00HBRBBA8 J 6 0FCKMBKH. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, De anti-defensie beweging. M 638. Dertiende Jaargang. Ao. 1869. SCHASER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07|. ADvaaTENTiës van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bién. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. GtMtEME-\FkOMH(iI.\(i EN. KENISGEVING. De Burgemeester van Schagen, herinnert de in gezetenen dat het zoogenaamde nienwjaarwenschen langs de huizen niet meer zal worden toegelaten, en maakt hen tevens bekend, dat ook dit jaar de verschillende armbesturen dezer gemeente zich we derom hebben bereid verklaard, tot het inzamelen van vrijwillige giften, ten einde eene bedeeling in levensmiddelen BBn de min gegoeden te kunnen doen. Schagen, den 14 December 1869. De Burgemeester voornoemd, van Dörnberg lleideu. Neen 1 dezen naam mogen wij niet geven aan de vrij algemeene uiting van deu wensch, dat de kosten voor onze defensie aanzienlijk worden ver in in derd. Na het besluit der Provinciale Staten van Gro ningen om een adres in te dienen, waarbij wordt aangedrongen op eene inkrimping der oorlogslas ten een besluit, naar ons inzien eene mis kenning van het constitutioneel standpnnt der sta- ten als vertegenwoordigend ligchaam zien wij door de geheele provincie Groningen heen, ja, tot in de kleinste dorpen vergaderingen beleggen, door een belangstellend publiek bijwonen, en tot de wenschelijkheid eener vermindering van de begroo ting besluiten. Van Groningen slaat deze adres manie over op Friesland en Overijssel en reeds heeft een sporadisch geval zich in Zeeland voor gedaan. Toch heeft het verzoek om de defensie- kosten te verminderen, zoolang de weg niet wordt aangetoond waar langs die defensie op minder kostbaren voet kan worden ingerigt, naar ons inzien veel overeenkomst met eene anti-defensie beweging. Niet, dat wij het in dit opzigt eens zijn met den afgevaardigde van Alkmaar, den generaal Knoop. Wie op bezuiniging bij het leger aan dringt, geeft geen blijk van geringschatting van het leger. Wie hierop niet zon aandringenin dien zij mogelijk ware, zon niet alleen een slecht rekenmeester, maar ook een slecht vaderlander zijn. De vraag, waarop het uitsluitend aankomt is deze: is er bezuiniging mogelijk Al de adressen die op besnoeijing der begrooting aandringen, zonder dat zij de gronden aangeven, die tot de mogelijkheid van een lager cijfer doen bealniten, brengen de zaak geen schrede vooruit en zijn nutteloos beschreven vellen papier. Op zich zelve moge het bedrag van 12 a 14 milli- oenen uitlokken tot de proef of wij dit door een adresje niet -zonden kunnen winnenhet geldt hier onze weerbaarheid en deze is eene door allen te erkende pligt om aan de proef succes te beloven, wanneer aan dat succes de weerbaarheid opgeof ferd moest worden. Wij duchten dit gevolg dan ook volstrekt niet van de adresbewegingwanneer de begrooting aanzienlijk verminderd wordt dan zal men zich niet bepaald hebben tot het gemak kelijke het is te veel 1 maar dan zullen de mi litaire specialiteiten in de Kamer en de minister van oorlog aan het hoofd een overtuigend betoog hebben gehoord, dat de begrooting ondoelmatig is. Indien eene belangrijke vermindering der begroo ting het gevolg wordt van de oppositie der ver tegenwoordiging tegen de twee oude vestingen marine en oorlog, wie betreurt dan niet met ons het treurig zwak der specialiteiten om voor slechts eene zijde der zaak het oog open te heb ben Wat zou met hunne medewerking en on der hunne aansporing spoediger geschied zijn, het geen thans als het ware hun wordt afgedwongen. Naar onze meening wordt welligt te weinig iu het oog gehouden dat een oorlog slechts eene eventualiteit is. Men heeft het leger tot een stand gemaakt en dit is niet juist, want de oor logstoestand, waarin het leger eigentlijk eerst le ger wordt, is eene afwijking van den gewonen vre destoestand, die ons thans ongestoord meer dan 30 jaren bewaard is. Eene jaarlijksche uitgaaf van 12 a 14 millioen bestrijdt echter niet eene eventualiteit, maar een dreigend gevaar. Neenalleen de mogelijkheid bestaat dat wij ons verdedigen moeten, en nu komt het ons volstrekt niet onwaarschijnlijk voor dat er doelmatiger en min kostbaarder middelen kunnen gedacht worden om ons tegen deze mogelijkheid op eene verstandige wijze te dekken. Welke zijn na die middelen Eene verlichte en waardige poli tiek en bovenal de nationale wil om (s lands eer en onafhankelijkheid ongeschonden te bewaren. Voor het wakker houden van dit edelaardig ge voel is een in vredestijd volkomen toegerust leger, dat zich #het deel noemt des nederlandschen volks het geen de wapenen voert tot handhaving van de eer des lands (woorden van den generaal Knoop) ongetwijfeld eer een bezwaar dan een voordeel. Hoe natuurlijk is bovendien de ook in de Sta. ten-Generaal uitgesproken verwachting, dat de kosten der defensie een premie van assurantie zijn voor onze onafhankelijkheid en is het te verwach ten dat naast dit gevoel van zekerheid, de pligt om zelf de eer op te houden van ons land luide spreken zal Aan den militair moge dit woord premie niet aangenaam in de ooren klinken, het is onaange namer voor den borger, dat zijne millioeDen geen premie in eene zekere assurantie zijn. Er wordt geen oorlog gevoerd of honderde millioenen vor men de voor- en achterhoede; geen oorlog of de geassureerden betalen met hun leven hetgeen aan de assurantie penningen te kort schoot. Daarom het budget van oorlog is geen premie maar het is ook niet eens een premie, waarvoor onze on afhankelijkheid zou verzekerd zijn. De bewaring dier onafhankelijkheid berust in de handen des volks en moge in den oorlog een geoefend leger, bekwame oversten en sterke positien den uitslag kunnen dwingen, dit zal niet knnnen geschieden dan onder voorwaarde dat ieder burger geld en bloed voor de nationale zaak over heeft. Wij heb ben in het bekende vhet geld der belastingen is het bloed der ingezetenen' immer veel overdrij ving gevonden. Zoo erg heeft een nederlandsche belastingschuldige het niet die ter naauwernood opbrengt wat strikt noodig is, daar hij zich niet schaamt om voor een deel zijner belasting den Javaan op te ligten. Maar dit is zeker, dat een naauwkeurig toezigt der vertegenwoordiging op de uitgaven en een naauwgezet stieven der regering om toch vooral het noodelooze te vermijden een dure pligt is. De cijfers voor onze verdedi ging tegen niemand op de begrooting uitge trokken, zijn misschien niet hoogwanneer men die vergelijkt met die van andere Staten, maar dit alleen regtvaardigt ze niet. Europa zucht on der zijn legers; onze wapenrusting is te zwaar; het behoudt van den vrede wordt voortdurend be dreigd door dat gereed zijn voor den oorlog en daarom zal onze vertegenwoordiging een weldaad bewijzen niet alleen aan ons volk, maar aan de halve wereld wanneer zij een bekwaam en vader landslievend man als onzen minister van oorlog tot de burgermeening weet over te halen, dat de orga nisering van ons land tot een verdedigbaar land ons niet arm behoeft te maken. ÜEMEXGDK litlUGTEX. Gepasseerden Dingsdag avond heeft de heer J. J. Cremer, in de groote zaal van den kaste lein A. Knikker te Schagen, eene lezing gehouden. Hij had tot onderwerp Kruzemuntje en Jan, Pier en Klaas. Het eerste was eene zeer aardige en leerzame novelle, het laatste eene vrij algemeen bekende anecdote. jkMen zou dus denken dat het weinig bijzonders was, maar de spreker schildert naar de natuur, alles leeft; de door hem opgevoerde handelende personen, gij hoort ze niet alleen, gij ziet ze; alles wat hij aanraakt wordtals het warebe zield. Men moet hem gehoord hebben om er zich een denkbeeld van te kannen maken. Het pnbliek heeft de verwachting dan ook niet te leur gesteld, de zaal was eivol. In den Wieringerwaard een gemeente van nog geen 1300 zielen en waar het onderwijs op een uitmuntenden voet is ingerigt, is en znlks kzn voor zndere gemeenten in ons vaderland tot voor beeld strekken eene afdeeling vzn het school verbond opgerigt, die reeds meer dan 70 leden telt; het bestuur is zamengesteld uit de beeren: A. J. Kaan, VoorzitterA. H. van Iddekinge, SecretarisA. R. Kaan, PenningmeesterJ. L. T. Groneman; B. Visscher; D. K. Schenk en Diik Sleutel.

Schager Courant | 1869 | | pagina 1