22 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Tijdsbescliouwingen. M 617. Dertiende «aargang. Ao. 1869. GEMEKNTEAFMOMIGIMEJ. Parlementaire regeringsvorm in Europa. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zalks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. Advrrtkjmën van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Qroote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder cugd te dingen Is arbeid aan een rot te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEKENDMAKING. HOOISTEKERS. De Burgemeester van Schsgen rnsakt bekend: dat tengevolge van het op zijn verzoek, verleeud eervol ontslag als hooisteker aan Willem Meiten als zoodanig in deszelfs plaats is benoemd Pieter Commandeur Pz. voor het Rensgaz, de Loet, de Bierkade en de Lagezüde. Schagen den 16 Jnlij 1869. De Bnrgemeester voornoemd, van Dörnberg Heioen. De verandering in het regeringstelsel, waartoe Napoleon III ten gevolge van den uitslag der jongste verkiezingen heeft moeten overgaan, ont sluit voor Frankrijk weder een geheel nieuwe loopbaan. De keizer ia waarschijnlijk tegen zijn wil eu dank genoodzaakt geworden om de lang beloofde kroon op zijn werk te zetten afstand doende van het persoonlijk bestuur, is hij verpligt geworden om zich te vreden te stelleu met de vervulling van de door hem zeiven eens genoemde ellendige rol van 'constitutionelen koning. Deze terugkeer van Frankrijk tot den parlementairen regeringsvorm, bewijst dat geen ander dan deze voor onzen tijd geschikt is. Inderdaad als wij de geschiedenis der laatste 70 jaren raadplegen, dan is het alsof een goed gunstige genius over het leven en den bloei van dien regeringsvorm heeft gewaakt. Aan het won derdadige grenst toch de geschiedenis van dien regeringsvorm, zoowel door de redding uit geva ren, die hem van alle kauten schenen te bedreigen als door het verrijzen van bondgenooteu en de rijen van hen, waaronder men die het minste had versacht. Na de uitspattingen der fransche om wenteling scheen er voor den parlementairen re- geringvorm geen toekomst meer over te blijven, overal in Europabehalve in Engeland, was hij niet alleen ten gronde gegaan, maar zelfs eene bespotting geworden. In Napoleon I trof hij den geduchtsten tegenstander aan, dien hij ooit ont moet had. Deze wist hem den voet op den nek te zetten. De keizer alleen scheen groot en mag- tig en alles wat naast hem stoud waardig om te worden vertreden. En met Napoleon waren alle magtigen van Europa vijandelijk gezind tegen den parlementairen regeringsvorm. Hadden de monarchen toen hunne belangen goed ingezien, zij hadden den laatsten vonk der vrijheid kunnen versmoren, maar ziet, de heerschzucht van Napoleon wordt hun ondragelijk, de diep vernederde duitsche, spaansche en italiaansche vorsten zoeken bondgenooten tegen den vreeslijken veroveraar, zij zoeken en vinden die hulp bij hunne vijanden van gisteren. De democraten en vrienden der vrijheid nog voor weinig jaren door hen op de bloedigste wijze vervolgd, worden thans d©r hunne handlangers op allerlei wijzen gevleid. Om hen te winnen, doen zij allerlei beloften, tot zelfs de invoering van den zoo gehaten parlemeitairen regeringsvorm. Napoleon wordt overwonnen en de bondgenooten der vorsten weten het althais zoo ver te krijgen, dat de parlementaire regiringsvorm in schijn wordt hersteld. De heerschzicht van Napoleon zoo wel als die van de andere vorsten heeft dus ge diend om hem te wekken lil de lethargie, waarin hij ten gevolge van de raztrnij der omwenteling, was gezonken. Van 18211830 schem, door de zegepraal van Metternichs staatkunde mdermaal de regerings vorm bedreigd of ten gronc gegaan. In Spanje, Italië en Portugal werden de parlementen uit el kander gejaagd, in Duitschland werden de voor standers van dien regeringsvorm gekerkerd of ver bannen, maar door de Julij-revolutie van 1830 week onverwachts weder het gevaar. In 1846 hadden de drie despotieke mogendheden van het Oosten weder de bovenhand en de dagen van 1820 en lal er schenen terug te komen, maar wederom zuiverde 4 de Februarij-storm van 1S48 de lucht. De omwenteling van Parijs deed de troonen van alle vorsten daveren op hunne grondvesten. Om het spook der revolutie te bezweeren werd overal de parlementairen regeringsvorm ingevoerd. Doch even als de zeeman de beloften van verbetering en opwellingen van godsvrucht, bij hem te midden van den storm opgekomeu eveu ras vergeet, als de storm weder zwijgt, evenzeer vergeten de meeste europesche vorsten allen constitutionelen zin zoodra de omweutelingsstorm bedaard was. Na den coup d'état 'van Napoleon in in 1851 brak weder voor den parlementairen regeringsvorm een dag van doodelijk gevaar en stervensangst aan. Want deze was eeu misschien uog meer te duchten vij and dan zijn oom was geweest. En toch als door een wonderdadige leiding moest hij den man zijn, die' middelijk of onmiddelijk de oorzaak werd dat in Italië, Oostenrijk en Hongarije deze rege ringsvorm de heerschende werd. Wat zonde er van Europa's vrijheid geworden zijn, zoo al de gekroonde haters van de vrijheid in 1853 en 185-4 met Napoleon de handen had den ineengeslagen Men deuke zich een verbond van Busland, Oostenrijk en Frankrijk tegen Enge land, wat zou het lot van dat bolwerk der vrij heid dan geworden zijn Maar zie, niet met Busland, maar met Engeland verbindt Napoleon zich, om de meest behoudende en onbeperkste magt van Europa te vernederen. Vervolgens wordt ook Oostenrijk dat sinds 50 jaren als een steenen blok op den weg des vooruitgangs had gelegen, door dien zelfden Napoleon overwonnen en daardoor gedwongen in de rij der constitutio nelen staten te treden. Na de twee keizers van Frankrijk heeft de par lementaire regeringsvorm geen geduchten tegen stander gehad dan Bismarck, en toch ook deze was door liet noodlot of liever de Voorzienigheid, aangewezen om een der schoonste steenen aan den tempel der vrijheid te brengen. Of heeft de door hem ontstoken oorlog van 1866 niet be werkt, dat Hongarije zijn vrijen regeringsvorm herkreeg, ja wat meer is, wa* de door Frankrijk zoo weinig gewenschte uitslag vao dien oorlog niet de voorname oorzaak van het mistrouwen tegen het persoonlijk gouvernement des keizers en werd deze hierdoor niet genoodzaakt voor een groot gedeelte afstand te doen van dat bestuur Frankrijk is in vele opzigten uog altijd de toon gever van Europa en zoo zal de liberale geest die thans heerscht in Parijs spoedig zijn invloed in alle omgevende landen, met name in Duitsch land doen gevoelen. Welligt zal het parlement te Berlijn spoedig het voorbeeld van de afge vaardigden in Frankrijk volgenen eene verou dering van regeringstelsel vorderen. Is het dan niet of die parlementaire regeringsvorm door eene bijzondere magt wordt beschermdde God vruchtige zal dan daarin de haud eener voor het menschdom zorgende Voorzienigheid niet misken nen, ook wij willen die hand met dankbaarheid daarin vereeren, toch merken wij op, dat het eigentlijk niet anders is dan het gebruik dat de algemeene geest des menschdoms maakt van de gunstige omstandigheden om zich den, voor zijne ontwikkeling noodzakelijken vorm van regering te scheppen. In vroegere eeuwen waren de omstandigheden weHigt even gunstig, maar de menschelijke geest was nog niet rijp genoeg om er een gebruik van te maken. Het is er mede gesteld als met de uitvindiugen, schijnbaar danken dezen alleeu haren oorsprong aan het toeval en toch in werkelijkheid werden zij alleen voortgebragt door den hoogeren graad van ontwikkeling, waarop het menschdom was gekomen. De uitvindingenwelke niet het natuurlijk gevolg waren van deze ontwikkeling, zijn dan altijd ook spoedig weder verloren gegaan, daarentegen worden de anderen doorgaans ter zelfder tijd op verschillende plaatsen door verscheidene personen, die hoegenaamd niet met elkander in betrekking stonden, gedaan. De geschiedenis der parlementaire regering in onze eeuw bewijst dus dat zij alleen geschikt is voor de ontwikkeling onzer dagen. Wij hopen dat alle staatslieden dit mogen be denken door eiken vrnchteloozen strijd tegen hem voortaan te laten varen. Russische veldtogt en Indische her vorming. De hoofdredacteur van het Dagblad heeft voorwaar geene gelukkige vergelijking gebe zigd, toen hij Napoleons roekelooze veldtogt ging

Schager Courant | 1869 | | pagina 1