GEMENGDE BEIUGTEN. Gemeente Barsingerhom c, a. CORRESPONDENTIE. MARKTBERIGTEN. Purmerende 4 Jano. Aangevoerd Boter f 1.10 a f 1.20 per KG. Gemiddeld f 1.12$ per KG 36 Vette Kalfkoeijen 99 a 1.10 ets per KG. 42 Nuchtere Kalveren f 10 a 20 per stok 58 Vette Varkens 46 a 53 ets. per KG. 6 Magere Varkens f 15 a 25 60 Biggen f 9 a 12 369 Ganzen f 3 a 3.25 per stak 183 Zwanen f 9 a 10 per stok Kipeijeren f 5.50 de 100 stuks. Alkmaar 27 Dec. Aangevoerd 28 Kalveren f 50 a 90 1 nucht. dito f 14 208 Schapen f 16 a 30 73 vette Varkens 42 a 57 ets per K,G. 22 Dec. Aangevoerd 1 Paard (25 12 nucht. Kal veren f 4 a 16 175 Schapen f 6 a 29, 35 msgere Varkens f 16 a 25 62 Biggen f 10 a 14, Boter per kop 72$ a 77$, 31 Dee. Kleine kaas f 84, commissie dito f 33.50 middelbare dito f 35 laagste prijs f 16 Tarwe. (75, 88 Rogge f 6.50 a 7.25, Gerst 5 a 5.50 dito Cevalier f 6 o 6.50 Haver 2.50 a 4.25 Booneu bruine f 13 paarden f 7 a 7,60, Erwten graan we f 16, vale f 9 13, groene 8 a 16 Mosterdzaad f 19, Kanariezaad f 12. hun gevoelen overeenstemdenwerden door hen i op de heftigste wijze veroordeeld, ook dan zelfs i als tij alleen op'billijkheid en regt waren gegrond, i Ziet hier een paar «taaltjes van hunne dwaze hef tigheid. De utrechtache vroedschap had een ont werp van vernieuwd regeringsreglement opgemaakt en alle mannelijk en meerderjarige ingezetenen op geroepen om binnen 14 dagen de bezwaren, die men er tegen kon hebben, aan haar mede te dee- len. Men kon dat doen voor zieh zeiven en als lasthebber van anderen, mits in het laatste geval, voorzien van eene behoorlijke volmagt. Tegen deze laatste bepaling kwamen de geconstitueerden op zulk een voorschrift, heette het, was een verkrach ting van de volksstem, was eene tirannij, een Alva waardig. Op eenen anderen tijd had de vroedschap zeer natuurlijk aan de geconstitueerden verboden, om zich ongeroepen te mengen in hare beraadslagingen, maar dat was weder een misdaad, die niet vergeven kon worden, een misdaad die alleen dooreen Nero of Philips kon worden begaan. Trouwens over het algemeen was de taal der vrij corpsen zoo heftig, zoo ellendig gezwollen, dat wij er naauwelijks ons een begrip van kunnen maken. Zoo zeideu de afgevaardigden van het Delftsche vrijcorps, in een aanspraak die zij hielden op eene provinciale vergadering der gewapende burgercorp sen te Leiden, ter gelegeuheid van het gebeurde te Hattum en Elburg (waarbij nota bene geen en kele drop bloed was vergoten) het volgende: Willem de V doof voor de stem der natuur, der burgerlijke verpligting, doof voor de stem van de heilige godsdienst in den Hemel, wiens wraak lang reeds boven zijn hoofd donderde, is opgestaan om de uitersten te beproevendie zijn verbitterd hart nog overschoten, hij heeft den arm des gewelds uitgestrekt tegen onze medelandgenooten, om zijn handen in hun bloed te wasschen, om hunne wo ningen in puinhoopen te verkeeren of aan het alles verteerend geweld der vlammen op te offeren oui het vermaak van Nero en den wraak van den ■paanschen dwingeland zaïnen te paren en om na zulk een zegepraal op de lijken der nederlandsche burgers, een lang begeerden troon te vestigen, die de spaansche dwiuglandij, waaronder onze voorou ders zuchten, wenschelijk sou maken. Dank, dank zij echter den God van Nederland, die het geweldig besluit van den helscheu bloed raad ontdekt heeft en de schavotten wegbliksemt, die de stadhouderlijke aanhang voor u, voor ons en alle nederlandera bestemd had. Op dezen toon gaat het stuk voort. Deze aan spraak werd zoo al niet opgesteld dan toch zeker geinspireed door Wijbo Tijnje een der hoofdleiders van de patriotische partij. Wanneer nu de leiders zich zulk een taal veroorloofden, hoedauig moeten dau de waarden zijn geweest, welke door menschen van minder gehalte werden gesproken Deze el lendige overdrijving heeft misschien meer dan iets anders de patriotische partij benadeeld, zij heeft toch die partij bespottelijk gemaakt in het oog h&rer bezadigde aanhangers. Zonden wij ons in dit opzigt ook niet kunnen spiegelen aan het voorbeeld onzer vaderen, zoude er in onze dagen ook nog niet te veel gezwollen heid en overdrijving heerschen in staatkundige stokken Of hebben de verkiezingen van 1866 en 1868 ons niet geleerd hoeveel er van den ou den zuurdeesem bij ons is blijven zitten En toch kan hij, die de staatshervorming wil, de overdrij ving niet genoeg vermijden, want alleen de be dachtzame spreker vindt bij het bezadigde gedeelte van het volk op den daar gehoor. Wordt vervolgd. Wij vernemen, van goederhand, dat het H. M. onze geëerbiedigde koningin, heeft behaagd als1 prijs voor de verloting, ten behoeve der departe- 1 mentale bewaarschool te Schagenaan de directie dier school toe te zenden een prachtig canapé— |Hp»qi «gnrl In de vorige week waren wij wat te voor barig met de vermelding dat het pensioen van den heer A. J, van Cantfort, Secretaris der ge meente Schagen, door den Raad was vastgesteld op f375.wij vernamen later uit een goede bron, dat hetzelve is bepaald op f 350.— en dat nog wel nadat het achtbaar collegie, even als of er leen koe of paard moest gekocht worden, eerst f 300.geboden of gepresenteerd had. De te Barsingerhom gevestigde afdeeling van het schoolverbondtelt thans reeds 130 leden. Bevolking op 31 December 1869. Bij de volkstelling van 1 December 1869 werd de werkelijke bevolking der gemeente Barsingerhom c. a. bevonden te zijn Mann. Vrouw. Totaal 1201 1099 2300 Mann. Vrouw. Tot. In Dec. zijn gebor. 3 5 8 h h ingek. 1 14 15 4 19 23 Mann. Vrouw. Tot* In Dec. zijn overl. 112 V00 vertok. 145 2 5 7 Vermeerdering 2 14 16 Zoodat op 31 December 1869 de bevolking der gemeente was 1203 1114 2316 De indeeling der bevolking was voor de ver schillende g'idsdienstige gezindheden als volgt: Nederduitsche Hervormden 1988. Evangelisch Lutherschen 8. Doopsgezinden 214. Christelijke afgescheidenen 5. Roomsch Catholijken 89. Nederduitsche Israëlieten 11. Tot geen der genoemde gezindh. beh. 1. Te zamen 2316. Ten bewijze dat de afschaffing van het ze gelrecht op de dag- eu weekbladen ook ten platte lande gunstig werkt, dient dat sedert den laten Jnli 11. te Alblaaserdnm een boekhandel ia opge richt door wier tusschenkomst thans wekelijks 124 stuks nieuwsbladen worden uitgegeven of verspreid. In den nacht van Repasseerden Donderdag op Vrijdag bevond zich schipper B. Oudenaarde, vergezeld van zijn vrouw, met zijn vaartuig (een sak), geladen met rijshout op de rivier de Nieuwe Maas in acheor, komende van den Hoek van Hol land, met bestemming naar Lekkerkerk, alwaar hij woonachtig ia. Bij den steeds heviger wordenden storm uit het Z. \V. was hij ten ongeveer half een ure genaderd tot nabij de Punt, io de richting van het tolhek op den Maasdijk onder de gemeente Maasland, toen het vaartuig op eens door een golf slag tezen die punt werd geslagen en vol water liep. Ofschoon bet beiden mocht gelnkken het vaartuig te verlaten, zoo kon meu niet op bel droge stappen vermits door den boogen waterstand het buitenland geheel ondergezet was. De man nam toeo zijn vrouw op den arm, ten einde te trachten een veilige plaats te vinden maar aange zien de lucht donker en hij hier oubekeud was, mocht hij in zijne pogingen niet slagen en bleef steeds badende door htt water den tijd door bren gen tot het aanbreken van den dag, als wanneer hij een woning ontdekte, werwaarts hij zich begaf en liefderijk werd opgenomen, terwijl hij tevens zijn vronw, die door koude eu ongemak op siju arm gestorven was, daar als lijk moest binnendragen. In het Engelsche graafschap Durham heeft het overlijden van zekere kolenmijnwerker, onder den naam van Josiah Charles ;Stephensoa, groote opschudning veroorzaakt het is ui. gebleken, dat de overledene.... eene vrouw was. Vijftig j&ar geleden kwam zij, als een jongman gekleed, uit Schotland; zij verhuurde zich als mijnwerker eo bowde later met de dochter van den herbergier uit het dorp. Na hare echtverbindtenis staakte zij haren arbeid in de mij Den en leefde van bezems- binden. Drieëntwintig jaar later stierf de vronw van dezen eigenaard igen „man" en de vrouwelijke weduwnaar vond ten laatste in een tweede gemalin troost voor het onherstelbare verlies. De tweede echt was niet gelukkig en na verloop van eenige jaren scheidden de echtelingen met onderling goed vinden. In den laatstverloopen tijd, was do vrou welijke «gemaal" lang op het ziekbed gekluisterd en moest door welwillende boren verzorgd en op gepast wordenmaar steeds wist hij, of liever zij, hen oit hare oumiddelgke nabijheid verwijderd te houdeneindelijk ontdeed wij zich ook niet van hare kousen in bed, zoodat het geheim eerst nn is ontdekt. L' Echo du Loxembourg maakt gewag van de ontvlugting eener vrouw nit de gevangenis van Thionville, die zich van] hsre werklamp bediend heeft, om de deor harer oei in den omtrek van het slot te verschroeien, ten einde dit slot te kunnen uitligten en van hare crinoline bij wijze van parachute, om zich, nadat zij over de daken drn ringmuur der gevangenis bereikt hsd, van eene hoogte van acht ellen in de gracht neder te laten De vlogtelinge was te Lnxembnrg, te Arlon en te Parija tot eene gevaogennisstraf van 10 of 11 jaren veroordeeld geworden. Te Amsterdam is op den eersten Kerstdag in de uieuwe kerk der Nederdnitsch Hervormde gemeente weder opschnding veroorzaakt door ean dienstdoenden ouderling, die, toen de predikant P. H. Hogenholtz Jr. na het eindigen der gods dienstoefening den predikstoel verliet, de woorden uitsprak: ik verklaar dat deze rede uit den duivel is." Een der aanwezigen zou daarop den ouder ling hebben toeeeroepen: gij zijt een rustverstoorder gil zijt die eereplaats onwaardig." Het gerucht loopt dat een aantal ouderlingen zullen voortgaan met dergelijke protesten tegen de moderne leer luidkeels te doen hooren. De Hongaarsche varkens beginnen spoorweg, ziek te worden, althans van de in de vorige week te Amsterdam aangekomene, waren 11 dood en werden dadelijk met polietie-eer begraven. Voor eenigen tijd overleed te Meppel rorjnf- vronw K. M. ten Brink die bij haar testament aan een der instellingen vnn weldadigheid aan zienlijke sommen legateerde, en ovetigena voor hare familie een vrij belangrijk kapitaal naliet. Den 20 Dec. zoa door de twee bij testament benoemde executeuren rekening eo verantwoording worden afgelegd en daarna tot de liquidatie overgegaau. Men stelle zich nu de verbazing der aanwezigen en vooral van den betrokkene voor, toen eensklaps door een der erfgenamen aan een ander het regt werd betwist, om de hem beschikte legaten te aanvaar den. Hij grondde dit verzet op de omstandigheid, dat de erfgenaam, in hoedanigheid van apotheker, de erflaatster, gedurende de zirkte waaraan zij over tellen is, heeft bediend zooals een en ander nader omschreven is in art. 953 van het B. NV. welke toepasselijkheid iu casu betoogd werd. Van af rekening enz. is natonrlijk niets gekomen, en met gespannen verwachting wordt de afloop te gemoet gezien. Het stuk over «het Concilie* ontvangen toen ons blad reeds ter perse was, zal in het volgende No. worden opgenomen. Voor stukken van den geëerden inzender, heb ben wij steeds een plaatsje over. Red. Behagen 30 December 1*419. Aangevoerd 2 Paarden f 25 a 50, 1 Kalfkoe f 120, 7 nacht. Kalveren f 8 a 12, 250 vette Schapen f 22 30. 300 magere dito f 14 a 20 12 magere Varkens f 14 24, 40 Biggen 1 7 a 10, Konijnen 30 a 75 ets. Kippen Kippen f 0.40 a 1.25, Eenden 50 a 90 ets. Boter I pier KG* Kaas 15 a 22$ ets. per KG. Kipijeren f 4 per 100.

Schager Courant | 1870 | | pagina 2