24 FKBRUAHIJ. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Jtè 748. Veertiende Jaarcans. Ao. 1870. Verkiezing der minderheden. N ationaliteit. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch vrordt uiet een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 8,Franco per post f 8,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. Advertentmn van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. GEMEENTEAFKONDIGING. KENISGEVLNG. Eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders van Schaden, hrenuen ter kennis van de lotelingeu, dezer «jemeente, be- hnorende tot de ligting van het jaar 1870, dat de Militieraad in liet 8e district der provincie Noord— ilolland, deszelfs eerste zitting zai houden in de gemeente Alkmaar, op Maandag, den 14 Maart Is70, (leg morgens ten negen en een half ure. I>at voor die eerste zitting zullen moeten verschijnen ]r de vrijwilliger voor de militie io de loteling, oie vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid «l gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Sciiagm den 22 Febroarij 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Van Dörnberg Heiden. C. de Pater, Weth. De hoog'eeraar Fruin heeft voor eenige maanden in het voortreffelijk maanschrift de Gids een zeer lezenswaardig stuk geschreven over ons kies stelsel, betreurende dat bij ons zoo als elders de minderheden niet genoeg in de Staten Gene ra! worden vertegenwoordigd heeft hij daarin op het voetspoor van Hare en Stuart Mill een merk waardig ontwerp eener nieuwe kieswet geleverd, volgens welke de verkiezing der minderheden meer zoude verzekerd zijn. Dat plan komt in hoofdzaak daarop neder dat ieder kiezer de keuze zoude hebbcu om te stemmen in de gemeente waar hij woont of bij een erkende kiesvereenigingwaar van hij lid isen vermits elke kiesvereeniging van duizend leden het regt zoude hebben om een lid der Tweede Kamer te benoemen, zoo zouden de minderheden van vei schillende kiesdistricten zich kunnen vereenigen om de keuze van een haar welvallig lid te verzekeren. IN I plan beveelt zich zoowel door zijn meer deren eenvoud als door meerdere uitvoerbaarheid a.ui boven die van Hare, «u inisscbieu ook boven die van Stuart Mill. Maar toch komt het ons voor dat de Hoog leeraar te veel heil verwacht van wettelijke bepa lingen dat hij de genezing voor eene aigeiuecn erkende kwaal te veel wil vinden en een verande ring van voorschriften des wetgeversterwijl hij die alleen moet zoeken in eene verbeterde ge zindheid des volks en eenen meer vrijzinnigen en verdrn „zaaien geest bij de kiezers. Naar onze meeniug zalwat men ook verandere in onze kies wet de vertegenwoordiging der minderheden niet verkregen word"» zoo de ouverdraagzaamheid der meerderheid zich daartegen verzet en Z3l ook bij ecue onveranderde kieswet bij eens groo'cre ver draagzaamheid bij de ki v.ers die vertegenwoordi ging overal verzekerd zijn. Dit althaDS is zeker is deze vertegenwoordi ging der minderheden noodzakelijk bij een goeden constitulionelen regeringsvorm dan moet men alle pogingen in het werk stellen om ook bij de te genwoordige wet dat doel te bereiken dan moet die exclusieve aanbeveling van candidaten onzer eigene rigting worden gelaakt en de keuze van andersdenkenden worden aangeprezen dan moet althans daar waar men zijn eigene rigting sterk genoeg vertegenwoordigd waantde keuze vallen op de uitstekende mannen van andere partijen uit dit oogpunt beschouwd kan men de ver kiezing van den heer van Ileenen te Amsterdam, niet genoeg prijzen. Ongelukkiger wijze behoort zulk eeuc keuze nog tut de uitzonderingen iu den regel wordt de voorkeur gegeven, aan weinig betcekenende vertegenwoordigers van eigene rigting boven de uitstekenste mannen van andere gezind heid dit heeft dau ook het onglukkig gevolg, dat verscheidene personen aan welke als bet ware door hunne talenten het regt toekwam om de woordvoerders des volks te zijngeene zitting in de Kamer hebben. Zoo b. v. is lot eeuwige schande van het Ne- derlandsche volk het uitstekende hoofd der an tirevolutionaire partij, Groen van Prinsterer uit gesloten. Deze uitsluiting moet niet aan het kiesstelsel tnaar aan den geest van onverdraag zaamheid die nog te veel .onder ons heerscht, worden geweten. Wij verwachten dus al zeer weinig heil vau eene verandering der kieswetin tegendeel achten wij dat gedurig veranderen ja, zelfs dat aandringen op verandering een groot kwaad. Door de verauderingen wordt het volk in de mening gebragtdat het de verbetering van zijn lot en zijn denkwijze buiten zich zeiven in de regering en in door deze gegeveue verordenin gen moet zoekenterwijl het daarentegen altijd moet gepredikt worden dat de magt om zijn lot en denkwijze te verbeterenuitsluitend in den boezem der natie zelve is te vinden. Laat de wetten vrij eenigeu tijd onveranderdmaar ver beter de deukwijze des volks, en alles zal goed gaan. De Hoogleeraar Fruin wijst behalve op de uit sluiting van de Heeren Groen van Prinsterer en Pijnappel ook op gelijke gevallen in andere landen als b. v. de niet verkiezing van Stuart Mill iu Londen en de moeite die men heeft moeten aan wenden om Julis Favre en Thiers te Parijs de noodzakelijke meerderheid van stemmen te doen verkrijgen. Zeker zijn dat trearige feitenfeiten, die aantoonenhoe weinig het volk ware ver diensten weet te waardeeren en beloonen, maar zij bewijzen niets tegen het bestaande kiesstelsel, want «ie kan bewijzen dat het bij een andere kiessy steem beter zoude zijn gegaan Ja als wij ons iet bedriegen dan is de niet verkiezing van Stu art Mill te wijten aan de omstandigheiddat men in Engeland op aandrang van dien staatsman zeiven reeds de eerste schrede op den weg welke voert naar eene volkomene vertegenwoordiging der minderhe'denheeft gezet. Waarde eerste schre de reeds zulk een treurige uitkomst opleverthoe zal het dan met de verdere gaan Ondertusschen kunnen zulke treurige feilen als de niet verkiezing van Groen van Prinsterer en Stuart Millhun goede vruchten opleveren want zij kunnen strekken om het volk te wijzen op den Jammerlijken geest van uitsluiting die nog altezeer bij hem heerscht. Bij een oproer te Londen ver nielde het verbitterd gemeen eens de glazen in het huis van den grootsteu veldheer waar het eeuwen lang op kan roemen, van Wellington. De redder van zijn vaderland, de veroveraar van lndie de held van Spanje, dc overwinnaar van Napoleon, moest dus even als eens onze de Kuiter de snoode ondankbaarheid van liet volk onder vinden. En wat deed hij tot straf van die wan daad Ilij beval dat die geteisterde ramen ten eeuwigen dagen iu den zelfden toestand zouden blijvenals waarin zij door die onverlatenen wa ren gebragt. Die gebroken vensterglazen moesten het volk It-eren oin zich over zijn ondankbaarheid te schamen en zich te ontbeteren. En zoo ook moet de niet verkiezing van mauneu als Groen van Prinsterer en anderen doen. De eerste raad dien wij aan iederen Neder- landschen staatsman en aan een iederdie zich 1 opwerpt als leider van den nederlandschen volks geest zouden willen gevenzoude zijn wees voor alles ni tionaal. Kan die raad als overbodig worden beschouwd Wij zouden het wenscheu maar helaas! elkeu dag bewijst dat de zin voor het na tionale nog altezeer aluiinert bij onze staatslieden en schrijvers. Laat ons met een paar voorbeelden deze beweering staven. Getuigt zij niet van anti- nationalen zin, die bepaling in de wet van 7 April 1869 [St. no. 57] waarbij ouze maten en gewigten met zulke vreemde, barbaarsche namen worden gedoopt Is het geen vergrijp tegen onzen nationalen zin als het de bedoeting des wetgevers is, dat goede oud Hollandsche benamingen, schoon nu bij oog luiking geduld zoo als b. v. roede, palm mud, schepelenz. na verloop van eenige jaren zullen worden verdrongen door ellendige bastaard woorden, die eigentlijk tot geen enkele taal der wereld be- hoorenzoo als decameter decimeter, hectoliter decaliterenz. Wordt de taal door het verpligt gebruik van zulke woorden niet tot in haar hart bedorven, en eene verbastering der taal is deze niet altijd de voorbode van het verval eener nati-

Schager Courant | 1870 | | pagina 1