Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. BOTBKR0AG 18' Het schoolverbond. De generaal Knoop. Dertiende Jaargang;. hol 1869. rM 634. SCHAGER COURANT. S oh ?cb 'i'i v Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtdeti' vólgenden avond verzondenaan hen die zplks verlangen. Brieven franco aan do uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle pwis per jaar 3,—. Franco per post f 3,CO. Afeonderlijke nummers 0,0 7 J. ADVBRTKjmëv van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Poetdirecteuren aangenomen. Men moet dit schoolverbond niet verwarren met de schoolkwestie. De schoolkwestie te de door partyzucht opgeschroefde aantijging dat de Staat een alecht tuinier is voor den boom der keunis en dat onder zjjne hoede de goede vruch ten geheel verdrongen worden door de kwaden. Maar het schoolverbond is niet gerigt tegen openbaar, tegen bijzonder onderwijs, maar verccnigt alleen in eeu bond mannendie het schoolgaan bevorderd willen hebben. Hun blik heeft zich ge vestigd op de kwaal van het schoolverzuim en liet trok hun aandacht, dat, terwijl bij de school kwestie dnn het neutraal onderwijs tot de wolken verheven werd, dan het godsdienstig leerstellig element ouafscheidbasr van alle onderwijs verklaard werd, de kinderen niet school gingen, liet school verbond nu heeft zich tot taak gesteld het school gaan te bevorderen, en heeft ten einde zoo veel mogelijk, bij dit alle partijen geldend belang, alle krachten te vercenigen, zoo min mogelijk bepaalde middelen vastgesteld, waar langs men het doel zou trachten te bereiken. Het doel, het schoolgaan der kinderen, is'hetzelfde bij ieder die zich aan sluit aan den bond, maar het middel, dat ter be reiking van dat doel moet worden aangewend, kieze ieder lid nu zich zelf. Deze vrijheid is bij de uiteenloopendheid der denkbeelden omtrent het juiste middel doelmatig en regtvaardig. Is het echter niet zonderling, dut terwijl zoo veel middelen te gen de kwaal bestaan, de oprigting van een bond ter bestrijding van de kwaal noodig is Indien men verschil heeft over de middelen, welou, indien hetzelfde doel beoogd wordt dan is juist de ver scheidenheid der middelen dte mén aanwendt, een waarborg, dat spoediger het doel zal bereikt wor den Of zon uit de noodzakelijkheid van het schoolverbond, een edele en treffende uiting van belangstelling in het volk niet de waar heid volgen, dat, trots de menigte van middelen, die tegen de kwaal worden aanbevolenhet regte geneesmiddel nog niet is ontdekt? Schoolplig- tigheid is volgens de een een afdoend middel, maar te regt merkt de ander op dat de ouders wel kannen worden veroordeeld in boeten, maar dat vrees hier voor, een onvoldoende en een zeer weinig gewenschte drijfveer is om de ouders te bewegen hunne kinderen te doen schoolgaan. Schoolpligtigheid naar de wet hebben ook wij steeds bestreden en niet op grond dat eene wet als deze, antinationaal zon zijn, maar omdat zij het doel zon missen en door de ontzetting der onders nit hun regt om zelf voor hunne kinde ren te zorgen, de beste sorg aan die kinderen ont nemen zou. Kosteloos onderwijs dan stelt men voor maar al betichten wij de voorstanders hiervan niet van een zijdelingscheu toeleg om het bijzonder onderwijs te schaden op hoe groote schaal be staat dit kosteloos onderwijs reeds niet, en heeft hij daarenboven geheel onregt, die beweert, dat juist omdat het kosteloos is, weinig waarde gehecht wordt aan het onderwijs Noch schoolpligtigheid, noch kosteloos onder wijs is naar onze meeuing het regte middel om het schoolgaan te bevorderen. De kinderen moe ten door hunne ouders op school gedaan worden; niet door de wet. llqiff onderwijsde grondslag voor de toekomst van' het kind, moet een vrijwil lige, opofferende daad der ouders zijn. Daartoe de ouders te wekken is hot eenig afdoende middel tegen de kwaal, die onze uitgaven aan onderwijs voor een groot gedeelte, onnut maakt en een aan merkelijk deel van ous volk bestemt om half in domheid en half in schuld, altijd in ellende, dit leven door te sukkelen. IIoc juist echter het door ons aanbevolen mid del ook zij, do vraag rijst, hoe zullen wij de be langstelling der ouders wekken voor een pligt waarvan de verwaarloozing zoo algemeeu ia Men zij vooral voorzigtig niet te regtstreeks in te wer ken op de ouders, waut daardoor vervalt men in de nadeclen van het verpligt onderwijs, zonder dat; men er nog de voordeelen van heeft. Indien wij: goed in het oog honden dat het verzaken van deu^ pligt eene oorzaak moet hebben en niet maar een luim is der ouders, zoo zullen wy in die oorzaken vinden, hetgeeu wij te bestrijden hebbea om met goed gevolg het doel van het schoolverbond be kroond te zien. Het kosteloos onderwijs komt jn. vele dier oorzaken te gemoet en waar dit nog niet galmei voldoet om de bezwaren der minvermogen den tegen het schoolgaan weg te nemen, ligt het geheel op den weg der godsdienstleeraars om de< belangen der kinderen voor te staan, zoowel bij hunne onders, als bij hen, bij wie die ouders in dienst zijn. Doch veelal zijn het geen eigentlyke bezwaren van de ouders tegen het schoolgaan, die als oorzaak van het noodlottig schoolverzuim be schouwd kunnen worden. De verzaking van hun pligt in dit oprigt is geheel in verband met de verwaarloozing hunner eigen belangen. Als oorzaak van het schoolverzuim moet naar onze tneeBing in de eerste plaats worden bestreden het misbruik van sterken drank door den vader. Van de meeste maatschappelijke kwalen van armoede, misdaad en domheid ligt, de aanleiding in verwaarloozing van eigen belang door dat het hoofd van het gezin aan den drank is verslaafd. De schatten die hieraan worden verspildhebben weinig beteekenis bij de verbastering waaraan de maatschappij bloot staat door dit euvel. De dronkenschap der ouders tegen te gaan, is het schoolgaan der kinderen te bevorderen en de juiste weg om dus het doel van het schoolverbond te bereiken is met toewijding en beleid te strijden tegen de groote misdaad der dronkenschap, wier vloek met de bedrijvers hunne kinderen veroor deelt. Wij hebben vóór ons het verslng van de eerste redevoering van onzen vertegenwoordiger in de Tweede Kamer. Later bespreken wij deze rede uitvoeriger. De spreker dpet, zjoh hierin op nieuw kennen als een echt patriot, die door de liefde voor aljn land, de fouten van dat land niet ver geven kan. Waaarom, zoo vraagt hij, blijft eene naauwcrc verbinding achter van het leger in Indiii met dat van hot moederland? Niemand ontkent er de voordeelen van, maar toch er gebeurt niets en bij de erkentenis blijven wij staan. Het is die traagheid en flaauwheid, die er tegen opziet om doortastende hervormingen in te voeren, een zocht aan de Nederlandsche natie eigen. Er gebeurt niets, ofschoon de behoefte erkend wordt, omdat zegt men, nog nader onderzoek geaischt wordt en dit of dat nog jjoorbarig is, Onverdiend is deze besohuldiging niet en oqk, wanneer naar deze regels beoordeeldwordt, wat in onze omgeving geschiedt, zal in menig opzigt 'de juistheid der opmerking bevestigd worden. Nijverheid, openbare werken, gemeentebelangen hebben mok Uier ter stede nog maar tej dikwijls te wtfrstelerr ifiet dié traagheid ën flaatfwbbid, welke opziet tegen doortastende hervormingen. - Te Heerlen is in den nacht van 6 op 7 dezer ten woonhuize van Mad. Wed. Januê te Heerlen een der overwegenste diefstallen gepleegd, wahrvau de crimineele jaarboeken slechts enkele voorbeelden opleveren. Mea moet verbaasd staan oaer de sluwheid en stoutheid, waarmede de dief is te werk gegaan. Algemeen meent men dat in het woonhuis slechts één persoon gehandeld heeft. Het kan zijn «lat buitea een of meer medehelpers de wacht heb ben gehonden, Meu weet bijna zeker dat de brntale dader, na door middel van eeoen ladder op het steenwegje, bezijden het huis van de Mad. Janné te zijn gekomen, aldaar eene ruit In het venster-raam, dat in de keuken voert, aan stak gebroken of met het een of andere voorwerp uit- gestooten, eene bougie aangestoken heeft, en ver volgens met deae in de hand, den trap opgegaan en het kantoor van den ontvanger der Registratie binnen getreden is aldaar den lessenaar geopend, en circa 400 a 420 golden in verschillende mant- specieu en bankbilletteo ontvreemd heeft. Nesvol gens naar beneden gaande, heeft hij de deur aan den trap, die Dooit toegedaan wordtsteik aangezet ten einde de beweging, welke hij in het onderhuis zing ondernemen, te beletten naar boven dpor te dringen, een secretaire in de zitkamer der familie Janné op sluwe wijze geopend en het zich daar in bevindende geld, circa 500 franken, benevens het zilverwerk, bestaande in een zeer zwaren grooten soeplepel, 18 eetlepels, 12 vorken en 18 koffiele pel tjes zich toegeeigend; na dit alles te hebben bnit gemaaktheeft hij ongestoord bet huis weder verlaten. Een ieder moet zeggen, dat er nooit een

Schager Courant | 1869 | | pagina 1