Huwelijksplannen GEWONE BEKUGTEN. De reis. nooie dei oud-christenen of moaerncn. Zij ont- i houdt zich van alle bespiegeling over de dingen lie boven of buiten het gebied der ervaring liggen. Zij is evenmin geloovig als ongeloovig, rij heeft godsdienstige kleur en rigting, zij is in dit opzigt i inderdaad neutraal of godsdienstloos. Bladz. 23. Indien dit de zaak is, indien de wetenschap een i ander gebied betreedt, een ander doel beeft dan de godsdienst is dan niet eene inrigting, die het i voor allen noodige »de wetenschap* ten doel heeft de eenvoudige oplossing waar dit noodige begeerd wordt door henwier godsdienstige opvattingen verschillen De mogelijkheid of uitvoerbaarheid van opregte en zuivere godsdienstloosheid van het onderwijs bewijst de schrijver door vak voor vak, natuurwetenschap, geschiedenis, literatuur, moraal pedagogisch na te gaan en behoort dit niet te huis in eene brochure, die ten titel heeft: de Ne- derlandsche staatsschool verdedigd En wanneer de schrijver in het licht stelt dat het godsdienstig onderwijs achterlijk is bij het zuiver verstandelijk onderwijs en zijne godsdienst scholen aanbeveelt (bladz. 58 en volgenden), ligt dit niet zniver in bet denkbeeld der wet van 1857 die waarlijk niet ontstaan is uit eene rigting, bij welke godsdienst niet op prijs wordt gesteld, doch die in haren toenmaligen uitstekenden en gemoe delijken woordvoerder de scheiding verlangde van het wereldlijk en godsdienstig onderwijs, waaraan het kind behoefte heeft. De aanwijzing der school- localen tot het geven van godsdienstig onderrigt duidt op de gevoelde behoefte aan een godsdiens tig onderwijs neven het maatschappelijk onderwijs. En daarom, in die godsdienstscholen vinden wij ook al niet het nieuwe denkbeeld eener transac tie; alleen mag hare beschrijving in de bro chure, die met enkele trekken het geheele beloop van dit onderwijs schetst, eene aanbeveling heeten der bestaande wet zelf. Wij vleijen ons met de hoop, dat de school wet beweging, die vóór de verkiezingen, zulk een grooten omvang had erlangd, tot bedaren komen zal. Als verkiezings manoeuvre heeft zij zeer slecht aan haar doel beantwoord; de groote voorstan- van een rentenier. Oorspronkelijk hoUandsche Novelle. •"•tal (Ma ik utkl in o>un b.rt nnnW. En mu ik Innnn, li" M M voor o—r b.d Ituuauit Mijnheer van der Steen, een der grootste win keliers uit het landstadje A had door lengte van tijd en nog meer door zijne kennis van den handel en zijne zuinigheid, een aardig kapitaaltje bij elkander gebragt. Hij had de vijftig reeds achter den rag en dagelijks begon hij er ernsti ger over na te denken stil te gaan leven. Waarom zou hij ook nog langer achter de toon bank staan en voor de kleinste kleinigheid asje blieft en dankje zeggen? Voor wie deed hij dat alles Hij was niet ge trouwd, daarvoor had hij wegens zijn drukke zaak geen tijd gehad Sommige kwade tongen ver telden wel, dat hij menig blaanwtje geloopen had, omdat geen meisje hem wilde hebbendoch van der Steen zeide altijd, wanneer men met hem over dit punt in gesprek kwam, dat men dit verzon uit laster en afgunst, dat hij aan eikei; vinger wel eene vrijster kon krijgen, niet alleen om zijp persoon, maar ook om zijn netten en drukken winkel. Misschien zijn sommige lezeressen wel nieuws» gierig boe hij er dan toch wel uitzag. De man had drie gebreken, welke, wel is waar, de dames niet voor hem innamen, maar toch opgewogen werden door zijn goed en vrolijk hnmeur en zijne zaak. Vooreerst had hij geen enkel haartje op zijn hoofd; dit gebrek viel ecbter uiet in het oog, wijl hij er steeds een goed verzorgde en keurige pruik op na hield. Erger was het met het tweede en derde gemeld, aangezien er toen nog geen middelen be dacht waren om ook deze te bedekken. In zijn jeugd had hij door zijne wildheid een been ge broken en dat was altijd min of meer stijf ge* ders van de vertegenwoordiging der kerkelijke rigtingen op de school zullen uit den uitslag der verkiezingen geleerd bebben, dat hon onraad ge roep verkeerd is begrepen en de conservatieve partij met haar treurig zwenken ia deze zaak, heeft zich in haar eigen zwaard gestort. Er zal hopen wjj op dit gebied, een tjjd van stilstand komen en terwijl de vaders raadplegen over wat te doen in de vele maatschappelijke en staalknndige vra gen, die eene oplossing eischen, zullen de kinderen en jongelingen de Nederlandsche neutrale school bezoeken en daar kennis opdoen, die hen voor dit leven tot geschikte menschen vormt. En zij mogen dan, wanneer hun verklaard ver stand, verklaard door de ontdekking van het ver band der feiten, het volstrekt niet godsdienstig acht, om elkander te hatenvolstrekt niet begrijpt, waarom bij zoo veel verschil in weten schappelijke meeningen, die echter elkander steu nen en verder brengen niet een zelfde verschil zich op godsdienstig gebied zou mogen voordoen met een zelfde doel zij mogen dan, naar de leer minder zijn, maar zij zullen daarom niet min der zijn in zedelijkheid en godsdienstzin en zullen op den duur, wanneer zij mannen zijn en de geschiedenis lezen der schoolwet-beweging, moeite hebben om daarvoor een oorzaak te denken. Wel, zullen zij zeggen, de wet van 1857, die wet met haar politisch vredebeginsel, heeft die wet aanleiding gegeven tot ongerustheid. Het mag er dan met de toepassing gek hebben uit. gezien, maar de transactie, die zij aanbood, loste 1 iedere onderwijskwestie op. Bij gelegenheid van het bezoek vau 's Konings Commissaris in deze provincie, gebragt aan den polder Waard en Groet, is Z. E. aan het station alhier afgestapt. Een aardig incident deed zich daarbij voor, in de gemeente Schagen. Dooi on gesteldheid van den burgemeester, heeft deze des- zelfs functies tijdelijk moeten overdragen aan den oudsten Wethouder, welke laatste de vlag van de spitst van den toren heeft doen hijsehen, terwijl, zoo men zegt, de bode der gemeente door den Burgemeester gelast is geworden de vlag van het bleven. Ook bad hij eens toen hij als knaap met zijn broertjes in den tuin zijner ouders speelde een steen tegen zijn hoofd gekregen, waardoor zijn eene oog voor altijd was bedorven. Uit deze vlugtige schets van zijn uiterlijk blijkt het dus, dat hij geeu Adonis was, maar daarom had hij toch wel eene vrouw kunnen krijgen; ten minste menigeen die er nog minder aanbiddelijk dan onze held uitziet, heeft er wel een gekregen, waarom hij dan niet Van der Steen zeide dat hij geen tijd had gehad om uit vrijen te gaan, en wij willen hem gelooven. Zijn kleine huis houding was echter niet minder goed waargenomen. Een knappe huishoudster, Leentje geheeten, be hartigde dit sedert meer dan vijf en twintig jaren alsof het haar eigen was. Zij had als trouwe dienstmaagd het voorbeeld van haren heer gevolgd en volgens haar eigen zeggen, menig haitstogtelijk aanbidder met een langen neus en een blaauwe scheen de deur ge wezen. Leentje bezat vele deugden, die haar als huishoudster in het oog van van der Steen on verbeterlijk maakten. Zij was eerlijk, zuinig en kraak zindelijk. Onze winkelier werd steeds op zijn tijd bediend en zijn ondergoed was altijd hel der en heel. Geen wonder dat de goede man dan ook nog maar niet kon begrijpen, waarom velen zieh zoo haasten om getrouwd te nrja. Doch bij weid. een daagje ouder, hij had ziju i schaapjes op het drooge en hij verlangde naar rust. Hij wachtte op eene goede gelegenheid om zijne zaak op de meest voordeelige wijze te kwi teren eu dan te gaan rentenieren. Het gelukte hem. Hij kreeg er een aardig sommetje voor» kocht eeue lieve woning even buiten de stad en ging stil leven. In het eerst beviel hem die rust bovenmate, dagelijks wandelen, lezea en een cigaarrje op zijn gemak rookeo, zonder door de schel of het her haald geroep vau wolk" gestoord te worden, jon- raadhuis niet uit te steken en wel op grond dat van de komst van 's Konings Commissaris geen offi ciële tijding was ontvaageu en Z. E. slechts de gemeente passeerde, hetwelk bij andere plaatsen zeer dikwijle het geval is en er dan na tuurlijk niet altijd gevlagd wordt. Wie hier gelijk hsd, de Burgeweester of de Edel Achtb. Heer Wethouder, laten wij aar het oordeel onzer lezers over. Te Breda schijnt de liefhebberij om elkander een ongelok te scbieteD, toe te nemen. Onlangs schoot eeü officier een zijner collega's met wien bij op eens anders kamer musiceerde, per abuis met een pistool een stuk uit den neus; gelukkig kwam dit nog goed teregt. Nn weêr heeft een kadet, in het kamp bij Teteringen, zijn kameraad, met wien hij san de theetafel zat, een kogel in den schouder ge jaagd, door het onvoorzigtig spelea met een pistool, waardoor bet schot afging. De kogel is nasr men zegt, niet nit het schouderblad te krijgen, overigens bevindt zich de gekweste in geen gevaarlijken toestand. Voor eenige dagen moet te Arnhem een vrij zonderlinge wijze van afrekening hebben plaats gehad. Een Israëlitisch kleermaker, die meende een geringe som te vorderen te hebben van een zijner stadgenooten, begaf zich met de qaiUntie naar diens woniag en werd binnengelaten. Daar, zoo loopt het gerucht, zou hij door een drietal personen zbo zijn toegetakeld, dal hij nog onder geneesknndige behandeling moet zijn. De genen, die hem mishandelden, moeten toch later op de gedachte zijn gekomen dat klappen en schoppen geen gangbare wettige munt in Nederland zijn; althans zij zijn, zegt men, naar bet buitenland vertrokken, omdat de jastitie de pretentie van den kleermaker overnam, en nn met hen eeo rekening courant zou hebben geopend. De Nerf. Industrieel, de Limburgeren andere bladen deelden voor weinige weken het volgende mede: #Men heeft opgemerkt dat room zich in boter verandert, wanneer hij eenvoudig in den grond wordt begraven. Wat hier in de schoot der aarde plaats vindt, is nog een duister boek; te meer omdat de gewone afscheiding van boter wordt verkregen i door een zuiver mechanische bewerking. Maar al knntiert wij dan ook geen voldoende verklaring ge» i ven van deze eigenaardige verandering van room in boter, zooveel is zeker, dat in Normandië en Bndere streken van Frankrijlr de boter werkelijk op deze manier in het groot bereid wordt. Men gaat bierbij als volgt te werk: de room, dien men in boter wil veranderen, wordt in linnen zakken, van middelmatige digtheid, gedaan; deze zakken worden zorgvuldig toegebonden, ongeveer 1$ voet onder den grond begraveu, en met aarde bedekt. Neemt men deze zakken na 2t 25 uren weder uit den grond, dan is de room vast geworden. Met bouten spadels in stokken gebroken, giet men er nu zoo veel en zoolang water over, tot alle melk volkomen verwijderd is, en hiermede is de boter gereed. gens 1 hoe prettig. Spoedig kwam daarbij de ge dachte nn zou ik den tijd hebben om uit vrijen te gaan, te trouwen, en dan was ik zoo gelukkig als een viscbje in het water. Op zekeren morgen stond hij zeer vrolijk op. Hij had een besluit genomen. Hij deelde Leentje mede, dat hij den volgenden dag op reis ging en wel eenige dagen afwezig zoude blijven, waarom hij een koffer wilde meênemen. In den loop van den dag zorgde Leentje, dat mijnheer wel voor veertien dagen schoon linnen in zijn koffer kon pakken, en van der Steen zag zijne garde—robe eens na, waar van hij het beste uitzocht voor de reis, die een grooteu invloed op zijn volgend leven zou hebben. Even als een veldheer zijn soldaten monstert voor de slag begint, zoo bekeek van dor Steen zijne jassen, broeken, laarzen enz., of zij hem wel netjes zaten en of er niets aan onthrak. Zoo was de lange dag spoedig voorbij eu met de hoop op eene gelukkige, geuoegelijke toekomst lag hij zich des avonds in de veèreo, om dien nacht te droomen van schoon» maagden, rein huwelijksgeluk en wat al meer daarbij behoort. De zon schoot pas hare eerste stralen in de lieve woning, toen van der Steen den volgenden morgen reeds het bed uitsprong. Van den eersten indruk hangt alles af, dacht bij, het weder is prachtig, das een mooi pak aangetrokken. Hij kon de daad bij het woord voegen, dia van der Steen, want, had hij als winkelier voor geen vrouw of kinderen te zorgen gehad, des te meer had hij aan zich zeiven gedacht. Zijn g&rde-robe had hg. steeds goed voor zien, wijl hij meende zijn» natuurlijke gebreken door een weinig opsehik eenigzins te verbergen. Dus een best pak aangetrokken, eene fiksche gou den ketting op den broek, een wandelstok in de- hand, een hoed op eu een cigaar ia het hoofd ea dan op reis. Waarheen? Eerst naar A dacht hij daar woont mijn vriend vaa Klem, daar een

Schager Courant | 1869 | | pagina 2