemrijke natiouale herinneringen. De goede R. C. gemeente wordt zoo doende dnpe van eene anti-nationale pogingdie daarenboven niet vrij is van eene politieke kansberekening. In gee- nen deele kunnen wij daarom instemmen met den Noord-Brabanderdie den raad geeft een sluijer der vergetelheid over het roemrijkste tijdperk on zer geschiedenis te werpen. Neen dat tijdperk moet aan onze jeugd als de spiegel van de grootheid onzer vaderen altijd wor den voorgehouden. En schoon dan ook ultra- montaanschc drijvers hun best mogen doen om der vaderen te verguizen wij zijn overtuigd dat het grootste gedeelte der roomsche bevolking zich met ons zal blijven verheugen over den roem dier va deren. EVV O E 11 EK I i TE IN Als eene bijzonderheid uit de schapenwereld deelt men mede, dat een schaap van 11. Fabri- eins te Assen vijf lammeren heeft ter wereld ge brast. Dat dier schijnt beter bijzonder op toe te leggen oin zich iu dit opzigt beroemd te maken, daar het nn reeds 't is 5 jaar oud, aan 19 lam meren het levenslicht schonk. Dezer dagen keerde een der inwoners van Maastricht de heer M. L. met den spoortrein van Aken aldaar terug. In den zelfden wagon was o. a. een Pruis gezeten. Nadat de plaatsbiljetten be hoorIiik waren nagezien deed de heer 1, zijn biljet in zijn porte moiniaiewaarin tuim honderd fr. waren. Toen bij de aankomst aldaar de con ducteur de biljetten kwam ophalen was de porte- tnonnaie met den geheelen inhoud verdwenen. De verdenking viel oumiddelijk op den Prnis. Heiteer Ij. greep hein bjj den kiaag en de dief werd ge noodzaakt de porte-raonnaie terug te geven die hij zeer handig had gerold. Hij werd onmiddelijk gearresteerd. In een café-concett te Berlijn leui.de dezer dagen erti zeer corpulent heer over de balustrade, die het publiek van de muziekanten scheidt. Een weinig voorover buigende om de woorden te lezen van de melodiedie men juist speeldebrak de balustrade onder het gewigt van zijn ligcliaam en onze man kwam met het hoofd naar beneilen op den grooten trom teregt waarvan hij het vel doorboorde. Niet zonder moeite gelukte bet den muziekanten den Hikken heer, die gein el in den trom was weggezonken, uit zijne benarde positie te re-tden. Men kan zich eene voorstelliug maken van de opgewtktheid van het publiek. i EM EXiDE K E K IKTEA Een hoofdonderwijzer uit den omtrek van Joure is te Stteek iu de gevangenis gebragt als verdacht dengilzaam is in zijne omgeving. Nooit blijft het goede en ware in den strijd tegen deu vijand alleen staan. Groote mannen mogen hunne vijanden hebben gehaddie tot den dood toe hen hebben vervolgd nimmer vonden zij hun zaak verlaten door wat er goed is in de wereld. Dit verklaart ook alleen de eindelijke zegepraal van het genie. Het wordt evenzeer bewonderd als verfoeid en voor het tragische ta fereel dat ons de drie studentjes aanbieden en voor welks waarheid men op de woorden wijst, die het onverstand aan wetenschaplaaghartigheid en hoogheid van gemoed geslagen heeftzouden wij een heerlijk tafereel kunnen schetsen van het geen er gearbeid is door het heilig vuur dat de deugd nimmer naliet in hare omgeving te ont branden en door den steun dien zij immer vond in de opregte belanglooze bewondering van ge negenheid en vriendschap. Ik vertrouw nu te hebben aangetoond dat het argument voor de stelling van Paaltjes, geput nit het lot van groote mannen niet opgaat en dat het dus geschiedkundig eene dwaling is wwanneer men meent dat het talent in de wereld den dood wacht. Maar ik wensch de vraag veelzijder met van valschheid in geschrift. Te Enschedé stem- men de vrouwen medebij de benoeming van predikanten. De hoogleeraar van Oosterzee is door den Koning van Pruisen benoemd tot ridder van de kroon. Van de 56 candidaten voor den rang van hoofdonderwijzer slaagden er in Noord- Holland niet meer dan 17. In de afgeloopen maand Februarij stierven te Brussel 500 menschen meer dan gewoonlijk. Te Zaandam is het lijkje van een pas geboren kind ui» het water gehaald j de justitie doet onderzoek. In het jaar 186S vertrokken nit Ierland 62,190 landverhuizersdat is bijna 20,000 minder dan in liet vorige jaar. Voor het paleis op den D»m te Amsterdam is een huzaar vau zijn paard gevallen en eenigzins verwond bet paard dat aan den loop ging werd op bet Rokin gegrepen. De persoon van T. v. d. B. te Soest heeft bekend dat hij zijue woning heeft in brand gestoken hij l zit in de doos. De glanzende veeljarige uit komsten der Stollwerck'sche Borst-bonbonsdie volgens, voorschrift van den Professor in de medicijnen Dr. Harless zijn gefabriceerd hebben dit huis middel niettegenstaande alle bestrijding van vij anden van spoedige en zekere genezingwereld beroemd doen worden. Tot heden is dit fabri kant nog niet overtroffen en verdient allen borst- iijders met allen aandrang te worden aanbevolen. De redactie vereenigt zicli niet altijd met de ge voelens der inzenders ran geplaatste stukken. Het Protestantisme eene vreeselijke leugen I Het Katholieke hoofdorgaan de Tyd gaat volgens de Haarl. Courant van den 6en April 11. steeds voort met het verkondigen vau drogredenen met het doel om de Katholieke kerk als de eenige wareen de Protestantsche kerk als een onding voor Ie stellen. Het vestigt, volgens genoemde llaarl. Courant de aan dacht op het „wonderbare en bewonderenswaardig" feit dat de Katholieke kerk tegenover de als in éénen bond vereenigde vijandelijke machten niet alleen stand houdt, maar dit voor haar, wat het werk van den ondergang moest zijn juist het werk vau redding en overwinning is geworden. Met even veel recht zou men de aandacht kunnen vestigen op het wonderbare en bewouderenswaanliue feit dat de takken van een leiboom aan eene schutting bevestigdzoo regelmatig geplaatst zijn hoewel er verscheidene krachten beslaan die in deze regelmatig heid eene ver.ndering kunnen veroorzaken. Mochten er aan zulk een leiboom een paar banden die door den tuinman in het voorjaar niet vernieuwd zijn gt- durende den zomer losgaan dan zou men op ht won derbare en bewonderenswaardige feil de aandacht kun nen vestigen dat ju st die takken van den hand Ge vrijd de anderen in grootte en kracht ver overtr>fteii. Wel hescbouw-d kan er dus van het stand houdeo van de Katholieke kerk als van een wondrrhaar en be wonderenswaardig feit geen sprake zijn. Het hoven- genoemde voorbeeld tan den leiboom loont dit genoeg zaam duidelijk aan. Is dit voorbeeld uiet duidelijk genoeg welnu dan verwondere men zich over de standhouding van een leger waarin eene strenge dis- cipline beerschttegenover zulk een leger waarin d'e discipline minder rigoureus wordt toegepast en waarin men ook eenigzins op de vaardigheid van den bijzon- deren krijgsman rekent. u te behandelen en zal daartoe gereede aanlei ding vinden in het laten aanrukken van nieuwe troepen door den vijand. Hij geeft mij toe dat de smaak het genie aan gedaan niets bewijst maar hij legt mij een ander vraagstuk voor. Hoe zeldzaamzegt hijzijn die groote mannen wier zedelijke grootheid niet is kunnen vernield worden door de magt der wereld. Zij vormen de geschiedenis niet. De raenschelijke geschiedenis is eene van dwaling. 1 Zonder tegenspraak beerscht er het geweld en zoo i lam is het ntenschelijk geslacht dat het naanwe- lijks giltwanneer het geslagen wordt. Spreek mij i niet van uwe groote mannen. Zij zijn er, ge il ijk de natuur alles voortbrengt, maar de gewone i raensch wat een zwakheid en het gewone men- schelijk leven wat een ellende. \Vie die het tnenschdom heeft zien vertrappen en verknoeijen al zestig jaarhonderden lang wie die liefde kan 1 hebben voor den inensch Hoe zou in die we- i reld beladen door de zorg ora een deerlijk leven gaande te houden in een wereld waar laag- i heid den meest zekeren weg tot vooruitgang vormt, plaats zijn voor dat dankbare levensgenotwaar van sommige zoo aaDgenaam weten te spreken t

Schager Courant | 1869 | | pagina 2