l\i,!/n\im STUKKW. POSTKANTOOR SCHAGEN, Sclierpscliullerscorps Ic Schagen. BEURSTIJDINGEN- Amsterd. W. S. 2}pC. 54,' SpC. 63$. Rusland oude 5pC. 93 1831 5pC. 79} Oostenrijk. Metaliek 5pC. 47J idem A. 61 BI. Grieken, 5pC. 8}. Mexicanen, 3pC 11}. Londen, Wisselk. zigt 11,96,2 m. 12,05. Parijs, 57 56}. Hamburg r i i 35} 35. Bordeaux 15 dagen 65} 56} Metal. Coupons l 20.12}, (Wordt vervolgdj gemaakt. Ernstig vattet gij de zaak opernstig en volhardend zettet gij haar door, zonder U door kleingeestige ingenomenheid met oorspronkelijke plaonen te laten weerhouden om de equivalents- questie te regelen op eene wijze, welke ten slotte bijna allen heeft bevredigd. De toekomst zal moeten leeren of de afschaffing al dat goede zal verwezenlijken, wat wij en velen met ons voor het heil van bet Nederlandsche volk daarvan tegemoet zien. Maar al mogt dit niet het geval zijn onze dankbaarheid op dit oogenblik ware daarom niet minder geregtvaardigd. De wetgever toch heeft thans gedaan al wat bij voor de vrije drukpers bij magte was te doen. Nog slechts weinige weken gingen voorbij se dert de beslissing gruomen werd, zelfs is de wet nog niet in werking getreden en reeds nemen wij eene tot nu toe ongekende werkzaamheid waar op het gebied der jonrnalistiek. Dat is wel in staat om de verwachting te ver sterken, dal de heilzame vrachten niet ait zullen blijven en dat het tijdstip niet meer verre is, waarop ook in Nederland de drukpers na van alle fiscale banden ontslagen, een krachtig middel zal zijn voor de ontwikkelinz der staatsinstellingen en gelijk elders veel zal bijdragen tot de intellectuele en poli tieke opvoeding van ons volk. Dan zal voorzeker tijdgenoot en nakomeling met dankbaarheid terug zien op den maatregel, die tot deze vreedzame omwenteling de naaste aanleiding gaf, en een reden te meer hebben van erkentelijkheid jegens den geëebiedigden Koningonder wiens regering de gelnkkige gebeurtenis plaats greep. Wees pij bij Zijne Majesteit de tolk onzer opregte overtuiging, dat deze regeringsdaad Hem nieuwe aanspraak zeeft op de liefde zijner onderdanen. Uwer Excellentie geven wij de verzekering dat wij niets liever wenschen dan dat weldra met het oog op deze wet, allen van den voortvarende Minister aan wiens beleid wij haar te danken hebben een stemmig mogen zetnigenHij heeft zich jegens het vaderland verdienstelijk gemaakt. De Minister heeft daarop het volgende geantwoord: Uwe Vergadering, mijne Heeren heeft krachtig medegewerkt tot het bereiken van het goede doel dat alle vrienden van vasten en gematigden voor uitgang voor oogen hadden: afschaffing van het zegelregt op drukwerken. Die belasting is een kwaad. Vooral in den tijddien wij beleven het zij mij vergund die meening nog eens ait te spreken waarin de gewigtigste vraagstukken op godsdienstig, op staatkundig, op maatschappelijk gebied met zooveel warmte worden behandeld. De grootst mogelijke vrijheid in de uiting der gedachte is het eenige middel dat met vrucht kan worden aangewend om een goede uitslag van dien strijd te verzekeren. Men verspreide overal licht en de waar heid zal eindelijk zegevieren. Daarom paste die belasting het minst van allen in het land dat zich beroemen mag de bakermat van godsdienstige en staatkundige vrijheid te zijn zij paste niet op den gronddie de eerste druk pers droeg. Reeds eeuwen geleden was l-.et vrije woord bij ons geen schrikbeeldmaar werd het beschouwd als het beste middel van ontwikeling ten goede. Onze vereende pogingen hebben den aan het vrijen, ongelukkig had ik slechts zelden tijd oin mijn meisje te zienwant baar ouders wilden niets van een verkeer met haar weten, zoo lang ik nog geen vaste betrekking had, en zij zelf was een te degelijk meisje om tegen dat ver bod van haar ouders te handelen. Gelukkig voor ons dat een jong dorniné het vorige jaar in ons dorp was gekomen; deze waa een leerimg van professor Heringa en dus een man van den voor uitgang. Hij begon met twee dingen in het leven te roepen, waaraan wij groole behoeften hadden en wel een afdeeling van de maatschappij tot nut van het algemeen en een goed leesgezelschap. De eefste inrigting bevorderde, gelijk ik u nader zal melden, zeer de gelegenheden om mijn meisje van tijd tot tijd te zien, de laatste maakte dat ik mij destijds over eene liefde, die mij toen hope loos scheen, nog al heen kon zetten. Het leesgezelschap vond algemeene deelneming, in korten tijd telde het niet minder dan 50 leden. Te dier tijde was ons land nog niet zoo als thans overstroomd met tijdschriften, er waren toen eigent- lijk slechts vier voorname: de Nederlandsche let teroefeningen, de kunst en letterbode, de recencent ook die der recepcenten en de boekzaal der ge leerde wereld, al die tijdschriften waren ook in ons leesgezelschapbehalve die geschriften kregen wij ook alle veertien dagen een groot boek te lezen. Ik heb het voor ons, jonge lieden, altijd als een geluk besebouwd dat de romanlectuur ter dier tijde eenigzins in minachting was geraakt. De onvermoeide Loosjes was gestorven, de schrijver van den ring van Gyges en Fanny Mastenbroek iaaUfsn slagboom doen vallen dien de bezorgdheid van vroegere dagen had opgesteld. Ook no had vereeniging van krachten heilzame ge volgen. Moge men bet groote belang van eendrag- tig zamenwerken na dien nitslag wederom leeren waarderen. Waar de regering steun vindt bij het verlichte deel der natie, dat zijn gevoelen op kalme en redelijkemaar daardoor zooveel te krachtiger wijze openbaartwordt bet algemeen welzijn beter bevorderd dan door een beroep op bartatogt en nationale zwakheden of vooroordeelen. Zeer gaarne zal ik den tolk van uwe gevoelens zijn bij onzen geëerbiedigden Koningonder wiens regering reeds zoo menige stap in eene goede rigling is gedaan en an wien daaarvoor eer en lof moet worden ge- bragt. Voor het bewijs van groote welwilendheid dat ik beden ontvang, ben ik hoogst gevoelig en erkentelijk. Met warmte beaam ik de wenschen door n geuit dat in de gevolgen de afschaffing van het drokperszegel in volle mate moge beant woorden aan het doeldat ons bij bet ontwerp en bevorderen van den maatregel voor oogen stond. De redactie tereenigl zich niet altijd net de ge voelen» der inzender» van geplaatste stukken Mijnheer de Redacteur. Gij zult zeker met velen in de Purmerender Courant de aanbeveling van den Heer Mr. E. II. 's Jacob, door den Heer de Bosch Kemper, ter vervanging van den laatstgenoemde, als lid van de Tweede Kamer voor het district Hoorn, heb ben gelezen, en welligt ook met velen de ge schiktheid van den eerstgenoemde voor bovenge noemde betrekking hebben erkend. Die aanbeveling werd onlangs liet onderwerp van gesprek in een kleinen vriendenkring, bij welke gelegenheid mij uit eene goede bron werd medegedeeld dat de Heer 's Jacob met eene vrouw- die den Roomsch Katholieken godsdienst belijdt, ge trouwd is, en dat ZEds. kinderen in den Roomsch Katholieken godsdienst worden opgevoed. Het spreekt wel van zelve dat de bekwaam heid van den Heer 's Jacob om als lid van de Tweede Kamer zitting te nemen, door het ge noemde anticident niet vermindert, eene andere vraag is het echter of genoemde Heer de ge schikte persoon is, om den Heer de Bosch Kemper te vervangen? Indien toch het berigt waarheid bevat, dat de Heer 's Jacob de echtge noot is van eene Roomsche vrouw en vader van Roomsche kinderen, dan ligt het voor de hand om dien heer onder de ultra-liberalen te rang schikken, iets wat, naar mijne overtuiging, wel een punt van ernstige overtuiging bij de aan staande verkiezingen mag uitmaken. En hiermede sapienti sat I Met betuiging van alle achting, Uw Dienstwillige, R. Z. waren de eenige vertegenwoordigers van dit genre in ons vaderland. Daarbij hadden de romans van Lafontaine en Spies toon hunne reputatie verloren en die van Walter Scott en van Caroline Pichler waren nog grootendeels geheel onbekend in ons vaderland. Bij gemis aan romans moesten ons dus andere, veel meer leerrijke boeken ter lezing worden gegeven. Hierdoor kwam het dat wij op ons dorpje, Uilkens volmaaktheden van den Schep per, van der Palms Salomo, Borgers leerredenen, van Kampens en Scheltamas geschiedenissen en veel andere degelijke hoilandsche werken in handen kregen, maar vooral konden de liefhebbers van poezv hun hart ophalen. Onze natie verkeerde toen in een soort van poëtischen roes. Het was bijna alles in dichtmaat geschreven wat men in handen kreeg. Het getal van toen levende dichters was inderdaad legio, en allen overstroomden ons jaar op jaar met nieuwe gedichten. Ik zon ze bij dozijnen kunnen opnoe men, als b.v. Bilderdijk, Mevrouw Bilderdijk, R. Feith, Loots, Tollens, Spandouw, Lulofs, Staringh, Wiselius, van Hall, Kinkert, H. H. Klein, B. Klein, Jimmerzeel, doch wie telt de vlokken sneenw, die glinsteren op de velden? en daarbij was een schare van jeugdige dichters opgestaan, wier talenten ons voorspelden dat zoo het oudere geslacht aftrad van het tooneel het door een nieuw geslacht op eene nog schitterender wijze zou wor den vervangen, roo als: Da Costa, Boxman, Niers- traz, Beelo, Withuijs, Siffle en wie al niet meer? Wij waren dan ook niet weinig fier op ons groot getal dichters. Ja! 'even als de Engelsche natie zich thans het eerste industriële en de Truissische RIGTING AMSTERDAM en ROTTERDAM. 7.2 en 10.33 's morg. 3.3 en 7.7 's avonds. RIGTING HELDER. 10.33 's morg., 5.46 en 10.35 's avonds. ARRONDISSEMENT. N. NIEDORP, OUDE NIED. en WINKEL. 7.2 morg. en 7.7 's avonds. SCHAGERBRUG en 't ZAND. 5 's morg. en 3.30 's avonds. St. MAARTENSBRUG en St. MAARTEN. 5 's morg. en 3.30 's avonds. BARSINGERHORN. 7.45 's morg en 7.30 's avonds. WIERINGERWAARD en OUDESLUIS. 5 's morgens. BUSLIGTINGEN. 5 en 10 's morg., 2.30 en 6.30 's avonds. OPENSTELLING VAN HET KANTOOR, 's morgens 's avonds 8 tot 12 ure. 2 tot 2.30 ure. 5 6.30 Geldart. en aanget. brieven niet na 6 ure avonds. Des Zondags worden GEEN postwissels afge geven of uitbetaald, en is het kantoor van 2 tot 2.30 NIET geopend. Schietoefening op Zondag den 16 Mei 1869. 10 schutters verschoten op 100 pas 95 patro nen, waarvan 52 treffers en 1 schutter op 150 pas 5 patronen, waarvan 4 treffers. De sergeant J. Roggeveen maakte in 10 schoten 16 punten in 9 treffers; de fourier D. Roggeveen in 10 scho ten 11 punten in 9 treffers en de schutter G. Kos in 10 schoten 11 punten in 7 treffers; de sergeant 1'. Meurs in 10 schoten 10 punten in 9 treffers. lederen Zaturilag is er gelegenheid tot schieten voor de buitengewone leden, mits Vrijdags te voren berigt zendende aan den kommandant. Dingsdag den 18 Mei 1869. idem Nationale 1854 5 pC. 53 Spanje thans 2jpC. 29} 3pC. 32} Portugal 3pC. 33} Idem nationale 24,35- het meest militaire volk noemt, zoo dachten wij ons de meest poëtische natie der wereld. In het vorige jaar had evenwel onze ijdelheid in deze een gevoeligen schok ontvangen. Het ko ninklijk Instituut had een prijs beloofd voor het beste Nederlandsche treurspel en ofschoon zelfs Klein en Da Costa in het strijdperk waren getre den, was het werk van geen der bekrooning waar dig geoordeeld. Wij die den Montigny van Klein, toen deze in het licht kwam, niet genoeg konden bewonderen, schreven dit natuurlijk toe aan de partijdigheid van het instituut, doch de verstandig- sten onder ons vraagden zich reeds af, of de na tionale roem in deze wel op den duur zich zonde handhaven. Van al die jeugdige dichters is geen enkel, Da Costa alleen uitgezonderd, en ook deze misschien slechts gedeeltelijk geworden, wat zij beloofden. En geen wonder, allen bleven voortwerken met denk beelden die eigentlijk reeds 50 jaren verouderd waren, «llpn berijmden de denkbeelden, die men in de vorige eeuw reeds had verkondigd. Ver draagzaamheid, verlichting en genot van het oogen blik waren schering en inslag van de meeste gedichten. Nieuwe denkbeelden, nieuwe dicht vormen, nieuwe gevoelens werden als contrabande beschouwd. Met zulk een poëzij verovert men geen eeuwigheid. Vader Huisman brak eensklaps zijn rede af, hij vreesde pedant te worden, op mijn verzoek beloofde hij mij echter later de verdere lotgevallen van het leesgezelschap te verhalen.

Schager Courant | 1869 | | pagina 3