BOMÖERB&G 24 berigtT Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Dertiende Jaargang. Ao. 1869. TE WAPEN! .li 613. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktbcrigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 4,Franco per post f 4,60. Afzonderlijke nummers f 0,10. Advbrtentiös van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. De 35 cents zegelregt niet me- degcrekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren eD Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. c POLITIE. Ter Secretarie der gemeente Schagen, liggen de nnvolgeude onbeheerd op de publieke straat gevonden voorwerpen, voor de daarop regthebbende ter te- rugbekoming voorhanden: 1 Portemonnaie en 1 Zakje waaraan een sleutel alles met eenig geld daarin. GEHEENTEAFKONDIGI.Wi. BEKENDMAKING. Loting voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Schagen; gelet op art. 10, 11 en 1 2 der wet op de Schutterij van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17) Maken bekend: dat de loting over al de ingeschrevenen binnen deze gemeente zal plaats hebben ten raarthnize, op Maandag den 2H Jtinij aanst, des middags ten 12 ure en dat de alpbabetiscbe naamlijsten van af beden tot en met Zaturdag den 26 dezer, des voormiddags van 9 tot 12 nre, ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zullen liggen. Schagen, den 19 Junij 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd van Dörnberg Heiden. De (Secretaris A. J. van Caotfort. De T ij d bevat weder eene aansporing, tot de Nederlandsche jongelingschap gerigt, om bij de Zouaven dienst te nemen. Het blad zegtdat Home, in dringend gevaar, grooter dan twee jaren geleden verkeert. En intusscben heeft men de stad versterkt, de arsenalen gevuld en het leger gedresseerdNog één jaar slechts, zegt bemoe digend de Tijd, zal die hulp noodig ziju; dan zullen de groote moeijt-lijkhedeu zijn doorgeworsteld en overwonnen. Wij hopen het van harte, inzonderheid voor onze katholieke landgenooten, aan wien de aftap ping van geld en bloed (bloed minder dan wel gaarne door de Tijd gezien werd) op den duur zwaar moet vallen. Het blijft hun eigen zaak echter of zij zich deze kunstbewerking blijvend znllen lateu welgevallen. Daar het hier te lande vrijheid, blijheid" is, kunnen zij dit doen zoo lang als zij goed vinden. Ons dankt dat een Nederlandsche jongeling die naar Rome trekt ter verdediging van Rome, al thans dient te weten, wat bij daar gaat doen. Dit schijnt aan honderden, ja aan eenige dui zenden duidelijk genoeg geweest te zijn, want aan de verschillende te wapen roepingen van de Tijd is inderdaad door duizenden gehoor gegeven. Wij weten wel dat het genoemde Dagblad op dit gebied een schrapje voor heeft en ook eischt, miar meenen toch verpligt te zijn om ook al worden wij niet gehoord door de belang hebbenden, ons denkbeeld te uiten over bet meer of minder doelmatige om naar Rome te gaan ten einde dit te verdedigen. Wij houden het dan voor een ijdelen waan dat de Nederlandsche jongelieden, die door de Tijd uit het midden hunner betrekkingen worden weg gerukt, ooit Rome kunnen beschermen. De verdediging van Rome tegen een buiten- landschen vijand kan menschelijker wijze gespro ken, alleen gewacht worden van den Franschen keizer. Indien de Italiaansche regering Rome bezetten wil en wij meenen dat het kwaad door de Tijd aan die zijde gezocht wordt dan kunnen de Nederlandsche Zouaven wel in een ongelijken strijd vallen, maar duizenden worden niet overwonnen door honderden. Gelijk reeds meermalen is ge bleken bernst de beslissing over het lot van Ro me bij Napoleon III en de Nederlanders, die te wapen geroepen worden, kunnen niets anders te gemoet zien dan een nutteloos soldaatje spelen, eene verberging in het Fransche leger, dat groot genoeg is op zich zelf om de stad Rome te ver dedigen of het vinden van den dood, ver van hunne betrekkingen, in de kracht van hun leven; alleen beklaagd door de overwonnenen. Dit is zoo duidelijk dat alleen de uiteenzetting voor be toog kan gelden. Wij meenen in de tweede plaats dat de Tijd dit even goed weet als wij en dat dus willens en wetens door die stem vrijwilligers worden opge roepen voor den dood. Ieder terugkeerend Zouaaf houden wij voor eene teleurstelling van de Tijd deze verlangt slachtoffers, bloed, om wijzende op verminkte ligchamen en bleekenae doodsbeenderen over de ongeregtigheid der wereld te kunnen weeklagen, tot dat werkelijk ondervonden ellende door hen, die in Italië bleven, aan hen die te huis bleven, de wapens in de handen geeft. Op eenige doodgeschoten Nederlanders, komt het vol gens de Tijd niet aan, wanneer er maar een treffend verhaal valt zamen te stellen, van den geloofsmoed, waarmee zij stierven, opdat het gfc- tal der heiligen niet statuair blijve en het schuld besef levendig worde bij hen, die vadsig genoeg waren om te huis te blijven ten einde nederig hun pligt te doen in den kring waarin zij door God geplaatst zijn. Fanatisme, in één woord, tracht de Tijd te blazen in rustige burgers en dit is de oorzaak waarom de verwachting van eene familie, de trots van ouders, de liefde van be trekkingen moeten worden opgeofferd. Eén slacht offer maakt tien beroofden, dit is de berekening van de Tijd. Wij vreezen intosschen wel dat scharen van jon gelieden op deze wijze weder bij den neus zul len worden geleid, want het is nu eenmaal zoo, de Tijd weet het. Dit is het orakel van som- mige Roomschen, waaraan niet getwijfeld wordt al vraagt het, o wonder? ook uw geld en uw bloed. Wat eene verantwoording dergelijk hlad op zich laadt een blad onder geestelijken invloed ge schreven, dat even als Mahomed de propaganda van zijn geloof predikt door het zwaard dat het weet, hoe bet koningrijk van Jezus, wiens Stedehouder te Rome zetelt, geen koningrijk is van deze wereld en dat toch zich niet ontziet om zijn geloovigen te wapen te roepen ter verde diging van een stad. Wij beklagen diep de slachtoffers van dit be drog, maar vrezen op den duur de toekomst niet. Het ultramontanisme is ditmaal te onvoorzigtig roekeloos stelt het zich tegenover rede, deugd, godsdienst en deze drie zijn niet om te koopen door de zaligspreking van de Tijd. De Neder landsche jongelingen znllen ten slotte begrijpen, dat een godsdienstig belang, waarvan de bescher ming berust in handen van Napoleon meer eene staatkundige dan eene godsdienstige «'rekking heeft en dat zij staatkundig geene andere regten kunnen of mogen of willen hebben dan die uit het Nederlanderschap voortvloeijen. Het ^steeds toenemend getal abon- nés op de SrilAGEil COUI4A.NT, stelt de uitgeefster in staat, om zonder de aanmerkelijke vergrooting van haar Weekblad, sinds le Januari) dezes jaar* in aanmerking te nemen den abonnementsprijs nog met f 1 te verminderen. Dit toont dat het voordeel van de zegelafschafTing niet door de Uitgeef ster, maar, volgens de bedoeling dier afschaffing, door de abonnés zal wor den geno ten i:\VO.\E BERIGTEN. Schagen viert deze week weder kermis, zij is niet miuder bezocht dan in vorige jareo, van alle kanteu stroomen kermisgangers toe, met volle beur zen en geen wonder, want bet gaat den land bouwenden staud bijzonder voordeel ig, het natte en koele voorjaar was, voor de melkerij, bij nitstek gunstig. Wij bewonderden, looral op gepasseerdeu Maandag de toiletten der boerinnetjes; japonnen naar den laatsten smaak en gouden, met juweelen versierde hoofdtooisels, in een woord, zij behoefden voor de prachtigste costumen der residentie niet onder te doen. In de meeste herbergen wordt de geliefde boe ren schots voorgevedeld ea nu en dan eeus afgewis- door andere dansen. De heer A. Bakker heeft zijne tent weder opge slagen en amuseert bet kunsttnianend publiek door wel gekozen en goed uitgevoerde stokken; over de twee eerste voorstellingen. Maandag ea Diogsdag avond ten tooneele gevoerd was, maar één oor deel, n.1. dat zij kenrig werden afgespeeld. Ieder acteur was thuis in ziji>e rol, de hoofdrollen wa ren is meester handen. De ebanson netten die ia de pauze werdeD gezoDgen verwierven allen lot Jammer dat bij het genot van zoo vele» «a

Schager Courant | 1869 | | pagina 1