Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 0OIBERÖ&G 20 ML TIJDSBESCHOUWINGFN. GOS. Dciiicnclc Jaargang. Ao. 1S69. Vorderingen ten laste der gemeente. waarschuwing. 2 *11 SCHAGER COURANT. Ui Dit blad vcr*cliijut op \Yoensdag avond doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marlctberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 4,Franco per post f 4,60. Afzonderlijke nummers f 0,10. ADVERTESTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder 0,15. De 35 cents zegclregt niet me- degerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd Ie dingen Is arbeid aan een rots te biêu. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. GEHEE\TEAFkOMIGKGEJ. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethonders der Gemeente Scha pen. Brengen naar aanleiding van art. 228 alinea 2 der Wet van den 29 Junij 1851 (staatsblad 85) aan belanghebbenden in herinneringdat alle vorderingen ten laste der gemeente, zullen moeten ingediend zijn binnen zes maanden, volgen de op het jaar, waarover dezelve loopen en dat bij gebreke daarvan die vorderingen zullen verjaard en vernietigd zijn. Wordende dus allen die nog eenige vordering ten laste derer gemeente mngten hebben over den jare 1868, uitgenoodigd die voor den SOsten Junij aanstaande in te leveren ten einde zich daardoor voor de uietigheid en verjaring er van te vrijwaren. Scliagen den 18 Mei 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, van Dörnbeko Heiden. De Secretaris A. J. vBn Canttort. De Burgemeester van Schagen vestigt de aan dacht op eene nieuwe soort van adreskaart van de grootte en in den vorm van een bank billet van honderd gulden in het zwart gedrukt met ge- werkten rand, waariu aan de vier hoeken het cijfer 100 voorkomt binnen den rand staau, boven dit in letters uitgedrukt cijfer, de woorden „Salon Amusant de Tlieodor Lyon." Zij zijn gedrukt ter steendrukkerij van J. Sjouerman te Amsterdam en door den houder dier salon op de voorjaarskermis aldaar verspreid, gelijk vermoede lijk ook bij gelegenheid van kermissen elders zal geschieden. Ook deze adreskaarten kunnen, eren als roet soortgelijke gedrukte geschriften vroeger het geval is geweest, aangewend worden tot mis leiding eu bedrog van minkundigen. Schagen deu 15 Mei 1869. De Burgemeester voornoemd, van Duinberg Heiden. Verkiezingen. Bij de ophanden zijnde ver kiezing van leden voor de 2e. Kamer der Staten- Generaal moeten twee zaken op den voorgrond worden gestelddeze zijnbehond van de onzijdige volksschool, wijziging van ons coiouiaal regering stelsel. Over deze twee punten is de geheele libe rale partij het eens. Wie dan zich zeiven rangschikt onder de libera len kan onmogelijk met een gerust geweten zijn stem uitbrengen op den tegenwoordigen afgevaardigde van dit district, den Heer van Foreest. Deze toch is een tegenstander van de volksschool, zoo als zij thans bij ons bestaat, ja! hij gaat ver der dan vele andere bestrijders dier school, b. v. als de T ij ddaar hij niet alleen wijziging der school wet maar ook van art. 194 der grondwet beoogt. Ten aanzien van het coloniaal-stelsel is de Heer van Foreest een behoudsman van het zuiverste wa ter, blijkens eene door hem in 186 7 uitgesproken redevoering wil hij het dwang—systeem door allerlei dwangmiddelen handhaven, zijne beginsels zijn in dit opzigt zoo onvrijzinnig mogelijk. Daar de strijd 1 over deze twee zaken bij ons nu reeds jaren duurt en in den boizcm der natie eene hoogst zorgelijke spanning en onrust doet ontstaan, is het van het hoogste belang voor het welzijn des vaderlands dat aan dien stiijJ eindelijk eens een einde koine. De kiezers hebben de beslissing thans grootendeels in hunne magt. Het is altijd pligtverzuim zoo een kiezer de uit- 'orengiiig zijner stem afhankelijk maakt van per soonlijke sympathie of persoonlijk belang, maar iu de tegenwoordige omstandigheden zoude zoo iets dubbel te laken zijn. Een ieder die thans de on zijdige volksschool wil behouden en in onze colo- nien een vrijzinnig regeriiigs-systecin wil zien toe gepast, hij stemme bij de aanstaande verkiezing niet op den Heer van Foreest, maar op den Lui tenant-Generaal W. J. Knoop, een man die door zijn taleuten eu karakter een der grootste sieraden van Nederlano is. Parlementaire welsprekendheid. De Hoogleeraar Vrede heeft dezer dagen enkele libe ralen leden der 2e. Kamer onbevoegd verklaard om langer als volksvertegenwoordigers plaats te nemen, alleen op grond, dat zij parlementaire wel sprekendheid misten. Ofschoon voorzeker niemand de gave der welsprekendheid op hongeren prijs stelt dan wijgelooven wij evenn el dat de hoog leeraar hierin veel te ver is gegaan. Moest het doemvonnis van den hartstogtelijken geleerde aan allen, die het verdienden voltrokken worden, dan zoude eigentlijk slechts twee oT drie leden regt hebben om zitting te nemen in de zalen van het Binnen hof want de gave der welsprekendheid is over de leden onzer Kamers met groote spaarzaam heid verdeeld. Deze schaarschbeid heerscht niet alleen bij ons, maar ook in alle andere landen trouwens de Demosthenessende Cicero», de Mira- beaus en Yergniauds, de Pitts en Foxs zijn altijd eene groote zeldzaamheid geweest. Gelukkig hangt het nut, dat men als lid der Kamers kan doen, niet af van de mate der welsprekendheid, waarmede men begaafd is. Over het algemeen is zaakkennis oneindig nnttiger dan welsprekendheid. Veelal verkeert men ten dien aanzien in eene dwaling, doorgaans wijst men Demosthenes en Cicero als na volgenswaardige voorbeelden voor onze staatkundige redenaars aan. Gebeel ten onregtewant Demos thenes sprak altijd, Cicero grootendeels voor volks vergaderingen, dus voor menschen bij wie nog geene staatkundige overtniging was vastgeworteld. Maar bij ons moet de staatkundige redenaar spre ken voor personen, die door studie en nadenken bon eigen opinie over de meeste zaken hebben verkregen. Zulke personen worden niet door wel sprekendheid overgehaald. Alleen* dan, wanneer men onder hun oog nieuwe feiten brengt, kan het zijn, dat de kennismaking met deze, hunne oude overtuiging doet wankelen. Zoo cenig persoon der oudheid onze redenaars ten model kan verstrekken dan is het niet Demosthenes maar zijn tegenstander Phocion, de redevoeringen van dezen muntten niet uit door welsprekendheid maar alleen door zaakkennis en terwijl Demosthenes alles afhankelijk maakte van den indruk des oogen- bliks, was hij daarentegen zoo wars van alle effect- makerij, dat hij, toen eens tegen alle gewoonten in, zijne redevoering werd toegejuicht, verwonderd uitriep: heb ik daar eeno dwaasbeid gezegd? Niet van groote redenaars-talentenmaar wel van zaak kennis verwachten wij daarom in onze Kamers heil. De gave der w elsprekendheiddie aan den Heer van Foreest ten deelc viel, mag dan ook gcenzins voor de kiezers een reden zijn otn op hem te stemmen. Wij houden den TIeer van Foreest inderdaad voor een der b?ste redenaars van de Kamera, maar wij gelooven dat zijne welsprekendheid oneindig beter zoude te huis zijn geweest op het gebied, waar zijn grootvader van der Palm eens zoo op uitblonk, dan in eene vergadering van de 2e. Ka mer. Op kerkelijk terrein ware bij welligt onze tweede Borger geworden, maar de statige oratori sche vorm, met zijne rollende volzinnen en zijne vergrootende spreekwijzen hoort in eene vergadering van staatslieden niet te hui». En vermits onze letterkunde ook alleen goede vruchten kan ver wachten van die plantenwelke op hun natuur lijken bodem groeijenzoo heeft onze Nederlandsche beschaving tot heden ook zeer weinig do ir de schit terende redevoeringen, welke de Heer van Foreest heeft uitgesproken, gewonnen. Spraakverwarring op staatknndig ge bied. Op staatkundig gebied hccracht thans bij ons eene algemeene babylonische spraakverwarring. Wij .zien toch zonderlinge verschijnsels, wij hooren vreemde taal. De Heer Groen van Prinsterer, die in 1SG4 de hnlp der conservatieven ganse!:lijk niet versmaadde, geeselt deze thans met schorpioenen. De Bosch Kemper, die jaren lang Thorbecke op de vinnigste wijze heeft bestreden, trekt thans in zijn volksblad voor dezen partij tegen de Tij d. Keu- chenins die in 1866 gekozen werd als candidaat der conservatieven en anti-revolutionairen, thans in Oost-Indie, is het orgaan der liberalen geworden, de conservatieve groote heeren hebben een voor- maligen liberalen dagbladschrijver tot hun woord voerder, en terwijl die zelfde groote heeren boven dien streng regtzinnig zijn, moet dezelfde gewezen liberaal die een jood is, ook voor hunne orthodoxe protestantsche gezindheid in de bres springen. In Indië staat een voormalige vurige liberaal en een modern, die niets spaarde, aan bet hoofd der con servatieven. Een ander liberaal, die in zijn Adriaan de Merivai heeft bewezen dat voor hem geen Chris, tendom meer bestondkoos de zijde der orthodoxen en ultra-montanen om den bloei van de moderne secte.

Schager Courant | 1869 | | pagina 1