Verkiezing AOTBRTBSrïM ONDERWIJS. II. R. DE MEER, Jan Spaans Jr., Corns. Jongejan, Klaas Groen, Sclierpscliullerscorps le Schagen. Burgerl. Slaud der gemeenle barsingerhorn e. a. Purmerende, 13 Julij Boter. Van f 1.10 a fl.20 per ned. pd. gemiddeld f 1.15 per ned. pd. 125 Vette Kalveren. Prijs: van 60 a 80 ct. per ned. pd. Handel vlag. 37 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 5 a f 14 per stok. 54 Vette Varkens. De prijs was van 49 4 54 cents per ned. pd. 25 Magere Varkens, van f 14 a f 22 en 48 Biggen van f 8 a f 12. Kipcijeren f2.70, Eendeijeren f 3.70 de 100 stuks. De ondergeteekende vroeger twee malen.zonder zijne voorkennis, per ongeteekende advertentie candidaat ge steld zijnde voor het lidmaatschap van den Daad dezer Gemeente, brengt, ter voorkoming van verdere onbeduidende aanbevelingenter kennis van de Stem- geregtigden, dat hij bij de aanstaande verkiezingen XI ET in aanmerking wenscht te komen. (4304) S. BUIS. SCHUGEJ\\ 14 Julij 1869. burgerlijke stand der gemeente Scliageu. MARKTBERIGTEN. Seha-en S Julij 1S69- Herland, de hoeksteen van het staatsgebouw, waarin alle gezindheden naast elkander in vrede wonen, bedreigde. Ik zeg ook de Catholieken, was dit overbodig? Zijn helaas Nederland's Catholieken niet gebragt op den weg, welke leidt tot den toestand zooals i die in Belgie en Frankrijk thans is? De beginselen eener dergelijke scheuring zijn reeds i meer dan overvloedig aanwezig. De geschiedenis j zal het nageslacht leeren wanneer de grondslag tot die treurige verdeeldheid gelegd ia, en als hoogste rechter uitspraak doen over de vraag: aan wien de schold Hoewel weergegeven onder de meest scherp ge- teekende kleuren, hield dat billet niets anders in dan eene getrouwe copij van de gevoelens, welke de ultramontaansche partij koesterten aankweekt, welke zorgvuldig verborgen in de noordelijke Provinciën tot de geheime aspiratien behooren, maar die men niet schroomt nit te spreken in de zuidelijke Provinciën des Rijks, waar de bev king overwegend de Catholieke godsdienst belijdt. Hiervan zou ik de meest frapperende voorbeelden kunnende bijbrengen, doch om niet te wijdloopig te worden, zal ik hier niet aanhalen, wat zoovelen uwer uit de dagbladen bekend kan zijn. Genoeg zij het dat ik herhaal dat het billet niets inhoudt dan het streven der Ultramontaansctie partij naar waarheid geschilderd, en dat niets in dit billet voorkomt, wat niet weer te vinden Is in een der bindendier partij, of in de redevoeringen en geschriften van een dier mannen, welke meu gewoonlijk sis de hoofden en de leiders dier partij beschouwt. Ilinc illac lacrrmne t Van daar de woede maar mede men tegen dit billet opgetreden is. Ik heb zcmeeud eenigzins uitvoerig bij den inhoud van het billet te moeten stilstaan om aan te toouen de ougegroudheid van het beweereu, als zoude van Foreest door misleiding, logen en bedrog gevallen zijn. Aangenomen voor een oogenblik dat van Foreest gevallen zoude zijn door het bewuste strooi bil let, wat ik niet geloof, dan is hij gevallen door dat uien den kiezers, door middel van dit billet, onder misschieu wat scherpe kleureu, de waarheid beeft doen gevoelen, dan is hij gevallen door het onl- wakeude geweten van zoo menige onverschillige, die het gevaarvolle van den toestand niet inzag. Had men hetzelfde kunnen zeggen wanneer van Fureest gekozen was geworden tengevolge van het strouibiilet, waaronder zuo behendig de namen der leden van de algemeene kiesvereenigiug waren ge plaatst? Zoude men kannen aantoouen dat dit geschrift waarheid inhoadt P Ook heeft men het strooibillet gelaakt als hebbende de strekking om godsdienstbaat te zaaijen als 1 of die uiet reeds lang opgewekt ware door de onzalige schoulwetsbeweging, welke meu zoo ter laatster ore, toen meu begon iu te zieu, dat men zoude sneuveleo, door de wapens, welke men zelve gesmeed bad, op 1 rekening der liberale partij trachtte te schuiven! SVerden uiet reeds langen tijd voor de verkie zingen dagelijks bijna, de Catholieken opgeroepen ten stpjde tegen de Godloocheude school, tegen de radicslei 'ie bet kooiugschap en alle godsdienst oridermijudi. ntc. W erden uiet alle passien en fanatisme der antischool- wetcoalitie opgezweept, wilt gij proefjes er van die het staven, lees de Nieuwe Noord-Brabander, Maasbode en zoo vele audere organen der ultraoion taanscbe partij gedurende de verkiezingsperiode. Er» tegen over dit alles, heet het godsdiensthaat zaaijen wanneer men waarschuwt tegen den toeleg om den st««t omler voogdij der kerk te brengeu Heb ik bij deze mier aandachtige beschouwing van den inhood van het strooibillet mijne overtuiging geuit, dat deze niets dan waarheid was, tot mijn leedweezeu moet ik bij uader inzien eu nadenken erkennen dat dit, wat den vorm betreft, niet het geval is, bij de vlngtige beschouwing, vóór de verspreidiug van bet stuk was mij dit eveuwel niet in 't oog gevalieti. W st den vorm aangaat, moet ik het volgende opmerken: lo. In stede dat hier gewezen werd op de denk beelden en gevoelens der ultramontaausche partij, liet men hier den tegenstander optreden, om denk beelden te verkondigen welke wel geheel de zijne xiju, maar die hij nimmer hier op die wijze uiet dat doel zonde verkondigd bebben. Hoewel ik ronduit beken dat ik het groote ver schil niet inzie, erken ik esarne dat de voorstel ling van het feit der verkondiging met de waarheid strijdt 2o. Werden in het billet oltrsmontaausche denk beelden voorgesteld als de denkbeelden der Catholieken in het algemeenbij het meermalen geconstateerde feit dat de Catholieken verdeeld zijn j0 ultramontaneo en nationaal Catholieke liberalen, was dit eene font, welke dient gereleveerd te worden, vooral met bet oog op die Protestanten die met dien toestand minder bekend zijn. Onaangsnaam aangedaan en vol bitterhc'over de uitsluiting en vervolging bijna dagelijt door de ultramontanen gepedikt, tegen Catholeike geloofs- genooten omdat zij in staatkundige rigting met hen verschillen, vreezende welligt meer dan eenig ander de gevolgen eener overwinning der ultramon tanen als staatspartij, heb ik in de hitte van den verkiezingstrijd bij vlngtige beoordeeling deze gebreken in den vorm voorbij gezien. Openlijk betuig ik mijn innig leedwezen, dat ik niettegen staande deze gebreken in den vorm of voorstelling, in deze zaak werkzaam aandeel genomen heb. Na deze beschouwing van vorm en inbond, kom ik tot het oode schrift een ouderwijzer in Noord- Holland." Al spoedig na de verspreiding van het billet is daarop gewezen, als lag daarin de bedoeling om den directeur der R. K. bijzondere school, verdacht te maken. Bij mij was het denkbeeld niet opgekomen dat deze bedoeling daarin lag, ik heb het beschouwd eu beschouw het nog als een eenvoudig pseudoniem, zooals men daarvoor zon kannen kiezen, een advo- caat, een docter, een apotheker of noem wat gij wilt, maar ook dan zoude misschien iemand die dergelijke betrekking bekleedde verdachtmaking heb ben beweerd, zonder dat deze bedoeld ware. Dit zeker bewijst dat het verkeerd was, dat een bepaalde stand als pseudoniem was gekozen; ook daarom betreur ik bij nadere beschouwing mijn aandeel in deze zaak, en niet het allerminst om de anooymiteit van het geschrift en de verspreiding daarvan, aangezien mijne mening is, dat ook vooral in zake van verkiezingen onvoorwaarlijk openbaar heid moest heersclieu. Ten slotte nog dit. Iu een der bladen, beeft men mijne handelingen ten aanzien van het strooi billet eu de advertentie van 20 Junij jezuitisch genoemd, en gezegd dat daarin de kweekeling van het ultramontauisine die zich thans tegen zijne voed ster keert, te herkennen was; ouder de vele andere iusiuuatiën konde ik ook deze met stilzwijgen voorbijgaan; doch ik haal ze aan om te doen zien hoe men Katholicisme en Ultramontauisine verwart, en als een en hetzelfde beschouwt. Van ultrsmontanisme neigingen heeft men mij toch wel nirauier beschuldigd, eu ik antwoord, uaat mate ik mij van alle aanraking met die kringen volkomener zal outhonden, naar die mate zal het mij in het vervolg gemakkelijker vallen om steeds den lichten weg van waarheid en opeubaarheid te bewandelen, en ook in deu vorm nimmer van de waar heid af te vinkenen om tot verantwoording geroe pen zijnde behalve,, niets dan de waarheid" ook de„ geheele waarheid" te zeggen. En hierbij mijne Heereu meen ik het voor ditmaal te mogen laten, nogmaals herhalende He betuiging van mijn innig leedwezeu over de onaangenaam heden welke uit deze zaak voortgevloed zijn voor de leden vau liet bestaar onzet vereeoigingen, welke beginselen vertegenwooedigen welke ik met hart eu ziel ben toegedaan. Alkmaar, 9 Julij 1869. Mr. J. VAN DER DRIFT. Op 100 pas- 5 schutters schoten 40 patronen, waarvan 31 treffers. De secretaris Mr. Kros had iu 10 schoten, 7 treffers ca 13 punten; de schut ter E. Krans iu 15 schoten, 10 treffers eu 13 punten. Op 150 pas verschool de secretaris 5 patronen, waarvan 3 treffers en 4 punten. Op 200 pas schoten 6 schutters 55 palroueu, waar vau 2b treffers. De fourier D. Hoggeveeu maakte iu IU schoten, 8 treffers eu 11 puuten. De korporaal Zwart schoot in de roos. 100 vette Schapen f 20 a 27.50, 180 magere dito f 8 a 16. 20 Lammeren f 10 a 12, 14 Magere Varkeus f 16 e 25,30 Biggen f 10 a 12, Konijnen 10 a 75, Kippen 15 a 60 ets. Boter f 0.77$ per kop of f 1.13 per NP.. Kaas 15 a 20 ets. per NP.. Kippeneijereu f 2.70 a 2.75. Eenden dito f 3.40 a 3.50 per 100. Al degenendie iets mogten verschuldigd zijn aan— of te vorderen hebbeu van de onder voor- regt van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van wijlen C. LaNGERIJS, te Schagen, gelie ven daarvan vóór 20 Julij 1869, betaling of opgave te doen ten kantore van den Notaris C. BOONACKER te Schagen. (4277) Zij, die genegen zijn te dingen naar de va cante betrekking van HOOFDONDERWIJZER op de openbare lagere school te Kolhorn, ge meente Barsingerhorn c. u., worden uitgeuoodigd zich, onder overlegging der gevorderde bewijsstuk ken, met portvrije brieven aan ie melden bij den burgemeester van genoemde gemeente, vóór of op den 28 Julij 1S69, (4302) Behalve vrije wouing en tuiu, is de jaarwedde, behoudens goedkeuring van Hoeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, bepaald op f800. De dag, bestemd tot het houden van vergelij kend examen, zal nader aan belanghebbendeu wor den bekend gemaakt. BARSINGERHORN, 10 Julij 1869. De Secretaris, De Burgemeester, C. MULLER Cz. C. SMIT Jz. Ingeschren van 6—13 Julij 1869. GEBOREN: 13 Julij Jao, zoon vau Klaas Bak ker eu van Auije de Oraal. ON DJfiKTROL W O. Uctue. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 7 Julij Arie van der Oord, oud 3 maanden; 9 üito. Trijntje Bruiuewau, ecbigeuoote vau Leeuwen vau Stipiiawu, oud 59 j»rcu, iimto, Een levenloos aangegeven kind vau Jan Fiouk eu vau Necltje schenk. Bij de verkiezing op 20 Julij a. s. voor een Lid van deu GEMEENTERAAD te SCHAGEN, wordt ten zeerste aanbevolen de Heer Oud—Burgemeester en Lid van genoemden Raad een man grondig bekend met Gemeeute zaken, doch die om reden, (de leverantie van de Gemcen(e) welke thans uiet meer bestaat, vroeger heeft gemeend te moeten bedanken. (4305) EENIGE KIEZERS. Ingescheven van 410 Jalij 1869. GEBOREN: 7 Jalij Jacob, zoou vau Coruelis Kooi eu van Grietje Scuolel. ONDER!ROWD: Geeue. GEHUMD: Geeue. OVERLEDEN: Geeue. Aangevoerd 2 Stieren f 90 a 110, 2 vette gelde Koeijeu f 160 a 190, 4 Kalfkoeijen 110 a 140, op den 20 Julij a. s. Toor DRIE LEDEN van den GEMEENTERAAD te BARSINGERHORN, worden aanbevolen, de Heeren (4306) aftredende leden, en als 40jarig geacht burger dier gemeente. EENIGE KIEZER?.

Schager Courant | 1869 | | pagina 3