Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, M 62S. Dertiende Jaargang. Ao. 1869. Tijdsbesckouwingen. GEME.\GDE BEIIIGTEW SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3,Franco per post f 3,60. ^Afzonderlijke nummers f 0,07$. Advertenties van een tot vijf regels f 0,75; ieders regel meerder 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren eD Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd ie diugen Is arbeid aan een rots te bièu. en e s c hr ij ffo u t. Omtrent de gebleken schrijf fout in de troonrede, waardoor het scheen dat het inroepen van hoogeren zegen op den gang van 's lands zaken door de regering onnoodig werd geacht, wenschten wij nog een paar woorden te zeggen. Het eerste woord moet het ongeloof ver- oordeelenden twijfel, die er bij zoo velen be staat omtrent de waarheid van 's ministers bewe ring. De minister beweert dat bij het overschrijven der troonrede de woorden waarvan de gepremedi- teerde weglating zoo kwalijk genomen werd, zijn weggevallen door een fout van den copicïst en de tegenpartij cn vele der voorstanders van dit ministerie, beweren dat dit een gezochte uitvlugt is om een niet grondig genoeg doordacht plan als onuitgevoerd weg te moffelen. Wie na zulk eene stellige verklaring hare waarheid in twijfel trekt, trekt alle politieke moraliteit in twijfel. Het moet toch onmogelijk geacht worden dat een leugen be hoort tot de wapens, die een fatsoenlijk man ge bruikt. Twijfel omtrent de waarheid der verklarin gen, van regerings personen, mogelijkheid van misleiding der vertegenwoordiging door een leu gen behoort in ons land niet toegelaten te worden. Men zal zeggen dat een officiële leugen een niet zoo ongewoon verschijnsel is en zelfs zullen zich nog wel voorstanders opdoen van een leugen om best wil. Wij echter kunnen hier niet transigeren. Alles wat niet waar is tot op den grond der zaak toe, mag niet gezegd worden door een eerlijk inan. Geen plaats bovendien heeft grooter regt om door niet ééne onwaarheid te worden ontheiligd, dan waar regering en volksvertegenwoordiging elkander ontmoeten. Alle verklaringen moeten zonder voor behoud worden aangenomen en wanneer in een punt eene regering liegt, zeggen wij even als de heer Stieltjes, bij de kiezersgeschiedenis van den heer Geert se ma, haar alle vertrouwen op. Niets is daarom zedeloozer dan het in twijfel trekken van eene getuigenisalleen het geven van eene valsche getuigenis is zedeloozer. Het deed ons daarom leed dat door zoo velen de verklaring van den minister van Bosse als eene onbepaalde on waarheid werd beschouwd. De tweede vraag die wij bij dit niet erg ver makelijk incident in ons voelden opkomen, was deze. Heeft de minister niet onhandig gehandeld en daarop antwoorden wij volmondig j a. Vóór dat het outwerp van het antwoord op de troon rede in behandeling werd geuomen, had de rege ring door eene verklaring de troonrede moeten rectificeren. Dwaling is altijd mogelijk, maar het niet herstellen van eene dwaling is eeue tweede dwaling. Thans nu de regering eerst na de op merking der Kamer de waarheid mededeelde, gaf hare onhandigheid aan de waarheid den schiju van onwaarheid. De Indische begrooting. De minister van koloniën verklaart de ramingen zoo wel als de. toelichtingen voor de posten op de Indische be grooting, uit Indie ontvangen, het werk van over haasting. Deze verleden feiten, zegt hij, zijn ech ter niet meer te verhelpen. Maar in welk eene moeijelijke verhouding plaatst deze verklaring de Kamer, die de begrooting on derzoeken moet. Het Dagblad berigt dat door den ministerraad in beginsel zou zijn besloten tot terugroeping van den gouverneur-generaal Mijer. Voor de waardigheid van het gouvernement hopen wij dat het voor de Kamer onnoodig zal zijn aan het uitvoerend bewind den weg te wijzen, die in den toestand verbetering brengen kan. Het is de taak der regering hare begrootingswetten tijdig in te dienen en indien een gouverneur-generaal dit on mogelijk maakt, moet de regering dit bezwaar op heffen. Indien de Kamer de wenscbelijkheid voteerde om het bestuur in Indie aan andere handen op te dragen, zou dit de regering in verzuim stellen. Aan de geruchten eener terugroeping moet voor de behandeling der begrooting een einde zijn ge maakt. Eene regering, die op uitvoerend gebied de verantwoordelijkheid op de Kamer wil over dragen, verzaakt haar pligt. Terugroeping van den gouverneur-generaal vóór de bchandeliug der be grooting of handhaving van dien ambtenaar ook na een ^fkeurend votum der Kamer is het geen wij verwachten van den minister. De noorder-spoorweg. Zal de aansluiting plaats hebben van de in de Nieuwe Schans dood- loopende spoorweglijn en de pruissische weslbaan? De minister verwees bij het adres van antwoord toen een lid der Kamer deze rraag deed naar de behandeling der begrooting als het geschikte tijd stip om haar te beantwoorden. Wie met het feit goed bekend is dat de meest productieve staats spoorweglij n in ons land dood loopt, in een aan de grens gelegen dorpje en dat een paar uur verder het punt Tan aansluit,ng ligt met een spoorweg, waaraan de groote duitscbe koopsteden liggen, moet het wel zonderling voorkomen dat eene regering aarzelt om een voorstel te doen tot voltooijing der noorderlijn. Het is hier moei- jelijk om gunstige voorwaarden voor den aanleg te bedingen, daar de spoorweg loopt op vreemd territoir en eene voortzetting is van een eigen spoorwegnet. Intnsschen is niets meer zeker dan dat op den duur de handel zich redt en dat een handelsweg die slechter is, alleen kan verdrongen worden dooreen tijdig aangelegden beteren weg. Bij de millioeneu die ons spoorwegnet heeft gekost behooren er 3 gevoegd te worden voor de vol tooijing der noordelijke lijn. Wij hebben thans een goed huis, maar vergaten om er een deur in te maken. Men kan er nu niet in of nit. Het te kort op de middelen. 21 milli- oenen te kort op de bcgrootingDe voorzigtige minister van Financiën zal trachten door op zien komen te spelen het te kort zoo weinig schade lijk te maken als maar kan. Maar is het wel voorzigtig de suiker-cultuur aan te houden omdat de Staat haar opbrengst niet missen kanhet uniform briefport aan Nederland te onthouden omdat dit in den eersten tijd een verlies zal geven, terwijl eene belasting op de inkomsten (het middel om de oorzaak van het te kort te dekken; niet wordt voorgesteld, omdat tegen eene dergelijke belasting een vooroordeel bestaat. Wij behooren tot de vrien den van dit ministerie, maar zijn vijanden van halve maatregelen. Het is niet overeen te brengen met liberale begiusels om schulden te betalen door een belangrijk deel er van te leggen op ge dwongen arbeid van den Javaan, een ander deel te leggen op hooger briefport dan noodig is en het verschil te vinden in een vermomd leeningtje. Waarom heeft men zich niet laten terughouden door dit te kort, hetgeen toen reeds met zekerheid te voorzien was, bij de afschaffing van het dag bladzegel Waarom moet nu de weldaad van een uniform briefport aan ons volk worden onthoudenterwijl zij op den duur de opbrengst van dit middel verhoogen zou. Waarom het cultuurstelsel een wettelijk bestaan gegeventerwijl juist van dit ministerie de aanneming mogt verwacht worden van een ander stelsel op Java Dit alles om dat er een vooroordeel bestaat tegen eene gron dige verbetering van ons belastingstelsel. Zelfs wil de minister terugnemen van de personele belasting aan de gemeenten afgestaan, die dan voor dit maar eene nieuwe belasting zouden heffen. Wij verlangen meer; wij hopen op beter. Slechts herziening van ons belastingstelsel kan het treurig te kort voor goed stoppen en zal een weldaad zijn door de wegneming van menige onbillijkheid en menig privilegie in zake belastingen. Wij vlei- jen ons dat een man van zooveel ondervinding als de heer van Bosse, niet omdat hij bevreesd is voor flinke maatregelen, door eene meerderheid van de Kamer zal verlaten behoeven te worden. De schietwedstrijd tusschen de leden der scherp- schuttersvereeniging vWestfriesland," had 11. Zon dag den 3 Oct. plaats, op het schietterrein te Noordscharwoude. Beeds den vorigen avond en in deu vroegen morgen van den feestdag bedekten donkere regenwolken den hemel en ook andere ram pen schenen een ongunstigen afloop te voorspellen. Gelukkig dat die sombere voorteekenen niet geheel verwezenllijk werden. De Scnagervereeitiging ver trok per spoor van 7 uur naar het station Noord-

Schager Courant | 1869 | | pagina 1