15 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 'M 616. Tijdsbeschouwingen. Dertiende Jaargang. Ao. 1869. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avond doch wordt met een bijvoegsel, bevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de nitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. GE*EE\TEAFkO\DUil.\GE^. BEKENDMAKING Jagt. De Burgemeester van Schagen msskt bekend dat gedeputeerde Staten der provincie Noordholland bij resolutie van den 30 Junjj 1869 No. Bijheb ben bepaald: lo. dat de opening der jagt op Waterwild in Noordholland voor dit jaar tal plaats hebben op Zaturdag 31 Julij 1869; 2o. dat de Kooilieden hunne Kooieenden opgesloten of gehokt moeten houden van 31 Julij tot 1 September 1869. Schagen, den 13 Julij 1869, De Burgemeester voornoemd, van Dörnbeko Heiden. Verkiezingen gemeenteraden. Een en kel woord van opwekking tot deelneming aan de verkiezingen voor den gemeenteraad. Ofschoon de opkomst evenredig, in den regel, grooter is dan bij verkiezingen voor de Staten-Generaal, laat zij toch vaak veel te wenschen over, daar zoo menige reden, die elders terughoudt, hier vervalt. Het geldt hier bekende personen, het geldt hier direct de belangen der gemeente. Toonen wij er prijs op te stellen een voorregt te be zitten, dat Parijs mist. Brengen wij onze keuzen uit na njp overleg en laten geen persoonlijke sympathieu en antipathien beslissen, maar onze stem bepaald worden door het belang onzer ge meente. Zien wij dit toch niet uitsluitend in een zoc karig mogelijke begrooting: zuinigheid en orde in beheer zijn de billijke eischen, die men stellen ma{, doch bij het beoordeelen van veel of wei nig, vergete men niet, dat f 100 op tijd uitgege ven er f 1000 spaart. Onze plaats talme toch niet langer met de uitvoering van zoo menig noodzakelijk werk en bij onze keuze voor leden van den gemeenteraad komt het ous noodig voor er op te letten of eeue tijdelijke bezwaring van het budget voor eene belangrijke verbetering in den geest valt van het te kiezen lid. Voor niets krijgt men niets gedaan en een weinig te lang gewacht doet de gelegenheid om te verkrijgen wat men noodig heeft, ligt voorbijgaan. Wettelijke regeling van het militair o n d e r w ij s. De zoo werkzame zitting der Twee de Kamer is beëindigd met de aanneming van een wet betrekkelijk het militair onderwijs. In hare bepalingen van veel gewigt heeft zij op haar zelve eene belangrijke beteekenis. Niets was meer gewoon dan om militaire zaken te beschou wen als de uitvloeisels van persoonlijke inzigten; de willekeur alleen werd opgeroepen om wat men op dit gebied gebeuren zag te verklaren en voor een groot gedeelte ontstond dit vooroordeel nit de vermeende bijzondere betrekking waartoe het hoofd van den Staat tot het leger stond. De koning echter heeft ook ten opzigte van het leger Paus per jaar 8,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07 J. ADVKRTomëx van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. slechts eene constitutionele stelling. Het leger zelf vond den exceptioneleu toestand, waarin het werd verondersteld te zijn niet ongevallig en de soldaat beschouwde zich immer nader tot den koning dan de burger of de burger-ambtenaar. Nu echter de wet de wjjze regelt waarop de officiersrang verkregen wordt, houdt de inconstitutionele mee- ning op grond te hebben, dat het leger iets an ders zou zijn dan een gedeelte der natie. Verpligte school. Zonderling inconsequent kunnen menschen toch zijn I Ziedaar de heer Saaijmans Vader, die het pruissische stelsel van onderwijs aanbeveelt. In de laatste zitting der Kamer bragt hij het woord van den pruissischeu generaal in herinnering, dat het verbazend voor deel in den oorlog verkregen, minder een gevolg van de achterlaadgeweren dan het werk der school meesters was. Het werk der schoolmeesters heeft ontegenzegge lijk eene gruole beteekenis en verkrijgt dit meer naar mate zijn kring zich uitbreidt. Of het school onderwijs nu wel bij uitstek geschikt is om den mensch godsdienstig op te voeden, zoo als door den heer Vader beweerd wordt, achten wij met het oog op Pruissen hoogst twijfelachtig, daar er wel niets ongodsdienstiger kan worden gedacht dan de houding van het pruissische volk in 1866. Als schapen gedreven zijn zij op het slagveld in wolven veranderd en wie op vorstelijk bevel het goddelijk bevelGij zult niet doodslaan, over treedt, geeft, dunkt ons een slecht staaltje van zijn godsdienstigheid. Bovendien zou de godsdienstigheid van het pruissiche leger een vrucht zijn van het ver- pligt schoolbezoek en het is bekend dat de con- seqnentien van de orthodoxe rigtingwaartoe de heer Saaijmans Vader behoort, daartoe niet leiden. Spoorweg-tarief. Het is bekend dat naar eene berekening voor Engeland gemaakt de ex ploitatie van eene spoorweg-maatschappij voordee- len zon afwerpen ook indien onafhankelijkheid van den duur der reis, de prijs voor het perso nen vervoer bepaald werd op f0.60 f 0.40 en f 0.20. Het is ook bekend dat dit denkbeeld nog niet in praktijk is gebragt, ofschoon het naar ons oordeel ontwijfelbaar is dat het eenmaal zal moeten uitgevoerd worden. Het is niet voldoende dat men ons spoorwegen geve, maar zij moeten goedkoop zijn en de last van een lange reis niet verdubbelen door eene hooge vracht. De gelijk stelling van het personen- met het brievenvervoer is volkomen juist en zelfs nog eerder in het voor deel van het eerste. Personen toch bestellen zich zelf en van daar dat nog minder kosten vallen op de exploitatie van het personen vervoer. Men moet een dag kannen reizen per spoor zonder aanmerkelijke uitgaaf en eerst dan beantwoordt dit middel van verkeer aan zijne bestemming. Is het niet ongerijmd dat een dag reizens per spoor meer dan f12 kost? Men zou kunnen vragen wie dit betalen kanindien de behoefte om te reizen niet zoo groot was dat men trots deze ver spilling van geld en tijd nog altijd liefhebbers vindt. Doch het reizen zal eerst dan zijne be teekenis voor den mensch hebben gekregen, wan neer dit om zoo te zeggen kosteloos geschiedt en de stoom is als vervoerkracht reeds zoo volko men, dat er inderdaad niet meer toe noodig schijnt dan eene retributie van f 0.60 voor een dag spo- rens per eerste klasse. Al wat meer genomen wordt is te veel en schrikt af van het gebruik der spoorwegen en toch be- hooren deze tot den mensch even als de vleugels behooren tot den vogel. Iersche staatskerk. De verwerping der wet tot opheffing van de Iersche stnulskerk bij hare derde lezing is zeer waarschijnlijk. Hiermede staat trouwens gelijk de aanneming der door de lords geamendeerde wet. Men heeft den minister Bright van de meest verschillende zijden veroor deeld, omdat hij het Hoogerhuis in ouhewimpelde bewoordingen de les las en liet voor te arm be schouwde aan geest om verstandig te zijn Het twee Kamerst.elsel in zijn besten vorm kon in Engeland wel eens gevaar loopen. Ook in België bestaat er eene geduchte scheiding tuaschen de Kamer der vertegenwoordigers en den Senaat. Slechta zeer enkele malen en meestal belemmerend voor de uitvoering van belangrijke zaken, verschilden bij ons te lande de beide takken der vertegenwoor diging. In den tegenwoordigen toestand kan de Eerste Kamer niet anders beschouwd worden dan als een hof van appèlhetgeen maar zelden de uitspraken van den eersten rechter heeft te wijzi gen, daar het over de meeste onderwerpen een stemmig denkt. Werkstakingen. Te regt geven bijna alle Nederlandsche dagbladen aan de arbeiders den ernstigen en welgemeenden raad om het voor hen zoo verderfelijke stelsel der werkstakingen te laten varen. De meeste dagbladen patten den voor naams ten grond voor dezen raad uit het eigen belang der arbeiders zelve, welligt is dit niet ge heel juist, immers mag men, uit een staathuis houdkundig standpunt beschouwd, de pogingen van het werkvolk om verhooging van loon te krijgen, niet laken. Zoo toch de stellingdat de waarde van alle zaken alleen moet geregeld worden door vraag en aanbod waar isdan hebben de arbeiders geen ongelijk, als zij alles in het werk stellen om het aanbod zoo beperkt mogelijk te maken. Hoort men het op grond van de uitspraken der staat huishoudkunde soms verdedigen, dat rijken eu veel- vermogenden gebruik maken van eene goedkoope

Schager Courant | 1869 | | pagina 1