kens, roo te Hummelo als te Hoog-Keppel, tegen J Joije Navarro, benevens van den veehouder, bij heer Brandsma c.s. op lüO eQ door burgemeester den enorm hoogen prijs van f 0.28 het halve kiOwien dit voorviel, rijn dadelijk aangevangen om de jen wethnoders op 15 was begroot, over de ver- logram levend gewigt, te kennen gevende, dat de aflevering den 16 Jannarij jl. aan huis zoude plaats hebben. Ten einde de goê gemeente een grooten dunk van zijn rijkdom te geven, sprak hij telkens van het wisselen van een bankbület van duizend galden en liet. zich door de gelukkige verkoopers goed opdissen doch hunne vreugde over den duren verkoop werd bitter teleurgesteld, daar onze koopman 'a avonds voor den tot de aflevering be stemden dag, zonder zijne gemsakte vertering in het logement en zijnen gids te betalen, met de noorderzon is vertrokken, om, naar men verneemt j in andere streken diezelfde praktijk te gaan uit- oefenen. Van een en ander is proces—verbaal opgemaakt en aan de bevoegde autoriteit gezonden. Twee wijnkoopers te Petersburg zijn veroor deeld tot drie maanden gevangenis en verlies van burgerschapsregten, omdat zjj onder de etiquette van Roederer te Rheims champagne verkochten die niet anders was dan Rijnwijn met suiker en koolzuurgas. Hoe gelukkig voor de meeste wijnkoopersdat zij niet te St. Petersburg wonen. Een jong Amerikaan, die onlangs te Milaan was aangekomen, trad in de woning van een coif feur der galerijen Yictor-Emanuel|, om zich te la ten scheren. Toen dit geschied was, verzocht hij den barbier hem zijn scheermes voor een oogenblik te overhandigen; dit werd hem onmiddelijk toege staan. Naauwelijks had de vreemdeling het in de hand, of, o ijsselijkheid hij sneed zich het hoofd af. Verschrikt sprong de barbier buiten den winkel herhaalde malen Hulp! roepende. Doch hoe groot was zijne verwondering uiet, toen hij naar den ongelukkigen zelfmoordenaar terugkeerende zijn nieuwen klant voor den spiegel zag staan, welke doodbedaard zijn das omdeed, van welke hij met veel zorg de beide einden gelijk legde. De onbe kende was niemand anders als Herman, de beroem de amerikaansche goochelaar. In de Pittsburgh üazette vinden wij een berigt waaruit men kan opmaken dat de groote bloei vau het fabriekwezen, waardoor Pittsburgh den naam van het Amerikaansche Biriningham verkregen heeft, aldaar geen de minste afbreuk doet aan do a#njjpnaiml»atlon van Kot gosellig verkeer. Onze danslustige landgenooten zullen zeker watertanden bij het volgende berigt: Er zou een wals-wedstrijd plaats hebben en een fraaije gouden ring was uitgeloofd voor het paar dat de overwiuning behaalde. Twaalf paren stonden gereed toen op klokslag van twaalven de muzikanten II Caccio begonnen te spelen en de dans aanving. Vier paren hielden het slechts twintig minuten vol en verlieten toen met schande bedekt, het strijdperk. Langzamerhand vonden zij echter navolgers en kwart over ééuen. waren er nog slechts drie walsende paren over. Deze hiel den het echter goed vol, tot dat kwart over tweeën etui dezer van uitputting bezweek en het aan de twee overigen overliet den strijd te be slechten. Tegen vier uur lezen wij verder konden de muzikanten het naauwelijks meer vol houden, het bloed druppelde uit de vingers der violisten. Eerst om vijf uur viel een der dames in zwijm en haar danser volgde dat voorbeeld bij na onmiddelijk. Onder luide toejuichingen werd toen de prijs aan het overblijvende paar uitgereikt. De dames werden daarop, nadat men de schoe nen van hun voeten had moeten stnksnijden en al hun ledematen vreesselijk opgezwollen waren meer dood dan levend naar huis gedragen en zoo wel zij als hunne dansers zijn sedert onder ge neeskundige behandeling en verkeeren in zorgvol- len toestand. De muzikanten moeten vreesselijk geleden hebben en zullen wel nooit meer bij zulk eene gelegenheid optreden. Door een toeval heeft men in Chili een af doend middel tegen ziekten van de lever gevonden. Op een estancia van de Cordillieras stierven we kelijks een tal van schapen. Nagenoeg kon men het op 10 procent stellen. Wanneer men de gestorven dieren slagtte vond men bij allen de lever aangedaan. Om besmetting, die men vreesde, te voorkomen werden de weiden afgesloten, door omheiningen van baldo-takkendoch deze werden door de schapen, met zoo groote gulzigheid afgevretendat men telkenmale de omheiningen op nieuw moest voor zien. De ziekte hield op. Eeu der schaapherders die ook aan leverziekte leed, beproefde ook eens, om baldo-bladeren te eten en genas even spoedig. - De geneeskundigen, dit vernomen hebbende van W 4 w U IA IV V WV V V W— J J 44 - J 4 V H 44 g W14 444 4— M J baldo-bladeren tegen leveraandoeningen toe te pee-1 ^demteUiog, dat er drijverij in t *Pe ,W1*> en scn; zoadat thans in Chili de baldo-Uaderen tegen leverziekten worden gebruikt, even als de kina uit Bolivia tegen de koorts. Wij hopen dat Europa spoedig met den baldo- boom, zal kennis maken, Bij de jongste algemeene volkstelling heeft zich, naar men verzekert, te Amsterdam de bijzonder heid voorgedaan, dat reae geheele gracht in den omtrek van de Nienwmarkt is overgeslagen. De bewoners, die het niet aardig vonden, dat men ben boiten tel bad gelaten, hebben tich dan ook tot het gemeentebestuur gewend, dat zich gehaast heeft hen in de gelegenheid te stellen onder de „zielen" van Nederland te worden medegerekend. Oude kennissen, die men in zyoe jeugd heeft geacht en liefgehad, terug te zien op rijper leeftijd wekt aangename herinneringen op, en men maakt er tich een genoegen van, hen bij anderen in ,te leiden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat onze rjjk begaafde Van Lennep, zich in zijn laatsten levenstijd herinnerende, hoe „De Perponcher's On derwijs voor kinderen" hem als kind in de hoogste mate had geboeid, besloot dat bock zijDen land genooten aan te bieden, geheel op nienw bewerkt naar de behoeften van dezen tijd. En waarlijk, om jeugdige kinderen op prettige wijze bezig te houden en hnn verstand en kennis geleidelijk te ontwikkelen zal men niet gemakkelijk eene betere handleiding vinden. Dit boek verdient eene plaats in ieder Nederlandsch gezin en velen zullen met genoegen vernemen, dat daarvan Onlangs eene goedkoope uit gaaf is verschenen, na compleet in drie deeltjes, die elk slechts 50 cents kosten, zoodat de prijs geen bezwaar kan zijn voor heu, die het zich willeu aanschaffen. Ook ingehouden exemplaren van deze editie zijn verkrijgbaar met eeue kleine verhooging voor den band. „Ken n zeiven" ia eens galden spreuk, wier toe passing in het leven zonder twijfel de ontwikke ling van den mensch bevorderen kan. In onze dagen vindt die toepassing in één opzicht ten min ste vele voorstanders, want meer algemeen dan vroeger legt men zich toe op de kennis van den bonw van het menschelijk lichaem. Maar het peilen der diepten van den menschelijken geest, van de aandoeningen, hartstochten, de dengden en de ver keerdheden van den mensch, zich openbarende in zijn doen en later 1» zeker even belangwekkend cn nuttig als de kennis van zijn ligchamelijk zamenstel. Daarom vestigen wij de aandacht op een boekdeel onlangs verschenen onder den titel: vDe Mensche- lijke Natnur in haar wezen en openbaringen. Vrij bewerkt naar Ch. Dollfus, door Jo. de Vries," een boek, dat eene interessante en degelijke bijdrage levert tot de kennis van het m<Misohelijk gerooeds- leven, en overvloeit van opmerkingen, zoo verras send en waar, dat zij den lezer telkens aangrijpen en tot nadenken nitlokkeii. Een gewezen pauselijk zomaf, K. genaamd, woonachtig te Rampen (Jie vroeger zijne opofferende liefde betoond beeft door dienst te nemen iu het leger zijus Heiligen Vaders, is na zijn terugkomst die deugd blijven beoefenen in de stad zijner iu- woning en heeft ook iu 't begin dezer week daar van een proeQe gegeven, maar is er zonder eeuigen zegen afgekomen. De zaak heeft zich toegedragen als volgt; Maandagavond was hij inet een kennis in een koffijhnia in aanraking gekomen, en zoude dezen ten slotte naar zijn nachtverblijf brengen. In twee logementen werden pogingen aangewend om te slagen, maar 't eene was reeds gesloten, in in 't andere was de gevraagde aom te boog en k. besloot das zijn vkennis' tnede te nemen naar zijne eigene woning. Vroegtijdig was de vkennis op, en haastc zich om te vertrekken, ten eiude tijdig met de spoor verder te gaan. Hoe de huisgeoooten wat minder haast aanraadden, hoe meu den „kennis preste, toch eerst iets te gebraiken, uiets baatte: hij vertrok I Zeer kort daarop bespeorde onze gewezen zonaaf, dat ua 't vertrek van zijn gast een portemonnaie met zilver beslag waarin 7 rijksdaalders benevens een gouden ring, zaaien ter waarde van f 25 verdwenen was, van welks verdwijning terstond door K. aangifte aan den Commissaris van politie zijne woonplaats moet zijn gedaan, naar wij vernemen, tot heden zonder gevolg jterwijl ook de vkennis" nog niet is opge spoord. Uit Heerenveen wordt van den 8 dezer ge schreven: Het beslnit van gedeputeerde staten Friesland d.d. deo 9 December 1.1. hondende bevel tot vermeerdering van het getal scholen in de ge meente Schoterland, op groud dat het bestaande getal onvoldoende is voor het aaDtal en de behoeften der inwoners en dat de raad dient over te gaan tot stichting eener school in bet Oranjewoud, heeft in de raadsvergadering d.d. den 4 Januarij vrij wat sensatie verwekt. Na levendige discussie over 't getal scholieren te Oranjewoud, 't welk door den na de beapreking eener missive van den Schoolop- ziener van 't 6e district in Friesland, en de bewering, dat er van nevenbedoelingen in dezen geen epake kan zijn - ie op voorstel van burgemeester en wethouders besloten, om aan Gedeputeerden te kennen te geven, dat de raad zwarigheid maakt, om aan 't bevel d.d. den 9 December te voldoen, en krach tens art. 13 der wet op 't lager onderwijs van dat bevel in beroep hoopt te komen bij Z. M. den koning. Met groote belangstelling ziet men het beslnit des konings tegemoet, daar ieder onbe. vooroordeelde overtuigd is, dat een openbare school te Oranjewoud hoogst noodzakelijk is. Uit Vlisaingeo meldt men van 10 dezer; Wij hadden dezer dagen een afschrikkend voorbeeld waartoe de zocht tot opschrik en losbandigheid jeogdige meisjes kaD verleiden. Een deerne van naauwelijks 19 jaar, Dor*van zeer brave onders, te dezer stede, had eene vriendin van gelijke gehalte als zij deze diende in een zeer fatsoenlijk huis. Zondag den 2 dezer kwam Dora bij hare vriendin; de familie w*s n*ar de kerk, zoo ook de mannelijke bediende; Dadelijk ging Dora, door hare vriendin geleid, naar de slaapstede van den bediende op de 2e verdieping, ina.kU- zich meesier van eeti kistje en borg het omler haar rnautel. In het kistje bevond zich f 8U4 in goud en zilver en papieren geld ze vertrok naar Middelburg om per stoomboot naar Rotterdam te gaan de commissaris van politie had echter reeds getelegra feerd. Bij aankomst werd zij gearresteerd en ge visiteerd, alle? werd bij haar gevonden, minos f 25, die zij waarschijnlijk had besteed te Middelbnrg voor eene boa, een psraplnie en een modehoed des morzens ontving de commissaris liet ledige kistje. Zij had het niet knnneu openen maar den bodem opengebroken, zich het geld teegeëigend, maar het bankpapier van f 100 en 40, dat de eigenaar achter het spiegeltje vau het scheerkistje had ver borgen, had zij in den welpnt van hare ouders gesmeten. De spiegel werd geligt, en het geld be hoorlijk, maar natuurlijk nat gevonden. Herwaarts gebragt, is zij na verboor en volledige bekentenis, naar het gevangeuhuis te Middelbnrg gebragt. Of de vriendin, die haar den diefstal gemakkelijk had gemaakt ook in het gestolene gedeeld heeft, is nog onzeker. Aan de ijverige pligtsbetrachting van den brig m»j. der rijksveldwacht W. v. Kiengeren en drn brig-tit. N. Lamens, gestat ion neerd te Zntphen het te danken dat op 9 dezer een arme krank zinnige, in de gemeente Voorst, uit den staat der diepste ellende is verlost. Keeds lang koesterde men eenig wautrouwen jegens een boer, die met twee dochters en een zoon eeu huis bewoonde. Een van die twee dochters kreeg men echter nooit te zien, terwijl steeds, wanneer naar haar gevraagd wird, het antwoord luidde: „die is op het oogen blik niet te hnis." Zondag Dn traden genoemde ambtenaren de woning binnen en knoopten eerst ren onverschillig gesprek met de bewoners aan de eene dochter was als altijd, afwezig. Onder het spreken echter booren zij een verdacht gelnid, alsof iemand met een keten rammelde. De bezoekers gaan in hun qoaliteit op dit geluid at eeD onder zoek instellen en de Krakauer gebeurtenis staat iu huiveringwekkende werkelijkheid voor hen. In een bedstede of bok ligt op een hoop stroo, waar- nit het water sijpelt, een vermagerde vrouw van ongeveer S2jarigen leeftijd, met een ijzeren ketting met groot slot om het naakte ligchaam en verder met een dik tonw aan den maar gekluisterd een pot met water en roggebrood staat bij haar. Op last der beambten weid de ongelukkige dadelijk ont ketend, behoorlijk gekleed en nit de bedstede naar een ander verblijf gebragt, vanwaar zij waarschijn lijk naar het krankzinnigengesticht te Zntphen zal worden vervoerd. Een gerrgtelijk onderzoek heeft reeds plaats gehad. Tn de Wageningsche Courant vindt men de volgende annouce TE KOOP een nienwe spiegel met vergulde lijst, welke zonde gediend hebben tot cadeau bij de viering van bet 25-jarige bestaan van de Protestaosche Be waarschool te Veenendaal, en om een krasje ter grootte vau een centimeter door mejnfrrouw H. Arnaldnssen die het krasje in persoon niet vinden kon, afgekeurd werd. Te bevragen enz." Nog een vreemde acDonce, doch nit de £o- schedescbe Courant: Waarschuwing aan de Slagers Oodergrteekende kocht eenige dagen eeo beestje van den schrijnwerker Lntvink. Dat beestje werd door de rijksambtenaren benaderd, en bevindt zich thans weer bij denzelfden Lnrviok op stal. Nadere in formaties bij L. K. de Leeuw, Slager, Enschede 14 Jannarij 1870. Een zeer fatsoenlijk gezelschap. In de ge vangenis te Suben in Oósterijk bevinden zich

Schager Courant | 1870 | | pagina 2