21 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 00ÏÏ0KR0A6 M 630. Ao. 1869. Dcrlicndc Jaarsanz. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marklberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 8,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07J. AnvKRTKNTiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedera regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte dio zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid a.tn een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. GE*EE\TEAFK0MIGIM1. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Schagen, ma ken bij deze bekend dat op Donderdag den 23 October e. k. de groote ,n»jaarskoemarkt en op Donderdag den 25 November d. a. paaiden- en veulenmarkt zullen worden gehouden. Schagen den 19 October 1369. Burgeinetster en \Vethood>rs voornoemd, Vau Dürnbng Heiden. De Secretaris A. J. van Cantfort. De toekomst onzer ftnantien. Onder dezen titel zijn thans vereenigd uitgege ven beschouwingen door den heer Mr. S. van Houten op finautirel gebied, achtereenvolgens op genomen in het Noorden. De schrijver heeft zich als lid der Kamer reeds doen kennen als een doorkundig man en in de thans voor ons liggende brochure beproeft hij een stel«el voor te dragen, waarnaar het belastingstelsel zou kunnen worden hervormd, zoodat het in overeenstemming zou zijn met de tegenwoordige ontwikkeling der maatschappij. De proeve mag wel gesliagd genoemd worden en verdient de belangstelling van ieder die zich met de ojienbare zaak bezig houdt. Zij is vooral merkwaardig door dat zij een consequent stelsel ontvouwt dat op de regie grondslagen is gebouwd. Wij willen de twee belangrijkste wijzi gingen door den schrijver voorgesteld, kort be spreken. De eerste is de afschaffing der registratie-be lasting op den overgang van vast gued en hare vervanging door eene verhoogde grondbelasting. De leswaren die de schrijver tegen de registratie belasting ontwikkelt zijn, ofschoon misschien wat overdreven voorgeJragen, zeer g grond. Wij noe men die wel wat overdreven. Zoo ia om eene bij zonderheid te noemen het horribile dictu op Bladzij le 29 zijner brochure bepaald onverdiend. Naar onze meeniug heft de fiscus in het door den heer van Houten gestelde geval het regt van schuld bekentenis niet. Doch hoezeer dit dan ook on juist zij, zeker is bet dat de belasting der regi stratie veel meer kwaad doet dan door een lang durige gewoonte wel opgemerkt wordt. Vooral zijn wij het geheel met den schrijver eens, waar hij van de omstandigheid gewaagt dat de belas ting de oorzvak is van bet verbergen en verbloe men der waarhei 1 in de geschreven overeenkoms ten en daardoor een demoraliserende!) invloed uit oefent. De belasting op den overgang van rast goed, overblijfsel uit het leeustelsel, behoort als belasting niet te worden opgenomen in een stel sel dat een maatschappij beheerschen moet, waar aan bet denkbeeld van heerlijk regt vreemd is. Doch hoe die belasting te vervangen De heer vaa Houten stelt daartoe voor eene verhoogde grondbelasting. Ogenschijnlijk is dit vreemd. Zoo toch wordt op den grond weer de last gelegd, waartegen de schrijver te velde trekt. Doch de oorzaak hiervan ligt in des schrijvers meening dat de eigenaar van vast goed inderdaad meer belasting schuldig is dan die van roerend goed, wijl deze meer voordeel trekt dan eenig an der uit de uitgaven door den Staat gedaan, voor zoo ver deze openbare werken, onderhoud van we gen als andersiuts betreffen. Boven en behalve deze belasting blijft de eigenaar in het stelsel van deu heer vau Houten de belasting schuldig op het inkomen, dat zijn vast eigendom afwerpt. Maar hoeveel billijker en eigenaardiger i» in des schrij vers systeem de belasting! Thans zijn de vaste goederen in de doode hand onbelast, de vaste goederen der r ij k e n slechts zelden en die, waarop de belasting drukt zijn juist de door omstandig heden gedwongen vervreemdingen. BovenJien is er voor den' overgang als oorzaak der belasting volstrekt geen grond. Gelijk wij boven zeiden lag oorspronk elijk in de retributie van het regt de erkenning van eigendom van den souvereiu, zoodat het eeuigermate gelijk staat met het geschenk dat bij overgang van beklemmingen aan den eigenaar wordt uitgekeerd. Doch er is geenerlei grond om den verkoop te beschouwen als het verbruik bij accijusen. Deze wijziging in ons belastingstelsel beveelt zich van alle zijden aan, terwijl de last die op het rast goed wordt gelegd geheel wordt op gewogen door de meerdere koopwaarde die het goed zelf krijgt. Een tweede denkbeeld van den heer van Hou ten is de belasting op het inkomen iu den vorm van renten van effecten. Wij zijn het volkomen met den schrijver eens, dat de belasting op het inkomeu niet de eenige mag zijn. Deze behoort zich te paran aan die op de verteringen, welke de schrijver splitst in personele belasting en ac cijusen. De opmerking is voorzeker niet nieuw dat de effectenhouder naar het tegenwoordige stel sel niet wordt getroffen en het hulpmiddel dat men daartegen heeft gezocht in het regt van overgang bij overlijden is geheel onvoldoende en op zich zelf ouregtvaardig. Eu ind'en de zaak inderdaad zoo eenvoudig is als de schrijver zich voorstelt is het niet twijfelachtig dat de vrijstelling in verband staat met de omstandigheid dat zij die effecten hadden de wet hebben gemaakt. Het voorste! formuleert de schrijver aldus De wet legge aan alle houders van fondsen, hetzij eigene, hetzij aan anderen toebeboorende en als onderpand of uit anderen hoofde onder hen berustende, de verpligting op, om in de maand Jauuarij, op aangifte vau soort en nummer een per mille van de waarde als belasting te betalen tegen afgifte eener kwitantie voor ieder stuk, of wanneer dit doei matiger wordt geacht tegen sta peling der ia den loop des jaars verschijnende coupous. Tot de middelen die de wet zou te bepalen hebben ter controle der aangifte is dit een der oorspronkelijkste dat jaarlijks dergelijke aangiften zouden worden beëedigd en wel op deze wijze Bij loling zouden 10 personen worden aangewe zen in iedere gemeente, welke tot de beëedigitig hunner aangifte zouden verpligt zijn. De mazen van het net, zegt de heer van Houtenzouden indien dit noodig is, nog naauwer kunnen wor den toegehaald cn zeker is het dat indien het- ernst is den effecteuhouder belasting te laten be talen de middelen wel kunnen gevonden worden om de inning der belasting te verzekeren. Wij merken alleen op dat de inkomsten verkregen uit gewone schuldvorderingen (hypotheken, enz.) vol gens den schrijver niet belast zijn. De twee punten door ons besproken wijzen op twee groote onbillijkheden in ons belastingstelsel. Zij bedoelen de invoering eener regtvaardige belasting, dat wil zeggen, de afschaffing van een ongrondwettig privilegie, en de afschaffing eener ongerijmde depreciatie van den grond ten behoeve van de schatkist. Doch de beschrijving die op de eeiste bladzijde der brochure van den heer vau Bossc gegeven wordt, geeft ous niet veel hoop dat eene dergelijke hervorming van hem zal uitgaan. Die beschrijving toch wordt geregtvaardigd door wat toch nu door den minister ia geschied. De afschaffing van het dagbladzegel was een stap in de goede rigting, doch dit gold afbrekeu en niet opbouwen. De toekomst onzer financien eischte eene hervorming en ofschoon een man van zoo veelzijdig talent als de heer vau Bosse op den duur niet kan te leur stellen, is het denkbeeld ons niet vreemd dat voor den uieuwen toestand, nieuwe mannen worden geeischt eu radicale ver anderingen hoog ooodig iu het belang der schatkist en belastingschuldigen alleen van een jonger geslacht vau financiers van mannen als de heer van Houten te wachten zijn. GEMENGDE BEttfiGTEN, Naar wij van goederhand vernemen, hebben een 12ta) inwoners van Schagen eu omliggende ge meenten op de oproeping van den heer Brouwer, predikaat te Barsingerhorn. zich tot eene commis sie vereenigd, met het doel om in den aanstaanden winter, in de zoo bijzonder goed ingerigte lokalen van den heer A. Knikker te Schagen, eenige avon den te wijden aan letterkundig genot. Door het uitnoodigen van letterkundigen als de heeren Cre- mer, Haveremit en Koopmans van Boekeren, tot het houden van voordragten, zal de commissie trachten den zin voor het schoone en goede aan te wakkeren en de vrachten der nederlandsche letter kunde in ruimer kring ingang te doen vinden. Tot dekking der Doodzakrlijke kosten zullen de eerste drie bijeenkomsten, bij inteekewng worden

Schager Courant | 1869 | | pagina 1