GEMENGDE RERIGTEN. Burgert. Staml der gemeente Barsingerhorn c. a. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen De christenen moeten bedenken dat die gelijk- stelling met den Sabbath, eerst dagteekent uit den tijd van diepe verbastering der christelijke kerk, want eerst in de 8e eeuw werd alle werk op Zon dag verboden. Zelfs Constantijndie anders als iedere bekeerling van grooteren ijver voor het christendom was dan zijn opvolgers blaakte, eischte in zijn bekende wet geen doodsche rast van zijne onderdanen, ook werd alleen het woelig bedrijf in de steden, niet de stille arbeid op het veld, door hem verboden. (Zie Montesquieu, Geest der wet ten. boek 24, hoofdst. 22.) De strenge Zondagrust zoo als die in Engeland wordt in acht genomen, is, naar ons gevoelen, geheel en al in strijd met den geest van het christendom. De viering op deze wijze werpt bijna niet dan nadeelige vruchten af, want da ondervinding heeft geleerd drt er in Lon den op den dag des Heeren tweemaal zooveel mis daden worden gepleegd als op een gewonen werk dag. Ook in Nederland is, helaasde Zondag een dag die nog meer aan uitspattingen dan aan gods dienstoefeningen wordt gewijd. Voor een klein ge deelte moet de schuld daarvan aan de Zondagswet worden gegeven, daar deze wel de werkplaatsen, maar niet de kroegen en herbergen wil gesloten hebben. Doch men wane niet, dat eene op- - heffing of wijziging der wet dit veel zoude verbe teren, neen de verbetering der volkszeden laat zich niet bij eene wet voorschrijven. Dan eerst zal de Zondag beter bij ons worden gevierd, wanneer al len tot de overtuiging komen, dat die dag een- deels aan de godsdienstoefening, anderdeels aan de geestelijke ontspanning des volks moet zijn gewijd. Godsdienstoefening is niet genoeg, want het gods-, dienstig orgaan is bij allen niet voldoende out-, wikkeld om in godsdienstoefeningen voldoend voed sel te vinden, en ook deze menschen moeten iets hebben om zich bezig te houden. Ja! wat meer is, ook zelfs de meest godsdienstige [mensch heeft aan godsdienstoefening niet genoeg, ook hij heeft nevens haar ontspanning noodig, daarom moest de Zondag behalve aan de godsdienst ook aan open bare en veredelende volksvermaken zijn gewijd. Eerst dan wanneer de Zondag een ware christelijke feestdag voor het volk zal zijn, zal zijn instelling een ware zegen zijn. Wij herinneren de belangstellenden dat blijkens de verspreide aanplakbilletten op 14 December e.k. in het lokaal van den heer A. Knikker te Schagen i eene voord ragt zal worden gehouden door den heer J. J. Cremer schrijver van Anna Rooze enz. Zijn i wij wel onderrigt dan wordt het bnrean ter in-1 teekening voor drie avonden en tot het bespreken van plaatsen reeds op heden aan het lokaal geopend. 1 Een ieder doe er zijn voordeel mee. Op Woensdag den Sden dezer werd het stoffelijk overschot van Jan Wit, oud-gediende, ver- «ierd met de Waterloo medaille, met militaire eerbewijzingen ter zijner laatste rustplaats gebragt door het korps onzer Scherpschuttersvereeniging. Wij mogen niet ontkennen dat die plegtigheid ons aangenaam aandeed. Waar de burgers zich niet ontzien ook den schamelbedeelden de laatste eer te bewijzen, in stede van het lijk aan de bezor ging der diakonien over te laten, daar mag men zeggen dat burgerzin heerscht. Kwamen er bij het graf al geene aanspraken te pas een vriendelijke zonnestraal, in dit regenachtig jaargetijde zoo zeld zaam, verkondigde als het ware den dichterlijk gestemde, dat ook dezer afgestorvenen ziel eene plaatse in het koningrijk des Vaders was bestemd. De toestand van keizerin Charlotte, wedowe van Maximiliaan, keizer van Mexico, is nog altijd even droevig. Zij heeft weinige heldere oogenblikken nog altiid bewoont zij het kasteel Tervneren. Men bewaakt haar streng ea durft haar naauwelijks haar wandeling, die zij gewoon is ia het park te doen, toe te staan, omdat zij reeds verscheidene malen de waakzaamheid op de proef heeft gesteld van hen die met den treurigeu last zijn bekleed om over haar te waken. Niet lang geleden heeft men de grootste, moeite gehad om haar te beletten de vlagt te nemen op het paard van een soldaat van het regiment der goides, die depêches uit Brnssel had gebracht. Het paardrijden was altijd een der geliefkoosde uitspanningen van de ongelnkkige Vorstin, en de kolonel van de Velde, die aan hare dienst ver bonden is, heeft zeer strenge woorden moeten bezi gen om haar van hsar voornemen terug te brengeD. Met het grootste ongeduld verdraagt zij het toe- zigt, waarorder zij is gesteld, en soms heeft zij oogeDblikken van toorn, die haar in volslagen krank zinnigheid doen vetkeeren. Er is te Tervneren een telegraafkantoor, waarvan de beambte schier geen oogenblik rost heeft. De Keizerin brengt een groot gedeelte van haren tijd door met telegrammen te zenden naar alle Vorsten van Europa, om zich te beklagen over de gevangenschap, waartoe men haar beeft veroordeeld. Deze depêches worden in hare tegenwoordigheid verzonden naar het hof van Brus sel, en zij verlaat het bureau van den telegrafist niet, alvorens antwoord ontvangen te hebben. Als eene eigenaardigheid moet het beschouwd worden dat' zij nimmer aan tafel wil zitten om den maal tijd te gebruiken. Zij laat zich haar diner voor dienen op baar nachttafel, de dienstdoende officier, die gewoonlijk met haar den maaltijd gebrnikt, is verpligt zich in den hoek van den schoorsteen te plaatsen, Zij verkeert in de vaste overtuiging, dat men haar wil vergiftigen, en zij wil nimmer eten dan nadat de spijzen in hare tegenwoordigheid door een ander gegeten zijn. Des nachts is zij zeer onrustigalleen tegen den morgen geniet zij gedurende eeuige oren eeu zachten slaap. Men moet er zich over verwonderen dat zij aan de vermoeijenissen van dergelijken toestand zoolang wederetaat: doch al is zij er nog niet onder bezweken, de geneeskeereu hebben alle hoop gegeven vau haar nog ooit tot geheele herstelling te zien komen. Te Noordhoorn heeft een man van ongeveer 70 jaren de tongblaar gekregen. Men merkt althans bij hem dezelfde verschijnselen aan den mond op, als bij de koeijen, die de tongblaar hebben. Hij is wel gezond, maar het nuttigen van spijs en drank gaat moeijelijk en niet zonder pijn gepaard. In Japan zijn door het Parlement de paten ten op uitvindingen ingevoerd; het verbranden der lijken is afgeschaft en er zijn algemeene begraaf plaatsen opgericht. Het beperken van het buik- opensnijden tot gevallen, waarin het door den rechter voorgeschreven werd, vond geen verdedigers, zoodat het na nog altijd een Japanner wettig ge- oorloofd is, zich op deze nationale wijze van het i leven te berooven. Evenzoo werd een voorstel, dat bet dragen vau twee zwaardeu algemeen ge- i oorloofd zou zijn verworpen. Het Duitsche blad Hermann, dat te Londen het licht ziet, wijst er met groote ergernis op, hoe zeer de gewoonte toeneemt, om kinderen in dagbla den te koop aan te bieden en te koop te vragen. Gemiddeld worden er in de ochtendbladen rnira een veertigtal kinderen per week aangeboden, en natnnrlijk van alle genres. Zwarte krullebollen, blaanwoogige, lieve blonde meisjes, schoone knapen. allen in den leeftijd van drie tot zes maanden. Niet zelden wordt er voor een kind IU0 pd. st. betaald. Men schrijft ons nit Drogelen dd, 1 Novem ber 11. Werd in de Isatste dagen bijzonder geklaagd over de menigvnldige muizen, die in deze streken de veldvruchten beschadigden, als eene bijzonder heid wordt daarvan nog het volgende gemeld, dat ten bewijze strekt dat deze berigten niet over dreven zijn: Bij het scheeprijdeU van appelen toe- behoorende aan A. N. te Eethen en bestemd voor J. Z. te Geldermalsem oodekte men bij het aflos sen een zak met eeu mnd appelen gevold, waar leven in bespeurd werdnieuwsgierig Daar de oorzaak, opende men de zak en wat was nu het geval?.., er vertoonden zich niet minder dan 86 mnizen, die allen levend van Eethen waren over gebracht: Met groote moeite is het gelakt ze te dooden: het was een waar slagveld; die lieve diertjes hebben das hanne onderneming om op een andere plaats bnn geluk te beproeven, met geen goed gevolg kannen volbrengen. De telegraaf wordt in Frankrijk ook gebruikt tot betalingen, maar even als per post, wordt er i 2 fr. op de 100 gekort voor het ontvangen aan het andere kantoor. De grootste som, die mag worden overgemaakt is 5000 fr. Terwijl onlangs op een der Znid-Beveland- sche dorpen een vergelijkend examen werd gebon den van sollicitanten naar de vacante onderwijzers- betrekking, ontstond er brand in den omtrek van dat dorp, tengevolge waarvan de torenklok geluid werd. De predikant der plaats dit hoorende, dacht terstond aan eenig onraad, vloog zijn huis nit, en hield met een arbeider, dien hij op straat ontmoette, het volgends gesprek: Predikant. Wat is er 'te doen, is er brand? Arbeider, Nou! jie zon ook niet weten wat er gaende is! Pr. Neen waarlijk niet; maar wat is er dan te doen? Is er dan geen brand? Arb. 'Él! je weet toch wel dat het van daege vreksamen van de schoolmeesters is. Pr. Nu, wat zon dat? Arb. 'Él! dat ze non aan 't probéren ben, wie van de schoolmeesters het beste lujen kan. Het oecumenische concilie, in de maand No vember te Rome te houden, zal van de pauselijke schatkist belangrijke uitgaven vorderen. De Patrio bericht daaromtrent: Het getal bisschoppen, die aan de kerkvergadering znllen deelnemen, vermeer dert dagelijks zoodat men bedacht is op inrichting van meerdere apaitementen, hetzij in het paleis hetzij in de kloosters. De onkosten voor die inrichting znllen ruim een half millioen gulden geloopen. Men rekent, dat de tafel der bisschoppen die de gasten van den Paus zullen zijn, eiken dag f 8500,—zal kosten, d. i. in de maand f 100,000. Blijlt het concilie, gelijk men meent, zes maanden minstens vergaderd, dan klimt die uitgaaf tot [eene aanzienlijke som. De beweging, die zich meer en meer in Frankrijk verspreidt ten gunste van de Zondagrust. begint zich ook in Belgie te vertoonen. Men be weert dat zij zich het eerst zal openbaren daar, waar men haar het minst zou verwachten, namelijk te Brnssel. Hier staar eene grève op het pont van nit te barsten. De bedienden der magazijnen verlangen even als hnone parijsche confrères dat de winkels op Zondag gesloten worden, hun eisch vindt echter bij de patronen zeer sterken tegenstand. Een correspondent die er zich op beroept een vrij denker te zijn, schijnt zoedanig bevreesd voor het slagen van de pogingen der bedienden, dat hij eene transactie voorstelt daarin bestaande, dat dc mago- lijnen des Zondags ten 12 ure zouden gesloten worden, Een boer, wien de haren uitgevallen waren vond in de conrant eene olie geanoDceerd, waardoor bet haar weder spoedig groeijen zou. Hij begaf zich terstond op weg, kwam in den winkel, waar de olie te verkrijgeu was en vroeg om mijnheer Ie spreken. Toen deze verscheen, keek hij hem op lettend naar het hoofd, draaide zich om en zeide: als gij den heer van den winkel zijt, dan ben ik stellig verkeerdwant gij hebt immers zelfs een kalen krnin. De tongblaar bij het rundvee is in de omstreken van Blokzijl geheel geweken. Als genees middel wordt aangeraden een mengsel van honing, aluin en azijn, waarmede de bek der runderen moet bestreken worden. Voor één zou rund 4 liter azijn 2 hectogrammen honig en 5 decagrammen aluiu vol doende zijn. Onlangs werd als middel om onwillige paarden in den noodstal tot bedaren en tot staan te brengen, opdat de smid hen ougehinderd kon beslaan, aar,» bevolen, deu koppigen dieren in een voorwerp met water hnn eigen beeld te doen aanschouwen. Door sommige smeden wordt ook met het beste gevolg daarbij gebrnik gemaakt van de mnziek. Althans heeft de ondervinding geleerd, dat het bespelen van de viool, vlak voor den kop van de grootste deug nieten onder de paarden, hen tam en gedwee deed wordeu. Kort daarop gaf dit bericht aanleiding tot de mededeeling, dat een smid te Ennmatil. om onwillige paarden in den noodstal tot bedaren en tot staan te brengen, noch een emmer met water, noch een spiegel of mnziek behoeft, maar dat hij het koppigste paard met 't eene oor aan een tonw bindt, 't welk bij met een knoop van mastwerk vastmaekt. Het ondengendste en onwilligste paard begint dan doodstil te staan en is zoo mak in den noodstal als een lam. Wegens plaatsgebrek in deze week geen feuilleton Red. Niet ontvangen. Ingeschreven van 31 October 6 Nov. 1869 GEBOREN: 1 Nov. Jannetje dochter van Jan Streek en van Msartje Klnit. 2 dito. blaartje dochter van Jan Kramer en van Martje Kossen. 5 dito. Cornelis, zoon van Jacob Zwaag, en van Aagje Breed. ONDERTROUWD: 81 Oet. Simon Christiaan van Nispen j.m. wonende te Rotterdam en Wilhel- mina Diederika Klop, j.d. laatst alhier en nn te Rotterdam. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 1 Nov. Jan Wit oud 81 Jaien i Echtgenoot van Neeltje de Boer.

Schager Courant | 1869 | | pagina 6