Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 20 MIMEM. Jtè 643. Waarom is de poging tot staats hervorming in 1787 mislukt. Veertiende Jaargang. Ao. 1870. SCHAGER COURAiTT Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager— marhtberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,0 7 J. AovERTESTiës van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Oroote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bién. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. IV. Tot nog toe wezeD wij alleen op de verstan delijke fonten door de patriotische partij begaan, doch nog meer dan door deze werd hare poging tot staatshervorming verijdeld door twee zedelijke misslagen, deze waren overdreven partijzucht en hardheid ten aanzien van de mindere volksklasse. De partijzucht verleidde de patriotische partij om uit de rampen van het vaderland een wapen tot bestrijding van de tegenpartij op te delven. On ophoudelijk was zij er op uit om de rampen van den engelschen oorlog te wijten aan hare vijandinne schoon deze er even onschuldig aan was als zij zelve. Zoover ging deze partijzucht dat een let terkundig genootschap te Utrecht eene belooning van f500 uitloofde voor dengene, die op de dui delijkste wijze het gedrag zoude beschrijven der vaderlandsch gezinde regenten en ingezetenen ge durende den loop van den engelschen oorlog, in tegenoverstelling der onwaardige machinatien en handelingen van de verdervende engelsche factie gehouden, en alzoo de eer der uatie te zuiveren van den laster der gemelde factie en klaar aan te toonen, dat zij ten onregte was beklad. In onderscheidene staatsstukken werd op gelijken toon gesproken. Zulk een partijzuchtige toon is altijd te mis prijzen, doch bovenal in hen, die eene staatsher vorming beoogen. Wil toch zulke eene poging het gewenschte gevolg hebben, zoo moet zij on dersteuning vinden bij de weidenkenden onder alle partijen. Daarenboven verraadt altijd het ge bruik maken van de rampen des vaderlands ten behoeve van een partij, gebrek aan vaderlandsliefde. Ook in dit opzigt is het gedrag der Nederlanders van 1787 niet zonder treurige navolging in onze dagen gebleven, immers hoe vaak werden in den laatsten tijd de ongelukken des volks geëxploiteerd om er een oorlogswerktuig tegen de bovendrijvende partij van te makengetuige de veepest en de ongelukken op de kust van Guinea. Maar de grootste fout, die de patriotische partij beging, bestond in de hardheid, ja! onmenschelijkbeid, die zij ten opzigte van de lagere volksklassen aan den dag legde. Men kan bijna geen patriotisch geschrift van die dagen openslaan, zonder die klassen te zien bestempeld met de liefelijke benamingen van ge peupel, grooten hoop, graauw, enz. De bezadigde Gapelle tot de Marsch, die een tijd lang door allen als het hoofd der patriotische partij werd erkend, spreekt in een merkwaardig staatsstuk, door hem opgesteld in 1784, van haar als van den woes- ten hoop, het uitschot en rebut der natie. De groote grieve, die de patriotische partij had tegen de lagere volksklasse lag in de aanhankelijkheid van deze jegens het huis van Oranje. Maar was het dan die volksklasse euvel te duiden, dat zij de vorsten uit dat huis, die altijd vriendelijk en goedwillig jegens allen waren geweest, lief had ge kregen, was het haar euvel te duidendat zij met wrevel vervuld was tegen hervormers, die van armen en geriugen als verworpelingen en paria's durfden spreken. Vötwwaar die ongelukkigen die verwaarloosden naar ü<-l en ligchaam, die door den staatsman veor het uitschot der natie werden uit- gescholden^ waren in hun regt, toen zij eene staatshervorming vervloektendie wel verre van zich hunner aan te trekken, begon met hen te beschimpen. En het bleef niet bij woorden helaasmet de uiterste gestrengheid werden vervolgingen ingesteld tegen alle personen uit de volksklassedie zich jegens de patrioteu op de een of andere wijze hadden misdragen, menigeen werd gegeeseld alleen omdat hij iemand van het vrijcorps uitgelagchen had of een scheef gezicht tegen den ecucn of an deren van de volksleiders had getrokken. In dat opzigt kan de patriotische partij niet sterk genoeg veroordeeld worden, zij toch, die haar gezag wilde baseren op de volksouvereiniteit begon met het vertrappen van het belangrijkste gedeelte der natie. Zoo er eenige waarheid ligt in Schillers gezegde, dat de wereldgeschiedenis wereldgerigt is, dan mag men in den treurigen afloop van de pogingen der hervormingsgezinde partij een welverdiende straf zien voor deze miskenning van het hoofdbeginsel der christelyke zedeleerdat men regtvaardig en liefderijk jegens allen en dus ook tegen het zoo genaamde uitschot der natie moet zijn. Onze li berale partij mag beschouwd worden als de op volgster eu erfgename van de patriotische partij is zij van dat gebrek geheel vrij gebleven He laas! wie zoude deze vraag volmondig toestem mend durven beantwoorden. Ten tijde van het rotterdamsche oproer in 1868 hebben wij er op- gewezen met welk eene minachting door onze zoogenaamde liberale couranten van die volksklasse werd gesproken. En ook nu nogvan waar toch die tegenkanting tegen de uitbreiding van het stemregtvan waar dat smalen op het volk ach ter de kiezers Zoude het niet zijn oorsprong ontleenen in den onchristelyken hoogmoed onzer burgerij, die in de volksklasse een soort van lagere wezens ziet, welke door de Voorzienigheid is aangewezen om haar eeuwig onderdanig te zijn? Maar zoo het ons waarlijk te doen is om Neder land te maken tot een waarachtig christelijken Staat, zoo moeten wij beginnen met te streven naar eene algemeene gelijkheid. Slechts in de vol komen toepassing der democratische beginsels ligt naar ons gevoelenhet behoud der moderne wereld Het was dan ook geen wonder, dat daar waar zoovele misslagen werden begaan, de beoogde staats hervorming niet tot stand kwam; geen wonder dat toen de patriotische partij, met schande overdekt, van het stastknndige tooneel moest aftreden, haar tegenpartij volkomenalthans voor eenige jaren, zegevierde. Neen! dat was geen wonder, grooter wonder was het dat de aan zoovele misslagen schul dige zich toch ten laatste weder met eere kon vertoonen en weder de weldoenster van het vader land kon worden. Deze wedergeboorte mbet in de eerste plaats worden dank geweten aan de edele kern, die haar wezentlijke kracht uitmaakte, want men moet toch niet wanen dat de schuld der be gane misslagen in vollen mate op allen kan wor den geworpendie tot de patriotische partij be hoorden, neen die groote schare van waarachtig edele mannen, die onder hare banier waren ge schaard en van welke een heftige tegenstander als Bilderdijk moest getuigen, dat zij het beter met Hpt vaderland meenden dau de mannoi. waarait zijn eigen partij bestond, zoo als daar waren Simon StijlPieter Paulus Valkenaar Feith van der Palm, Nieuwland en wie niet al meer, konden zich met een gerust geweten vrijkennen van de begane verkeerdheden, zij hadden zich niets anders te wij ten dan dat zij te zwak waren geweest en de volks leiders te veel hun gang hadden laten gaan. Deze edele kern der patriotische partij bleef dan ook te midden van alle ongelukken, hare zaak getrouw. Ondanks allen tegenspoed, zag zij ten laatste hare beginsels zegevieren. Doch ook de misslagen van de tegenpartij bragten veel bij tot de weder geboorte der patriotische. Want terwijl de oranje partij zich in hare nederlaag op de meest prijzens waardige wijze had gedragen, daar zij bezadigdheid tegenover woest getier en rustige kracht tegenover revolutionair geweld had gesteld, beging zij na hare overwinning nog grooter fouten dan de ver- slagene had begaan. Op twee dier misslagen wil ik ten slotte in een volgend nommer wijzen, ik bedoel de inroeping en goedkeuring van Pruissens interventie en op haar woeden tegen hervoruringa- gezinden. GEMEXGDE BERIGTETV. De gemeente Neerritter zoekt plaatsing voor een kapitaal van f 3500 en bezit verscheidene an dere kapitalende gemeente Neerritter is das be middeld. Diezelfde gemeente vraagt zoo spoedig mogelijk een hulponderwijzer tegen eene belooning van f 200, dat is 55 cents per dag of, na aftrek der soldaten-menage, ongeveer 25 cents in de 5 dagen. Den 11 Janoarij vervoegde zich in het lo gement de Gouden Harp te Hummelo, een persoon zich noemende Wichers en voorgevende, vette varkens voor iemand te Deventer te willen koopen. Hij nam iemand mede, om hem den weg te wij zen, en kocht ook werkelijk een zestal vette var*

Schager Courant | 1870 | | pagina 1