POSTKANTOOR SCHAGEN. Tijdstippen van verzending der brieven- mailen voor Nederlandsch Oost-Indië, 1869. 10RREP0.M)E!\TIE. Scherpschullerseorps te Schagen. MARKTBERIGTEN. Purmerende Aangevoerd Boter. Van f 1.10 tot f 1.20 per ued. pd. Gemiddeld f 1.15 per ned. pd. 137 Vette Kalveren Prijs: van 60 tot 85 et. per ned. pd. 86 Nuchtere Kalveren. Prijs van f8 tot f 18 per stuk. 58 Vette Varkens. De prijs was van 49 tot 56 ct. per ned. pd. 33 Magere Varkens, van f IS tot f 20. en 55 Biggen van f 7 tot f 10. Kip eijeren f 2.70, Eend eijereo f3,70 de 100 stuks. Alkmaar 9 Juli. Kleine graskaas f 27.50 commissie dito f 26, middelbare dito f 26, laagste prijs f 16, aangevoerd 691 stapels, wegende 163569 NP.41 mud Tarwe f 10 a 10.50, 17 mnd Rogge. 12 mud Gerst f 6.25 a 6.75 30 mud Haver f 4.50, 5 mnd Boouen, bruine, 1 mud Erwten, grauwe. de vestibule een zenuwtoeval. Op den 13de Jalij is te Antwerpen eene mooije grap voorgevallen; namelyk des morgens 10 nre, kwam een elegant rijtuig met twee paarden be spannen voor ae woning van een oud en rijk ren tenier. Er sprongen vier welgekleede heeren nit het rijtuig, lieten het portier openstaan en traden hst hnis van den voormelden rentenier binnen. Circa 5 minuten daarna, kwamen de 4 heeren en hadden eene groote, in bedlakens geholde gestalte, welke zich zooals het scheen weerde. Toen men dit voor werp in den wagen had, galopeerde zij weg. En wat was gebenrdDe weggevoerde was een oud man van 76 jaren, krank en kort bij zijn graf, welke voornemens was zich ten elf ure van den zelfden dag te laten trouwen met eene meisje van 23 jaren. De oude brnidegom bevond zich nog in het bed, toen de vier roovers hem een uur vóór het opmaken van de trouwakte in zijne bedlakens draaiden en hem zoo weg voerden. De Politie doet onderzoek, maar heeft lot heden nog tot geen uit komst geleid, Een jongejuffer van Singapore is bij gelegenheid eener pic-uic door een boa-constrictor verslonden; het arme meisje had een diamanten collier om den hals ter waarde van f 30,DUO, en de ontroosbare familie heeft een rijke belooning uitgeloofd voor den persoon, die dit souvenir van de overledene terugbrengt. Zatnrdag morgen had te Zalt-Bommel een zeer droevig voorval plaats. Een machinist van een der locomotieven der spoorwegbaan BommelHedel, een Duitscher, genaamd Kerkmann, bevond zich naby het wisselspoor, op het oogenblik, dat de locomo tief met de ledige zand wagens passeerde. Hij wierp zich plotseling onder een der wagens en werd verbrijseld. De reden tot dien zelfdmoord is onbekend. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen na. Ala eene meldenswaardige bijzonderheid wordt medegedeeld, dat dezer dagen bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk uit Curacao is aangekomen aan onderofficier, die tol het erlangen van gagement in rekening kan brengen 80 dienstjaren. Het oppergeregtshof van Minnesota (Vereenigde Staten) heeft eene beslissing genomen omtrent de aau zijn oordeel onderworpen vraag, op welk oogenblik een persoon als dronken moet worden beschouwd: Volgens dit besluit is niet volstrekt ooodig, dat hij in een goot of tegen eeu muur loopt, maar wordt zijne dronkenschap reeds geconstateerd, wan- naer hij tweemaal hetzelfde verhaal opdischt. Volgens schrijven uit Rusland, heeft Komissa- row, de voormaligé handwerksman, die, na in 1866, door het afwenden van het pistool eens sluipmoor- denaars, het leven van Keizer Alexander gered te1 hebben, door den Czaar in den adelstand verheven en tot kolouel van een regiment der garde benoemd is geworden, zich door ophanging van bet leven bijeen gegaard om ze tegelijk met mijne eenige dochter, den eersten bedelaar den besten toe te werpen? Dan dwaalt gij, vrouwlief! Nog beden wijs ik hem de denr. Dan zullen wij eens zien of hij in andere molens meer kan verdienen, dan bij mij die dagdief! Zij zweeg, wijl zij vreesde haren eigenzinnigen man door tegenspreken nog doldriftiger te maken. Rika liet treurig haar hoofd hangen en wierp nog een stelenden blik naar buiten. Op het dunne sneeuw- en ijskleed van het meer glinsterde de on dergaande zon. Daar ginds lag het huis van den schout en zijne branderijen met de hooge schoor- steenen, waaruit de rook in steeds helderder krin gen zich tegen de graauwe winterlucht afspiegel de. Maar nergens was eenig spoor van menschen te ontdekken. Daar knalt plotseling een geweerschot aan gene zijde des meers. Een luide angstkreet ontsnapte aan de borst van het jonge meisje. Ving en doodsbleek sprong zij op en verliet de kamerom de tranen te verber gen, die uit hare groote blaauwe oogen vloeiden. 2. De molenaar. De molenaarsbaas Schrader was een man van vijftig jaren, klein, dik en pokdalig. Zijn rijkdom, eigenzinnigheid en hardnekkigheid, zoowel als de gelukkige gevolgenwaarmede hij bijna al zijn ondernemingen bekroond zag, hadden hem in den ganschen omtrek den bijnaam van »den kleinen Napoleon" verworven. 5 oor ongeveer dertig jarenwas hij als een arme molenaarsknecht in die streek gekomen. Als huurder van den molen, die toen nog aan den schout behoorde, had hij een aardig sommetje vergaard, zoodat hij zijn huisheer menigmaal uit geldverlegenheid hielp. De oude schout Ketthtz was een ondernemend man, maar ongelukkig mislukten meest al zijne ondernemingen. Zijne groote proeven tot verbe- beroofd. Naar men beweert, ^af Kostromski dit was de nieuwe naam, dien Komissarow met zijn adeldom ontvaBgen bad zich aan misbruik van sterken drank over, en moet daarin de reden worden gezocht, dat deze gnnsteling der fortoin, ondanks al de bem te beurt gevallen eerbewijzen en schatten, zich met het leven niet heeft knnnen verzoenen. Men herinnert zich, dat ten zijnen behoeve door den Keizer eene nationale inschrijving geopend is geworden die nagenoeg een millioen golden heeft opgebragt. Over Marseille. Southampton. Triëst. 2 Julij. 9 Julij. 14 J ulij. 8 0 23 0 28 0 16 n 30 0 6 Aug. 11 Aug. 5 Aug. 20 0 25 w 13 27 3 Sept. 8 Sept. 2 Sept. 17 V 22 0 10 0 24 1 Oct. 6 Oct. 30 0 15 0 20 n 8 Oct. 29 22 0 3 Nov. 28 0 12 Nov. 17 0 5 Nov. 26 0 19 0 1 Dec. 25 0 10 Dec. 15 0 3 Dec. 24 0 29 0 17 0 23 0 31 w Zou het niet een volbloed «ridder van den domper" zijn kunnen, die gepasseerden Maandag den omroeper Gerrit Reijer heeft opgedragen onder meer uit te schreeuwen: //alle verandering is geen verbetering!! Lbonaed. Het uurwerk in den dorpstoren is al gedurende geruiraen tijd op den spoortrein, ougeveer 10 minuten achter; waardnor niet zelden passagiers te laat aan het station komen. In het midden latende of de klokkenist het uurwerk naar de zon regelt, of wel de trein vol gens een verkeerd uurwerk loopt, zal niemand de wenschelijkheid tegenspreken, dat het beter is een tering van de cultuur, zijne stoeterij, zijne brou werijen en branderijen, zijne glasblazerij en zelfs zijne panuebakkerij hadden hem steeds meer ge kost, dan zij opbragten. In den regel zijn de zonen het tegendeel der vaders. De zoon en toekomstige erfgenaam van den ouden schout, zag niet alleen met onverschilligheid neer op alleswat speculatie of cultuur heette maar, den achteruitgang zijns vaders bemerkende, kreeg hij er zelfs een tegenzin aan. Hij was een doorbrenger van eene andere soort. De oude schout namelijk hoopte door een rijk huwelijk van zijuen zoon, zijne goederen weer tot vorige welvaart en bloei te brengen. De jonge schout was een schoon, krachtig en welgebouwd jongeling, wiens schoone stemmuzikale talenten en aangename manieren hem zeer gezien bij de dames maakten. Hierop bouwde de oude schout zijne plannen. Maar terwijl hij zijnen zoon met alle middelen uitrustte, om hem iu eene groote stad te doen schitteren, ontwikkelden zich in dezen zulke groote gebreken, dat zij onvermijdelijk op den ondergang van zijn vermogen moesten uit- loopen. Concerten, bals, opéra's en genoegens van allerlei aard werden den jongen man eene behoefte. Hij werd door den omgang met los zinnige en valsche vrienden een speler van professie; dit waren de gevolgen van de ongelukkige onder neming van den ouden schout om zijn zoon in eene groote stad naar eene rijke vrouw te doen zoeken. Toen het vermogen van den schout vervlogen en zijn zoon tot een volmaakten wereldburger en tevens een zwendelaar van de ergste soort was ge vormd, zag hij zich genoodzaakt hem te huis te doen komen. Nu eerst bemerkte hij, dat eene rijke vrouw voor zijn zoon, die hij met zoovele geldopofferin- gen in de verte had doen zoeken veel digter bij stads- of dorpsklok eerder vóór dan achter gaat, wanneer men het genot heeft aan een spoorweglijn te zijn gelegen. Q. Het ingezonden stuk «Aan de kiezers in het district Alkmaar", voor dit No. te laat ontvangen, zal in het volgende worden opgenomen. Red. Schietoefening van 18 Julij 18(59. Op 100 pas schoten 9 schatters 65 patronen, waarvan 50 treffers. De schutter E. Krans maakte in 10 schoten, 10 treffers en 12 punten. Op 150 pas schoot de heer vice-president Heijligers 5 patronen, waarvan 4 treffers en 7 punten. Op 200 pas schoten 11 schutters 145 patronen, waarvan 77 treffers. De sergeant maj. Schellings schoot in de roos. De vice-president maakte in 15 schoten, 14 treffers en 16 punten; de sergeant vaand. in 20 schoten 16 treffets en 20 punten; de schutter E. Krans in 10 schoten, 8 treffers en 10 punten. Behagen 15 Jull| 1*09. Aangevoerd 1 Paard f 50, 12 vette gelde Koeien f 175 a 250, 1 Vaars f 60, 8 nncht. Kalveren f 7 a 12, 4 Rammen f 30 a 45, 100 vette Schapen f 20 a 31, 523 magere dito. f 10 a 15, 26 Lammeren f 8 a I 1, 16 magere Varkens f 15 a 21, 36 Biggen f 10 a 12.50, Konijnen 10 a 70, Kippen 15 «i 75 ets., Boter f 0.75 a 0.85 per kop of t 1 a 1.18 per NP. Kaas 15 a 17£ ets. per NP. Kippenijeren f 2.60 a 2.70, Eenden dito. f3 a 3.50 per 100. 17 Juli. Angevoerd 4 Paarden f 45 a 130, 6 Koeijen f 110 a 150, 19 uucht. Kalveren f 8 a 16, 118 Schapen f 6 a 31, 20 Lammeren f 4.50 en veel goedkooper te vinden was. Reeds voor achttien jaren was de huurder van den molen, Schrader geheeten, door zijn huwelijk met eeoe rijke predikantsdochter, en door zijne spaarzaamheid in staat gesteld, den molen van den eigenaar te koopen en contant te betalen. Zijn vermogen vermeerderde allengs, zijne vrouw schonk hem eene dochter, Rika geheeten, welke op het tijdstip dezer geschiedenis achttien jaren telde. Lieden, die van nabij met zijne zaken bekend waren, schatten zijn vermogen op drie ton, zonder den molen en het land mede te rekenen. Zulk een vermogen was meer dan toereikend om de goederen van den schout weder tot hun vorigen bloeijendeD toestand terug te blengen. Wel is waar kende Schrader den toestand van den schout zeer goed en misschien nog beter dan Kettlitz zei ven, maar het streelde zijne ijdelheid, zich door dit huwelijk heer te maken van een goed, waar hij als molenaarsknecht in gekomen was en waar hy zijn rijkdom verworven had; het streelde zijne eerzucht zich tot vriend, misschien zelfs tot gebieder van zijn vroegeren meester te verheffen. Hij vergiste zich daarbij ook niet in het karak ter van den schont en zijn zoon, maar hij dacht: He blijf de baas over de beurs en het overige zal zich van zelf wel schikken. Mijne dochter krijgt eeu goed uitzet, maar zoo lang ik leef, geen enkelen rooden penning meer! Heeft mijn schoon zoon geld noodig, dan zal ik hem ten dienste staan, mits onder hypotheek! Wil hij dan niet, zoo als ik wil, dan houdt zijn crediet bij uiij op en haalt hij mij te veel domme streken uit, zoo zeg ik hem mijn geld op en laat zijne goederen verkoo- pen. Basta! Als zou de duivel mij halen, toch wil ik eens zien of ik niet eeu ordelijk huishouden in het regthuis kan brengen, zoo lang ik de koorden der beurs heb! En mijne dochter? Nu Rika is een verstandig en goed kind, zij zal wel doen wat vader wil

Schager Courant | 1869 | | pagina 3