snelheid varen van stoorobootenwaardoor water en ijsschotsen uit de Schie over de waterkeering op den weg waren gestnwd. Door gepaste maat- regelen is de zaak weder in orde gcbragt. Uit Zaandam wordt geschreven: In den laatsten tijd ontwaarden vele ingezetenen aldaar, i dat goederen, welke zij achter hunne glasruiten hadden uitgestald, in den loop van den avond verdwenen waren. Zoo miste een fruitvrouw 5 kilogrammen blaauwe druiveneen bakker ver scheidene stukken stroopbrood een banketbakker omstreeks St. Nicolaasdag vele voorwerpen van chocolade, een ander winkelier verscheiden pijpen drop, terwijl het ook gebeurde, dat aan kinderen die door hunne ouders om boodschappen te doen, werden uitgezonden, het door hen gekochte des avonds op den openbaren weg met geweld werd ontnomen, Hel is de politie gebleken, dat eenige jongens des ochtends er op uit gingen om te zien, welke ruiten van nieuwe stopverf waren voorzien en 's avonds werd die stopverf met een mesje losgemaakt, de ruit uitgeligt en de goede ren, welke onder het bereik der dieven kwamen, gestolen, waarna de glasruit behendig weder in zijn vorigen toestand werd hersteld. De daders van deze diefstalleu, oud 17, 12 en 11 jaren, zijn naar de gevangenis te Haarlem overgebragt. De eerste heeft reeds vroeger eene cellulaire ge vangenisstraf van acht maanden wegens dergelijk feit ondergaan. Een in vroeger jaren ontslagen dief de heer Edward Wright, thans een bemiddeld en eerlijk man, heeft 11. Woensdag te Londen op een diner genoodigd alle dieven uit de Zuidelijke wijken, die hun straf uitgediend hadden en aan zijn hotel en tree-kaartjes doen geven. Hij kreeg 200 gasten meest jonge mannen.Aan het dessert stelde hij een toast in op de bekeerde dieven, en gaf aan het slot daarvan aan ieder een mars en een shilling met de vermaning om, gelijk hij zelf begonnen was, in praats van dieven te blijven, eerlijke marskramers te worden. Met het oog op het spreekwoordven-1 tre affamé n' a pas d' oreiiles had de heer Wright groot gelijk om zijn poging tot bekeering aan het dessert van een diner te doen. Of echter die 200 magen wel ooren gehad hebben naar zijn vermanin gen, is de vraag. Voor eenige dagen overleed te Kedichem Philippus Jacobus Steenhont, die als militair in Fransche dienst met Keizer Napoleon onderschei den veldtochten, ook dien naar Rusland, heeft me degemaakt. De door hem eenzaam achtergelatene echtgenoote, met welke hij 60 jaren door liet hu welijk is verbonden geweest; heeft den eerbiedwaar- digen ouderdom van 91 jaren bereikt. Door een dienstbode bij den chef van een der grootste fiuanciëele inrichtingen in een van onze provinciesteden werden eenige papieren en lompen verkocht aan een «chacheraar, die dezen afval bij den anderen op den hoop wierp. Intusschen had de heer des huizes eenige dagen te vergeefs gezocht naar een bundeltje coupons (Russische), naar men verhaalt, ter waarde van f 5000, Eindelijk kwam hij op het denkbeeld dat het wel eens met de lompen kon verkocht zijn, eu bedacht een list om zich daarvan te vergewissen, wel wetende dat de koopman, zoo hij kon vermoeden dat zich stukken van waarde bevonden onder het door hem gekochte, die niet gemakkelijk uit zijn handen zou geven, daar de man doorgaans gaarne alles houdt, wat maar eventjes houdbaar is. Genoemde chef gaf dns aan een van zijne bedienden orde om den koopman te gaan vertellendat een van zijn kameraden een brief verschenrd had, en dien gaarnp terugwenschte. Zonder den minsten argwaan liet de ander hem in de lompen zoeken, werkelijk werd daar een rolletje coupons teruggevonden. Dat men deze medenam, is natuurlijk maar dat de koopman sinds drie dagen niet kon slapen van ergernis is ook natuurlijk. Men meldt uit Zutphen, d.d. 25 Januarij Eene dienstmaagd, die bij een particulier, op een kwartier uur afstand van deze stad diende, had zich herhaalde malen beroemd nergens bang voor te zijn Een paar personen wilden haar op de proef stel len, en een hunner verborg zich de vorige week achter een boschje, met een wit kleed over het lijf. Toen de meid, die om een boodschap uit was ge weest, het boschje voorbij kwam, zag zij eene witte gedaante op haar toeschieten. Zij ontstelde hevig, kreeg naar men zegt eene bloedspuwing en is eergisteren overleden. De inspecteur van het lager Onderwijs in de provincie Zuid—Holland, de heer dr, Lindo, is gedagvaard voor den kantooregter te Zevenaar wegeas overtreding van het verbod om te rooken in een wagon le klasse van den Rijnspoorweg. 1 Thans worden afgebroken de overblijfselen j van het kasteel Vredenbnrg, dat in de 16e eeuw ter plaatse van bet onde Catbarijna klooster werd |i gebouwd. Van de twee zware hoektorens, die be-i[ houden waren gebleven, is de eeoe reeds geheel geslecht. De tweede is thans door afbraak van de f omstaande gebouwen ontmanteld en toont hoogst j belangrijke gewelven en voor een deel onderaardsche doorgangen. Ook is hierbij gevonden eene zeer onde gemetselde pnt van belangrijke afmetingen 1 en naar het schijnt van groote diepte. Die pnt i aal worden behouden, maar voor het overige wordt het historisch gedeuktaluk met den meesten spoed vernietigd. Dezer dagen verleende Z. H. den Paus eene audiëntie aan Mgr. Dupont des Loges, bisschop van Metz. De bisschop kwam de H. Vader een geschenk aanbieden namens het klooster van het H. Hart nit zijn diocees. Het geschenk bestond uit eene prachtige gonden pen, waarop de wapenen van Z. H. waren gegraveerd. Hal" riep de Paus vrolijk nit, „dat is eea pen, die ik gebruiken kan om de besluiten van het Concilie te onderteekenen." De bisschop deed daarop een veer springen, en nn kwam uit de pen eea billet van 1000 fr. te voorschijn. alk zie," sprak nn de H. Vader, dat gij niets vergeet; nn heb ik ook iets voor papieren en inkt." Een dronken man veroorzaakte te Londen in de schoolkamer een paniek door „brand brand!" te roe pen, en toen men dit in de kerk vernam, trachtte men te vluchten. De twee stroomen menschen ontmoetten elkander in den gang, een verschrikkelijk gedrang ontstond en 15 mannen en vrouwen werden gedood, en eene groote menigte ernstig gewond. De gedooden waaronder zich krachtige breedgeschouderde maunen zoowel als een gtijsaard van 60 en een meisje van 16 jaren bevinden, behooren bijna allen tot de armste klasse van Ieren, en als een bewijs hoe ver schrikkelijk het gedrang moet geweest zijn, deelt men mede, dat hno de kleedereu bijna geheel van het ligchaam gescheurd waren. Op den lOden dezer is aan het station te Brugge, kort vóór het vertrek van den trein naar Korterijk, die des morgens half negen ure van Brnggs vertrekt, de ketel van een locomotief gesprongen. De passagiers hadden nog geen plaats genomen, toen plotseling de locomotief' voor den wachtenden trein met een geweldigen slag in de lucht vloog.1 De ketel wt-rd in de hoogte geslingerd en viel op twintig meter afstand van de plaats neder. De1 stukken werden in het rond geworpen, en sprongen i in de naburige huizen in de vensterruiten. De1 stoker is gedood, de machinist en drie conducteurs j zijn gewond. De oorzaak van het gebeurde weet i men niet; de machine was in 1868 gebouwd en nog den Isten December jl. wat hare soliediteit be- treft, onderzocht geworden. Volgens de G.izette des Tribnnaux had eene omnibus-onderneming in Parijs reeds sedert geruimcu tijd bemerkt, dat er belangrijke bedriegerijen moesten plaats hebben, want het geld, dat zi; ontving, kon volstrekt niet eeëvenredigd zijn aan het aantal pas sagiers, dat gemiddeld vervoerd werd. Zij kou echter niet achter de waarheid komen. Thans is het eindelijk aan de politie, die van dat vermoeden «as kenuis gegeven, gelukt, de juiste wijze le weten te komen, waarop de bedriegers het aanlegden om de ontvangen geldea te verduisteren. De contröle namelijk op het aantal reizigers, dat aan elk station in de omnibussen plaats neemt, bestaat in een ge- nommerde plaat, waarlangs een wijzer dat getal aangeeft. Die wijzer on kan wel vooruit, maar niet terug geschoven worden, zonder een bijzondere slentel, dien dr controleur in bezit beeft. Ver schillende conducteurs kenden echter ren middeltje tegen die lastige surveillance, en wisten door een eenvoudigen spijker zeer behendig in het gemis van dien bijzonderen sleutel te voorzien; terwijl zij voor hunne moeite het geld der reizigers, die onderweg afstapten, behielden. Mea schat het aldus aan de onderneming oostolen bedrag op niet minder dan 400,000 francs jaar lijks. Kinderen knnnen ook wraak nemen. Dit bewees voor eenige dagen een daggelderszoontje van 8 jaren, nabij de gemeente Gonda. Door een baar- vroaw beknord omdat hij eenig kwaad deed, neemt het ventje het besluit om haar dit vin te peperen". Onder het voorwendsel van eenige hontjea op het erf in braod te willen steken, weet hij zich een lu cifer te verschaffen. In plaats evenwel van de houtjes steekt hij het hooi van zijne bnurvrouw in brand, en ware het niet dat men het spoedig be merkt had, dan zoo iu enkele oogenblikken een vreeselijke brand zijn uitgebarsten. Niet dan na veel moeite heeft de kleine oodengd het feit willen bekennen. EEN MOEDERMOORD. De jarv te Aken heeft Johan Alöisins Offermm, oud 25 jaren, wever van beroep, schuldig verklaard aan doodslag, op ïijoe moeder gepleegd, en de regtbank heeft bem daarop ter dood veroordeeld. De misdadiger woonde met zijn 69jarige moeder in een hnisje, op eenigen afstand van het dorp Röt- gen. Moeder en zoon leefden over 't geheel in vrede; echter was de moeder in den laatsten tijd ontevreden over de vrijerij van haar zoon met een meisje uit een Daburig dorp, waarmede hij in het voorjaar dacht te trouwen; althans zij had zich bij verschillende personen beklaagd, dat haar zoon die hsar vroeger al aijn verdiensten thuis bragt, haar thans niets meer gaf, en gezegd dat zij van plan was het hnis te verlaten, als daar een schoondoch ter in zon komen. Op den 2lsien September 1869 had de moeder voortdurend op het meisje gescholden. De zoon was daarover verdrietig geworden, was naar de her berg gegaan en had daar tegen zijn gewoonte veel brandewijn gedronken. Naar hnis terug gekeerd had hij zich ter rust begeven. Zijn moeder, die met hem in de zelfde kamer sliep, was kort daarna ook in de kamer gekomen en weer over zijn aan staand huwelijk gaan spreken, totdat zij eindelijk zoover ging om te zeggen dat het meisje een ge- meene meid was, die niet in hnis had te komen. Daarop bad hij een geweer eu een pistool, die in de slaapkamer hingen, naar beneden gehaald en de haan gespannen. De moeder wilde jnist te bed gaan en keerde hem daardoor den rag toe zonder zich te bedenken, schoot hij met de linkerhand het geweer en met de rechterhand het pistool op haar af. Zij viel zonder geloid te geven, waarop hij, radeloos van woede, haar met de kolf van het ge weer nog drie slagen toebragt. Hierna was hij uitgegaan en had geschreid teruggekomen had hij 't lijk in den tuin begraven en de bloedvlekken zooveel mogelijk uitgewischt. De volgende dagen had hij in het dorp voorgege ven, dat zijn moeder was uitgegaan naar een naburig dorp en met teruggekeerd. Drie dagen na de mis daad kwam de politie huiszoeking doen en nam Offermann in arrest; eenige dagen later bekende deze zijn misdaad. Le progres de 1'Eure deelt het volgende proefje mede, hoeverre de woede van teleurgestelde erfgenamen kan gaan. Twee zusters, nichten van wijlen mevr. F,begaven zich Maandag morgen te acht aren naar het sterfhuis harer tante, om naa* de erfenis, waarop zij staat maakten, te in formeren. Zij vernamen, dat tante hare nalatenschap vermaakt had aan neefje, Ferdiuand Glntron, vijf en een half jaar ond en een even jengdig nichtje, Adele D. Trekken andere teleurgestelde erfgenamen, die hun wereld verstaan, met stille trom af, de dames in qnaestie daarentegen trokken met slaande trom, vliegende vaandels en brandende lont terug. Zij lieten zich op de heftigste wijs tegen de ge lukkige erfgenamen uit en een zelf riep woedend Zij zullen er geen genot van hebbenSterven zullen zij voor dat zij er een penning van aanraken Nadat de eerste opwelling van woede een beetje door al dergelijke fraaije uitroepingen bedaard was, vroegen zij de antentieke bewijzen vao hare onter ving. Zij werden tegen drie nren b'j den notaris bescheideo, onder wiens berusting het testament was. Zij begeven zich derwaarts; de uiterste wils beschikking wordt voorgelezen, zij krijgen niets. Naauwelijks had al zoo de notaris aan de laatste hoop den bodem iugeslagen, of een der dames, zich tot den heer Glntron en zijn zoontje, (de erfgenaam) wendeade, voegde hem in de hevigste gemoedsbe weging toe: Binoen tweemaal vier-en-twintig nar zal ik uw rekening opmaken!" Beide znsters snellen regelregt van den notaris naar den geweermaker Auney. Eene gaat binnen, koopt een revolver, verzoekt den winkelbediende het wapen met scherp te laden, betaalt, en zegt zonder de minste terughouding wat zij er mede doen wil. De heer Anney was niet aanwezig, maar vernam bij zijn thuiskomst niet zoodra het gebeurde of hij ijlde naar den heer Glntron, om dezen te waarschuwen. Iutusschen was het blij eindend treur spel afgespeeld, want de vertoornde nicht had vader en kind reeds op den boulevard Chambeandoin, nabij hun woning ontmoet en onmiddellijk vour gegeven. Niet zoo snel eienwel of de beer Glntron had zijn kind met zitn ligchaam gedekt. Dank zij de ouvasthrid der ongeoefende dameshand, raakte het schot echter niet eo terwijl de heer GlntroD door de toegesnelde getnigen als het ware naar bet poiitie-bnrran gedrongen werd, om een aanklagt in te leveren, keerde de dame huiswaarts, waar men baar echter niet laog den tijd liet, om zich tot een tweede expeditie voor te bereiden. Een zeker middel om het knarsenen piepen van keuken- en bniteudeuren voor te komen is een dienstmaagd te nemen, die een vrijer heeft. Om te maken dat de pannen vasler 'op bet .dak liggen. De sedert jaren geleden schade door het af- waaijen van de dakpannen, bij hevige stormen, heb ben onderscheidenen landbouwers vele onko3ten veroorzaakt. De groote oorzaak hiervan is gele»

Schager Courant | 1870 | | pagina 2