Boekbeoor deeling JAARBOEKJE geme.m;de bekigten. onaliteit geweest Wil onze natie zich staande hondendan moet alles wat aanspraak maakt op eenigen voorrang on der de Nederlanders, zich laten doordringen van den nationalen geesten men moe* geheel vreemd aan dezen blijven als men geen gemeenzamen om gang onderhoudt met de groote geesten die in de Nederlandsche taal hunne gevoelens en gedachten hebben geopenbaard. En hoe is het in dat opzigt met de toongevers onder ons gesteld. Helaas 1 aan een ellendige vergoding van Göthe wordt alles opgeofferd met Göthe en Shakespeare dweept men, maar onze vaderlandsche dichters blijven in de kast slaan. Wil men een bewijs? Zie hier een paar voorbeelden. Een onzer letterkundigen heeft in den Gids een stukje geschreven over de apologie van Hugo de Groot. De schrijver veroordeelt daarinhet leerdicht i» voert daarbij aan Bilderdijks dichtstuk, de ziekte der geleerden. Nu kent de man klaarblijkelijk dat dichtstuk alleen Lij na.m, want hij zegt dat daarin slechts twee schoone fragmenten voorkomennamelijk de beschrijving der pijnen en die der taal ongelukkig is die be schrijving der taal nergens in de ziekte der ge leerden te vindenmaar maakt zij een gedeelte uit van het niet minder schoone dichtstuk d e dieren. Wat zoude men zeggen als een onzer letterkundige Handels Lekende alleensprank toeschreef van Romeo of Othello? Zou hij niet algemeen voor een onwetende wordeu gehouden En is dan de door den schrijvers beganen fout eigentlijk niet even groot? En die beschrijving der pijnenzou het eenigste schoone fragment zijn Even goed zou men kunnen beweeren dat Gret- chens verzuchting de eenige schoone plaats uit den Eaust van Göthe is. Als de schrijver het dicht stuk dat hij aanhaalt kende dan zouden honderd andere plaatsen hem belet hebben zoo te schrijveD, en als hij geen volslagen vreemdeling iu de letterkunde van ons vaderland was, zoude hij zich herinnerd hebbenwat door Lulofs Collot d' EscurieDa- vids en Da Costa over dat dichtstuk is geschre ven. Maar nog een- van Göthe moet men alles tot in de kleinste bijzonderheden wetenonbekend heid met Bilderdijk behoort daartegen bij een zeker s ort van schrijvers tot den goeden smaak. De zelfde onbekendheid met Bilderdijk blijkt ook uit de beoordet ling eener vertaling van Göthe's Faust door een zekeren docter Wolff, deze zegt daarin dat een Nederlander na de lezing dezer vertaling zal z ggen Bilderdijks Elpine spreekt toch mooijer dan Gretchen. Ook hier blijkt weder dat de schrijver den on dergang der eerste wereld niet gelezen heeftwant ia het geheele dichtstuk spreekt Elpine weinig of niets. Waar de lezing onzer beste dichters zoo geheel verwaarloosd wordt, mag men daar niet vre zen dat de nationale zin spoedig bij ons zal kwij nen en zoude men op vele toongevers van onzen tijdgelijk Da Costa reeds deed het vers van Beranger toepasselijk achten a 1' é'tranger il nouslivra, dat is den vreemde ling zal hij ons verraden. der Maatschappij van weldadigheid voor 1870, uitge geven geheel ten voordeele dier inrigting. Amsterdam, D. B. Centen, 1870. Bovenstaand jaarboekje werd ons ter beoordee ling toegezonden. Wij kunnen het gerustelijk aanbevelen, zoowel om het goede en nattige doel, waarmede het wordt uitgegeven, ais om den rijken en schoenen inhoud van het boeksken. Wij zijn overtuigd dat niemand een uutliger uitgave kan doen, dan die welke men voor de aanschaffing van dezen almanak zal besteden. De maatschappij van weldadigheid is ecne der schoonste inrigtingen van ons land, een ieder die in haar voordeel iets kan verrigten is ook ten zeerste verpligt om het te doen. De beurs van menigeen blijft gesloten, omdat men zoo vaak misbruik ziet maken van de giften der weldadigheid maar ten dezen behoeft men hier geen vreeze te koesteren. De weinige guldens die men voor de aanschaffing van dezen almanak moet uilgevenzal voorzeker het hest besteede geld zijn, dat men in zijn uit- gaafboekje kan noteren. Doch ook om zijn inhoud verdient lui boeksken ruimschoots aanbeveling Men vindt er in eene hoogst belangrijke geschie denis der maatschappij, voorts worden er op populaire wijze verscheidene gewigtige sociale vraagstukken besproken. Eindelijk bevat het verscheidene stuk-1 ken, zoo in prosa en poësiuuitmuntende door even belangrijken inhoud als schoonen vorm. De dichtstukken zijn van sommige onzer beste levende dichters, als ten Kate, Laurillard Hasebroek en Adains van Scheltema. Ook minder bekende dichters hebben goede stukken geleverd zooals de heeren Cammenga, Meijs, van Griethuijsen van Nes, van Hattem en Broens. De vertalingen van dicht stukken uit het Noorden door den heer P. C. J. Meijs, schijnen ons al heel goed gelukt. Wij meenen echter het doawdropje van den heer L. J. W. Meijs voor het beste stukje uit den geheelen bundel te mo.en houden, het zij ons vergunt, dit mede te deelen: Op den pas ontloken knop Van een roosje, lag een drop, j Dauwkristal te trillen 't Bloempje vond het magtig mooi, 't Zou dien schitterenden toji, Noode missen willen. 't Zag dus in zjjn trotschen waan Smalend een der rozen aan, Die iets lager groeide. Op denzelfden struik geteeld. Die, schoon niet zoo rijk bedeeld Er toch lieflijk bloeide, En het boog zich telkens meer Naar die, arme zuster neer: Mogt zij mij benijden, Wenschte 't wicht, maar voelt, o schrik! Op het eigen oogenblik Zich den tooi ontglijden. Fin het vloeijend dauwjuweel Viel een andre bloem ten deel, 't Lag er veel geruster. 't Werd uiet telkens opgejaagd, Om te schittren, niet geplaagd, 't Lag op d'arrae znster. De dichter van dat overschoone stukje, zal be speuren, dat wij het tweede couplet hebben weg gelaten en het derde eenigzins hebben gewijzigd. Wijgelooven namelijk dat in poesie het overvloedige altijd schaadt en het tweede conplet bevatte oa. een te algemeene en dagelij ksche waarheid om in een zulk schoon gedichtje op zijn plaats te zijn. C== Op den 11 Febr. jj. zijn eenige burgers dezer gemeente ten huize van deu kastelein J. Noe Jr„ zamengekomen, om te spreken over de oprigting eener afdeeling vau het Nederl. schoolverbond, of over hetgeen anders gedaan zou kunnen worden, om het doel van dit verbond«bestrijding van het schoolverzuim,* ook in deze geineeute te be vorderen. Nadat de heer Vis Dieperink dit doel eenigzins nader ontwikkeld en een inleidend woord gesproken had, werd na eenig zamenspreken alge meen goedgevonden, zich voor alsnog niet aan het schoolverbond aantesluiteD, maar liever eerst de verdere handelingen van het hoofdbestuur en de vaststelling van het algemeen reglement af te wach ten. Op eene enkele uitzonderiug na traden echter allen, ter getale van 50 toe, tot eene vereeniging, waarvan de leden zich zouden verbinden om, ook door stoffelijke kracht, maar vooral door zedelijken invloed het geregeld schoolbezoek van kinderen, die tot de gemeente Schagen behooren te bevor deren. Er werd nu eene commissie benoemdom een huishoudelijk reglement te ontwerpen, waartoe gekozen werden, de heeren H. F. van Lith, R. C. deken eu pastoor, A. J. Vis Dieperink, predi kant, J. Govers, Jb. Slamraes, J. A«jes, F. G. C. 1 lleijiigers en II. B. Voorman. Eenige leden dezer i commissie hebben op zich genomen, om persoon- 1 lijk de ingezetenen die op deze vergadering niet tegenwoordig waren, uittenoodigenom tot de ge noemde vereeniging toetetreden. i Wij vertrouwen, dat hunne pogingen met een gunstigen uitslag bekroond zullen worden en dat 1 de vereeniging weldra een aanzienlijk getal leden zal hebben, daar toch het doel: ubevordering van geregeld schoolbezoek» door ieder moet goed gekeurd worden en de contributie, wier bedrag aan ieder is vrijgelaten, alleen met deze bepaling, dat zij niet minder dan vijftig cents in liet jaar mag bedragen, het lidmaatschap voor ieder gemakkelijk maakt. De l'ans heeft in de voriue week de tentoonstelling van voorwerpen, die tot de R. K. godsdienst be trekking hebben, onder een zeer giooten toeloop van mensrlien geopend. Sinds jaren heelt men te Peteisburg zulk een (achten winter niet gehad als ditmaal, Gewoonlijk toch is de Newa van hall November af stevig digt gevroren. Thans echter was het i s eerst na Kerstmi* sterk genoeg om voetgangers te torscheu. Zelfs zijn te Kieuw sommige hoornen rppds begon- neu knoppen te schieten, eu hier eu daar komen de eerste lentebloemen te voorschijn. Aan dit ongewoon zacht weder is het voornamelijk toe te schrijven, dat de cholera in Rusland gedureude den ganschen winter slepende is gebleven. Te Orel, Minsk en Moskou deden zich vooral iu den loop der maand Januarij, verscheidene gevallen voor, waarvau de meeste doodelijk waren. De heer Gromof, die bekend stond als de rijkste koopman in Rusland, is onlangs overleden. Hij laat, naar men zegt, aan zijn erven een ver mogen van 22 millioen roebels na. In de Amerikaansche stad Lewiston hebben alle jonge dames besloten, en »V8>t« besloten, geen man te kussen, die het wagen durft tabak te ge bruiken. De jonge heeren zijn daarentegen over eengekomen geene dame aan te zien, die valsch haar draagt. Het is niet mogelijk, zegt een New- Yorksch blad, betere middelen tegen oveibevolkiug te bedenken. Een 7ójarige jonkvrouw te Monroe (Michigan) daagde onlangs een jongeling van 20 zomers voor het geregt, wegens trouwbreuk, (lij bad haar een trouwbelofte geteekend, onder voorwaaide, dat de aanstaande vrouw hem een nieuw pak kleeren zou knopen. Aan de voorwaarde werd voldaan, maar van trouwen kwam niets. De regter gaf de schuchtere duif gelijk en met Amerikaansche snelheid werd het huwelijk voltrokken. Toen het paar verbonden was, verklaarde eindelijk de dame, waarom zij zoo had aangedrongen op de zaaki 'Hij*, zeide zij wijzende op haar bruidegom, »hij was mij dood onverschillig, maar ik had een man uoodig om hout te zagen.» Men verneemt, dat een aanzienlijke gemeente in de provincie Gelderland dezer dagen op alles behalve aangenam wijze herinnerd is geworden aan de jongste volkstelling. Zij heeft toch van het provinciaal bestuur niet meer of minder ontvangen dan den last, om den geheelen boel weer over te doen, natuurlijk niet omdat het werk zoo goed was. Dezer dagen werd te Milaan een havelooze bedelaar, die zich uaaunelijks staande kon houden, van straat opgenomen om naar een liefdadigheids gesticht te worden overgebragt. Doch de man die Catanno werd genoemd, verklaarde eene derge lijke schande niet te zullen ondergaan zeggende dat dergelijke plaatsen goed waren voor armen, maar volstrekt niet voor hem, die zich onder de rijken mogt rangschikken. En werkelijs vond men bij hem meer dan 100,000 fr. aan goud eu bank biljetten. Uit Harlingen wordt ons medegedeeld, d.d. 16 dezer «Eindelijk zijn den bestuurders van het weeshuis de oogeu opengegaan voor het belang van het ondeiwijs voor de to-; ust. Zij I .ben a i den raad verzocht de wee-- udere- ,ie' uUliiiteuJ meer naar de nrmensciio te moet.-i z- ten, maar ze over de verschillende lurigtiugeu voor onderwijs te mogpn verdeelen. hebr. Op de stoomboot Dolphijn, varende van aalwijk op Rotterdam, had gisteren morgen

Schager Courant | 1870 | | pagina 2